Poradna

Pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

ranní cukr u těhotenské cukrovky

Datum vložení dotazu: 13.09.2021

Ptá se: Jitka

Dotaz

Dobrý den, byla mi diagnostikována těhotenská cukrovka, v těhotenství jsem měla problém hlavně s ranním cukrem, přes den jsem vůbec problém neměla, ani po večeři - hodnoty byli do 7, jen občas, když jsem se neudržela, jsem přestřelila ( třeba u kebabu). Rady doktorky moc nepomáhali - večerní procházka, dřívější večeře...nic nezabralo. Porod jsme přežili a cukrovka by měla zmizet, bohužel ne, ranní cukr mám stále vyšší, přes den můžu sníst cokoliv a nic. Jelikož mě čeká kontrolní test, zkusila jsem změřit ranní hodnoty a teď - když si změřím ranní hodnotu cca v 5 hodin ( 9 hodin od večeře) mám cukr 5 a nižší, když si ho změřím v 7 mám najednou 5,7 aniž bych cokoliv snědla a spíš v tom období něco dělám, a tak si říkám, že by měl spíš klesnout. Narazila jsem na to i v těhotenství, ale nijak jsem to neřešila. Netuším čím je to způsobeno, a nevím jak toto změnit. Dietu sice nedřžím, ale necpu se nějak kghrozně a denně najdu 6-10km s kočárkem - ranní a odpolední procházka. Podle tabulek mám nadváhu cca 20 kg, ale jsem aktivní a ani tak se mě ty kila nechtějí pustit. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, 

mimo těhotenství je norma ranní glykémie do 5,6. Její hodnota může být ovlivněna řadou vlivů - nedostatek spánku, večerní jídlo, hormony, stres, nadváha apod. Určitě si dojděte na kontrolní OGTT a podle výsledku kontaktujte diabetologii. A aby se u Vás nevyvinula cukrovka 2. typu, doporučuji: zhubnout, racionální stravu, dostatek pohybu 🙂. Pokud si už nevíte rady, kontaktuje nutriční poradnu, kde Vám poradí jak upravit jídelníček apod. 

S pozdravem

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

158 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den, som druhykrat tehotna, 33tt, GD pozitivny v oboch tehotenstvach. Pocas tochto tehotenstva som mala OGTT uz v 11tt (vysledky 4,3, 1h...11,87, 2h...8,3). Rano mam ketony v moci negativne, ale cim je blizsie k veceru tym je papierik fialovejsi. Nerozumiem tomu preco, lebo doteraz to bolo skor opacne... Prestal mi skakat aj cukor po sacharidovom jedle (s vyminkou ranajok, tam si musim davat pozor), ale napr po obede sa mi cukor ani nepohne (4,9-5,2). Dnes ma v noci zobudilo moje dieta a nevedelo zaspat velmi dlho a priznam sa, mala som velke nervy, ked som si o 4:00 odmerala cukor, hodnota bola 5,8 (mohlo to byt zo stresu?), rano o 8:00 som uz mala cukor 4,9 (o 7:30 zas 5,3). Chcela som sa opytat, preco mi stupaju ketony k vecernej hodine ?(napriek tomu, ze sacharidy prijimam, celkovo nehladujem, mam plus 10kg, dieta zodpoveda tyzdnu tehotenstva.) A ci je v poriadku ten nocny cukor? Dakujem

  Odpověď

  Dobrý den, 

  přítomnost ketolátek v moči je v těhotenství částečně fyziologické, proto se od toho vyšetření již ustoupilo a v praxi se nepoužívá. Pokud máte cukrovku správně kompenzovanou a cítíte se dobře, tak je vše v pořádku.  S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ve 26tt jsem byla na cukrovce, výsledek na lacno byl 5,1 .. byla jsem tedy pozvána do poradny, kde se sestřička podivovala, co tam vůbec dělám .. nicméně jsem dostala glukometr a 4 dny v týdnu jsem se měla měřit před hlavním jídlem a hodinu po .. za další dva týdny kontrola, měla jsem z 18 záznamů 3 nad 8,0, což sestra označila a ukázala MUDr .. ten mi v jedné větě řekl, ze jsem pro nej zdravá matka se zdravým dítětem, ale ze když se nebudu hlidat, tak me daji na inzulin a budu rodit jinde než chci .. nadále se tedy merim takto : 1. den hodinu po snídani ,2.den hodinu po obědě, 3.den hodinu po večeři a čtvrtý den před a hodinu po každém hlavním jídle .. zde mám hodnoty celkem dobré( par mám nad 7, ale většinou do 7).Dle MUDr a UTZ má miminko normální váhu. Přijde mi divne, ze se lacna ranní,kterou mám špatnou, skoro vůbec neřeší (kromě toho prvního a čtvrtého dne) a řeší se hodnoty za hodinu, které mám dobré = jsou v rozmezí, které je pro těhotné, čili je beru jako OK. Je to takto za vás v pořádku? Samozřejmě, ze chci zdravé miminko, nejsem MUDr , ale toto kontrolování opravdu nechápu …navíc se mému gynekologové vůbec nelíbí, ze nepribiram (32 tt a přibrala jsem 3kg) a ještě mám držet dietu.. moc děkuji za odpověď .. děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, 

  glykémie by se měly kontrolovat ráno nalačno a 1 hodinu po hlavních jídlech a to cca 3 x týdně. Záleží na tom, jestli jsou hodnoty v pořádku, pokud jsou vyšší tak i častěji. Důležité jsou všechny hodnoty, tedy i ty ranní.  1x měsíčně byste si měla dojít do laboratoře na odběry krve (glykovaný hemoglobin).  To, že nepřibíráte, nevadí. Je to tím, že jste omezila příjem rychlých sacharidů. Miminko si od Vás vezme co potřebuje. 

  S pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, lecim se jiz nekolik let s diabetem a beru metformin 500. Ted jsem v 7tt a vsude jsou rozporuplne informace, zda je metformin v tehotenstvi v poradku, nebo ne. Muzete mi, prosim, poradit? Dekuji

  Odpověď

  Dobrý den, užívání metforminu v těhotenství je bezpečné. Bylo to prokázáno v řadě studiích. Ostatní perorální antidiabetika (léky na cukrovku) jsou v těhotenství zakázaná. Pokud léčba metfominem není dostačující, přidává se inzulín. S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na několik věcí ohledně cukrovky v těhotenství. Byla jsem odeslána s výsledkem lačné glykémie 5,3 a pak 5,8 do Dia poradny. Tam mi byl naměřen glykovany hemoglobin 44. Což paní doktorku vyděsilo a označila to za možnou precukrovku. Nicméně při nastavení dietního režimu a zavedení druhé večeře mam ranní glykémie od 4,5 do 5,2 (před tím i 6,1). Tak mi sdělila, že to na léčbu nevidí. Během dne mám glykémie kolem 5,5-6, nejvyšší jsem měla 7,1 hodinu po obědě. Měla bych se bát, že se u mě rozvine cukrovka druhého typu? Nebo že už ji mám? Kolik je dobrá hodnota glykovaného hemoglobinu v těhotenství? A pak mám ještě jeden dotaz - ráno než jsem šla na odběr toho hemoglobinu, naměřila jsem si na lačno 5,1. Ale z žilní krve mu vyšel výsledek 5,9. To jsou domácí glukometry tak nepřesné, nebo čemu tuto odchylku přičíst? Děkuji předem za odpověď.

  Odpověď

  Parametr glykovaný hemoglobín používáme obvykle pro posouzení stavu dlouhodobé kompenzace diabetu. Vyjadřuje průměrnou hodnotu glykémií cca 3měsíce před odběrem. Za normální považujeme hodnoty do 38mmol/mol.

  Ale pozor, je nutno přihlédnout k následujícímu. Každé tělo je individuální,  spolehlivost testu díky této rozdílnosti kolísá v intervalu 3 až 5 mmol/mol HbA1c. To znamená že pokud máte hodnotu např 45 mmol/mol, můžete mít ve skutečnosti 40 ale také 50mmol/mol. Aby to nebylo tak jednoduché, je také nutno přihlédnout ke zvolené měřící technice. Zde v závislosti na přístroji je opět možnost rozdílu až 5 mmol/mol. Navíc v těhotenství mohou být výsledky zkresleny hormonálními změnami.

  Pro diagnózu cukrovky podle HbA1C máme následující doporučení HbA1C < 38 diabetes nepřítomen, HbA1C 38 až 48 hraniční hodnoty, HbA1C > 48 diagnóza diabetu

  Takže k vašemu dotazu. Pokud jste měla hodnotu HbA1C 44 mmol/mol naměřenou v ordinaci lékaře, nikoliv v laboratoři, je pravděpodobnost rozptylu +- 5 mmol/mol, takže se můžete pohybovat 39 ale také 49 mmol/mol.

  Nelze tedy z jednoho testu jednoznačně stanovit, zda se již jedná o tzv prediabetes.

  V průběhu těhotenství ale není potřeba pátrat po tom jestli to již je nebo není prediabetes. Pro Vás je důležité udržet normální hodnoty glykémie a k tomu vždy používáme glukometr. Léčbu v těhotenství pokud je nutná rovněž doporučujeme podle hodnot z glukometru nikoliv podle hladiny HbA1C.

  Odpověď na otázku zda-li se u vás již jedná o prediabetes, tedy hledejte až po šestinedělí, kdy se kontroluje metabolizmus cukru pomocí testu oGTT,  který Vám definitivně a přesně odpoví.

  s pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!