Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

konzultace životního stylu po transplantaci ledviny

Datum vložení dotazu: 21.09.2023

Ptá se: Daniela

Dotaz

Dobrý den, je možné sehnat odborníka, který se vyzná v posttransplantačním diabetu a stravě a životním stylu? Pro konzultaci, diabetologa měnit nechceme. Manžel je po transplantaci ledviny a vlivem prednisonu mu byla diagnostikována cukrovka. Na dialýze měl cukr v normě. Poměrně dost zhubnul a nyní se z obezity dostal do pásma nadváhy. Vždy, i před nemocí, rád chodil na větší procházky. Nyní je rok po transplantaci a naráží na problém s pohybem - rychlý pád glykémií. Glykovaný hemoglobin má v hodnotě zdravého člověka (bývá kolem 36), vysoké glykémie má ráno (ráno bere imunosuprese). Jakmile se dá do pohybu (třeba 2 km chůze), tak je z 8 po jídle schopen spadnout na 3,5. Jde o to, že musí cukrovku pořád přejídat, což samozřejmě nechce. Navíc i s ohledem na ledvinu se snaží držet stravovací režim na uzdě. Ze strachu z hypoglykémií používá senzor, což je docela drahá záležitost. Píchá si novorapid 3 ráno a 3 k obědu (večeři ne, jelikož bere lék na tlak, který způsobuje hypoglykémie a není dle hodnot po večeři třeba), lantus si píchá večer 4. Ten si má dle zátěže snižovat - když to udělá, nevidí významnou změnu. Hlavně se to těžce plánuje, když nevíte, jestli další den bude počasí přát pohybu. Do zdravotních problémů spadl velmi rychle a bez předchozích náznaků, takže postupně sbíráme informace a učíme se s tím žít. Je mu 32, takže se hýbat samozřejmě chce a může. Snažíme se najít cestu, jak žít co nejvíce normálně. Upřímně nás cukrovka trápí více než ledvina. Děkuji za případné rady a přeji hezký den. Daniela
věk: 32 let výška: 173 cm váha: 88 kg

Odpověď

Milá Danielo,

tzv. „nově vzniklý diabetes po transplantaci“, anglicky pod zkratkou NODAT (new onset diabetes after transplantation), je poměrně častou komplikací transplantační léčby a jeho výskyt se udává v rozmezí asi 5 až 20%. Vzniká souhrou rizikových faktorů, které byly přítomny již před transplantací a samotnou transplantační léčbou. U řady osob, často starších a s nadváhou, existovala určitá porucha glukózového metabolismu již před transplantací, jenom se glukózová tolerance dostatečně nevyšetřila.

Mezi samotné faktory transplantace patří asi na prvním místě imunosupresivní léčba, zejména některé léky, které se běžně používají. Tradičně jsou to na prvním místě kortikosteroidy: Ty se používají jednak k tzv. indukční léčbu při zahájení transplantace, kdy se kortikoidy dávají ve vysoké dávce, ale jen velmi krátkodobě. Dále se podávají v rámci udržovací léčby, a to nejčastěji Prednison. Díky tomu, že máme nyní k dispozici řadu dalších imunosupresivních léku, se Prednison podává v menších dávkách nebo se dokonce po určité době vysadí.  Prednison zejména snižuje citlivost tkání vůči působení inzulínu a vytváří tedy tzv. inzulínovou rezistenci. Díky tomu si člověk musí vytvářet v těle inzulínu více a když toho není schopen, objevuje se zvýšená glykémie.

Další základní léky jsou ze skupiny tzv. inhibitorů kalcineurinu a mezi ně patří dnes nejvíce používaný takrolimus, někdy cyklosporin A. Takrolimus má více mechanismů působení na glukózový metabolismus, ale na prvním místě částečně brzdí tvorbu inzulínu v beta buňkách pankreatu. Je-li tedy inzulínu nedostatek, jeho chybění se ještě prohloubí a to se projeví zvýšenou glykémií.

Určitý vliv na působení inzulínu mají i tzv. m-TOR inhibitory, z nichž se při transplantacích dnes používají sirolimus (neboli rapamycin) a everolimus.

Při transplantační léčbě má nejdůležitější význam dobrá funkce transplantovaných orgánů. Důraz se proto klade na dobře zvolenou kombinaci imunosupresívních léků, která zabraňuje odhojování. Pokud ale transplantovaný orgán funguje dobře a nedochází k odhojování, je možné se soustředit na případný nežádoucí efekt v podobě diabetu. Dávky kortikoidů se je proto někdy možné používat jen velmi malé, např. 5 mg Prednisonu, či případně je někdy možné Prednison úplně vysadit. Hladiny takrolimu se monitorují a je možné používat jen nízké dávkování a a jako náhradu případně zvýšit dávky léků, které k diabetu nevedou (třeba mykofenolát mofetil či jiné). Tak vzniká imunosuprese „na míru“, při které, pokud pacient dobře spolupracuje, může diabetes dokonce ustoupit.

Dalšími faktory, které souvisejí s transplantací, je samotný operační výkon, jehož stresující efekt ale zpravidla brzy odezní. Dalším faktorem je nedostatečná pohyblivost související s operací či případnými komplikacemi operace. S příznivým rozvojem funkce transplantovaného orgánu také někdy souvisí i větší chuť do života, což se u někoho projevuje také větší chutí k jídlu a sklonem k obezitě.

Jak jsem již uvedl, potransplantační diabetes se někdy spontánně upravuje. Stává se tak zejména u osob, které se pravidelně aktivně pohybují a dodržují doporučenou tělesnou hmotnost a u kterých je zároveň možné upravit imunosupresivní léčbu tak, aby léky s potenciálním diabetogenním efektem se používaly spíše v nízkých dávkách. Nebo je alespoň možné místo inzulínu používat jen perorální antidiabetika. Upozorňuji, že pod fyzickou aktivitou se zde rozumí pravidelná každodenní a na počasí nezávislá aktivita. Může to být např. rychlejší chůze, domácí cvičení či míčové sporty. Uvádí se minimálně 30 min. denně, ale z mého pohledu to je málo.

Základní pomůckou pro kontrolu diabetu jsou dnes kontinuální senzory hladiny glukózy v podkoží. S nimi je důležité se naučit pracovat a nejednat zbrkle. Váš muž takový senzor používá. Dávky inzulínu má podle vašich údajů velmi malé a výsledky glykémií jsou převážně v dobrém rozmezí. Je tedy dost možné, že v případě cvičení či výletu bude možné dávky inzulínu, zejména krátce působícího, vynechávat. Do toho se ale na dálku neodvažuji zasahovat, ale vše tomu nasvědčuje. Jen je nutné naučit se počítat množství sacharidů v jídle a nepřekračovat jejich doporučené množství v dietě. Jinak já osobně o žádném léku „na krevní tlak“, o kterém píšete, nevím. Možná se spíše jednalo o hypoglykémii, která se současně kombinovala s nízkým krevním tlakem, což může být nepříjemné.

I kdyby vašemu muži potransplantační diabetes zůstal, dá se s tím celkem dobře žít. Jen je nutné se naučit dobře pracovat s dávkami jídla, inzulínu a s výsledky glukózového senzoru. Já si ale myslím, že v případě vašeho muže se vše může ještě urovnat. Starost jeho manželky mu trochu závidím, ale přece jenom si myslím, že na tom bude muset zapracovat on sám. Péče o diabetes se deleguje na někoho jiného velmi obtížně. Funguje to málo a někdy je to dokonce kontraproduktivní. Váš muž by se měl o diabetu více vzdělat a ujmout se iniciativy.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

228 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, léčím se 28let s DIA 1, na inzulínové pumpě, skoro 2 roky na senzorech, poslední glykovaný byl 42,00 mmol/mol :) včera se mi ale stala strašidelná příhoda, kdy jsem byla na kávě s kamarádkou a najednou jsem prý tak od půlky setkání začala být ,,divná,, - nereagovala jsem moc na dotazy, pokud ano, tak jsem říkala,že nevím, nebo že jsem vyřízená apod. Všechny předměty kolem mě se změnily do podivných tvarů (jako ve 3D) mobil měl šikmé hrany na sobě apod. stoly kolem měly také divné tvary vůbec jsem se ale nepotila, neměla jsem třes, jenom jsem prý seděla a moc nemluvila vůbec nevím, jak jsme se dostaly ven z kavárny, že kamarádka platila, že jsme pak šly ještě na jídlo atd. Prý jsem pak najednou (i po jídle) naběhla a normálně komunikovala, reagovala Dnes jsem jenom hodně unavená. Bohužel, jsem včera neměla senzor, jelikož se mi zadařilo si ho ráno v práci omylem strhnout :-( takže nevím, zda to nemohlo být třeba těžké hypo? Ale je mi divné, že normálně se při hypo hodně potím a i cítím mírný třes. Je toto co popisuji možný příznak hypoglykémie? (taková jako pseudohalucinace)? Děkuji velmi za případnou odpověď.

  Odpověď

  To, co popisujete, docela dobře odpovídá tzv. syndromu porušeného vnímání hypoglykémie. To se bohužel objevuje dost často u osob dlouhodobě léčených s diabetem 1. typu. Porucha je způsobena tím, že vaše kontraregulační hormony reagují nedostatečně na nízkou glykémii.

  Jedná se zejména o porušenou sekreci adrenalinu v nadledvinách. Adrenalin rychle pomáhá uvolňovat zásoby glukózy z glykogenu v játrech, ale také jako stresový hormon vyvolává typické příznaky, podle kterých pacienti poznávají, že se blíží hypoglykémie: pocení, třes, tachykardie.

  Druhý důležitý hormon glukagon u pacientů s dlouho trvajícím diabetem se uvolňuje nedostatečně při hypoglykémie poměrně často. Proto je ta reakce adrenalinu velmi důležitá. Inervace nadledvin může být vlivem autonomní neuropatie porušená a navíc mozek si postupně navyká na poměrně časté nízké hodnoty glykémie, takže sekreci adrenalinu málo stimuluje. Každá předchozí hypoglykémie pak následně ještě dál vede k omezené reakci.

  Syndrom porušeného hypoglykémie by měl být včas diagnostikován. Jako opatření je velmi důležitá edukace, např. trvalé nošení senzoru, dobré nastavení alarmových hlášení, důsledná prevence hypoglykémii včasným požitím malého množství sacharidů apod. Pomoci může i inzulínová pumpa, která včas sama zastaví podávání inzulínu při klesajících hodnotách glykémie.

  Nevylučuji, že existují i jiné možnosti vaší indispozice, jak např. počínající menstruace (a k tomu možná hypoglykémie), pokles krevního talku či podobně. Rozhodně by stálo za to analyzovat vaše glykemické profily a vybavit si, zda jste si včas uvědomovala nízké hodnoty. Vyplnit se dá i tzv. Clarkům-Goldův dotazník, který pomáhá odhalit syndrom porušeného vnímání hypoglykémie. Do budoucna určitě ale budou pro vás nutná určitá edukační opatření. Pokud by se stav nepodařilo zvládnout, můžete být odeslána na specializované pracoviště, diabetologického centra. Pamatujte, že při hypoglykémie se může i zemřít nebo může člověk vdechnout jídlo, když překotně něco při hypoglykémii polyká.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Nevím si rady, kde řešit. Dokud se nenajim,je vse ok,po jidle se mi točí hlava.nekdy je to hned,někdy je to třeba až hodinu po jidle.nejhorsi je to po sladkem. Mam reflux+kýla jicnova, užívám 1tbl denně emanera 20mg. Vikendy dost prospim,únava. Cukr jsem si měřila,ten je v normě.mam spise nízký tlak,vždy byl nízký. Mám alergii na kravské mléko, užívám jen bezlaktozove výrobky. Kde prosím toto řešit,na interní ambul.se nic neprokazalo. Děkuji VR

  Odpověď

  Milá Vendulo, po jídle může u někoho vznikat tzv. reaktivní hypoglykémie. To znamená, že přestřelí sekrece inzulínu. Je to někdy u osob po chirurgických zákrocích na žaludku či dvanáctníku. Hypoglykémii by bylo možné vyloučit pomocí senzoru glykémií, který byste po nějakou dobu užívala.

  Někdy také dochází k velkému prokrvení zažívacího ústrojí po jídle, což může vést k poklesu krevního tlaku a k mdlobám.

  Zkuste jíst velmi pomalu a delší dobu a volte raději menší porce jídla. Měla byste také dostatečně pít.

  Pokud máte velmi nízký krevní tlak, i to by se mělo objasnit, např. pomocí domácího monitorování.

  Jinak možností, proč se necítíte dobře, může být řada a je potřeba vás řádně vyšetřit.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Píchl jsem omylem dvojitou dávku inzulinu tj 24 jednotek. Co se v takovém případě může stát?

  Odpověď

  Milý Pavle, už se stalo, tak mohu dát jen radu pro příště:

  Je nutné sledovat svoje glykémie, abyste neměl hypoglykémii. Záleží také na tom, zda jde o inzulín rychle či krátce působící. Po dvojité dávce rychlého inzulínu je vhodné sníst preventivně o něco víc sacharidů než obvykle, měřit si glykémie a nevyrážet nikam do terénu. Po několika hodinách nebezpečí odezní.

  S dlouhým inzulínem je to podobně, ale většinou by se nemělo nic závažného stát, pokud si budete sledovat glykémie a budete mít při sobě např. sladký nápoj.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, sestra má manžela s diabetes 1, který si píchá inzulin 4x denně. Chodí pravidelně na kontroly do diaporadny, kde tvrdí, že je vše v pořádku. Bohužel se zvyšují intervaly v záchvatech hypoglykémie (někdy i 3-4x do týdne) i po těchto kontrolách. V záchvatech bývá agresivní, mimo a nechce spolupracovat! Když se jeho manželka snaží o pomoc, začne být protivný nebo nekomunikuje vůbec a v horším případě začíná napadat. V nedávné době nastala situace, kdy ji strčil ze schodů a ona z toho měla tržnou ránu na hlavě (v nemocnici šitá) + zlomené žebro, z toho vyplývající pracovní neschopnost, která trvá již 2 měsíce dosud. Sestra se snažila spojit s MUDr. v diaporadně a bylo jí řečeno, že paní doktorka nemá čas pro konzultaci a že je dle poslední kontroly vše v pořádku. Sestra neví co dál dělat, jak se chovat v případě ataků ze strany jejího manžela a má strach o jeho i svůj život, protože neví co další záchvat přinese. Můžete prosím poradit co by se dalo s touto situací dalo dělat popřípadě kam se dál obrátit? Děkuji a přeji hezký den Milena

  Odpověď

  Milá Mileno,

  podobně jako některé osoby jsou agresivní v opilosti, tak někteří mohou podobně reagovat v hypoglykémii. Často navíc odmítají připustit, že hypoglykémii mají.

  Vaše přítelkyně by měla situaci projednat s manželem, kdy určitě hypoglykémii nemá.

  Také by si vaše přítelkyně měla dojednat konzultaci s tím diabetologem, nebo, což by bylo nejlepší, by mohla přijít společně s manželem, pokud by s tím souhlasil. Jinak ale prostřednictvím manželky není možné toho příliš řešit. Manžel by si měl být vědom své nemoci a chovat se zodpovědně. Za svoji poruchu sice nemůže, ale měl by být ochoten s tím něco dělat. Pokud nikoliv, je to podobné jako s alkoholikem a pomoc je pak těžká. Někdy to končívá rozvodem.

  Poznámka redakce:

  Odpověď je v podstatě jednoduchá, je nutné předcházet hypoglykémiím. Nejlépe správně vyrovnanou glykémií za pomoci pumpy a senzoru, který včas na blížící se hypoglykémii upozorní a pak už stačí jen nějaká sladkost na srovnání...

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, v dubnu 2022, jsem prodělal během 3 měsíců několik onemocnění - angína (antibiotika) + Covid + 14 denní nespecifické zánětlivé onemocnění (14 dní antibiotika)... Asi o měsíc později se mi nějakým způsobem zastavilo trávení, přestal jsem trávit tuky (světlá mastná stolice) a nebyl jsem schopný do sebe cokoliv dostat. Sevřený žaludek, pocit plnosti, neschopnost cokoliv strávit. Snědl jsem banán a hodinu jsem musel ležet a odfukovat. Zhubnul jsem během 3 měsíců asi 20 kg (ze 103 na 80). Nyní 87. Od té doby mám stále problémy po jídle. Občas se stane, že když sním více jídel v krátkých časových intervalech, zhruba hodiny až dvou (zejména tučná a sacharidová jídla), dostaví se prekolapsové stavy. Bolest hlavy, neschopnost soustředit se, zmatenost a extrémní močení. Naříklad vypiju 1,5 litru za den a jen za noc vymočím 4 L. Poté pravidelně následuje extrémní suchost sliznic, zejména v ústech a na jazyku, na kterém se mi udělá povlak občas popraská a krvácí. Poté nemožnost usnout, problémy s dýcháním a tlak u srdce. Tyto následky přikládám právě dehydrataci kvůli extrémnímu močení, i když se to vše děje ve velmi krátkém časovém intervalu. Vyšetření jsem podstoupil spoustu, ale nikdy se nic, co by tyto extrémní stavy vysvětlovalo, nenašlo. Co mi na to pomůže (nebo alespoň mám ten pocit), tak držet půst další den a jíst běžně s velkými časovými odstupy. Krevní cukr mám mezi 4-6mmol/L. Mám 'líny" žlučník, který pouští velmi málo žluči a s výrazným zpožděním Na endosonu není 100% fyziologický nález, ale údajně nic, co by se podobalo chronické pankreatitidě. Pravidelná gastroskopie v pořádku, Koloskopie - divertikly+divertikulitída přeléčeny Normixem. PET CT podstoupeno 2x, svítily vždy jen krční uzliny, kde po exstirpaci bez potvrzení nádorové tkáně. Na imunologii jen nespecifické IgG. Po MR mozku podezření na RS, které z likvóra následně vyloučeno, ale nalezeny oligoklonální pásy 4.typu, které ale také nevysvětlují tyto stavy. Normální tlak 105/75. Budu rád za jakákoliv doporučení, případně možnost konzultace. Velice děkuji, S pozdravem Ivo

  Odpověď

  Milý Ivo, popisujete řadu problémů, které se v podstatě vymykají oblasti diabetologie, na kterou se specializujeme. Všechny tyto problémy by klidně mohl vyvolat neléčený diabetes, ale ten vy vylučujete.

  Můj postup bývá takový, že se snažím nejprve vyloučit nějaké skutečně závažné onemocnění. To ale bývá většinou provázené např. vysokými hodnotami zánětlivých ukazatelů, chudokrevností a případně poruchami v bílém krevním obraze. Také často dochází k rychlému hubnutí, které vy sice udáváte, ale podstoupil jste řadu vyšetření, která postižení např. zažívacího traktu vylučují. Připouštím, že se ve vašem případě může jednat i o neurózu, ale to je samozřejmě jen určitá možnost.

  Já bych vám především doporučoval se trochu zklidnit a spíš než různé půsty a nárazy dodržovat šetřící dietu s přiměřeným zastoupením sacharidů, tuků a bílkovin, a to minimálně ve 4 denních porcích. Také byste měl pravidelně pít, a to kolem 1,5 až 2 litrů nesladkých tekutin denně. Pokud byste za těchto okolností skutečně močil i 4 litry denně, tak byste byl brzy velmi dehydratovaný, a značilo by to skutečně nějaké onemocnění, které by se muselo objasnit.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!