Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví! Informace v nich nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Webové stránky, na které hodláte vstoupit, jsou určeny výhradně odborníkům dle zákona číslo 40/1995 Sb. o regulaci reklamy ve znění pozdějších předpisů. Odborník ve smyslu §2a zákona číslo 40/1995 Sb. je osoba oprávněná předepisovat či vydávat léčivé přípravky, nebo osoba oprávněná poskytovat zdravotní služby.DIA revue LIVE - jak natáčet sympoziální rozhovory

Autor:
MUDr. Barbora Doležalová

Pracoviště: INTENDIA klinika s.r.o. Chrudim


Během Kongresu ambulantní diabetologie mohli účastníci navštívit celou řadu firemních sympozií. Tým společnosti Lilly připravil na 1. listopadu 2019 sympozium, které bylo poněkud netradiční svou formou. Využili jsme modifikace pořadu DIA revue, tedy rozhovoru dvou lékařů, kde interakce nahrazuje promítanou prezentaci a zůstává prostor pro diskusi a interakci obou stran.

Již natáčení rozhovorů, které byly postupně během roku 2019 uveřejňované v Lilly zpravodaji, bylo pro mě zcela novou zkušeností. Do moderátorského křesla jsem zasedla jako absolutní laik, který doufá, že kameraman a střihač jsou profesionálové, kteří udělají „koukatelné“ video téměř z čehokoli. Měla jsem štěstí, že moji hosté v DIA revue byli nejen významní odborníci v diabetologii, ale i komunikativní a vstřícní lidé. Když jsem dostala první hotové video, poslala jsem jej svojí kamarádce z vysokoškolských studií, která pracuje mnoho let jako televizní reportérka. Řekla: „Ten, kdo to stříhal, tě má asi rád, protože ti dost pomohl.“ Inu, není nad upřímnou zpětnou vazbu.

Kameru jsem si neoblíbila, ale moderování rozhovorů s kolegy mi přišlo jako úžasný bonus k mé obvyklé práci. Přijala jsem proto ráda i pozvání na živou a delší verzi rozhovorů. Byla to skutečně výzva, protože během živého sympozia jsem se na kameramana ani střihače nemohla spolehnout. První sympozium ve formátu DIA revue jsme spolu s Lilly týmem připravili pro slovenské diabetologické dny v květnu 2019 pod názvem DIA review LIVE. Pokud tříminutové rozhovory vyžadovaly přípravu, pak před sympoziem probíhaly přímo manévry. Osobně jsem navíc znala jen dva ze tří hostů, takže jsme zkoušení věnovali celý půlden. Na podium jsem šla vybavená scénářem, mikrofonem a spoustou starostí. Abychom nepřetáhli. Aby to nebylo moc krátké. Abych neměla okno. Abych se netvářila moc strnule. Aby to nebylo nudné. Aby to nebylo trapné. Abychom dodrželi všechna etická pravidla spojená s prezentací léčiv. Abychom… zkrátka byl to velký krok do neznáma a já jsem vděčná všem, kteří se mnou slovenské sympozium připravovali a kteří měli odvahu v něm vystoupit (tím zdravím kolegy Marka Macka, Janu Džuponovou a Báru Zobokovou). Ještě že na Slovensku není jazyková bariéra!

Když už to vypadalo, že DIA revue je opravdu za mnou, přišla od kolegů z Lilly nová nabídka. Poděbrady!