Poradna

co vše můžu udělat pro co nejlepší prevenci vzniku pozdějších komplikací u diabetu 1.typu

Ptá se: Kateřina

Dotaz

Dobrý den, přítel (26) má cukrovku 1. typu již od svých 6 let. Myslím, že se o sebe dobře stará, měří se, sportuje, jí zdravě. Občas si spolu dáme víno, nebo občas vykouří doutník - příležitostně. Zajímalo by mě ale, co dále se dá dělat, aby se vyhnul pozdějším komplikacím, které se s cukrovkou pojí? Pomáhají třeba pravidelné masáže chodidel? Zajímalo by mě také, jestli může pomoct pravidelné ,,namáčení'' nohou v horké a studené vodě. Děkuji za odpověď. Kateřina

Odpověď

Milá Kateřino, ó jak vašemu příteli závidím! Tak rád bych si dal namasírovat chodidla, ale nikomu se do toho nechce. Dokud byly děti malé, tak se k tomu nechaly občas přemluvit, ale teď, když už jsou větší, tak už ani ony nechtějí.

Jedinou osvědčenou metodou, jak se vyhýbat komplikacím diabetu, je co nejpečlivější dlouhodobá kompenzace glykémie. K posouzení slouží glykovaný hemoglobin. Za ideální a těžko dosažitelnou hodnotu se považuje 47 mmol/mol. Vývoj komplikací je pak velmi málo pravděpodobný.

Hodnota do 53 je uspokojivá. 65 mmol/mol – to už je sice neuspokojivé, ale v praxi přijatelné. Vše nad tím je špatné, nad 80 strašné. Tak to posuďte sami.

Jinak ale existují určité individuální vlohy, takže některé komplikace se člověku mohou vyhnout i při špatné kompenzaci a dlouhém trvání diabetu. Ale neuropatie dlouho trvající špatně kompenzovaný diabetes provází skoro vždycky.

Pochopitelně jsou vhodná i další opatření: Hodně pohybu, štíhlá linie, kontrolování krevních tuků, kontrola krevního tlaku, pravidelná oční vyšetření.

Diabetická neuropatie se často projevuje tím, že pacienti mají menší citlivost zejména na dolních končetinách. To může vést k tomu, že dostatečně nereagují na různé jinak nepříjemné pocity, jako jsou třeba tlak v botě. V důsledku toho pak mohou vznikat otlaky, odřeniny a někdy až defekty na nohách, které jsou velmi závažné a špatně se hojí. To bych u tak mladého člověka rozhodně nečekal.

Nicméně zde se prevence velmi vyplatí. Je nutné nosit pohodlné boty, kontrolovat, zda otlaky nevznikají a dávat pozor na poranění. Tento problém se týká v podstatě každého pacienta s diabetem, nicméně při diabetu 1. typu jen po dlouhém trvání nemoci. Ale zavedení správných návyků už v mládí je určitě důležité.

Kvalitně prováděná pedikúra je také vhodná. Opět se to týká spíše starších osob. Raději bych to ale nechal odborníkům, abyste svého přítele náhodou neporanila nebo nedělala pedikúru příliš do hloubky.

Masáže chodidel ale pravidelně provádějte. Za tuto radu mě jistě váš přítel pochválí.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

poznámka redakce:

Střídání teplé a studené vody při koupeli nohou je velice příjemné a zdraví prospěšné. Jedná se o Kneippovu lázeňskou terapii. Zakladatelem této léčebné metody je německý farář Sebastian Kneipp, po kterém je také pojmenována.

Principem je střídavé přešlapování v teplé a studené vodě, nejčastěji v lázních, či wellness centrech na tzv. Kneippově chodníku. Při střídavé nožní koupeli se začíná nejprve přešlapováním v teplé vodě, poté ve vodě studené.

U Kneippových chodníků je provozní teplota teplé vody od 35 do 43 °C a provozní teplota studené vody je od 10 do 15 °C. Doporučená délka pobytu na jeden cyklus je kolem 1 minuty, v poměru 60 s : 15 s, cykly se opakují 4 - 7x. Cyklus je zakončen přešlapováním ve studené vodě, poté následuje otření nohou dosucha.

Tato procedura přináší celou řadu pozitivních účinků. Indikacemi k jejímu absolvování jsou například migrény, vegetativní poruchy, poruchy prokrvení dolních končetin, poúrazové či pooperační stavy, začínající křečové žíly a stavy po fyzickém vyčerpání a svalové únavě dolních končetin.

Střídavá nožní koupel však není vhodná v případě zánětlivých onemocněních, mykózách, otevřených ránách, nachlazení a zánětu ledvin.

Další dotazy z kategorie "Obecné"

 • Dotaz

  Prípravok SugaNorm je inzerovaný na viacerých webovských stránkach ako super prípravok na liečbu "cukrovky". V komentároch ho odporúča aj endokrinológ s menom podľa krajiny a jazyka konkrétnej webovskej stránky a s tou istou fotografiou ku ktorej je napísané vždy že ide o endokrinológa daného domáckeho mena, kandidáta lekárskych vied... 4 fotografie s textom v rôznych jazykoch pripájam v súboroch. Na týchto fotografiách je zaujímavé aj to, že ide o fotografie otočené, pretože pri pohľade na fotografie tohto údajného endokrinológa je vrecko na jeho lekárskom plášti na obrázku na ľavej strane, ale v skutočnosti keď sa pozeráte na niektorého lekára ktorý stojí oproti Vám, tak má vrecko s menovkou na svojej ľavej a na Vašej pravej strane. Seriózny lekár endokrinológ by nikdy nemenil svoje meno podľ toho v akej krajine bude prezentovať osvedčený liek. Ivan

  Odpověď

  Milý Ivane, už jsem měl dotaz na tento přípravek. Protože jsem jej neznal, tak jsem si to prostudoval trochu blíže. Je to opravdu jen klamavá reklama, což se ostatně pozná hned z toho, že na konci je vždy nabídka posledních několika balení, která jsou ještě se slevou.

  Všiml jsem si také, že údajný lékař se pod různými jmény vyskytuje na internetu vícekrát. Jeho přednáška s kritikou  lékařů v ČR, na Slovensku, na Ukrajině a také ve Švýcarsku je na internetu ve více jazycích.

  Co se týče samotného obsahu v tomto doplňku stravy, žádný nemá prokázané významnější účinky na diabetes. Některé vitamíny, flavonoidy a antioxidanty mají určité efekty, ale nikoliv zásadní. Přípravek jako takový nebyl nikdy odborně testován.

  Česká diabetologické společnost se již proti této klamavé reklamě vyjádřila.

  viz také: https://manipulatori.cz/produkt-suganorm-aneb-jak-podvodnici-na-internetu-ohrozuji-zdravi-pacientu/

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zrovna jsem se vrátila z nemocnice, kde jsem si inzulín aplikovala poprvé a až doma jsem si uvědomila, že jsem na svém inzulínovém peru zapomněla nasadit krytku na jehlu. Nasadila jsem si novou jehlu, ale až po dvou hodinách, kdy byla jehla bez krytky a tak se chci zeptat, jestli za tu dobu mohl inzulín ztratit účinnost. Mám na víkend jen jedno pero, další dostanu až v pondělí. Děkuji za odpověď. Jaroslava

  Odpověď

  Milá Jaroslavo, vašemu inzulínu se určitě nic nestalo. Ono je to celé trochu zamotané, ale ve skutečnosti jednoduché. Důležité je dodržovat několik zásad. Ostatní jsou doporučené věci, které ale nikdo nedělá.

  Tedy:
  1. Používané pero je možné skladovat při pokojové teplotě. Zásobní pera mají být v ledničce při teplotě 2 - 8 st. C. Inzulín nesmí zmrznout.

  2. Před podáním inzulínu se má nejprve dát malinkatá dávka jen tak do vzduchu. Navolí se 1 jednotka, pero se nasměruje jehlou vzhůru a inzulín se vypustí do vzduchu. To je proto, že inzulín, který zbyl v jehle od poslední injekce, nemusí být plně účinný. V jehle také může být trochu vzduchu, který se takto odstraní. Je to důležité, zvláště když si lidé dávají jen malé dávky.

  3. Jehlu je vhodné měnit vždy, když se vám zdá jehla tupá nebo zahnutá. Záleží na počtu denních injekcí. Může to být každý den nebo také 1x za 4 dny. Jehla se také mění, když si nejste jistá, že byla celou dobu v čistotě. Např. když vám pero upadne nebo na jehlu sáhnete rukou.

  Z toho plyne, že když si nyní dáte tu jednu jednotku do vzduchu, můžete pero klidně dál používat. V inzulínu je navíc protibakteriální látka, která brání tomu, aby se tam za normálních okolností namnožily bakterie.

  Nyní další zásady, které se v praxi nedodržují a bylo by dokonce těžké je dodržovat:

  Jehla je určena na jedno použití. Tak to píše výrobce, aby se chránil pro případ nějaké infekce v místě vpichu. Nic jiného vám ani lékař doporučit nemůže. Kvůli tomu se dělají krytky na jehlu schválně velmi úzké, aby se špatně nasazovaly. Díky tomu se někdy stane, že pacient na jehlu někdy omylem sáhne (což u čistých rukou ve skutečnosti nevadí), nebo se dokonce o jehlu píchne do prstu, což bývá horší. výrobci jsou rádi, když se jehel spotřebuje hodně. Snad žádný pacient je ve skutečnosti nepoužívá jen jedenkrát. Ani by neměl jehel dost. Ale tupé jehly by se používat neměly.

  Protože jste začátečnice, tak vám ještě připomínám: Některé inzulíny vyžadují nejprve promíchání v peru kývavým pohybem. Týká se to jen některých typů dlouze působícího inzulínu. Lékař by vás na to měl upozornit. V peru jsou 3 skleněné kuličky a vy uslyšíte jemné klapání, jak se tam převalují (netřepat!). To se ale většiny inzulínů netýká. Já většinou doporučuji jehly dlouhé 8 nebo 9 mm. U štíhlých osob mohou někdy stačit jen jehly dlouhé 6 mm. Nezapomeňte dát tu 1 jednotku do vzduchu. Injekci je lepší dát rychle. Potom zmáčkněte píst a počítejte do deseti. Teprve potom jehlu vytáhněte. Mohlo by se totiž stát, že inzulín nestačí protéci jehlou do podkoží, a pak byste část vystříkla jen tak do vzduchu.

  Tak si užijte propustku a nedělejte si z toho hlavu. Injekce inzulínu jsou snadné a zvyknete si na ně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den asi před měsícem jsem se dotazoval na prediabetes s tím, že jsem změnil životosprávu. Moje hodnoty na lačno se pohybovaly od 6,1 do 6.7. Více jak měsíc se více pohybuji a to min. 5x týdně po 45 min rychlá chůze do zapocení, kdy udržuji tep na spalování tuku. Zcela jsem změnil stravování, tj. omezil výrazně cukry tj. sladké a přidal celozrnné pečivo, zeleninu ovoce jogurty dodržuji pitný režim 1,5 l min denně. Za měsíc jsem zhubnul 4kg je to znát i na břiše, cukr na lačno měřím v rozmezí 5,5 až 5,9, ale zjistil jsem, že ještě nedávno jsem měl v moči ketony dia phan na 1 stupni a nyní jsou zvýšené na 2 stupen 5I52, cukr neg., také častěji močím. Prosím o radu, zda někde dělám chybu, nebo zda to nepřeháním např. s pohybem. Děkuji Roman

  Odpověď

  Milý Romane, především oceňuji, že jste se „do toho pustil“, zhubnul o 4 kg a začal trénovat. To se určitě už nyní cítíte lépe. Vytrvat ale bude těžké, tak s tím počítejte a nevzdávejte to.

  Ketolátky se mohou v moči objevit i u zdravých osob, když dlouho nic nejedí. U některých diet se dokonce doporučuje ketolátky sledovat jako ukazatel, že uchazeč o štíhlou figuru skutečně dostatečně drží dietu.

  Jinak je tomu u diabetu 1. typu. Ketolátky se v moči objevují poměrně brzy v okamžiku, kdy pacientovi prostě chybí dostatek inzulínu. Tento typ přítomnosti ketolátek v moči je však zpravidla doprovázen také přítomností cukru v moči, většinou hodně, ale zpravidla alespoň trochu. Vy navíc máte glykémie úplně normální.

  Proto bych si vsadil na to, že u vás se skutečně jedná o doklad, že dietu držíte. Jen ještě upozorňuji, že celozrnné pečivo také obsahuje sacharidy. Ty se jenom pomaleji vstřebávají ze zažívacího ústrojí.

  Držím vám palce a trochu vám závidím, že jste tak úspěšný. Ale dejte pozor, jedna vlaštovka ještě jaro nedělá, v tomto případě „o jednu dírku na opasku méně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Od roku 2013 do 2015 jsem se léčil Prednisonem na revmatologii. Po ukončení léčby jsem dostal těžký nekrotizující biliární pankreatitidu, septický šok s multiorganovou distinkcí. Ze slinivky mi zůstalo jen 20%. Následně mi byl odstraněn žlučník, žaludeční kýla. Po operacích jsem ze 105 kg zhubl na 85 kg které si potřebuji podle gastroenterologa udržet. Před onemocněním jsem měl diabetes 2. typu - léčba dietou. Po operacích jsem začal užívat Glucopfage XR nejprve 750, poději 1000 v dávkování 0,0,2, glykémie se mi na lačno pohybovala do 8, výjimečně nad. Glyk. hemoglob. 53. Postupem času se však tyto hodnoty zhoršovaly. Glykemický hemoglobin stoupl na 57 a později na 63. K večerním 2 x 1000 mg Glucophage jsem začal ráno užívat 1mg Amarylu. Následně se mi glykémie na lačno začala pohybovat v rozmezí 8,8 - 9,5. Protože mi hladina glukózy stoupá, začínám se vážně obávat následků. Prosím o doporučení, jak v léčbě pokračovat. Je mi 70 let, měřím 170 cn a váhu 85kg mám doporučeno udržovat. Současně beru z urologie Taflosin 0,4 mg v poledne, po jídle. Milan

  Odpověď

  Milý Milane, děkuji za zaslání vaší lékařské zprávy, po jejímž přečtení se lépe orientuji. Pro ostatní čtenáře připomenu, že již dříve jste měl diabetes 2. typu, který byl léčen pouze dietou. V roce 2015 jste prodělal těžký zánět slinivky břišní s jejím částečným rozpadem. Příčinou tohoto zánětu mohly být žlučové kameny, které mohou vést k městnání žluči a zároveň k porušenému odtoku zažívacích šťáv ze slinivky břišní. Kromě toho jste užíval kortikosteroidy pro léčbu kloubních obtíží. Kortikosteroidy ve vyšších dávkách mohou být také příčinou akutního zánětu slinivky. Jen na okraj připomínám, že dalším u nás častým vyvolávajícím faktorem je požívání alkoholu, což není váš případ.  

  Akutní zánět slinivky je velmi těžké život ohrožující onemocnění. Ve vašem případě se podařilo zvládnout související těžkou infekci, ale velká část slinivky zanikla nebo se přeměnila ve vazivo. Spolu se „zažívací“ částí slinivky určitě zaniklo množství Langerhansových ostrůvků, kde se tvoří inzulín.

  Zbývající část tkáně slinivky zjevně stačí k tomu, abyste neměl výrazně narušené trávení, nicméně pravidelně užíváte pankreatické enzymy jako jejich částečnou náhradu. Velmi pravděpodobně držíte dietu s omezením tuků a zcela jistě nepijete žádné alkoholické nápoje. Celá smutná situace asi vedla ke zhubnutí, což na druhé straně mohlo být dobré pro vyrovnání již dříve trvajícího diabetu. Nyní vám ale zjevně nestačí vlastní inzulín, protože Langerhansovy ostrůvky z velké části zanikly v průběhu akutního zánětu a následného hojení.

  Domnívám se proto, že ve vašem případě by byla vhodná léčba inzulínem, a to zpočátku alespoň jednou injekcí dlouze působícího přípravku. Dostatek inzulínu vám totiž zjevně chybí a zbývající Langerhansovy ostrůvky se marně snaží to vyrovnat. K němu by se mohl hodit nadále Glucophage (metformin), zejména pokud máte nadváhu, což asi trochu ano. Jako bazální inzulínu byste mohl dostat např. přípravky Lantus, Abasaglar nebo, což by bylo asi nejlepší, Tresiba (působí velmi dlouze).

  Pokud by malá dávka dlouze působícího inzulínu nepostačovala, budete potřebovat také malé dávky inzulínu před každým jídlem, které bude obsahovat sacharidy. Vše se budete muset dobře naučit, zejména volit dávky inzulínu podle aktuální glykémie a podle jídla, které se budete chystat sníst. To ale určitě zvládnete, když budete chtít. A pamatujte na tučná jídla a alkohol, jež obojí ohrožují zbytek vaší slinivky.

  Budete se také muset poučit o možnostech hypoglykémie (příliš nízké glykémie při inzulínové léčbě). Ve slinivce břišní se totiž tvoří také hormon glukagon, který glykémie zvyšuje, když by hypoglykémie hrozila. Po zániku části slinivky vám ale také určitě chybí nejen inzulín, ale také částečně tento hormon.

  Amaril asi není pro vás příliš vhodný, i když neškodí. Ten stimuluje zbývající inzulín produkující tkáň, aby se více snažila. Ona se ale asi snaží, ale víc už nemůže, a takto ji jen dále „honíte“ a unavujete. Při malé dávce inzulínu si spíš trochu odpočine a déle vydrží.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Lze se zbavit cukrovky typu 2 operací? Děkuji za odpověď. Ivett

  Odpověď

  Milá Ivett,

  Dříve než vám odpovím, upozorňuji vás na jeden dotaz umístěný na našem webu, kde můžete získat další užitečné informace (Lubomír, vyléčení cukrovky pomocí bariatrické oparace). Nebo další dotaz téhož pacienta bariatrická operace a zlepšení začínající polyneuropatie.

  Jedním z hlavních mechanizmů vzniku diabetu 2. typu spočívá v nedostatečné účinnosti tělesných tkání vůči inzulínu. Beta buňky pankreatu, kde se tvoří, se snaží této snížené účinnosti čelit, ale v určitém okamžiku už na to nestačí a objeví se diabetes. Mohou se také postupně vyčerpat, takže fungují nedostatečně a dokonce zanikají.

  Obezita je významným faktorem, který vede ke snížení účinku inzulínu. Protože obézní lidé většinou hodně jedí (i když to často popírají), nároky na množství a působení inzulínu se u nich dále zvyšují. Vedle toho, nadměrný tuk se usazuje nejen v zásobní tukové tkáni v podkoží, ale také různě jinde, mimo jiné také v samotném pankreatu. Ztučnělý pankreas má rovněž sníženou schopnost tvořit inzulín.

  Pro léčbu diabetu 2. typu má tedy zásadní význam dosažení ideální tělesné hmotnosti a obecně snížení příjmu potravy. Pokud pacienti s lehčí formou diabetu 2. typu výrazně zhubnou a začnou pravidelně cvičit, vyrovnání jejich diabetu se zpravidla výrazně zlepší a jsou případy, kdy je dokonce možné vysadit léčbu tabletami a výjimečně někdy i inzulínem (pokud byl před tím nutný). To jsou ale výjimky, zejména proto, že jen malá část pacientů s obezitou skutečně výrazně a trvale zhubne.

  V posledních 10 letech se značně rozšířilo používání chirurgických metod, které nějakým způsobem zpravují cestu potravy v zažívacím ústrojí. Tomuto postupu se říká „bariatrická léčba“.

  Může se zmenšovat kapacita žaludku, utáhnout vstupní část žaludku speciální manžetou, nebo se mohou vytvářet různé zkraty, takže potrava část zažívacího traktu obchází a zkracuje si cestu, což vede ke sníženému vstřebávání živin. Bylo ale také prokázána, že tyto postupy snižují pocity hladu, a to nejen díky sytosti, kterou pacient vnímá, když se naplněný takto zmenšený např. žaludek, ale také díky působení některých hormonů, které se tvoří v zažívacím ústrojí a působí přímo na mozek.

  Po bariatrické operaci převážná většina pacientů skutečně významně zhubne. U náročnějších operací může být zhubnutí velmi výrazné a dlouhodobé, u jiných někdy jen přechodné, zejména pokud pacient nakonec svoje zažívací ústrojí znovu vytrénuje nadměrnými jídly.

  Jsou případy, kdy osoba váží třeba 140 kg a za této situace se u ní rozvine diabetes vyžadující léčbu kombinací tablet a někdy i inzulínu. Po bariatrické operaci pacient během 2 let zhubne na 100, ale někdy klidně i na 70 kg, a diabetes zcela ustoupí a léčba může být vysazena. Čím lehčí je diabetická porucha před operací, tím větší je naděje na kompletní ústup diabetu.

  Neodvažuji si použít termín „vyléčení“ diabetu, protože kdy se potom stane, že pacient zase v následujících letech přibírá, diabetes se může znovu objevit.

  Bariatrické operace se v současné době používají zejména v léčbě obezity, která pacienta ohrožuje zdaleka nikoliv jen diabetem, ale také srdečními chorobami, vysokým krevním tlakem, kloubními potížemi, jaterním poškozením a poškozením ledvin. Někdy se také provádějí na přání pacienta zejména s estetických důvodů. Dalším jasným důvodem je těžko léčitelný diabetes se špatnou citlivostí k inzulínu u pacienta s výraznou obezitou. K vymizení diabetu může skutečně dojít, ale pacient musí i po operaci trvale dbát na to, aby si operované zažívací ústrojí znovu nevytrénoval ke žravosti.

  U diabetu bez obezity se tyto operace neprovádějí. Alespoň o tom nevím.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!