Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
konzultace životního stylu po transplantaci ledviny
Datum vložení dotazu: 21.09.2023
Ptá se: Daniela
Dotaz
Odpověď
Milá Danielo,
tzv. „nově vzniklý diabetes po transplantaci“, anglicky pod zkratkou NODAT (new onset diabetes after transplantation), je poměrně častou komplikací transplantační léčby a jeho výskyt se udává v rozmezí asi 5 až 20%. Vzniká souhrou rizikových faktorů, které byly přítomny již před transplantací a samotnou transplantační léčbou. U řady osob, často starších a s nadváhou, existovala určitá porucha glukózového metabolismu již před transplantací, jenom se glukózová tolerance dostatečně nevyšetřila.
Mezi samotné faktory transplantace patří asi na prvním místě imunosupresivní léčba, zejména některé léky, které se běžně používají. Tradičně jsou to na prvním místě kortikosteroidy: Ty se používají jednak k tzv. indukční léčbu při zahájení transplantace, kdy se kortikoidy dávají ve vysoké dávce, ale jen velmi krátkodobě. Dále se podávají v rámci udržovací léčby, a to nejčastěji Prednison. Díky tomu, že máme nyní k dispozici řadu dalších imunosupresivních léku, se Prednison podává v menších dávkách nebo se dokonce po určité době vysadí. Prednison zejména snižuje citlivost tkání vůči působení inzulínu a vytváří tedy tzv. inzulínovou rezistenci. Díky tomu si člověk musí vytvářet v těle inzulínu více a když toho není schopen, objevuje se zvýšená glykémie.
Další základní léky jsou ze skupiny tzv. inhibitorů kalcineurinu a mezi ně patří dnes nejvíce používaný takrolimus, někdy cyklosporin A. Takrolimus má více mechanismů působení na glukózový metabolismus, ale na prvním místě částečně brzdí tvorbu inzulínu v beta buňkách pankreatu. Je-li tedy inzulínu nedostatek, jeho chybění se ještě prohloubí a to se projeví zvýšenou glykémií.
Určitý vliv na působení inzulínu mají i tzv. m-TOR inhibitory, z nichž se při transplantacích dnes používají sirolimus (neboli rapamycin) a everolimus.
Při transplantační léčbě má nejdůležitější význam dobrá funkce transplantovaných orgánů. Důraz se proto klade na dobře zvolenou kombinaci imunosupresívních léků, která zabraňuje odhojování. Pokud ale transplantovaný orgán funguje dobře a nedochází k odhojování, je možné se soustředit na případný nežádoucí efekt v podobě diabetu. Dávky kortikoidů se je proto někdy možné používat jen velmi malé, např. 5 mg Prednisonu, či případně je někdy možné Prednison úplně vysadit. Hladiny takrolimu se monitorují a je možné používat jen nízké dávkování a a jako náhradu případně zvýšit dávky léků, které k diabetu nevedou (třeba mykofenolát mofetil či jiné). Tak vzniká imunosuprese „na míru“, při které, pokud pacient dobře spolupracuje, může diabetes dokonce ustoupit.
Dalšími faktory, které souvisejí s transplantací, je samotný operační výkon, jehož stresující efekt ale zpravidla brzy odezní. Dalším faktorem je nedostatečná pohyblivost související s operací či případnými komplikacemi operace. S příznivým rozvojem funkce transplantovaného orgánu také někdy souvisí i větší chuť do života, což se u někoho projevuje také větší chutí k jídlu a sklonem k obezitě.
Jak jsem již uvedl, potransplantační diabetes se někdy spontánně upravuje. Stává se tak zejména u osob, které se pravidelně aktivně pohybují a dodržují doporučenou tělesnou hmotnost a u kterých je zároveň možné upravit imunosupresivní léčbu tak, aby léky s potenciálním diabetogenním efektem se používaly spíše v nízkých dávkách. Nebo je alespoň možné místo inzulínu používat jen perorální antidiabetika. Upozorňuji, že pod fyzickou aktivitou se zde rozumí pravidelná každodenní a na počasí nezávislá aktivita. Může to být např. rychlejší chůze, domácí cvičení či míčové sporty. Uvádí se minimálně 30 min. denně, ale z mého pohledu to je málo.
Základní pomůckou pro kontrolu diabetu jsou dnes kontinuální senzory hladiny glukózy v podkoží. S nimi je důležité se naučit pracovat a nejednat zbrkle. Váš muž takový senzor používá. Dávky inzulínu má podle vašich údajů velmi malé a výsledky glykémií jsou převážně v dobrém rozmezí. Je tedy dost možné, že v případě cvičení či výletu bude možné dávky inzulínu, zejména krátce působícího, vynechávat. Do toho se ale na dálku neodvažuji zasahovat, ale vše tomu nasvědčuje. Jen je nutné naučit se počítat množství sacharidů v jídle a nepřekračovat jejich doporučené množství v dietě. Jinak já osobně o žádném léku „na krevní tlak“, o kterém píšete, nevím. Možná se spíše jednalo o hypoglykémii, která se současně kombinovala s nízkým krevním tlakem, což může být nepříjemné.
I kdyby vašemu muži potransplantační diabetes zůstal, dá se s tím celkem dobře žít. Jen je nutné se naučit dobře pracovat s dávkami jídla, inzulínu a s výsledky glukózového senzoru. Já si ale myslím, že v případě vašeho muže se vše může ještě urovnat. Starost jeho manželky mu trochu závidím, ale přece jenom si myslím, že na tom bude muset zapracovat on sám. Péče o diabetes se deleguje na někoho jiného velmi obtížně. Funguje to málo a někdy je to dokonce kontraproduktivní. Váš muž by se měl o diabetu více vzdělat a ujmout se iniciativy.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"
292 dotazů
-
3 mesiace inzulín vymenený na tab.Siofor chudneme problémy so žaludkom môže spolu súvisieť.
(26.04.2025)
Dotaz
Môže spôsobiť siofor problémy s trávením.Odpověď
Milá Marto, velmi záleží na tom, jak máte bez inzulínu vyrovnaný diabetes. Je možné, že inzulín prostě potřebujete a jeho vysazení se projevuje hubnutím a možná i nevolností.
Pokud ale máte po vysazení inzulínu glykémie blízko normy, tak zřejmě inzulín opravdu nepotřebujete. Siofor může sice vyvolávat určité zažívací obtíže a pocit těžkosti v žaludku, ale většinou to není závažné a časem to ustoupí. Siofor se častěji předepisuje osobám s nadváhou, které mají dostatečně zachovanou sekreci vlastního inzulínu. To možná, vzhledem k tomu, že jste štíhlá, nemusí být váš případ.
-
Amputace prstů dolní končetiny
(25.04.2025)
Dotaz
Čím ošetřovat čerstvé rány po amputaci prstů dolní končetiny (z důvodu nekrózy) u diabetika s ucpanými cévamiOdpověď
Milý Jiří,
Velmi záleží na tom, zda amputační výkon byl proveden v dostatečné míře a ukončen zašitím ran, nebo nadále probíhá otevřené hojení a rána je zanícená.
V prvním případě je zejména nutné zajistit klidné hojení. Především byste měl nohou co nejméně pohybovat, na nohu se nestavět, případně používat botu, která omezuje pohyb dolní části nohy. Dále by měla být rána čistá, ale není nutné na ni nic speciálního lít ani mazat. Někdy se k podpoře hojení užívá ještě celková antibiotická léčba, ale o tom musejí rozhodnout vaši lékaři.
Pokud je ale hojení otevřené, případně přetrvává zánětlivá sekrece, tak kromě znehybnění je nutné každodenní čištění rány podle instrukce lékaře, zejména odstraňovat mrtvé zbytky tkáně s sekretu.
Velmi důležité je, zda se nějakým způsobem podařilo zprůchodnit zúžené či uzavřené cévy na noze. Pokud vám zůstala část postižených kostí, které nejsou vyživované přívodem krve, tak bude hojení zdlouhavé a může později vyžadovat další zákrok. -
Píchnuti nočního inzulínu před jídlem
(24.04.2025)
Dotaz
pichnul jsem 12j a nočního inzulínu píchám 30 co mám dat😅Odpověď
Omlouváme se, Váš dotaz se nám zatoulal a okamžitá odpověď od pana profesora z mobilu přichází bohužel už pozdě, ale pro jistotu a pro příště jeho odpověď posíláme i takto...
"Dejte si na noc ještě zbytek toho nočního, aby to bylo celkem těch 30 jednotek."
-
Cukrovka a hypoglykémie
(21.04.2025)
Dotaz
Můj syn 21 lety mněl večer stav záchvatu odpadnutí, zblednutí po měření 9,4 a píchal inzulín 14 jednotek pak vstal a šel do kuchyně a pak odpadl chvíly do bezvědomí lak se třepal a byl bledý, za par minut to přestalo, moc se o syna bojím 😭Odpověď
Milá Pavlíno, podle vašeho popisu měl váš syn hypoglykémii, tedy nízkou hladinu krevního cukru. K tomu může dojít, když si např. podá příliš velkou dávku inzulínu nebo když se zapomene po podání inzulínu najíst. Tomu trochu odporuje hodnota glykémie, která byla před tím záchvatem Možná ale se měřil dlouho před tím, než si inzulín podal, a mezi tím se mohla řada věcí změnit.
Pokud je ale váš syn jinak zdráv, rozhodně si musí umět poradit sám. K tomu potřebuje dostatečné poučení od lékaře a edukačního pracovníka, a musí být také dostatečně zodpovědný. Velmi by se pro něho asi hodil kontinuální senzor glykémií. Možná ale, že jej má.
-
ranní glykémie je vyšší
(19.04.2025)
Dotaz
Dobrý den,ranní hodnoty glykémie mám stále kolem 7 až 8 -mmol/l ,dlouhý cukr 48.Glucofage xr 1000 beru večer po jídle kolem 18 hod.Pravidelný pohyb.Proč je ranní glykémie vyšší?Odpověď
Milý Milane, na vaši otázku je jednoduchá odpověď: máte diabetes.
Diabetes je bohužel postupující onemocnění, na jehož rozvoji se uplatňují vaše vrozené vlohy a faktory vašeho způsobu života. Zatímco to první ovlivnit nemůžete, do druhé do značné míry ano.
Jak na těchto stránkách opakovaně uvádíme, léčba je komplexní a zahrnuje na prvním místě podrobné poučení pacienta, aby rozuměl, co se v jeho těle děje. Zpravidla nedostatečně funguje váš vlastní inzulín a jeho zvýšená produkce již nestačí nárokům, které vaše tělo a také váš způsob života kladou. Je proto nutné uzpůsobit váš dietní a pohybový režim a pokud to nestačí, je nutno přidat léky. Glucophage je celkem fungující lék, ale často sám nestačí a je nutné přidat ještě léky jiné.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!