Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

nízká hladina cukru

Datum vložení dotazu: 14.11.2023

Ptá se: Kristýna

Dotaz

Dobrý den, opakovaně mi vychází nízká hladina cukru při obděrech krve. Nyní 3,4 nmol/l. Před 2 lety při OGTT byl druhý odběr v hodnotě 2,74. Může se jednat o hypoglykemii? Jak se prosím zjišťuje? Děkuji Kristýna
výška: 165 cm váha: 69 kg

Odpověď

Dobrý den,

Předpokládám, že nejste diabetik.

Hypoglykémie je definována u zdravého jedince (bez diabetes mellitus = cukrovky) jako glykémie (hladina cukru v krvi) < 3,3 mmol/l.

Stanovení by ideálně mělo být ze žilní krve -  což asi u Vás bylo -  pokud se jednalo o klasické odběry ze žíly. Hladina cukru 3,4 mmol/l proto hypoglykémie ještě nemusí být - hlavně, pokud se jednalo o odběr nalačno, na který jste ještě musela dojít. 

Hypoglykémii často doprovází příznaky. 

Např.  bušení srdce, změna barvy kůže (zblednutí nebo naopak zarudnutí), pocení, třes rukou, neklid, pocit úzkosti, pocit hladu
- neurologické příznaky:  zmatenost, spavost, porucha vidění, hůře srozumitelná řeč, vrávoravá chůze, neobvyklé chování - někdy až agresivita
- těžká hypoglykémie může vést až k bezvědomí (to se většinou vztahuje na pacienty s diabetes mellitus, kteří užívají určité skupiny léků, které mnohou způsobit hypoglykémie).

I u zdravého jedince se může vyskytnout hypoglykémie, pokud u něj bude kombinace nepříjmu stravy (hlavně po delší dobu), velké námahy (aktivity).... Vliv mohou mít samozřejmě i určitá onemocnění.

Nízká hladina glykémie v oGTT je trochu jiný problém, protože je určité procento lidí, kteří mohou mít při oGTT hypoglykémii. Zjednodušeně: tito jedinci reagují na podání velkého množství jednoduchých cukrů během krátké doby (rychlého vypití roztoky glukózy při oGTT) hodně vysokou tvorbou inzulinu. Tento inzulin, pak může u dobře citlivých jedinců, vést nejen ke snížení hladiny cukru do normy, ale po určité době až k hypoglykémii, protože se nestačí sepnout všechny kontraregulační mechanismy (=  nestihnou se zapnout všechny pochody, které mají hypoglykémii běžně zabránit). Tento stav/reakce nemusí znamenat nějaké onemocnění.

Zkuste se zamyslet, zda se u Vás někdy vyskytují příznaky hypoglykémie, případně za jakých situací. Pokud byste měla opakované příznaky hypoglykémie, je vhodné to probrat s Vaším praktickým lékařem a dohodnout se na dalším postupu.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

224 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, v dubnu 2022, jsem prodělal během 3 měsíců několik onemocnění - angína (antibiotika) + Covid + 14 denní nespecifické zánětlivé onemocnění (14 dní antibiotika)... Asi o měsíc později se mi nějakým způsobem zastavilo trávení, přestal jsem trávit tuky (světlá mastná stolice) a nebyl jsem schopný do sebe cokoliv dostat. Sevřený žaludek, pocit plnosti, neschopnost cokoliv strávit. Snědl jsem banán a hodinu jsem musel ležet a odfukovat. Zhubnul jsem během 3 měsíců asi 20 kg (ze 103 na 80). Nyní 87. Od té doby mám stále problémy po jídle. Občas se stane, že když sním více jídel v krátkých časových intervalech, zhruba hodiny až dvou (zejména tučná a sacharidová jídla), dostaví se prekolapsové stavy. Bolest hlavy, neschopnost soustředit se, zmatenost a extrémní močení. Naříklad vypiju 1,5 litru za den a jen za noc vymočím 4 L. Poté pravidelně následuje extrémní suchost sliznic, zejména v ústech a na jazyku, na kterém se mi udělá povlak občas popraská a krvácí. Poté nemožnost usnout, problémy s dýcháním a tlak u srdce. Tyto následky přikládám právě dehydrataci kvůli extrémnímu močení, i když se to vše děje ve velmi krátkém časovém intervalu. Vyšetření jsem podstoupil spoustu, ale nikdy se nic, co by tyto extrémní stavy vysvětlovalo, nenašlo. Co mi na to pomůže (nebo alespoň mám ten pocit), tak držet půst další den a jíst běžně s velkými časovými odstupy. Krevní cukr mám mezi 4-6mmol/L. Mám 'líny" žlučník, který pouští velmi málo žluči a s výrazným zpožděním Na endosonu není 100% fyziologický nález, ale údajně nic, co by se podobalo chronické pankreatitidě. Pravidelná gastroskopie v pořádku, Koloskopie - divertikly+divertikulitída přeléčeny Normixem. PET CT podstoupeno 2x, svítily vždy jen krční uzliny, kde po exstirpaci bez potvrzení nádorové tkáně. Na imunologii jen nespecifické IgG. Po MR mozku podezření na RS, které z likvóra následně vyloučeno, ale nalezeny oligoklonální pásy 4.typu, které ale také nevysvětlují tyto stavy. Normální tlak 105/75. Budu rád za jakákoliv doporučení, případně možnost konzultace. Velice děkuji, S pozdravem Ivo

  Odpověď

  Milý Ivo, popisujete řadu problémů, které se v podstatě vymykají oblasti diabetologie, na kterou se specializujeme. Všechny tyto problémy by klidně mohl vyvolat neléčený diabetes, ale ten vy vylučujete.

  Můj postup bývá takový, že se snažím nejprve vyloučit nějaké skutečně závažné onemocnění. To ale bývá většinou provázené např. vysokými hodnotami zánětlivých ukazatelů, chudokrevností a případně poruchami v bílém krevním obraze. Také často dochází k rychlému hubnutí, které vy sice udáváte, ale podstoupil jste řadu vyšetření, která postižení např. zažívacího traktu vylučují. Připouštím, že se ve vašem případě může jednat i o neurózu, ale to je samozřejmě jen určitá možnost.

  Já bych vám především doporučoval se trochu zklidnit a spíš než různé půsty a nárazy dodržovat šetřící dietu s přiměřeným zastoupením sacharidů, tuků a bílkovin, a to minimálně ve 4 denních porcích. Také byste měl pravidelně pít, a to kolem 1,5 až 2 litrů nesladkých tekutin denně. Pokud byste za těchto okolností skutečně močil i 4 litry denně, tak byste byl brzy velmi dehydratovaný, a značilo by to skutečně nějaké onemocnění, které by se muselo objasnit.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den já se chci jen zeptat jdem diabetik mám diabetes tipu 1 mám diabetes od roku 2017 a teď poslední čtyři roky mám problém s tím že mě bolí pod žebry z obou stran z boku a když mi doktorka mačkal břicho byla to obrovská bolest často zvracim a mám nevolnictví chtěla bych se zeptat co to musel být ??? Jana

  Odpověď

  Milá Jano, na to vám bez podrobnějšího vyšetření nemohu odpovědět, jen předpokládám, že když vás viděl váš lékař, tak vyloučil nějakou závažnější příčinu. S diabetem to skoro jistě nesouvisí. Jen při vysloveně špatném vyrovnání diabetu byste mohla mít nevolnost a bolest břicha.

  Měla byste tedy kromě běžného vyšetření od lékaře pohmatem asi podstoupit i ultrazvukové vyšetření břicha a ledvin a měla by být zkontrolována základní biochemie a krevní obraz.

  Pokud by šlo o potíže krátkodobé, napadalo by mě např. namožení svalů po nějaké neobvyklejší činnosti nebo intenzivním cvičení.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Od istej doby (neviem presne) ma zacali bolieť bedrové kĺby. Na diabetes 2. typu užívam Jardiance 25 mg, Diaprel a Xultophy. Môže to mať súvis s týmito liekmi? Ďakujem. Peter

  Odpověď

  Vážený pán Peter, přeji dobrý den,

  žádný z Vámi uváděných léků nemá jako nežádoucí účinek bolest bederních kloubů a ani mě nenapadá, jak by užívání těchto léků mohlo přímo souviset s bolestí jakýchkoliv kloubů, nemyslím si proto, že Vašich potíží příčinou je užívání léků. Je ale zřejmé, že při body mass indexu (tzv. BMI) 34,8 kg/m2 mohou bederní klouby bolet z důvodu trvalého přetěžování. Pokud k tomu pociťujete také bolest kolenních nebo kyčelních kloubů, je velmi pravděpodobné, že právě toto je hlavní příčina Vašich bolestí. Na bolesti tohoto typu je účinný Ataralgin, který obsahuje složku proti bolesti (paracetamol) a současně složku, která uvolní kosterní svalstvo (quajfenezin). Vzhledem k Vaší tělesné konstituci bude potřebná dávka 1,5-2 tablety užít najednou, můžete i několikrát denně. Trvalým řešením je ale snížení tělesné hmotnosti, což se snadno napíše, ale mnohem hůře realizuje.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pro zažívací problémy mám vyšetření v odpoledních hodinách. Večer před a ráno nemám píchat inzulin. Porad'te, prosím, co jíst, abych se vyhnula nadměrné hyper nebo hypoglykemii, a co v případě hypo užít - čtyři hodiny lačná. Jiřina

  Odpověď

  Milá Jiřino, abych mohl odpovědět, musel bych znát více podrobností. Takto je to téměř nemožné.

  Pokud byste měla diabetes 1. typu nebo i jiný typ, který je provázen úplnou či téměř úplnou ztrátou vlastní sekrece inzulínu, neměla byste bez injekčního inzulínu vůbec být. Řešením by bylo např. podání lehce snížené dávky vašeho dlouze působícího inzulínu a vynechání inzulínu před jídly. Měla byste pečlivě monitorovat glykémie a při hrozbě hypoglykémie byste mohla vypít něco málo sladkého nápoje, např. CocaColy. Pokud by naopak navzdory lačnění glykémie stoupala nad 10, dala byste si 1 až 2 j rychle působícího inzulínu ke korekci.

  U diabetu 2. typu s částečně zachovanou vlastní sekrecí inzulínu byste mohla inzulín úplně vynechat, případně podat si menší dávku pouze dlouho působícího inzulínu.

  V každém případě je dobré časté měření glykémií, např. každé 2 hodiny.

  Samozřejmě, inzulín by se vynechával jen proto, abyste nemusela před vyšetřením jíst, což bývá vhodné při vyšetření zažívacího ústrojí.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pálení v nohách a rukách

  Květa

  Odpověď

  Milá Květo, na podobný dotaz jsme již odpovídali, podívejte se prosím zde: https://www.cukrovka.cz/poradna?search=p%C3%A1leni%20nohou

  Rovněž doporučujeme podívat se na problematiku neuropatií podrobněji zde: https://www.cukrovka.cz/diabeticka-neuropatie-poskozeni-nervu

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!