Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

sacharidy endomorph tloustnutí

Datum vložení dotazu: 31.10.2023

Ptá se: František

Dotaz

Dobrý den, jsem endomorph typ s pomalým metabolismem , nikdy sem nepočítal kalorie ani makronutrienty, po nástupu do práce jsem zařadil stupeň extrém a jel jsem převážně jen kuřecí a zeleninu či protein ci cottage a nějaké sladkosti nic víc více méně, zhubnul sem velmi a pak jojo efektem nabral, co se týče mýval sem rozmazané vidění , udělala se mi dermatitida na rukou,horší hojení rány bez sacharidů ale inzulín neblokoval spalování tuků, po nasazení sacharidů se honění zlepšilo a nemám ani uteč nebo bojuj i glykogen zásoby jsou lepší ale jen hromadim s nejsem schopen pálit tuky a teď se karta obrátila kdy Tůky (obezita) zablokovala celé tělo a já sním nejsem schopen pohnout úplně mě to nemotivuje, výživa.poradkyne furt říká že sacharidy jsou alfa Omega no já vím že jsou to bílkoviny ale zase už já ani tělo nechceme jít nízké sacharidy z důvodu stresu a na větším příjmu zase mám obezitu, jak mám toto řešit ? Sacharidy mi ničí trávení i propouští střevo, za dále mi po sacharidech lite tep různé nad 130/80 i 140/80 i 150/80. Co mám říct doktorovi a na jaké vyšetření? Klasický odběr krve na lačno je přece knicemu problém nastává v průběhu dne od vstani kdy je potřeba dát tělu energii a cukry my nedělají dobře při a po jídle... To na lačno. František
věk: 23 let výška: 171 cm váha: 113 kg

Odpověď

Milý Františku,

než jsem se pustil do odpovědi, musel jsem si na Googlu nejprve vyhledat, co je to endomorf. Trochu jsem se polekal, protože na mě hned vyskočilo následující video:

https://youtu.be/LJ4SgUJtVdE?si=Q97Ez4njq6SlnNr5

Přiznávám, že nyní souhlasím s tím, že před některými výjevy by opravdu mělo být varování, že to není pro slabší povahy. Na druhé straně ale vám musím říci, že kdybyste si z toho vzal tak 10 až 20 % z toho, co tam Jay Cutler ukazuje, tak by vám to určitě pomohlo. Máte ve 23 letech 113 kilo, tak si jen představte, jak by to mohlo jít dál, pokud něco zásadního proti tomu neuděláte.

K nadváze máte určitě vrozenou vlohu a bylo by nesprávné vám to neuznat a vinit vás z toho. Cesta proti dědičnému určení je ale bohužel na vás a bojovat se s tím dá. Nejlepší by bylo evidovat se v obezitologické poradně a využít všechny dostupné možnosti. Na prvním místě je nalezení motivace a odhodlání. K tomu by vám mohl pomoci na výživu zaměřený psycholog nebo zkušený obezitolog. Dále potřebujete znovu prostudovat dietní doporučení a nehledat při tom žádné složité nebo někdy až okultní vysvětlení. Prostě potřebujete jíst málo a to tak, abyste měl dostatek bílkovin, vitamínů a vlákniny a pokud možno málo sacharidů a co nejméně živočišných tuků. Je to obecně zdravá dieta, která je vhodná skoro pro každého.

Vím, že existuje mnoho dietních postupů, z nichž některé vycházejí z vašich oblíbených somatotypů. Já věřím nejvíc té nejobyčejnější, kterou jsem zmínil, ale vážím si v podstatě každé, kterou člověk skutečně dodržuje. I když se mi často zdají bizarní, mohou některé člověka speciálně motivovat a pomáhat mu je vydržet.

Také bych vůbec nesledoval vaše speciální metabolické nastavení. Prostě máte metabolicky sklon k obezitě a neurologicky nastavenou vysokou chuť k jídlu, takže si svoje různé pocity vysvětlujete tu nedostatkem bílkovin, tu nedostatkem sacharidů či tuků, máte pocit, že to či ono vám "ničí trávení" nebo "propouští střevo".  To jsou podle mého (s prominutím) nesmysly a v podstatě převlečená chuť k jídlu. Měl byste vědět, že všeho máte dostatek nebo spíš nadbytek. Měl byste vše rozumně poskládat do normální méně kalorické diety s obsahem asi 70 g bílkovin a 200 g sacharidů denně, s maximálním omezením živočišných tuků (které bývají hlavně v mase a mléčných výrobcích) a k tomu hodně zeleniny a případně nesladkého ovoce, abyste se vešel do těch 200 g sacharidů. Nehledejte v tom vědu, vědu hledejte jen v tom, jak získat motivaci a silnou vůli. Moc vám ale doporučuji spolupráci s diabetologem, který vám může doporučit i jiné více specializované postupy. Jste mladý a záleží na tom.

 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

105 dotazů

 • Dotaz

  Užívám ho 3 týdny, glykémie krásně srovnaná ale nehubnu. Irena

  Odpověď

  Milá Ireno, v České republice je lék Ozempic registrován pro léčbu diabetu 2. typu. Pokud se vám srovnaly glykémie, je to vynikající.

  Jinak žádné zázračné hubnutí nemůžete očekávat. Lék způsobuje u většiny lidí výraznější pocit sytosti po jídle, u někoho může vyvolávat i mírnou nevolnost, pokud se nají více. K hubnutí dochází, jestliže jej pacient užívá delší dobu a k tomu pochopitelně dodržuje dietu s omezením kalorického příjmu. Kromě toho, léčba se zpravidla začíná nízkou dávkou (0,25 mg jednou týdně), aby právě nevolnost pacienta neodradila. Dávka se asi po měsíci zvyšuje na 0,5 mg a později na 1 mg 1x týdně.

  Efekt hubnutí bych očekával tak nejdříve za 3 měsíce. Uvažte, že s sebou nosíte navíc až 40 kg tuku, který jste postupně během let nastřádala. Pokud by se vám po jednom roce léčby podařilo zhubnout o 10 kg, byl by to vynikající úspěch. Ale bez diety a bez dietního poučení to nejde. Zkuste si schválně na našich stránkách dietu se 150 g sacharidů denně. nejlépe bez svačin. Naleznete ji zde:

  https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

  To by mohla být pro vás taková základní dieta, při které byste mohla postupně mírně hubnout, pokud byste ji opravdu dodržovala a nešvindlovala. Jsou takoví ranaři, kteří říkají, že je to hodně a že oni jedí mnohem méně a nehubnou. Těm ale moc nevěřím.

  Naše dieta je hodně flexibilní, navíc tam máte krásnou obrazovou dokumentaci. Výběr je bohatý. Jenom je dobré dávky alespoň zpočátku poctivě odvažovat a nejíst už nic mimo to.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pribiram pořád i když se léčím se štítnou žlazou a beru léky.

  používám asi 3 roky Euthyrox 100 půl tbl.denně.Nic víc.Dekuji za odpověď.

  Odpověď

  Milá Andreo, léčba obesity je náročná pro pacienta i pro lékaře. Nasazení nějakého léku to jen tak nevyřeší. Naprostým základem je omezit kalorický příjem, ale otázkou je, jak to dokázat.

  Lék Ozempic byste užívat mohla. Pokud ale nejste diabetička a nesplňujete pravidla pro jeho hrazení, bude si ho muset zaplatit (asi 3 000 Kč na měsíc).

  Především byste ale měla být léčená v obezitologické ambulanci a získat tam potřebné poučení.

  Poznámka redakce:

  Myslíme, že by Vám mohly pomoci i naše fotojídelníčky: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je tento lék i na hubnutí? S cukrovkou jsem na tom tak že léky zatím neberu

  Jedná se o lék GLP 1 mám nadváhu a doprovází ne dušnost asi tou váhou a lékař mi doporučil tento lék na zhubnutí samozřejmě se správnou životospravou a trochou pohybu jestli mi budete moct odpovedet  tak moc dekuji Jana

   

  Odpověď

  Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

  léčiva ze skupiny tzv. analogů GLP-1 mají velmi podobné účinky - snižují glykémii a jejich dlouhodobá aplikace vede ke snížení tělesné hmotnosti. K tomuto účelu se používají dva z nich, které byly náležitě odzkoušeny v klinických studiích. Jedná se o liraglutid, který je registrován ve formě dvou léčivých přípravků Saxenda a Victóza. Po 12 týdnech aplikace dosáhlo více než 2/3 pacientů poklesu tělesné hmotnosti o více než 5 % a více než polovina pacientů dosáhne redukce tělesného hmotnosti o 10 a více procent. Druhým GLP-1 analogem, který je náležitě prozkoumám při redukci tělesné hmotnosti je semaglutit, který je registrován jako injekce Ozempic nebo Wegovy nebo tabelty Rybelsus. K léčbě nadváhy se používají injekce Wegovy, které mají obdobnou účinnost jako má přípravek Saxenda, tj. tělesnou redukci o 10 a více procent u většiny pacientů.

  Když to shrnu tělesnou hmotnost můžete upravit pomocí přípravků Saxenda nebo Wegovy, k tomu je potřebné změnit životosprávu ve smyslu zařazení více zeleniny do jídelníčku (optimum je dosáhnout 600 g zeleniny denně), vynechání sladkých jídel (chuť na ně Vám naštěstí postupně poklesne při aplikaci uvedených léků), zabránit večerní a noční konzumaci jídla. Vedle toho je vhodné zařadit rozumnou tělesnou aktivitu, optimálně chůzi v rozsahu 5-10 tisíc kroků denně, ale formou procházek.

  S přátelským pozdravem

  Poznámka redakce:

  doporučujeme podívat se i na naše Fotojídelníčky

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,doporučíte nějaké doplnky k hubnutí které jdou ruku v ruce s Rybelsusem? Rosťa

  Odpověď

  Vážený pane Rosťo, přeji dobrý den,

  léčivý přípravek Rybelsus je dostatečně účinný a v podstatě není potřebné k němu užívat žádné potravinové doplňky na "zhubnutí". Základem úspěchu užívání přípravku Rybelsus je jeho správné užívání. Měl by se užívat vždy nalačno, tedy na prázdný žaludek, což je optimální ráno. Zapít by se měl vodou v malém množství jednoho až dvou doušků, protože čím vetší objem nápoje užijete, tím je menší vstřebávání léků. Jiné nápoje než vodu nepoužívejte. Kolem jedné hodiny po užití léku by jste něměl jíst. Potravinové doplňky na zhubnutí nejsou klinicky zkoušeny, to znamená, že neexistují vědecké důkazy pro konkrétní potravinový doplněk. To neznamená, že některé z nich jsou produkty "šarlatánství", protože obvykle složení těchto potravinových doplňků vychází z výzkumu účinků různých přírodních látek. Často se ale setkávám s tím, že jsou takové výsledky výzkumu nesprávně intepretovány a jsou zveličovány. Když se dívám na reklamy na potravinové doplňky na "hubnutí"  působí velmi přesvědčivě, ale Vaším cílem musí být zajistit si trvalé snížení tělesné hmotnosti bez nežádoucích výkyvů.

  Mnohem lepší než doplňky stravy na "hubnutí" je rozumná změna životosprávy, která by měla spočívat v zařazení zeleniny do jídelníčku (optimum je dosáhnout 600 g zeleniny denně), vynechání sladkých jídel a sladidel (chuť na ne Vám naštěstí postupně poklesne při aplikaci uvedených léků), zabránit večerní a noční konzumaci jídla. Vedle toho je vhodné zařadit rozumnou tělesnou aktivitu, optimálně chůzi v rozsahu 5-10 tisíc kroků denně, ale formou procházek. Zelenina by mohla napomoci vyřešit i Vás problém se zácpou. Postupujte postupně, není cílem všecho přes noc změnit. Pokud máte vůli zhubnout pak když si stanovíte postupné cíle a budete je plnit, dosáhnete toho.

  S přátelským pozdravem

  Poznámka redakce:

  možná by Vás mohly zaujmout naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,chci se zeptat na pár věcí.Musím u Rybelsusu brát Glucophare XR1000 ? Mám cukrovku druhého typu a každé ráno mám na lačno na glukoměru 14 mmol/l.Dále pak,mužu kávu sladit Erytritolem a pít čaj z kombuchy? Jde o to že trpím na zácpu a čaj z kombuchy mi na tohle dělá dobře ale pokud mám zhubnout tak nevím jestli tohle vše nevysadit. Děkuji Rosťa

  Odpověď

  Milý Rosťo, máte zřejmě opravdu rozladěný diabetes spojený s obezitou. Rybelsus jako lék je dobrá volba a Glucophage XR 1000 k němu je také dobrá volba. Efekt je zatím nedostatečný, ale pokud tato léčba trvá teprve krátce a pokud skutečně dodržujete dietu se snížením sacharidů a kalorií, tak by se efekt měl časem dostavit. Např. do 3 měsíců. Pokud nikoliv, byla by asi vhodná intenzivnější léčba.

  Čaj z kombuchy byste rozhodně neměl sladit cukrem ani žádným jiným kalorickým sladidlem. Já bych vám místo erytritolu spíš doporučoval např.  aspartam, který je zcela nekalorický, když už tedy nedokážete pít nápoje neslazené, což by bylo nejlepší.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!