Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

vysoká glykémie, nedodržování zásad léčby, obezita, zdravotní potíže

Datum vložení dotazu: 24.06.2022

Ptá se: Soňa

Dotaz

Dobrý den, táta má dlouhodobě diabetes 2 a potíže související: vysoký krevní tlak, špatné oči, oteklé nohy, křečové žíly, modráky na nohách, třes rukou. Je obézní a životosprávu zanedbává, nařízenou dietu nedrží.. a pohyb moc nemá. Léky bere tyto: xultophy 1-1-1 akarboza mylan 100 mg 0-1-0 tamsulosin HCL sandoz prolong 0,4 mg 0-0-1 rosucard 10 mg 1-0-1 moxostad 0,3 mg 1/2-0-0 furon 40 mg 0-1-0 solifenacin G.L. Pharma 10 mg 1-0-0 triplixam 10-2,5-5 mg Glykemii má doma běžně 15–18. Je ještě nějaká možnost jak glykemie dostat pod kontrolu? Děkuji a nashledanou. Soňa
věk: 75 let

Odpověď

Milá Soňo, základem léčby diabetu je na prvním místě edukace pacienta. Dnes bude svatojánská noc a mohou s dít zázraky, ale jinak bez pomoci zázračné moci nedokážu nikoho na dálku přes e-mail a k tomu ještě zprostředkovaně přes dceru poučit a motivovat ke správné léčbě diabetu. Je to dost velká fuška pro léčebný tandem lékař-dietní sestra a trvá to většinou alespoň 2x 30 minut, ale potřeba je í více. A to musí ještě pacient řádně poslouchat, co se mu říká a měl by to dělat dobrovolně s myšlenkou na své zdraví.

Takže posílám čarovný odkaz na naše stránky cukrovka.cz , a to např. 

Léčba cukrovky 2. typu | cukrovka

Rozlišení diet dle množství sacharidů ve stravě | cukrovka

Inzulin a inzulinová rezistence | cukrovka

Chtělo by to ještě kouzlo, aby si to váš otec přečetl. Ale něco musíme také nechat na vás.

Z výčtu léků, které uvádíte, je pouze Akarboza zaměřená přímo na diabetes. Je to pomocný lék, který zpomaluje vstřebávání sacharidů ve střevě.

K základním lékům patří alespoň metformin, ale jsou-li hodnoty opravdu vysoké, bude možná vhodná i nějaká kombinace..

Kromě té edukace je zejména důležité dodržovat správnou dietu s omezeným obsahem sacharidů. To opravdu vyžaduje poučení, aby tomu pacient rozuměl a byl ochoten to dodržovat. Není to ve skutečnosti nic světoborného, prostě jde zejména o to vědět, co člověk jí, a snažit se jíst méně.

Na vaši otázku, zda je možné dostat glykémie po kontrolu, odpovídám jednoznačně ano. Ale bez ochoty pacienta to nejde. Tak ať kouzla působí, ale pro jistotu nechte také čarovat příslušného diabetologa nebo obvodního lékaře, po mailu to nezvládnu.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

214 dotazů

  • Dotaz

    Po požití stadamatu500trpim nadměrnou plynatostí co mám s tím dělat. Zdenka

    Odpověď

    Milá Zdenko, metformin (Stadamet) může u některých osob vyvolávat zažívací obtíže charakteru nadýmání či průjmů. Většinou tyto obtíže postupně ustoupí, takže léčba může pokračovat. Vy máte velmi malou dávku, tak bych čekal, že to opravdu postupně ustoupí rychleji. Budou-li obtíže velmi výrazné, můžete lék na čas vynechat a zkusit znovu, případně zkusit jiný přípravek s obsahem stejné látky (existuje jich řada, např. Glucophage XR či Metformin Teva XR). Budou-li potíže trvat i tak, je nutné se domluvit s ošetřujícím lékařem a zajistit si jiný typ léku na diabetes.

    Poznámka redakce:

    Je možné symptomaticky tento nežádoucí účinek po dobu jeho trvání potlačit simeticonem (Espumisan, Simetikon aj)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, od Vanoc resim silnou unavu a vycerpani, nesoavost, citlivy nerv system. 15 let crohn, imunosuprese. Po jidle jsem unavena k placi, zacaly i paniky, hladina glukozy na lacno 5,4. Jake testy absolvovat? Zdravuji se strave, s travenim byly na podzim problemy skrz atb a stres, pak omeprazol, covid a ted 4 mesice nepracuji, nezvladam energeticky pohyb ani mental.praci...brzy se unavim, nemohu ani pribrat. Napadla me inzulin rezistence, ale unava prichazi i po jidlech bez sacharidu (maso plus zelenina). Jake testy udelat, abych nasla pricinu a mohla pribrat a vratit telu energii. Dekuju Štěpánka

    Odpověď

    Milá Štěpánko, vy jistě víte, že Crohnova nemoc je závažné onemocnění, které může vyvolat všechny příznaky, které uvádíte. Já ovšem nevím, zda je nemoc nyní aktivní, čím je léčená, či případně zda jste pro ni podstoupila nějaký chirurgický zákrok. Vidím jen, že jste velmi štíhlá a potřebujete asi lepší výživu.

    K léčbě se někdy používají také kortikoidy (Prednison či Medrol), někdy také klyzmata s podobnými léky. Ty mohou vyvolávat určitý stupeň inzulínové rezistence.

    Vy ale nejspíše žádnou inzulínovou rezistenci nemáte a nemáte diabetes. Tím vaše potíže vyvolané nejsou.

    Měla byste se podrobně poradit se svým lékařem. Možnosti léčby Crohnovy nemoci jsou dnes širší než dříve, efektivní bývá tzv. biologické léčba, která je poměrně bezpečná a často velmi dobře účinná. Možná ji máte.

    Pokud trpíte průjmy, můžete mít nedostatek různých složek potravy, což může vést k chudokrevnosti a řadě dalších obtíží. Tyto látky se dají na základě laboratorního vyšetření doplňovat ústy nebo i do žíly. Můžete také dostávat specializovanou stravu v podobě potravinových doplňků, které byste mohla dobře tolerovat. Obsahují všechny potřebné živiny, prvky a vitamíny a při vaší diagnóze jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

    Moc vám přeju, abyste se brzy dala dohromady.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    jdu na operaci kyčle (endoproteza) ivan

    Odpověď

    Milý Ivane, během operačního zákroku může dojít na přechodnou dobu ke snížení funkce ledvin, případně i samotná celková anestezie může mít určitý vliv na výskyt nežádoucích efektů metforminu (což je Siofor). Riziko je velmi malé, ale přesto se pro jistotu metformin před operačními zákroky vysazuje, zpravidla tak 3 dny před výkonem. Vy máte sice dávku malou, ale přece jen je dobré lék vysadit, už jen proto, aby vám pak operaci neodmítli provést. Kolem operace budete určitě méně jíst, respektive určitou dobu jíst nebudete a to bude na váš diabetes a na vaši nadváhu působit lépe než metformin. Po operaci, jakmile začnete běžně jíst a pít, můžete lék zase začít užívat.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, dle vysledku ledvin kreatinin atd mam vse ok ale curam nad 2litry denne a to podle vych mediciny mohou byt oslabene ledviny. Nevim zda mam strevni chripku ale dnes me boli zaludek a je mi na zvraceni, bojim se aby to nebyla lakta acidoza. Dekuji Petra

    Odpověď

    Milá Petro, tzv. laktátová acidóza způsobená metforminem je opravdu velmi vzácná a vyskytuje se zejména tehdy, když pacient tento lék užívá a při tom má závažné onemocnění ledvin se sníženou funkcí, závažnější formu srdeční nedostatečnosti nebo závažnější formu onemocnění jater, případně má jiný závažný stav, jako může být např. těžký úraz, šok apodobně.

    Vy máte normální hladinu kreatininu, alespoň to píšete. To prakticky vylučuje závažnější onemocnění ledvin, respektive jejich sníženou funkci. To, kolik močíte, není tak důležité, pokud se nejedná o nějaký extrém, např. močení pod 800 ml/den či nad 4 litry. Pokud vám není dobře a není to způsobeno zhoršeným vyrovnáním diabetu, tak můžete klidně Glucophage na pár dnů vysadit a méně jíst. Nebude to ale kvůli riziku laktátové acidózy, ale spíš, abyste ulehčila svému žaludku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Neudělá Mito zánět močových cest.

    Odpověď

    Vážený pane,

    píšete opravdu krásně, takže to chce dost fantazie, abych pochopil, co máte na mysli. Taková „svěcená prostata“, to zní hezky.

    Ale k věci: Forxiga zvyšuje vylučování cukru do moči. Nicméně, při špatně vyrovnaném diabetu se cukr do moči dostává i tak, jenom méně. Velká přítomnost cukru v moči skutečně zvyšuje riziko močových infekcí, protože cukr, to je živná půda pro bakterie a kvasinky. Kvasinky se kromě toho mohou usazovat i pod předkožkou, což může působit zánět.

    Pokud máte již lék nasazený, navrhuji, abyste jej vyzkoušel. Měl byste ale dbát o zvýšenou hygienu. Po každém močení je nutné se dostatečně „otřepat“, nejlépe opláchnout čistou vodou (bez mýdla) a osušit. Tím odstraníte zbytky moči obsahující cukr.

    Pokud by se opakované močové infekce u vás přesto objevily, lék byste musel vysadit a užívat jiný.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!