Poradna

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

309 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, s cukrovkou se léčím 6 let posledních 5 jsem na lécích ráno 1x Jardiance, večer 2x Glukophage XR 750 a 45 jednotek Toujeo. Nejhorší jsou ranní hodnoty od 10 po 14, dietu držím a každý den, chodím, děkuji za radu, Vera
  věk: 65 let výška: 164 cm váha: 72 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  kombinace léků, kterou užíváte je dobře zvolená. Měla by ovlivňovat zejména glykémii ráno nalačno, Jardiance pak i glykémii přes den po jídle. Pokud se nedaří vylepšit ranní glykémii, mohla byste udělat následující.

  1. Ujistit se, že ve večerních hodinách nepřijímáte žádné cukry (ovoce, jogurty, oříšky, pečivo apod.) 2. Inzulín lze ještě zvyšovat, po 2j týdně, ale dávku máte již poměrně vysokou, jako maximální bych pro vás viděla dávku někde kolem 50-55 jednotek. Někdy též užíváme jiný druh dlouhodobě působícího inzulínu. Dejte si také pozor, jestli neděláte technické chyby při aplikaci inzulínu (nutné je měnit místa vpichu, neaplikovat inzulín do zatvrdlého podkoží, po 3 dnech měnit jehly k inzulínovému peru) 3. Hladinu glykémie nalačno by také mohlo zlepšit navýšení dávky Glucophage na 2x 1000 mg denně.

  Konkrétní úpravu léků je ale zapotřebí provést po poradě s vaším lékařem. Pro zvyšování dávek léků, či jejich změnu, je potřeba posoudit více věcí a nelze to provádět on-line.

  Držím Vám palce

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Beru Diaprel 45 mg denně, Zkusila jsem ho na několik dní vysadit a cukr mám stále stejný maximálně 5,5 Jindřiška
  věk: 62 let výška: 150 cm

  Odpověď

  Milá Jindřiško, předpokládám, že máte diabetes 2. typu a pravděpodobně máte nadváhu. Málo-kdy se v takovém případě bere pouze Diaprel, většinou se užívá současně také metformin, který zejména zlepšuje účinnost inzulínu. Diaprel spíše potencuje jeho sekreci.

  V léčbě diabetu 2. typu hraje nejdůležitější roli dieta. Jsou-li zejména po jídle glykémie vyšší a pacient není příliš obézní, podávají se léky typu Diaprelu. Ve vašem případě nevím, zda uvádíte hodnoty glykémie na lačno, nebo zda máte takové pěkné hodnoty i po jídle. Pokud by tomu tak bylo, tak byste opravdu ten Diaprel nepotřebovala. Já si ale spíš myslím, že si glykémie za 1 či 2 hodiny po jídle netestujete. Normální hodnota na lačno pak nemusí být dostatečným ukazatelem.

  Jinak si ale opravdu myslím, že u osob s nadváhou je lepší přitvrdit v dietě, než užívat Diaprel jako jediný lék, protože Diaprel obezitu neovlivňuje, nebo ji dokonce může potencovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mohu současně užívat lék na vysoký tlak Tritace 5mg společně s lékem Siofor 500.Velice dekuji za odpověď.
  věk: 45 let výška: 188 cm váha: 99 kg

  Odpověď

  Vážený pane, přeji dobrý den,

  současné užívání léku Siofor a lékem Tritace je bez jakéhokoliv problému možné, protože k žádné nežádoucí lékové interakci nedochází. Naopak je tato kombinace pro pacienty prospěšná, neboť se oba léky při ovlivnění diabetu i hypertenze vzájemně pozitivně doplňují. Užívání těchto léků lze proto určitě doporučit. Z počátku pandemie COVID-19 se zdálo, na základě vlastností léku Tritace i Siofor, že by mohly usnadňovat vstup viru do plicní tkáně. Nyní se ukazuje, že to není pravda a že dobrá kompenzace hladiny cukru v krvu a imunomodulační vlastnosti léku Siofor jsou pro pacienty spíše prospěšné než rizikové.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám diabetes 2 typu, ráno beru ráno Glimepirid 4mg a v poledne a večer (19,00h) Metformin 500 mg, ale když se kolem 23.00 h změřím, mám cukr kolem 15 a ráno před snídaní taktéž. Jako by ten Metformin vůbec neučinkoval. Můžete poradit? Ještě doplním, že když se změřím ve 2.15 až 2.30 h, tedy po obědě, mám do 10 mmol. Díky za odpověď Josef.
  věk: 65 let výška: 178 cm váha: 87 kg

  Odpověď

  Milý Josefe,

  Metformin je lék, který zlepšuje účinnost inzulínu a u diabetu 2. typu patří k základním přípravkům. Účinkuje ale spíše dlouhodobě, nepůsobí bezprostřední pokles glykémie. Zejména brání tomu, aby se glykémie nezvyšovala na lačno tím, že se glukóza v těle nadměrně nově nevytváří nebo neuvolňuje ze zásobního glykogenu v játrech.

  Pokud držíte správně dietu, zejména nejíte zbytečně mnoho sacharidů, tak vám vaše dosavadní léčba zjevně nestačí. Mohl byste zkusit jíst denně asi 150 g sacharidů (je ale nutné skutečně započítat všechny, ve všech složkách stravy), ale pokud by to nepostačovalo, doporučoval bych používat na noc malou dávku dlouze působícího inzulínu. Pokud byste měl nadváhu, což vy nemáte, tak by se daly přidávat ještě jiné léky v tabletách, ale asi by byl ten inzulín nejvhodnější.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer se chci zeptat ja mam inzulin Tredibu a mam si oorad problémy mam pocit ze nefunguje protože kazdej den si musím na noc píchat denni inzulin Apidru a někdy musím si pripychovat celou noc denni inzulin a to i když jdu spát s glikemii 6 třeba tak už si musím pripychovat denni ale někdy mam kvůli tomu hypoglikemie v noci nebo ráno ale když si nenechám denni inzulin tak to porad se chce zvyšovat a doktor říkal ze to je náhoda ale mam to kazdej den ten problém a mam cukrovky 1 typu děkuji

  Odpověď

  Pokud jste léčen pro diabetes 1. typu, jsou důležité dvě věci.

  1. stanovit správně dávku dlouhodobého inzulínu (to je inzulín Tresiba) nepíšete kolik si aplikujete inzulínu Tresiba, dávka se u většiny diabetiků 1. typu pohybuje mezi 16-30j/den. Proto pokud máte trvale přes noc vzestup cukru, je možné dávku Tresiby zvyšovat o 2 jednotky za týden a to dokud nebudete mít uspokojivou hodnoty cukru ráno nalačno (5-7mmol/l)

  2.dále je důležité aplikovat si krátkodobý inzulín (denní inzulín, Apidra) vždy cca 15minut před každým jídlem, které obsahuje cukry (brambory, rýže, těstoviny, pečivo, ovoce) Apidru pak můžete i přes den dopíchnout pokud je vaše glykémie vyšší než cca 10-12mmol/l. Je důležité podat si Apidru tak akorát. Tedy ani moc ani málo. Možná jí na noc dáváte příliš, proto pak máte hypoglykémie. 1 jednotka Apidry sníží obvykle cukr o 2-2,5mmol/l.

  podrobnější rozbor záznamů z glukometru nebo ze systému pro kontinuální monitoring glykémie a úpravy dávek inzulínu je potřeba zkonzultovat u vašeho diabetologa

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Začla jsem brát prášky Glucophage 500 proti cukrovce . Po měsíci jsme zjistili že vůbec nezabírají. Po měření Glokometrem mám stále mezi 8 - 9 mmo / I . Poradíte jaké prášky by pro mě byli vhodné abych hranici snížila? Děkuji. Alena 
  věk: 66 let výška: 159 cm váha: 79 kg

  Odpověď

  Milá Aleno, Glucophage obsahuje metformin a 500 mg metforminu jedenkrát denně je minimální dávka, typická dávka je 2x 1000 mg, případně metformin XR 2x 850 mg denně. Pokud léčba tímto základním lékem nepostačuje, přidávají se k němu léky další, některé jsou i přímo v jedné tabletě spolu s metforminem. Přehled různých léků pro léčbu diabetu 2. typu najdete i na našich stránkách ve srozumitelném podání pro pacienty.

  Nyní bych vám doporučoval:

  1. Metformin byste měla užívat v dávce 2x 850 mg

  2. Měla byste být schopna zhodnotit svůj jídelníček a odhadnout, jak mnoho je to kalorií a kolik to zahrnuje sacharidů za den. Vzhledem k vaší nadváze byste určitě měla mít alespoň mírně redukční dietu a obsah sacharidů v dietě za den by měl být 120 - 150 g za den. Mohla byste si opatřit nějaké vhodné tabulky, abyste si dokázala sestavit vzorový jídelníček. Nejlepší by bylo se poradit s nutričním terapeutem (dietní sestrou).

  3. Pokud by toto nepostačovalo, mohl by se přidat další lék. Vzhledem k nadváze by pro vás byl vhodný např. nějaký gliflozin (záleží na vaší hodnotě glykovaného hemoglobinu, protože pojišťovna glifloziny hradí jen při nedostatečně vyrovnaném diabetu), možná i injekční (1x týdně) analog GLP-1, který by vám mohl také pomoci k hubnutí. Možností je ale více.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Manžel má po 10 měsících hormonální léčby recidivy karcinomu prostaty (1 startovací, 3 tříměsíční injekce) nárůst hodnot glykemie z 6,2 až 6,4 na 9,6 a také má výrazný nárůst hmotnosti. Lze tuto situaci řešit injekcemi GLP-1? Co lze obecně očekávat? Je možný pokles glykemie při přerušení nebo ukončení hormonální léčby? Již teď je pokles PSA na 0,142 - takže účinek léčba má. Alena
  věk: 74 let výška: 162 cm váha: 112 kg

  Odpověď

  Milá Aleno, ať je tomu jak chce, váš muž by měl především držet redukční dietu. Všechno ostatní na diabetes je v jeho případě málo důležité.

  Neuvádíte, jako hormonální terapii váš muž podstupoval, ale pravděpodobně se jednalo o antiandrogeny, které mohou zhoršovat glukózovou tolerance, ale nikoliv výrazně. Diabetes se ale v poslední době zhoršil a léčba by měla být zaměřena i tímto směrem, zvláště pokud glykémie, které uvádíte, byly na lačno, protože po jídle budou ještě vyšší.

  Kromě tedy omezení jídla, hlavně kalorického jídla, by se měl pokud možno více pohybovat. Nevím, jaké léky na diabetes užívá, ale analog GLP-1 by se v jeho případě mohl hodit jako přídavný lék spolu s metforminem. Na jeho onemocnění s prostatou by to nemělo mít nežádoucí efekt.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer, je vhodná kombinace léku Janumet 50/850 a Sumetrolim 400/80 při zánětu močových cest? Děkuji za odpověď. Eva
  věk: 57 let výška: 165 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Vážená paní Evo,

  léky Janumet a Sumetrolim se vzájemně  ovlivňují. Ovlivnění spočívá v tom, že jedna ze složek léku Sumetrolim (trimethoprim) zpomaluje vylučování jedné ze složek léku Janumet (metformin) ledvinami. Zpomalení vylučování metforminu je poměrně malé a u pacientů, kteří mají zdravé ledviny a jejich normální funkci nepředstavuje významnější problém, už také proto, že léčba lékem Sumetrolim je jen krátkodobá. U pacientů, kteří mají poruchu funkce ledvin může být zpomalení vylučování metforminu vyšší a vzájemná kombinace léků rizikovější. Poměrně značnou roli při užívání této kombinace hrají i dědičné faktory, tj. zda pacient po rodičích získal lepší nebo horší schopnost metformin z těla ledvinami vyloučit. Lék Janumet pravděpodobně užíváte v dávkách 50/850 mg 2krát denně, tj. že Vaše denní dávka metforminu je 1 700 mg denně, z toho usuzuji, že ve Vašem případě bude při současném podávání docházet patrně jen k mírnému zpomalení vylučování metforminu, tak jako u většiny pacientů. Neznám však další důležité informace, zejména funkční stav ledvin nebo zda užíváte nějaké jiné léky. Mohu Vám proto doporučit častější sledování hladiny krevního cukru pomocí glukometru a pečlivější dodržování pravidelnosti v konzumaci jídla. Pokud pocítíte neobvyklé projevy jako je slabost, zvýšená ospalost, pocit chladu, bolesti svalů nebo dušnost, měla by jste navštívit lékaře, nebo s ním tyto příznaky probrat alespoň telefonicky.
   

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, začala jsem užívat dvě tablety metforminu nedávno zjištěnou cukrovku, zároveň užívám hormonální antikoncepci proti otěhotnění. Vzhledem k tomu, že se metformin užívá i k léčbě polycystických ovarií, úpravě menstruačního cyklu a ovulace ( vlastně napomáhá k početí), nemůže se pak vylučovat právě s onou tabletou antikoncepce, která má za úkol zabránit početí? Děkuji. Nela
  věk: 30 let výška: 165 cm váha: 75 kg

  Odpověď

  Vážená paní Nelo, přeji dobrý den,

  metformin je lék na cukrovku, který se v organismu nikterak neodbourává a ani neovlivňuje odbourávání jiných léků, včetně hormonů používaných v kombinované hormonální antikoncepci. Správně jste si všimla, že se metformin používá nejen k léčbě diabetu, ale také k léčbě polycystických ovárií (tato indikace ale není v ČR schválena). V této indikaci je dokonce současné podávání metforminu a kombinované hormonální antikoncepce účinnější, protože metformin v kombinaci lépe působí na regulaci uvolňování hormonů z mozku (hypotalamus, hypofýza). Kombinovaná hormonální antikoncepce však nezvyšuje účinek metforminu u cukrovky (což je ve skutečnosti dobře, protože nedochází k nežádoucímu vlivu na kompenzaci hladiny cukru v krvi).

  Pokud bych šel do opravdu velkých detailů, je možné, že jedna složka kombinované hormonální antikoncepce (ethinylestradiol) může zpomalovat vylučování metforminu ledvinami. Ve studiích u lidí se takové působení dosud neprokázalo, ale teoreticky je možné, protože experimenty "ve zkumavce" (in vitro) takový efekt prokázaly.

  Pokud vše shrnu, metformin nemá vliv na účinnost kombinované hormonální antikoncepce. Kombinovaná hormonální antikoncepce nemá negativní vliv na účinnost metforminu. Souběžné podávání metforminu a kombinované hormonální antikoncepce bylo ve studiích opakovaně zkoumáno a je bezpečné.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, zjistili mi cukrovku 2 stupně. Picham si inzulin. Mam hrozné bolesti nohou a problém s erekci. Existujou na to doplňky stravy ktere zaberou? Zdenek
  věk: 35 let výška: 176 cm váha: 82 kg

  Odpověď

  Milý Zdeňku, moc toho o vás nevím, jen to, že je vám asi 39 let a nejste obézní. Protože jste hned dostal inzulín, nemohu si být zcela jistý, jaký typ diabetu máte.

  Nyní vám doporučuji, abyste se intenzivně zapojil do srovnání cukrovky, naučil si monitorovat glykémie, rozuměl dietě. Celou situaci bych hodnotil až potom. Myslím, že pokud jste o diabetu dosud nevěděl a on možná trval už déle, tak se vám hodně rozhodil metabolismus a tělo obecně špatně funguje. Za takových 6 týdnů až dva měsíce by se ale věci měly srovnat, snad i vaše potence.

  Nevím, zda jsou vaše bolesti vyvolané diabetickou polyneuropatií. To by přicházelo v úvahu, pokud u vás diabetes třeba i v lehčí formě trval již dlouho, spíše léta, a vy jste s tím nic nedělal. Pokud je ale diabetes opravdu nový, tak bych ještě pátral po jiných příčinách bolesti.

  Na bolest by vám lékař mohl předepsat léky obsahující účinnou látku pregabalin, které se na diabetickou polyneuropatii s úspěchem používají. Na zlepšení potence, respektive dosažení a udržení erekce, existují celkem osvědčené léky obsahující účinné látky jako je sildenafil, či dlohodoběji účinný tadalafil, které Vám může předepsat ošetřující lékař. Asi by vám pomohly, nicméně nejprve byste měl opravdu zlepšit vyrovnání diabetu a požádat partnerku o chvíli trpělivosti, než se dáte do pořádku.

  Potravinové doplňky vám asi moc nepomohou, ale ani neuškodí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!