Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

361 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Mám třetí rok prediabetes. Dnes jsem byl opět na kontrole a výsledky z laboratoře na lačno 6,80 a dlouhodobý 42. Užívám 1x denně Siofor 500. Při otázce zda nenavýšit dávkování, mi paní diabetoložka řekla, že až při přechodu na diabetes! Je to opravdu tak? Děkuji za odpověď. Marek
  věk: 45 let výška: 188 cm váha: 95 kg

  Odpověď

  Milý Marku, člověku je mnoho věcí dáno do vínku, ale mnoho věcí můžete ovlivnit sám. Ve vašem případě představují nejdůležitější preventivní opatření dieta a dostatek pohybu. Je to určitě důležitější než metformin (tedy Siofor). Chcete-li tedy předcházet přechodu do stádia diabetu, jezte málo a jezte zdravě. Kromě toho se co nejvíce pohybujte, choďte ven, sportujte. A to i v případě, že nemáte nadváhu, nebo jen lehkou.

  Metformin je lék, který pomáhá zpomalovat přechod od prediabetu k diabetu a jeho dávkování sahá od 500 mg do 2000 mg denně, u pacientů s diabetem 2. typu nově až 3000 mg. Není tedy žádný důvod, proč byste nemohl užívat např. Siofor 1000 mg nebo 2x 500 mg. Jde o lék bezpečný s ověřenou účinnosti (která je ale rozhodně menší než efekt vážně pojaté dietní a pohybové léčby).

  I tak je ale možné, že vám bude postupem času klesat schopnost produkovat inzulín a možná se u vás diabetes rozvine. To píšu hlavně proto, abyste se nevinil, že jste se před diabetem neochránil, nebo abyste ta dietní opatření nedováděl až do extrému.

  poznámka redakce

  zajímavé odkazy k tématu:

  https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-cilove-hodnoty

  https://www.cukrovka.cz/diagnostika

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Hezky den, dostala jsem nove misto Lantusu inzulin Toujeo, se stejnym davkovanim, jako Lantus, prý to davkuje jen třetinu té davky

  Kde bych nasla nějaké informace o Toujeo inzulinu, mam brát stejné dávkování jako Lantus, 18jednotek,prý to nadávkuje jen třetinu dávky, děkuji Irena

  věk: 52 let výška: 153 cm váha: 58 kg

  Odpověď

  Milá Ireno, všechna inzulínová pera jsou upravena tak, aby počet jednotek, které před podáním navolíte, skutečně odpovídal dávce inzulínu, kterou si chcete podat. Pacient nemusí nic přepočítávat.

  Samozřejmě podmínkou je, že pro příslušné pero používáte inzulín, který je pro toto pero určen. Dnes ovšem jsou k dispozici převážně pouze pera s inzulínovou náplní pevně zabudovanou z výroby, takže záměna není možná.

  Rozdíl mezi inzulínem Lantus a inzulínem Toujeo spočívá ve dvou věcech:

  1. V inzulínovém peru Toujeo je léková forma inzulínu upravena tak, že se inzulín z místa podání vstřebává pomaleji. Toujeo proto účinkuje déle než Lantus a  působení je více vyrovnané během dne.
  2. Inzulín obsažený v přípravku Toujeo je 3x více koncentrovaný než v přípravku Lantus. Pro vaši představu to znamená, že zatímco v Lantusu obsahuje 1 ml celkem 100 jednotek, u Toujeo je to 300 jednotek.  Pokud si tedy máte podat 18 jednotek, navolíte prostě 18 jednotek, ať již používáte Lantus či Toujeo. Rozdíl bude v tom, že množství tekutiny bude v případě inzulínu Toujeo menší, což může být mimo jiné příjemné zejména pro osoby, které si dávají velké dávky, protože „velká injekce“ by mohla více bolet. Inzulínové pero Toujeo vám také vydrží déle, protože obsahuje dohromady více inzulínu, tedy pro delší dobu používání.

  Jenom ještě připomínám, že u obou per se doporučuje nejprve navolit 1 jednotku inzulínu, pero otočit jehlou nahoru a dát tuto malou dávku do vzduchu. Tím se jednak přesvědčíte, že pero dobře funguje, ale také odstraníte případný vzduch obsažený v jehle.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  dobrý den mám cukrovku 2 typu nasazen metfomin 1000 3 denně a vůbec nezabíra ranní hodnoty 14-15 a to je prakticky celý den. A prakticky bez jídla.Exitují jiné léky krom izulínu. S k terého mám strah měl s otce na inzulinu takže už delší dobu vynechávám kontroly. v jidle si myslím že již ubrat nejde a snažím hodně pohybovat děkuji, Ondřej
  věk: 48 let výška: 178 cm váha: 83 kg

  Odpověď

  Milý Ondřeji, přece jen když se ptáte na tak závažnou věc, měl byste poskytnou více informací. Při rozhodování je zejména důležité vědět, zda máte již diabetes zjištěný delší dobu, zda jste byl původně obézní a jakou formu diabetu měl či má váš otec.

  Rozhodně byste neměl mít strach i inzulínu, ale spíš ze špatně léčené cukrovky. Inzulín je přirozená látka, kterou tělo nutně potřebuje, a když v těle chybí, tak se musí dodávat injekčně. Nežádoucí efekty má jen tehdy, jestliže se podává nesprávně či nedbale.

  Metformin se užívá pro léčbu diabetu, a to zejména těch forem, kdy převažuje inzulínová rezistence (tj. malá účinnost inzulínu v těle). Pokud inzulín v těle chybí, tak jej v žádném případě nemůže nahradit.

  Dávka 3x 1000 mg je opravdu maximální. Pokud toto nepostačuje, existuje řada dalších možností. Záleží ale velmi na typu diabetu, a to i v rámci diabetu 2. typu. U některých osob je inzulínu nedostatek, a tak pomůže stimulovat jeho vlastní produkci. Spíše se to ale týká osob s výraznější nadváhou. Protože vy již nyní držíte přísnou dietu a nejste obézní, tak se domnívám, že vám inzulín chybí. Pokud byste dostal další tablety do kombinace (např. některý z gliflozinů, které zvyšují vylučování cukru močí) nebo derivát sulfonylmočoviny (které stimulují sekreci inzulínu), mohlo by to možná fungovat nějakou dobu. Pokud ale máte takto vysoké hodnoty na lačno, předpokládám, že po jídlo to bude ještě mnohem vyšší. Proto si myslím, že opravdu potřebujete naučit se pořádně monitorovat glykémie a podávat si inzulín.

  Mohla by se zpočátku zkusit jedna denní dávka na noc dlouze působícího přípravku.  Inzulín sám o sobě vám nepřinese žádné nežádoucí efekty, jedině možná hypoglykémii, pokud byste podával nepřiměřeně vysoké dávky, nebo opomíjel jídlo. Pokud by došlo k výraznému zlepšení, mohl by se v budoucnu klidně opět nahradit tabletami. Proto vám jej silně doporučuji.

  Je ale naprosto nezbytné poradit se s diabetologem a nastudovat si něco o diabetu obecně, kupříkladu z našich stránek cukrovka.cz, ale také lépe hodnotit svoji vlastní zdravotní situaci.

  Pokud budete diabetes nadále zanedbávat, dočkáte se určitě nejen bezprostředních, ale také dlouhodobých komplikací, které budou jen těžko ustupovat. A naopak, pokud dobře porozumíte problému a budete se správně léčit, pozdní komplikace se vám vyhnou a budete dlouhodobě zdráv.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, již delší dobu užívám postupně léky Siofor, Metformin a nyní Glukophade 750 XR. S užíváním jsem měla, a dosud mám, vždy spojené potíže zažívacího traktu - křeče v břiše a časté průjmy. Nyní, již cca 14 dní, se přidaly bolesti žaludku a pocit nevolnosti s následným zvracením. Glukophage beru při snídani a při večeři a vždy do 3 hodin po spolknutí se dostaví výše uvedené potíže. Jsou potíže se žaludkem také následkem nesnášenlivosti tohoto léku? Lze lék Glukophage nahradit jiným lékem, který není na bázi metforminu ? Děkuji moc za odpověď.

  Odpověď

  Lék metformin (je obsažen v preparátu Siofor, Metformin i Glucophage) je velmi užitečným pomocníkem v léčbě cukrovky, ale bohužel je někdy spojen s nežádoucím účinky v oblasti zažívání (průjmy, křeče v břiše). Pokud máte tyto potíže, snažíme se obvykle najít takovou dávku, kterou tělo bude tolerovat. Nyní bych Vám doporučila dávku snížit na jednu tabletu denně (ideálně večer po večeři) a vydržet cca 2 týdny, zda si tělo zvykne. Pokud nebudete ani tuto dávku tedy 750mg 1x denně tolerovat, je potřeba dojít na diabetologii, lék lze nahradit jiným preparátem bez těchto nepříjemným nežádoucích účinků.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem pacient IKEMu, 6 let po transplantaci jater a ledviny. Mám diabet II.typu, beru inzulín Třesína(noc) a Fiasp (den). Jako doplněk jsem bral ráno a večer lék Jentadueto. Při poslední návštěvě mi ošetřující lékařka Jentadueto odebrala. Teď sice nemám často stav nižší než 3,0 ale mnohem častěji stav 15 až 20. Trpím průjmy a dušností. Moje kompletní dokumentace je dostupná přes Mudr. Št.Vitko. Lze léčbu nějak upravit? Děkuji za odpověď.
  věk: 74 let výška: 181 cm váha: 106 kg

  Odpověď

  Milý Stanislave, nic si nedělejte z toho, že váš slovní procesor upravil název inzulínu Tresiba na „Třesína“. Já si zase musím dávat pozor, aby neměnil jméno inzulínu Lantus na „Pan Rus“.

  To už více vadí hodnoty vašich glykémií, když jdou dost často nad 10 a jak uvádíte, někdy až na 20 mmol/l.

  Podle vašich údajů máte ale poměrně vysokou nadváhu a asi se můžete jen málo pohybovat. Zřejmě je vaše tělo málo citlivé na inzulín, což je dáno právě nadváhou, nedostatkem pohybu a částečně asi také léky, které ovšem musíte užívat.

  Lék Jentadueto obsahuje dvě složky: 1. metformin, který má zlepšovat působení inzulín, ale nemůže se podávat při výrazně snížené funkci ledvin, což je asi důvod, proč lékař u vás podávání tohoto léku přerušil; 2. linagliptin , který stimuluje sekreci vašeho vlastního inzulínu a může se podávat i při snížené funkci ledvin.

  Ve vašem případě by bylo podle mého názoru nejdůležitější snížit celkový kalorický příjem a zejména omezit množství sacharidů v dietě. V podstatě by vám postačovalo 120 až 150 g denně, což je poměrně málo. Sacharidy jsou obsaženy totiž nejen v pečivu a nejrůznějších přílohách, ale také v ovoci, v některé zelenině, v zavářkách do polévky a omáčet atd. atd. Vy byste to ovšem měl zhruba znát a být již zkušený v této oblasti. Uznávám ale, že dodržovat redukční dietu je velmi obtížné a řada lidí to nezvládne. Nicméně určitě by se zlepšila účinnost jak vašeho vlastního tak i injekčního inzulínu.

  Doporučuji vám také pohyb, a to v podstatě jakýkoliv, kterého jste schopen a který vás alespoň trochu baví, a to od pomalé chůze po nejrůznější formy sportu, které jsou pro vás bezpečné.

  Dále je nutné upravovat dávky jídla a inzulínu podle aktuálních hodnot glykémie. Rozhodně nemá cenu jíst sacharidová jídla ve chvíli, kdy máte zvýšenou glykémii. Tu je nejprve nutno snížit, ať již lačněním či podáváním inzulínu.

  Mohl byste být také léčen dalšími léky, např. tán linagliptinem (lék Trajenta), nebo i některými léky, které napomáhají hubnutí a zlepšují účinnost inzulínu. Pro vás by asi byl vhodný přípravek Xultophy, což je v podstatě váš dosavadní inzulín Třesína (žertuji, Tresiba), ke kterému je ve stejné ampuli přidán lék liraglutid, který je vhodné pro obézní diabetiky 2. typu. Mohl byste jím Tresibu nahradit.

  Upozorňuji ale, že pokud by se podařilo uskutečnit dietní opatření, pravděpodobně by to mělo lepší účinek, než další léky. Jinak ale o změně léčby musí rozhodnout váš hlavní lékař, případně po poradě s diabetologem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem diabetička 1.typu na inzulínu - Novorapid a Lantus. Jak postupovat, pokud omylem si nedám noční dávku lantusu/usnu/. Dát si během dne vyšší denní inzulín? Nebo pokud nevím jestli jsem si noční dala nebo ne? děkuji Kamila
  věk: 44 let výška: 170 cm váha: 85 kg

  Odpověď

  Milá Kamilo, pro takové případy silně doporučuji si vést deníček a zapisovat podané dávky. Existují také aplikace pro mobilní telefony, např. u nás volně dostupný tento: https://www.mylife-diabetescare.com/cs-CZ/produkty/rizeni-lecby/mylife-digital.html

  Má více účelů, je do něho možné zaznamenávat glykémie, provádět výpočet bolusových dávek k jídlu aj. Telefon lze dokonce propojit s některými glukometry, takže se tam glykémie zapisují automaticky. Je to pak výhodné pro vás, ale také pro lékaře, který může hodnotit celkový průběh vaší léčby.

  Existují i pera, která si pamatují hodinu poslední dávky, ale nevím, zda jsou nyní dostupná u nás.

  Pokud si zapomenete dát noční inzulín, doporučuji tak učinit alespoň dodatečně, např. během noci či časně ráno. Kromě toho bude pravděpodobně ranní glykémie vysoká. Potom je třeba navýšit ranní dávku rychle působícího inzulínu a počkat s jídlem, až vám glykémie klesnou.

  Pokud vůbec nevíte, zda jste si večerní inzulín dala či nikoliv, bude nutné alespoň častěji měřit glykémie a v případě stoupání si dávat malé dávky rychlého inzulínu, např. po 2 j. i opakovaně. Kdyby se naopak zdálo, že jste si večerní inzulín podala 2x, tak by vám časté měření pomohlo předejít hypoglykémii.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, uvízl jsem v Asii, používám Abasaglar kwikPen + Humalog kwikPen, Abasaglar mi došel, mohu ho nahradit Humulinem N? Děkuji za odpověď
  věk: 64 let výška: 180 cm váha: 76 kg

  Odpověď

  Milý Jirko,

  Insulin Abasaglar je tzv. generický lék, jehož struktura odpovídá u nás dlouho používanému inzulínu Lantus. Generické léky se používají po uplynutí platnosti patentu na přípravu určitého léku. Bývají proto levnější, ale zpravidla stejně kvalitní. V případě inzulínu Lantus se jedná o originální lék, Abasaglar je generikum. Dalším generikem tohoto inzulínu je inzulin Semglee.

  Humulin N je rovněž kvalitní inzulín, jehož působení je podobné Lantusu či Abasaglaru, ale jde o jinou látku. Je to rovněž osvědčený kvalitní přípravek, můžete ho klidně používat místo Abasaglaru, pro začátek ve stejné dávce. Abasaglar může mít oproti Humulin N trochu kratší dobu působení, které navíc může být trochu méně rovnoměrné (bude mít více vyjádřené maximum asi 4 – 8 hod. po podání).

  Šťastně se vraťe do vlasti!

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Po cca 10 letech léčby diabetu II.st. mi byl naměřena hodnota HbA1c 60. Lékařka předepsala lék Ozempic. Informovala mě tom, že je na lék vyšší (cca 900 Kč )doplatek.( v reálu jsem v lékárně zaplatila 1717Kč a 879 Kč je započteno jako započítatelný lékový doplatek ZP. ) Vyzvedla jsem postupně v lékárně 3 pera , která aplikuji dle návodu. Avšak po zjištění informací ze SÚKLu , se domnívám, že zcela splňuji podmínky pro tzv.zvýšenou úhradutohoto léku .(lékařka je diabetoložka , BMI mám vyšší než 35 a HbA1c mám 60) Jak postupovat dál? Lékařkou jsem o možnosti vyšší úhrady nebyla informována a navíc mi (v případě , že je má doměnka správná) pravděpodobně několik tisíc v lékárně zaplacených (,, chybou" lékařky)nikdo nevrátí. Děkuji za odpověď. Anna
  věk: 55 let výška: 170 cm váha: 137 kg

  Odpověď

  Vážená paní Anno, přeji dobrý den,

  léky, které jsou hrazeny tzv. jednou další zvýšenou úhradou předepisuje příslušný lékař specialista, který má se zdravotní pojišťovnou o poskytování takové zdravotní péče smluvní vztah (případně takový lék může předepsat i praktický lékař, pokud jej lékař specialista k tomu písemně pověří). Předepisující lékař na recept vyznačí "Zvýšená úhrada", a to v případě, že pacient splňuje tzv. indikační kritéria.

  Pro léčivý přípravek Ozempic jsou Státním ústavem pro kontrolu léčiv stanovena následující indikační kritéria:

  Semaglutid je ve zvýšené úhradě hrazen:

  1) v kombinaci s metforminem a sulfonylureou u pacientů, u kterých není při podávání maximálních tolerovaných dávek perorálních přípravků (včetně gliptinu nebo thiazolidindionu) po dobu alespoň 3 měsíců dosaženo dostatečné kontroly diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol a zároveň při obezitě II. a vyššího stupně definované jako BMI nad 35. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu a 10 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti po 6 měsících léčby, není semaglutid dále hrazen.

  2) v kombinaci s bazálním analogem inzulinu u diabetiků 2. typu se zachovalou sekrecí inzulinu, u nichž použití kombinace alespoň jednoho perorálního antidiabetika s bazálním analogem inzulinu (inzulin detemir nebo inzulin glargin) v denní dávce alespoň 20 U po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované hladinou HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu 2. typu o 10 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti při kontrole po 6 měsících léčby, volná kombinace semaglutidu s bazálním analogem inzulinu není dále hrazena. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero na dobu 28 dnů. Dávkování nad 0,5 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.

  V režimu zvýšené úhrady tak může lékař přípravek Ozempic předepsat u pacientů, kteří jsou již léčeni metforminem v kombinaci některým derivátem sulfonylurey (např. přípravkem Amaryl) nebo jsou léčeni tzv. bazálním insulinem (tj. např. přípravkem Lantus nebo Levemir) a alespoň jedním perorálním antidiabetikem, přičemž insulin musí být aplikován v dávce alespoň 20 jednotek denně. Současně s tím musí pacient mít hodnotu BMI nad 35 kg/m2 a současně s tím musí mít hladinu glykovaného hemoglobinu 60 mmol/mol nebo vyšší. Aby bylo možné v léčbě v režimu jedné další zvýšené úhrady pokračovat (na účet zdravotní pojišťovny) musí během prvních 3 měsíců léčby dojít ke snížení hodnoty glykovaného hemohlobinu alespoň o 10 % a nesmí dojít ke zvýšení tělesné hmotnosti (BMI). Na můj vkus dosti složité a málo přehledné.

  Určitě Vám doporučuji dotázat se své lékařky, zda máte nárok na jednu další zvýšenou úhradu, respektive zda jste v době prvního předepsání přípravku Ozempic takový nárok měla. Lékařka Vám takovou informaci jistě sdělí, je to dokonce její povinnost daná zákonem.

  V každém případě nezoufejte, zdravotní pojišťovna Vám větší část peněz, které jste za doplatky vynaložila vrátí, neboť doplatky, které jste uhradila jsou započitatelné a pojišťovny je vrací v po odečtení spoluúčasti. Aktuálně jsou roční limity spoluúčastí stanoveny takto:

  • Pro děti do 18 let (včetně 18letých) je limit 1 000 Kč.
  • Pro pojištěnce od 19 let do 64 let je limit stanoven na 5 000 Kč.
  • Pro seniory nad 65 let (včetně 65letých) je limit 1 000 Kč.
  • Pro seniory nad 70 let (včetně 70letých) je limit 500 Kč.
  • Pro některé invalidy je limit 500 Kč.

  Např. senior nad 65 let může ročně doplatit maximálně 1 000 Kč, uhradí-li ve formě započitatelných doplatků více, pak zdravotní pojišťovna takový přeplatek vrátí, přičemž o vrácení financí není třeba žádat, protože tak pojišťovna učiní sama. Pokud je ale Vás věk do 64 let, pak výše ročního ochranného limitu pro Vás bohužel činí poměrně vysokou částku 5 000 Kč.

  Pokud máte nejasnosti, můžete se také obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. Podle mých zkušeností pojišťovny Vám rády vysvětlí podrobnosti.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám dotaz užívám lék glucophage, ale ten se mi celý nerozpustí a část nacházím v toaletě, tak se chci zeptat jestli to je normální. Hana
  věk: 60 let výška: 165 cm váha: 81 kg

  Odpověď

  Milá Hano, tablety Glucophage jsou upraveny tak, aby se z nich lék pokud možno rovnoměrně vstřebával v zažívacím ústrojí. Jsou proto chráněny obalem, který dovoluje jejich vstřebávání teprve ve střevě a ochrání je před kyselou žaludeční sekrecí. Tablety Glucophage XR jsou kromě toho ještě obzvláště upravené tak, aby se účinný lék vstřebával pomalu a déle. Tableta se postupně nasycuje v zažívacím ústrojí vodou a vzniklým tlakem uvnitř tablety se účinná látka postupně uvolňuje a následně vstřebává.

  Z těchto důvodů se stává, že obal tablety se úplně nerozloží a jeho zbytky mohou být patrné ve stolici. Zpravidla v nich ale už není účinná látka, nebo je jí tam jen velmi málo. Jsou to jen takoví „duchové“ původních tablet.

  Připouštím, že pokud by člověk měl např. výrazný průjem, mohly by tablety projít zažívacím ústrojím příliš rychle, takže by se léčivá část tablety nestačila vstřebat. Ale to je možné prakticky u všech léků, které se polykají.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Děkuji za odpověď. Tyto medikamenty beru 2 A1/2. Roku Vendula
  věk: 62 let výška: 167 cm váha: 92 kg

  Odpověď

  Milá Vendulo, jedná se o dva dobře účinné moderní léky, které se mohou dobře kombinovat. Každý má zcela jiný mechanismus účinku a kromě toho, že snižují glykémii, mohou oba napomáhat hubnutí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!