Poradna

prognóza dožití pro diabetika s DM 1. typu

Ptá se: Imlauf

Dotaz

Dobrý den, mám dotaz, zda dobře kompenzovaný diabetik DM1-T, má šanci na dožití stejného věku jako nediabetik, byť trpí DM1-T od narození-útlého věku. Dále se zajímám o Váš názor, čistě hypoteticky, trpím komplikacemi diabetu, retinopatie a mikroalbuminurií, DM1-T 33 let, byl oběven lék na diabetes, po aplikaci léku je reálné, aby uvedené komplikace se navrátily do původního stavu, nebo daná komplikace se nebude dále rozvíjet? Jsou nějaké statistiky u pacientů, kterým byla transplantována slinivka-ledviny s těmito komplikacemi po transplantaci? Kdy můžeme očekávat průlom v léčbě diabetu v podobě bioimplantátů atd. Děkuji za odpovědi a za Vaši práci v diabetologii. Ladislav

Odpověď

Vážený pane Ladislave, některé odpovědi na vaše otázky můžete najít na našich stránkách. Konkrétně např. v článku o onemocnění ledvin (diabetická nefropatie), obecně v článku o cukrovce 1. typu, dále v článku o ukazatelích vyrovnání diabetu (což částečně odpovídá na vaši otázku ohledně dalšího rozvoje komplikací diabetu).

Nejprve se ptáte na šanci pacienta s diabetem 1. typu dožít se průměrného věku, který se udává pro celou populaci osob (z nichž převážná většina diabetes nemá). Diabetes je onemocnění. I když se o jeho průběh staráme co nejlépe, dosáhnout normálního metabolického vyrovnání tak, jak je tomu u zdravých osob, se nám nepodaří. Každá porucha, která trvá dlouho, má na tělo určité negativní účinky. Nemůžeme tedy rozhodně očekávat, že by dokonce mohla být nějak prospěšná. I když existují výjimky. Tak např. tzv. srpkovitá anémie (chudokrevnost) je onemocnění, které postihuje převážně červené krvinky, které nejsou plně funkční a snáze se poškozují. Na druhé straně, toto dědičné onemocnění je rozšířené převážně v Africe, a to z jednoho prostého důvodu: Nosiči tohoto onemocnění mají větší odolnost vůči malárii a tudíž také, pokud malárii dostanou, lépe přežívají.

Nic takového ale bohužel není o cukrovce známo. Bylo ale zjištěno, že čím lépe je diabetes dlouhodobě vyrovnaný, tím méně se rozvíjejí pozdní komplikace diabetu, a také tím lepší je dlouhodobé přežívání pacientů. Statistické údaje jsou souhrnné, a tak pochopitelně zahrnují i různé výjimky a náhody. Jistě si dovedete představit, že například někdo, kdo je nyní zcela zdráv a cukrovku nemá, může v budoucnu onemocnět nějakou chorobou a zemřít dříve, než třeba jeho stejně starý sourozenec, který má dlouhodobě diabetes. Navíc data, která porovnávají přežívání diabetiků, musejí být dlouhodobá. Statistické výsledky známé dnes se tedy týkají osob, které onemocněly diabetem alespoň před 20 lety, ale většinou mnohem dříve. Od té doby se péče o diabetiky výrazně zlepšila a objevilo se rovněž mnoho nových technických pomocníků, které život s diabetem usnadňují a pomáhají dosahovat lepších výsledků.

Dostupná data ukazují, že přežívání pacientů s diabetem 1. typu je asi o 20% kratší, než je průměr v celé populaci. Pochopitelně ale záleží na tom, v jakém věku se diabetes objeví. Tak třeba průměrný věk, kterého se muži dožívají v Praze, je nyní asi 74 let, u žen je to 79 let. Diabetes v průměru zkrátí život asi o 20 %, ale s přibývajícím věkem, kdy je diabetes zjištěn, se rozdíl snižuje. Tak např. onemocní-li 20letý muž diabetem, zbývá mu pro dosažení 74 let ještě 54 roků. No a u diabetika je šance o něco menší, asi o 20%. Tedy je-li 20letému muži zjištěn diabetes 1. typu, má šanci se dožít v průměru asi 63 let. Útěchou ale může být, že data vycházejí ze starých nálezů a od té doby jistě nastal pokrok. A pokud pacient tohoto pokroku využije, budou jeho šance jistě lepší.

Další vaše otázka se týká léku na komplikace diabetu. Zde mohu pouze odpovědět, že pokud se pacient bude velmi pečlivě starat o svůj diabetes a bude dosahovat doporučených hodnot glykovaného hemoglobinu, další vývoj komplikací se může výrazně zpomalit nebo dokonce zastavit. Obecný lék na komplikace ale neexistuje. Mikroalbuminurie se ještě může při dobrém vyrovnání i normalizovat. V pozdějších stádiích však komplikace sice pomalu, ale přece jenom pokračují.

Článek o transplantačních metodách léčby diabetu teprve připravujeme. V současné době se ale transplantace provádějí jen ve výjimečných případech a hlavním důvodem pro ně zatím není ještě předcházet vzniku diabetických komplikací nebo dokonce usilovat o jejich ústup. Nejčastějším důvodem je kombinovaná transplantace pankreatu spolu s ledvinou, kdy už jsou závažné komplikace velmi pokročilé. Samotný pankreas nebo Langerhansovy ostrůvky se transplantují vzácně a to nejčastěji u osob, které trpí jinak obtížně zvládnutelnými nerozpoznávanými hypoglykemickými stavy při inzulínové léčbě. Zkušenosti ukazují, že pokud normální hodnoty glykémie po transplantaci trvají dlouhodobě, tedy alespoň 3 roky a více, může docházet u určitému ústupu projevů retinopatie, polyneuropatie a nefropatie. Pokročilé stavy se tím však již nemohou zvrátit.

Průlom v transplantační léčbě diabetu, který by dovolil její použití již preventivně, není zatím na blízkém obzoru. Já ale věřím, že některé metody se začnou testovat v průběhu několika let, tedy řekněme 5 let. Půjde ale určitě o první testy u malých skupin pacientů. Určitě se ale budou dále rozvíjet technické metody pro léčbu diabetu. Ty jsou do značné míry dostupné již nyní a pacienti by jich měli využívat.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

 • Dotaz

  Dobrý den, jsem David a je mi 13 let. 12.4. jsem měl jít na odběry. Jak jsem přišel domů, tak jsem si šel píchnout a nasnídat se. No a jak jsem si pichnul měl jsem glykémii 20.0 a nic jsem si natajno neujed. No a do teď mám ráno vysoké glykémie. Noční inzulín si píchám ve 21:00 a přitom si i změřím glykémii a mám 5-8 glykémii. A ráno se zbudím a mám 20.0. Prosim poraďte mi, mamka má o mě starosti.

  Odpověď

  Milý Davide, je dobře, že se o svůj diabetes staráš a dokonce si hledáš nové informace na internetu. Snaha a vůle jsou nejdůležitější k tomu, abys měl nakonec cukrovku dlouhodobě dobře vyrovnanou.

  Nemusí se to ale podařit hned. Léčba se musí dobře nastavit a kromě toho časem získáš zkušenosti, které ti pomohou řešit problémy. Řada lidí se o to nestará, a pak to mají glykémie pořád nevyhovující.

  Já o tobě vím příliš málo na to, abych ti mohl přesně poradit, co máš udělat. Nejlépe by ti poradil tvůj ošetřující lékař nebo edukační sestra.

  Důležité je ale vědět, že inzulín potřebuješ pořád. K jídlu, zvláště když obsahuje sacharidy, potřebuješ extra dávku rychlého inzulínu. Mezi jídly a v noci je inzulín potřebný k tomu, aby zabránil vzestupu glykémie, protože cukr se v těle také tvoří i bez jídla.

  V prvé řadě je nutné, abys měl zaručeně ve své léčbě pořádek. Bylo by tedy dobré, aby sis každou dávku inzulínu zapsal do deníku, abys měl jistotu, že jsi na to nezapomněl, nebo že sis náhodou nezaměnil inzulíny.

  Nejpravděpodobnější příčinou, proč máš ráno vysoké glykémie, je malá dávka nočního inzulínu. Nevím, jaký používáš. Nejčastější je Lantus. Ten působí asi 20 hodin. Pokud tedy je glykémie ráno opakovaně vysoká, bylo by vhodné jeho dávku zvýšit. Neřeknu ti o kolik, protože nevím, jaké dávky používáš. Kdyby sis dával třeba 12 jednotek, navrhnul bych zatím 16.

  Možná používáš inzulín Levemir. I tam bych postupoval podobně.

  Druhá možnost je, že před spaním nebo dokonce i v noci něco ještě jíš. Pokud nemáš hypoglykémii, v noci bys už jíst neměl. Před druhou večeří bych postupoval opatrně. Pokud bys měl hodnoty 5 – 8, tak bych snědl třeba jablko, jeden jogurt nebo půl rohlíku.

  Do budoucna bude ale dobré, abys používal tzv. senzory. Možná jsi je už viděl. Někde na těle se zavede malý vysílač, na který je upevněn senzor s malou elektrodou, která se zapíchne do podkoří, podobně, jako jehla při podávání inzulínu. Na místě ale vydrží týden, některé typy i 14 dnů. Senzor ti potom vysílá na dálku třeba do telefonu hodnoty cukru. Můžeš se kdykoliv podívat, kolik máš a zda to stoupá nebo klesá. Snadno si všimneš, když by to šlo moc nahoru, lépe zjistíš, proč to tak je a budeš moci včas něco udělat, aby to nevystoupalo příliš. To by pro tebe bylo určitě dobré a už dnes je to dostupné!

  Tak já tě ještě na dálku zdravím. Přeju ti, aby se ti to rychle srovnalo. Na druhé straně, občas glykémie kolísat budou. Když to není příliš často, měl bys to brát sportovně. Ale když se to bude opakovat, měl bys zjistit, proč to tak je a něco zlepšit. Stejně jsi jednička, že se o problémy s cukrovkou zajímáš.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 24 let a předevčírem mi byla zjištěna diabetes 2. typu (měla jsem hladinu cukru 7.3). Od včerejška jsem začala brát tyto léky: GLUCOPHAGE XR 500 mg (tablety). Nejsem si jistá, jak je to s alkoholem během užívání těchto léků. Jedu na 4 měsíce do zahraničí na studijní pobyt, kde určitě budu alespoň jednou týdně chodit po barech apod., alkohol piji příležitostně, takže bych si určitě nějaké to pivo či jiný alkohol v rozumném množství dala. Je to problém, když budu užívat tyto léky? Nebo by bylo lepší ten večer, kdy budu vědět že někam půjdu, vynechat tabletu..? A co se týče např. jednoho piva, bude to mít na to nějaký vliv..? Děkuji za odpověď. Veronika

  Odpověď

  Milá Veroniko, nejprve stručně zopakuji to důležité, co píšete.

  Je vám 24 let. Z nějakého důvodu vám nedávno lékař změřil glykémii a měla jste hodnotu 7,3 mmol/l. Toto vyšetření bylo provedeno podle všeho zatím jen 1x. Dostala jste lék Glucophage XR 500 mg.

  Co by bylo dobré dále vědět: Jste obézní? Má ve vaší rodině více lidí diabetes 2. typu? Jednalo se skutečně jen o jednu hodnotu glykémie, nebo vám byla hodnota stanovena opakovaně? Mohu se jen domýšlet, a proto budu spekulovat.

  Diabetes 2. typu se u takto mladých osob skutečně vyskytuje vzácně. Skoro vždy se jedná o osoby s nadváhou, často s velkou nadváhou. Porucha se může také častěji vyskytovat u žen, které mají tzv. syndrom polycystických ovarií. Prvním opatřením po vzniku diagnózy je nasazení pořádné diety s omezením celkových kalorií. Druhým doporučením je začít sportovat, a to pořádně, alespoň 45 minut denně. To může velmi pomoci, lépe než samotný Glucophage. Zbytečné kalorie jsou obsaženy mimo jiné i v alkoholu. Pivo je navíc bohaté na sacharidy. Tloustne se po něm a obézním diabetikům jej rozhodně nedoporučuji.

  Glykémii je rozhodně nutné přeměřit. Jedna hodnota ke stanovení diagnózy nestačí. Abyste měla i na svém studijním pobytu klid, že se nic nezhoršuje, pořiďte si osobní glukometr a sama si kontrolujte glykémie. Podle výsledků sama poznáte, co vám škodí a zda vaše léčba nevyžaduje nějakou změnu.

  Nejste-li obézní, bylo by vhodné ve vašem věku ověřit, že se skutečně jedná o diabetes 2. typu. Mohlo by se jinak také jednat o počáteční stádium diabetu 1. typu nebo o některou z vzácnějších forem diabetu. V tom případě byste po dobu pobytu (asi) v cizině měla být lékařsky sledována, aby se včas zjistilo případné zhoršení. Rozhodně si pořiďte ten glukometr.

  A konečně: spolu s Glucophage se nedoporučuje požívat alkohol. Alkohol totiž může vyvolat některé jinak zcela vzácné nežádoucí účinky tohoto léku. Jako lékař vám tedy mohu odpovědět pouze tak, že alkohol se nemá požívat spolu s metfrominem (jenž je obsažen v Glucophage). Když to ale na mě neřeknete, tak musím přiznat, že při dávce 1x 500 mg nebo 2x 500 mg by vám 1 – 2 piva jednou týdně nebo 2 skleničky vína neměly uškodit. Jen znovu upozorňuji: po pivu se tloustne a vy máte začít držet dietu! To je mi pěkný začátek místo statečného předsevzetí živit se hlávkovým salátem a okurkami! Navíc po alkoholu lidé často ztratí zábrany vůči dietním omezením a většinou to ještě zajedí něčím pěkně kalorickým a nebo si pak těch skleniček dají 5, a to by již mohlo být nebezpečné.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 31 let (výška 190 cm, váha 101 kg) a protože jsem se posledních pár měsíců cítil unavený a citelně se mi zhoršil zrak na blízko, navštívil jsem praktického lékaře, který mě na základě rozboru krve nalačno a moči poslal na diabetologii (cukr v krvi 18 mmol/l, v moči žádný cukr ani ketolátky) a zároveň jsem dostal ATB Klacid SR 500 mg vzhledem k tomu, že mi byla zjištěna aktivní infekce Mycoplasmou pneumoniae (a zároveň neaktivní infekce Chlamydií pneumoniae). Na diabetologii mi před pár dny diagnostikovali cukrovku nejspíše typu LADA (hodnoty cukru v krvi se mi v průběhu dne pohybovaly v rozmezí cca 15-25 mmol/l a dlouhodobý cukr byl 120 mmol/mol). Momentálně si teď třetí den aplikuji 3x denně 3 jednotky inzulínu v době hlavního jídla, aby nedošlo k výraznému snížení hladiny cukru v krvi. Rád bych se Vás tímto zeptal, zda je diagnóza cukrovky typu LADA správná a zda existuje nějaký výzkumný program na léčbu cukrovky, kam bych se mohl případně přihlásit. Děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den, Jan

  Odpověď

  Milý Jane, i když to na dálku nelze tvrdit s jistotou, máte nejspíše diabetes mellitus 1. typu. Ten je způsoben autoimunitním zánikem beta-buněk pankreatu, které vytvářejí inzulín. Pokud onemocnění vznikne v dospělosti či vyšším věku a má pomalý nástup, označuje se někdy jako typ LADA.

  Diabetes typu LADA se vyznačuje tím, že poškození beta-buněk probíhá velmi pomalu, takže porucha z počátku připomíná diabetes 2. typu. Někdy dokonce po určitou dobu postačuje léčba jenom tabletami a nemusí se nutně podávat inzulín. Aby byla diagnóza potvrzena, měly by být prokázány jeden čí více ukazatelů autoimunity, charakteristické pro diabetes 1. typu, např. protilátky anti-GAD, anti-IA2, anti-ZnT8 či jiné.

  V praxi je to ale celkem jedno. Diabetes je nutné léčit a pokud nejste obézní, není na místě kalorické omezení, jen úprava diety tak, aby glykémie co nejméně kolísaly a ustálily se blízko normálních hodnot s pomocí inzulínové léčby.

  V současné době neexistuje žádná léčba, která by dokázala pacienta zbavit diabetu 1. typu. Proběhla řada studií, jejichž cílem bylo zpomalit co nejvíce rychlost ztráty beta-buněk a některé postupy částečně fungovaly. Zpravidla ale jen krátkodobě a navíc s rizikem vedlejších účinků léčby. Stále se objevují nové studie a i v ČR některé mezinárodní studie probíhají. Jedná se ale opravdu o studie. To znamená, že se neví, zda zkoušená léčba je skutečně účinná či nikoliv. Pacienti se zpravidla náhodně rozdělují do skupin, z nichž některá nový léčebný postup skutečně podstupuje a druhá nikoliv. Pouze se podává tzv. placebo, o němž pacient a zpravidla ani ošetřující lékař nevědí, zda je to nový lék či nikoliv. Nelze tedy pacentům rozhodně slibovat žádný zvláštní přínos za účast. Je to spíše dobrovolná služba příští generaci pacientů, pro něž se může nový způsob léčby případně nalézt. Pacienti jsou o tom pochopitelně dopředu informováni.

  Ověřím, zda v současné době nějaká studie, které byste se případně mohl účastnit probíhá. Pokud ano, individuálně bychom vás pak informovali a vy byste se o tom mohl dozvědět více, zda by vás to zajímalo.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je nutno navštívit lékaře, když jsem objevila ketony u 4 leté holčičky?

  Odpověď

  Milá Kateřino, neuvedla jste ve svém dotazu to hlavní, a sice proč jste u 4leté holčičky ketony v moči vyšetřovala.

  Ketolátky v moči obecně provázejí nedostatečně léčený diabetes mellitus 1. typu, kdy v těle chybí inzulín. Vysoce pozitivní ketolátky v moči mohou být známkou nově vzniklého a dosud nerozpoznaného diabetu. Za této situace se ale vyskytují další příznaky, jako hubnutí, velké močení, žízeň, často intenzivní a hlasité dýchání. Rovněž je vždy zvýšená glykémie, i když nemusí dosahovat extrémních hodnot.

  Ketolátky jsou také přechodně pozitivní u osob se špatně léčeným diabetem, třeba když vynechají dávku inzulínu, mají poruchu funkce inzulínové pumpy apod. Tento stav se zpravidla rychle upravuje, jen je nutné včas podat potřebné dávky inzulínu.

  U osob, které nemají diabetes, se objevují ketolátky při hladovění. Podobně jako při diabetu, kdy běží špatně tělesný metabolismus, získává organismus energii z tzv. mastných kyselin (jež pocházejí především z tukové tkáně). Vedlejším produktem jsou ketolátky, které za určitých podmínek už tělo nestačí zpracovat, a tak se dostávají do moči. U dětí, zvláště malých, k tomu může docházet dost rychle. Vyvolávajícím faktorem může být např. nevolnost a zvracení, takže dítě nejí nebo potravu neudrží. Podobně to může být vyvoláno i průjmy.

  Hromadění ketolátek v těle může někdy zhoršovat nevolnost, takže náprava – příjem potravy – může být komplikovaná. Zkusit lze sladké nápoje, někdy se doporučuje sladká a chlazená Coca Cola, v těžkých případech jsou někdy nutné i infúze v nemocnici. Samozřejmě se ale musí vyloučit diabetes. Ten se pochopitelně léčí inzulínem a nikoliv sladkými nápoji. To se pozná snadno. Kromě ketolátek bude v moči také cukr.

  Lehce pozitivní ketolátky v moči jinak zdravého dítěte nemusejí ale znamenat nic závažného. Zvláště u hubených dětí při delší pauze v jídle se malé množství ketolátek může v moči objevit snadno.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  potřebuji si snížit cukr, mám 28ml před dvěma hodinami aplikován, Marcela

  Odpověď

  Milá Marcelo, reagujeme na dotazy nejpozději do 3 dnů, bohužel se nepodařilo tentokrát odpovědět rychleji, navíc na vaši otázku nemůžeme plnohodnotně odpovědět, a to ze 2 důvodů:

  1. Neznáme váš zdravotní stav, jaký inzulín a v jaké dávce si dáváte

  2. Vaše údaje jsou nesrozumitelné. Jakou máte glykémii? Píšete 28 ml. Glykémie se udává v mmol/l, tak to asi není glykémie. Nějaký inzulín jste si podala před 2 hodinami. Jaký, kolik?

  Místo odpovědi, která by vás mohla při neznalosti okolností špatně informovat, vám jen dávám radu:

  Podávejte si malé dávky rychle působícího inzulínu v intervalu asi 3 hod. Pokud byste měla skutečně hodnotu 28 mmol/l, mohla byste si např. dát nejprve 8 j. Glykémii si měřte po 60 minutách opakovaně. Pokud vám hodnota nezačně klesat po 3 hod., opakujte o něco nižší dávku znovu, ale nadále si měřte glykémii. Pokud ani pak neklesne hodnota pod 20, poraďte se se svým diabetologem. Budete-li se cítit dobře, můžete tento postup ještě jednou opakovat, ale nedojde-li k poklesu, dostavte se do nemocnice. Hlavně se ale měřte po 60 min. a nepřipichujte si inzulín zbrkle, abyste si nezpůsobila hypoglykémii.

  Zkontrolujte, zda nemáte prošlý inzulín, či zda nebyl vystaven příliš vysoké teplotě nebo mrazu. Pokud máte inzulínovou pumpu, vyměňte náplň

  Je to ale jen obecná rada. Neznáme váš zdravotní stav. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!