Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

začínám s cukrovkou

Datum vložení dotazu: 14.06.2018

Ptá se: Zdeněk

Dotaz

Dobrý den, v sobotu jsem prodělal infarkt myokardu a byl převezen na JIP do Jihlavy, kde byla tříslem zavedena kanyla a zárověň mi byla detekována cukrovka. Po 2 dnech jsem byl předán do nemocnice v Novém Městě na Moravě, kde jsem byl 2 dny. Podepsal jsem reverz a kontrolu na diabetické poradně mám 19.6. Mám hromadu léků, ale není mi jasné, jak mám zjistit výsledky z glukometru když jej nemám. Mám inzulínové pero s dávkou 14 v 19:00 hodin. Věk 57, výška 195, váha 95, dieta mi nevadí, měl jsem podobnou na játra. Léky - Furon,Brilique-na to nemám, takže Trombex, Godasal, Verospiron, Nolpaza, Concor, Glucophage a Lantus. V nemocnici jsem měl inzulín 3x denně, teď jen 1x, při měření glukometrem hodnoty 13,1 mmol/l, jednou to kleslo na 9,8 mmol/l. Jelikož jsem si s šéflékařkou nepadl do oka a podepsal reverz, proškolení se mi nedostalo vůbec žádné, i použití Lantusu jsem si musel najít na internetu. Bude vadit když týden nebudu měřit glukometrem a ta jednorázová denní dávka 14 stačí? Děkuji za odpověď. Zdeněk
věk: 56 let

Odpověď

Milý Zdeňku, infarkt myokardu je závažná příhoda a člověkem to otřese. To byl možná důvod, proč jste se nepohodl s lékaři v Novém Městě. Je ale lepší být určitou dobu v klidu, brát to tak, jak to přišlo, a teprve potom si udělat další plány a rozhodnutí. Kanylu v třísle jste měl asi pro to, aby vám vyšetřili srdeční tepny (koronarografie) a určili, zda jsou na nich nějaká zúžení, která by si zasloužila léčbu vložením tzv. stentů, skrz které by se mohl obnovit průtok krve postiženým místem srdce. Zřejmě ale žádný důvod k tomu nenašli, to nepoznám. Pokud se koronarografie nedělala, měl byste se informovat u kardiologa, zda by to pro vás nebylo vhodné.

Na tom interním oddělení jste se měl právě trochu uklidnit, dozvědět se, jak se máte dále léčit a naučit se základy péče o diabetes. Měli vám také vysvětlit, jak se máte postupně rozcvičit a jak moc se můžete tělesně namáhat. Léky vám podle mého názoru předepsali dobré.

Infarkt myokardu představuje tělesný i duševní stres a často se při tom zvyšuje glykémie. Při výšce 195 cm a váze 95 kg nemáte nadváhu a dietu jste asi již dříve udržoval dobrou, takže ji asi příliš měnit nemusíte.  Objeví-li se diabetes u osoby bez obezity, tak to může znamenat, že žádnou větší inzulinovou rezistenci dlouhodobě nemáte. Doufejme, že nekouříte. Pokud ano, tak ……, ale opravdu!

Je možné, že vaše glykémie se během několika týdnů upraví a léčba diabetu nebude složitá. Není ale nad to, když tomu trochu pacient rozumí a může si léčbu podle rad lékaře upravovat sám. K tomu ale musí pochopit principy diety (hlavně vědět, co vlastně jí a kolik je v tom sacharidů) a měřit si samostatně glykémie. Pokud si nepícháte inzulín přes den, nemusíte nutně držet dietu s 6 jídly denně. Snídaně, oběd a večeře budou stačit. Měl byste vyhledat diabetologa, který vám doporučí vhodný glukometr a měl byste se měřit zatím několikrát denně, minimálně ráno na lačno a 1 hod. po jídle. Ranní glykémie by měla být mezi 4,5 – 6 mmol/l, ale neměl byste mít hypoglykémie. Pokud se vám to zpočátku nepodaří a budou hodnoty okolo 10 mmol/l, tak to nebude vadit, ale časem byste to měl postupně upravit. Myslím, že návštěva v poradně 19. 6. bude stačit. Pokud byste ale pociťoval nápadnou žízeň a hodně močil, bylo by dobré se tam stavit dříve. Glykémii by vám pravděpodobně mohl zkontrolovat i váš obvodní lékař. Případně by někdo z vaší rodiny mohl k diabetologovi zaběhnout a zeptat se, zda by vám již nemohl glukometr zapůjčit. Potom byste si ho třeba nechal a vrátil mu ten nový.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Poznámka redakce:

V nemocnici Vám aplikovali inzulín 3x denně, patřící do rychle působících inzulinů, protože potřebovali zvýšenou hladinu krevního cukru co nejdříve kompenzovat a také, aby zjistili jakou dávku inzulinu budete pro další léčbu potřebovat. Z dlouhodobého hlediska je pak pro pacienta pohodlnější píchat si inzulin dlouze působící, který se aplikuje 1 x za 24 hodin (jako je Lantus)

Velká žízeň a časté močení jsou příznaky počínající hyperglykémie. Pro rozlišení dvou nejdůležitějších akutních komplikací cukrovky se podívejte na cukrovku.cz do rubriku Jak poznám Hyper nebo Hypo.

Glukometr může lékař předepsat za určitých podmínek anebo si ho může pacient bez předpisu zakoupit. V rubrice AKTUALITY naleznete jak zmíněné podmínky, tak v článku Proužky do glukometru užitečné informace.

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

630 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,ráda bych se zeptala,jestli je vhodné brát Saxendu,pokud jsem měla karcinom štítné žlázy,tedy teď ji mám pryč.Také beru Euthyrox100, Brintelix 20,Lamotrix ,Rivotril,Atoris a Lokren....Mám BMI 37.Jsem z toho nešťastná,nemohu dýchat při sebemenším pohybu a mám velké bolesti kloubů.Předem děkuji za vaši odpověď. Zdenka

    Odpověď

    Vážená paní Zdenko, přeji dobrý den,

    neznám všechny okolnosti Vašeho zdravotního stavu, takže můj názor se opírá pouze o souběžně užívané léky. Přípravek Saxenda z hlediska ostatních užívaných léků můžete používat k redukci tělesné hmotnosti. Váš lékař ale musí posoudit, že nadváha není způsobena afunkcí štítné žlázy, ale vzhledem k tomu, že užíváte levothyroxin (Euthyrox) v obvyklé substituční dávce, tak patrně nikoliv. Po aplikaci přípravku Saxenda dochází ke zpomalení vyprazdňování žaludku a snížení jeho pohybů (tzv. peristaltiky). To má vliv na vstřebávání některých léků, z nichž užíváte Euthyrox a Atoris. Proto bych Vám doporučil tyto léky užívat nejméně 1 hodinu, raději ale 2 hodiny, před aplikací přípravku Saxenda, aby byl jejich účinek stejný jaký je v současnosti. Pokud byste tyto léky užila až po aplikaci přípravku Saxenda, jejich vstřebané množství by bylo menší a vstřebávání by trvalo déle. To by mohlo v případě přípravku Euthyrox vadit. Nezapomínejte také na to, že je zcela nezbytné zapíjet přípravek Euthyrox vodou, protože jiné nápoje, zejména čaj, černá káva nebo ovocné šťávy snižují míru jeho vstřebávání. Přeji Vám, abyste se snížením hmotnosti byla úspěšná, Saxenda nebo Ozempic Vám v tom mohou pomoci.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,beru stadamet 1000 večer,dlouhý cukr mám 47,doktorka mi nabídla Glucophage XR 1000 místo stadametu. Jaký rozdíl je mezi těmito léky? Milan

    Odpověď

    Vážený pane Milane, přeji dobrý den,

    z mého farmakologického hlediska musím uvést, že Vám Vaše paní doktorka učinila velmi dobrou nabídku. Přípravek Glucophage XR má významně lepší profil účinku, než standardní metformin, jako je např. Stadamed. Rozdílů je hned několik:

    a) Glucophage XR má dlouhodobější a vyrovnanější účinek, protože se účinná látka uvolňuje postupně a řízeným způsobem,

    b) Glucophage má menší výskyt nežádoucích účinků,

    c) Glucophage má menší riziko lékových interakcí pro jeho vstřebávání v tenkém střevě.

    "Dlouhý cukr" máte na velmi dobrých hodnotách, je docela možné, že lepší profil účinku přípravku Glucophage XR Vám jej ještě o malinko zlepší.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Ked zoberiem liek Siofor večer o 18stej mám cukor vkrvi 7,5 a ráno si zmeriam a mám tiež 7,5 mám polynuropatiu pre mňa je to veľa čo mám robiť. Milan

    Odpověď

    Dobrý den, Milane. Máte-li zájem mít diabetes lépe vyrovnaný, věnujte na prvním místě pozornost dietě. Ve vašem věku stačí člověku poměrně málo sacharidů v dietě, klidně jen 150 g, a to i když máte váhu v pořádku. Zvláště večer byste sacharidy už skoro jíst neměl. Je potřeba ale sacharidy započítat ze všech složek potravy.

    Pokud by toto nepomohlo, vzhledem k tomu, že jste osoba štíhlá, tak by byla asi nejvhodnější jedna dávka dlouze působícího inzulínu večer.

    Existují ještě další léky, které lze užívat ústně, ale myslím, že pokud by to omezení sacharidů nestačilo, inzulín by byl nejvhodnější. Nemusíte z toho mít žádnou větší obavu, je to jednoduché a přirozené. Člověk používá to, co mu prostě chybí.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    kdy zacne lek Forxiga ucinkovat od nasazeni lecby,beru ho zatim tyden

    Odpověď

    Vážená paní, přeji dobrý den,

    přípravek Forxiga obsahuje léčivou látku dapagliflozin, která má řadu příznivých účinků, které nastupují postupně. Nejrychleji nastupuje tzv. glykosurický účinek, k tomu dojde již po prvních dávkách, souběžně s tím dochází ke snížení glykémie a postupně také k mírnému snížení krevního tlaku. Po několika týdnech začně klesat hladina glykovaného hemoglobinu a po několika měsících terapie se začne projevovat ochranný vliv dapagliflozinu na srdeční sval a ledviny. Všechny tyto efekty se při pokračování terapie dále prohlubují a vliv na glykémii dosahuje maxima po přibližně 3 měsících terapie. Příznivý vliv na srdce a ledviny je zřejmý přibližně po 3 měsících a trend dalšího zlepšování je patrný dlouhodobě (déle než jeden rok). Pro dosažení optimálního účinku je nezbytné užívat dapagliflozin správně, tj. vždy v přibližně stejnou dobu buď vždy s jídlem nebo vždy nalačno. Tablety se nemají drtit nebo půlit a mají se zapít 1 sklenicí vody.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Vážený pane doktore, omlouvám se , že Vám píšu již po třetí k mému problému , polycyst. ledvin a cukrovky. Před 7.lety jsem byla operována na karcinom štítné žlázy s následným přeléčením radiojódem v Motole. Od té doby beru Letrox 150, chodím na pravidelné kontroly na endokrinologii v Kyjově. Asi rok po prodělaném covidu se v noci potím (3x za noc se celá převlékám). Zatím se nezjistila příčina. Asi měsíc mně paní doktorka snížila Letrox 150 na 125 a vynechat užívání v neděli. Pro zvýšený cholesterol jsem užívala statiny, které mně zvýšily kreatinkinázu a silné křeče vnitřní části stehen , skoro do omdlení. Teď mi p.dr. statiny vysadila a nově užívám Nustendi 180. Rozbor krve ukázal, že se mi zvyšuje kys. močová na 342,8 a močovina na 7,70. Ptám se , zda je vhodné tento lék Nustendi užívat vzhledem k mým nemocným ledvinám. Děkuji Vám moc za všechny zodpovězené dotazy. Anna

    Odpověď

    Milá Anno,

    lék Nustendi snižuju hladinu cholesterolu jiným způsobem než statiny. Je obvykle dobře snášen a je o něco méně efektivní než statiny. Může mírně zvyšovat hladinu kyseliny močové, močovinu nezvyšuje. Při onemocněních ledvin se může užívat, tedy i v případě polycystických ledvin. Je dobré hladinu kyseliny močové sledovat, vy ji ale máte prakticky ještě v normě.

    Je dost možné, že vaše epizody nočního pocení byly způsobeny příliš vysokou dávkou Letrox. Dávkování je velmi individuální, protože vstřebávání léku může být u různých osob různé. 150 mg je spíše vyšší dávka. Dávkování se dá také kontrolovat laboratorně (měření hladin thyreoidálních hormonů a tzv. hormonu TSH, který při nedostatku hormonů stoupá, při vysoké dávce klesá).

    Vy ovšem máte také dost velkou nadváhu. Dieta by také pomohla snížit hladinu cholesterolu.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!