Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

konzultace životního stylu po transplantaci ledviny

Datum vložení dotazu: 21.09.2023

Ptá se: Daniela

Dotaz

Dobrý den, je možné sehnat odborníka, který se vyzná v posttransplantačním diabetu a stravě a životním stylu? Pro konzultaci, diabetologa měnit nechceme. Manžel je po transplantaci ledviny a vlivem prednisonu mu byla diagnostikována cukrovka. Na dialýze měl cukr v normě. Poměrně dost zhubnul a nyní se z obezity dostal do pásma nadváhy. Vždy, i před nemocí, rád chodil na větší procházky. Nyní je rok po transplantaci a naráží na problém s pohybem - rychlý pád glykémií. Glykovaný hemoglobin má v hodnotě zdravého člověka (bývá kolem 36), vysoké glykémie má ráno (ráno bere imunosuprese). Jakmile se dá do pohybu (třeba 2 km chůze), tak je z 8 po jídle schopen spadnout na 3,5. Jde o to, že musí cukrovku pořád přejídat, což samozřejmě nechce. Navíc i s ohledem na ledvinu se snaží držet stravovací režim na uzdě. Ze strachu z hypoglykémií používá senzor, což je docela drahá záležitost. Píchá si novorapid 3 ráno a 3 k obědu (večeři ne, jelikož bere lék na tlak, který způsobuje hypoglykémie a není dle hodnot po večeři třeba), lantus si píchá večer 4. Ten si má dle zátěže snižovat - když to udělá, nevidí významnou změnu. Hlavně se to těžce plánuje, když nevíte, jestli další den bude počasí přát pohybu. Do zdravotních problémů spadl velmi rychle a bez předchozích náznaků, takže postupně sbíráme informace a učíme se s tím žít. Je mu 32, takže se hýbat samozřejmě chce a může. Snažíme se najít cestu, jak žít co nejvíce normálně. Upřímně nás cukrovka trápí více než ledvina. Děkuji za případné rady a přeji hezký den. Daniela
věk: 32 let výška: 173 cm váha: 88 kg

Odpověď

Milá Danielo,

tzv. „nově vzniklý diabetes po transplantaci“, anglicky pod zkratkou NODAT (new onset diabetes after transplantation), je poměrně častou komplikací transplantační léčby a jeho výskyt se udává v rozmezí asi 5 až 20%. Vzniká souhrou rizikových faktorů, které byly přítomny již před transplantací a samotnou transplantační léčbou. U řady osob, často starších a s nadváhou, existovala určitá porucha glukózového metabolismu již před transplantací, jenom se glukózová tolerance dostatečně nevyšetřila.

Mezi samotné faktory transplantace patří asi na prvním místě imunosupresivní léčba, zejména některé léky, které se běžně používají. Tradičně jsou to na prvním místě kortikosteroidy: Ty se používají jednak k tzv. indukční léčbu při zahájení transplantace, kdy se kortikoidy dávají ve vysoké dávce, ale jen velmi krátkodobě. Dále se podávají v rámci udržovací léčby, a to nejčastěji Prednison. Díky tomu, že máme nyní k dispozici řadu dalších imunosupresivních léku, se Prednison podává v menších dávkách nebo se dokonce po určité době vysadí.  Prednison zejména snižuje citlivost tkání vůči působení inzulínu a vytváří tedy tzv. inzulínovou rezistenci. Díky tomu si člověk musí vytvářet v těle inzulínu více a když toho není schopen, objevuje se zvýšená glykémie.

Další základní léky jsou ze skupiny tzv. inhibitorů kalcineurinu a mezi ně patří dnes nejvíce používaný takrolimus, někdy cyklosporin A. Takrolimus má více mechanismů působení na glukózový metabolismus, ale na prvním místě částečně brzdí tvorbu inzulínu v beta buňkách pankreatu. Je-li tedy inzulínu nedostatek, jeho chybění se ještě prohloubí a to se projeví zvýšenou glykémií.

Určitý vliv na působení inzulínu mají i tzv. m-TOR inhibitory, z nichž se při transplantacích dnes používají sirolimus (neboli rapamycin) a everolimus.

Při transplantační léčbě má nejdůležitější význam dobrá funkce transplantovaných orgánů. Důraz se proto klade na dobře zvolenou kombinaci imunosupresívních léků, která zabraňuje odhojování. Pokud ale transplantovaný orgán funguje dobře a nedochází k odhojování, je možné se soustředit na případný nežádoucí efekt v podobě diabetu. Dávky kortikoidů se je proto někdy možné používat jen velmi malé, např. 5 mg Prednisonu, či případně je někdy možné Prednison úplně vysadit. Hladiny takrolimu se monitorují a je možné používat jen nízké dávkování a a jako náhradu případně zvýšit dávky léků, které k diabetu nevedou (třeba mykofenolát mofetil či jiné). Tak vzniká imunosuprese „na míru“, při které, pokud pacient dobře spolupracuje, může diabetes dokonce ustoupit.

Dalšími faktory, které souvisejí s transplantací, je samotný operační výkon, jehož stresující efekt ale zpravidla brzy odezní. Dalším faktorem je nedostatečná pohyblivost související s operací či případnými komplikacemi operace. S příznivým rozvojem funkce transplantovaného orgánu také někdy souvisí i větší chuť do života, což se u někoho projevuje také větší chutí k jídlu a sklonem k obezitě.

Jak jsem již uvedl, potransplantační diabetes se někdy spontánně upravuje. Stává se tak zejména u osob, které se pravidelně aktivně pohybují a dodržují doporučenou tělesnou hmotnost a u kterých je zároveň možné upravit imunosupresivní léčbu tak, aby léky s potenciálním diabetogenním efektem se používaly spíše v nízkých dávkách. Nebo je alespoň možné místo inzulínu používat jen perorální antidiabetika. Upozorňuji, že pod fyzickou aktivitou se zde rozumí pravidelná každodenní a na počasí nezávislá aktivita. Může to být např. rychlejší chůze, domácí cvičení či míčové sporty. Uvádí se minimálně 30 min. denně, ale z mého pohledu to je málo.

Základní pomůckou pro kontrolu diabetu jsou dnes kontinuální senzory hladiny glukózy v podkoží. S nimi je důležité se naučit pracovat a nejednat zbrkle. Váš muž takový senzor používá. Dávky inzulínu má podle vašich údajů velmi malé a výsledky glykémií jsou převážně v dobrém rozmezí. Je tedy dost možné, že v případě cvičení či výletu bude možné dávky inzulínu, zejména krátce působícího, vynechávat. Do toho se ale na dálku neodvažuji zasahovat, ale vše tomu nasvědčuje. Jen je nutné naučit se počítat množství sacharidů v jídle a nepřekračovat jejich doporučené množství v dietě. Jinak já osobně o žádném léku „na krevní tlak“, o kterém píšete, nevím. Možná se spíše jednalo o hypoglykémii, která se současně kombinovala s nízkým krevním tlakem, což může být nepříjemné.

I kdyby vašemu muži potransplantační diabetes zůstal, dá se s tím celkem dobře žít. Jen je nutné se naučit dobře pracovat s dávkami jídla, inzulínu a s výsledky glukózového senzoru. Já si ale myslím, že v případě vašeho muže se vše může ještě urovnat. Starost jeho manželky mu trochu závidím, ale přece jenom si myslím, že na tom bude muset zapracovat on sám. Péče o diabetes se deleguje na někoho jiného velmi obtížně. Funguje to málo a někdy je to dokonce kontraproduktivní. Váš muž by se měl o diabetu více vzdělat a ujmout se iniciativy.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

233 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych poprosila o radu. Bratr (32 let) má od 10 let cukrovku 2.typu (píchal si inzulín 3x- 4x denně). Cca 5 let zpátky začal mít velké zažívací problémy (stavy neustálého zvracení, ztráta hmotnosti, dehydratace apod...byl již několikrát hospitalizován a opravdu už párkrát měl hodně na mále. Došlo to do stavu, kdy mu začaly selhávat ledviny. Na podzim minulého roku mu byly ledviny a slinivka úspěšně transplantovány. Kontrolní testy má v pořádku a cukrovku již ,,nemá" (nebere inzulín). Vše vypadalo dobře, začal i normálně fungovat v běžném životě.Přesto všechno poslední dobou (už tak dva měsíce) je jeho stav velmi špatný téměř denně zvrací NEUSTÁLE (i když nemá vůbec co), nejí, motá se mu hlava. Velmi často spí. Doktoři mu řekli, že je to způsobeno tou neuropatií v žaludku a, že s tím bohužel nejde nic dělat. Jenomže on celý den proleží nebo tráví na záchodě zvracením, je velice hubený nemá chuť do života. Můj dotaz je, jestli přeci jen neexistuje cokoliv co by mu pomohlo s tou neuropatií něco dělat. Předem moc děkuji

    Odpověď

    Milá Terezo, váš bratr je ve specializované péči lékařského týmu, který se těmito problémy zabývá a já mohu jen těžko něco rozumného vymyslet, když znám mnohem méně podrobností než oni.

    Je třeba si uvědomit, že kombinovaná transplantace ledviny a pankreatu se provádí u osob, které mají již velmi pokročilé dlouhodobé komplikace diabetické. Mezi ně patří i autonomní neuropatie, která se často projevuje nevolností, zvracením a průjmy, které se obtížně líčí.

    Po transplantaci je ovšem nutno brát v úvahu i další faktory, např. nežádoucí efekt imunosupresivních léků, dysmikrobii nebo někdy i chirurgické komplikace. To ale určitě lékaři v úvahu vzali.

    Já navrhuji pravidelný stabilní a šetrný dietní program, jíst méně a častěji dobře stravitelné jídlo a pravidelnou mírnou fyzickou zátěž. Stav se pak často sám uklidní. Zažívací problémy lze upravit použitím některých tzv. prokinetik, která uvolňují svalstvo zažívacího ústrojí a zlepšují jejich pohyblivost, což ale asi váš bratr také již zkusil. Postupovat je nutno zcela individuálně a poradit se s lékaři - jejich funkci ze vzdáleného místa nemohu zastat.

    Jen připomínám, že při dobré funkci transplantovaných orgánů se stav většinou sám upraví, jen to chce nějaký čas a pokud možno klid.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jako diabetik 2. tpu mám problém s únikem moči a častým chozením v průběhu noci. V nemocnici při rekonvalescenci po reoperaci kyčelního kloubu mi dávali Mictonetten 5 mg a dělal mi velmi dobře

    Odpověď

    Dobrý den,

    diabetes mellitus může mít jako jednu z komplikací autonomní neuropatii -  mezi jejíž příznaky může patřit i postižení močového traktu s vlivem na četnost (počet) močení nebo inkontinenci (může nastat např. i retence =  zadržení moči). Inkontinence a častější močení může mít však i jiné příčiny. Je vhodné dovyšetření urologem k zjištění příčiny obtíží, jestli to již nebylo provedeno. 

    Místo Mictonettenu je častěji u dospělých používán lék Mictonorm, který obsahuje stejnou látku, ale ve vyšších dávkách. U těchto léků je psáno, že u pacientů s autonomní neuropatií mají být užívány s opatrností. Ideální by bylo dojít na vyšetření k urologovi a rovnou se s ním dohodnout podle příčiny obtíží, jestli by tento lék byl pro Vás vhodný. Většinou právě oni tyto léky předepisují.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je to tak, že když má člověk rakovinu pankreatu, tak se to v první řadě projeví na zvýšeném cukru? Někde jsem četla, že až 64% diabetiků druhého typu má rakovinu slinivky, tak jsem se zamyslela, jestli rakovina slinivky může být primárním důvodem narušení přirozeného systému regulace hladiny cukru. Také by mě zajímalo, jestli jsou studie na to, že když je člověk diabetik, tak má automaticky navýšenou hladinu tyrosinu nebo se tato aminokyselina navýší pouze v případě přidruženého problému? Iveta

    Odpověď

    Milá Iveto,

    karcinom pankreatu je velmi závažné onemocnění, které je někdy provázeno porušenou glukózovou tolerancí či tzv. pankreatogenním diabetem. Někdy se stává, že diabetes je prvním příznakem onemocnění. Rozhodně však neplatí, že karcinom pankreatu je vždy provázen diabetem. Pokud se ale celý pankreat odstraní z důvodu nádoru, tak pochopitelně okamžitě vzniká diabetes.

    Jinak ale při diabetu 2. typu není podstatně častější vznik karcinomu pankreatu.

    O tom, že by pacienti s diabetem měli zvýšené hladiny tyrosinu nic nevím. Určitě to ale není žádné pravidlo a nemá to v běžné praxi žádný význam. Jinak existuje řada vzácných onemocnění spojených s vyššími hladinami tyrosinu, ale to nemá přímou souvislost s diabetem.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku už 15let a před rokem jsem měla infarkt, od té doby mám vysoký cukr 14 až 21. Marcela

    Odpověď

    Milá Marcelo,

    diabetes 2. typu je bohužel progresivní (postupující) onemocnění, které je způsobené nedostatečnou odpovědí tkání v těle na účinky inzulínu. Inzulín je nejprve produkován v dostatečném množství, takže stačí tuto sníženou citlivost vyrovnat větší produkcí inzulínu, ale časem tělo již není schopné produkovat dostatečné množství inzulínu a objeví se diabetes. I samotná citlivost tkání vůči působení inzulínu se s věkem, nárůstem hmotnosti a také s omezováním tělesné aktivity zhoršuje.

    Je to v podstatě přirozený vývoj, kterému je možné čelit udržováním přiměřené tělesné hmotnosti a tělesnou aktivitou. To ale nemusí vždy stačit, a tak bývá nutné často přidávat více léků, případně inzulín.

    Další skutečností je, že účinnost inzulínu se zhoršuje také v průběhu probíhajících dalších onemocnění. To je způsobeno nejen sníženou tělesnou aktivitou, ale také stresem, které onemocnění přináší. Takovým stresovým faktorem rozhodně je infarkt myokardu. V jeho průběhu se u řady osob diabetes prvně objeví a u těch, co jej již mají diagnostikovaný, se zhoršuje. Pokud se ale stav upraví, člověk je opět schopen dostatečné fyzické aktivity a drží vhodnou dietu, tak se většinou tato porucha zase upraví.

    Glykémie nad 10 mmol/l rozhodně nejsou v pořádku a je nutné s tím něco dělat. Máte nadváhu a určitě byste mohla omezit kalorický příjem. I po infarktu je zpravidla možné se dostatečně věnovat fyzické aktivitě a je to vhodné i z hlediska srdečního onemocnění. Pochopitelně ale je často nutné upravit i léčbu, zvolit vhodnou kombinaci a případně používat i inzulín. Diabetes rozhodně je rizikovým faktorem pro další srdeční onemocnění, pokud není dobře léčený.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám dotaz, zda může lék Jardiance způsobit retenci moči. Manžel 76 let trpí léta srdečními problémy, aritmií, dilatace obou síní a pravé komory. Dále má revmatoidní artritidu. Bere tyto léky: Xarelto, Stacyl, Betaloc, Simvastatin, Furon, Eplerenon, Monosan, Plaquenil, Medrol, Trexan, Acidum folicum. (Tyto dva poslední léky 1x týdně. Před týdnem Dr. kardiolog změnil medikaci, vysadil Eplerenon , Simvastatin snižil na 10 mg , Digoxin a nově nasadil lék Jardiance. Po týdnu užívání těchto nových léků měl manžel problémy s močením, chodil každých 5 minut bez efektu. Dostal silnou zimnici a poté teplotu 39 stupňů. Po přivolání rychlé pomoci je nyní třetí den hospitalizován a byla zjištěna retence moči, zavedena cévka. Je bez teploty a zánětlivé onemocnění močového ústrojí ani jiného orgánu nebylo prokázáno. Prosím o posouzení , zda nově předepsaný lék Jardiense může způsobit tyto problémy . Cukrovku manžel nemá. Děkuji. Výška a váha manžela je uvedena níže. Zdenka

    Odpověď

    Vážená paní Zdenko, přeji dobrý den,

    retenci moči nemá léčivý přípravek Jardiance uvedenou jako nežádoucí účinek v příbalové informaci. V odborné literatuře se ale lze setkat s několika případy, kdy byla retence moči pozorována u pacientů léčených empagliflozinem (přípravek Jardiance). Ani v jednom případě však nelze jednoznačně rozhodnout, zda retence moči přímo souvisí se zahájením léčby empagliflozinem a podobně to je i u Vašeho manžela, u kterého došlo hned k několika změnám terapie. Popisujete, že manžel často chodil močit. Empagliflozin skutečně zvyšuje tvorbu moči a nucení na močení. Z hlediska účinku léku, ale sám nevyvolává retenci moči. Důvod tedy tedy patrně bude spočívat v jiné příčině, jako je zvětšená prostata nebo infekce močových cest (tomu by přisvědčovala i horečka), např. v důsledku podávání kombinace Jardinace, Trexan a Medrol. Několikrát jsem se setkal i s retencí moči po užití nesteroidních protizánětlivých léků a popravdě odborná literatura uvádí značné množství takových případů. Mohlo tak dojít k retenci moči po užití ibuprofenu nebo podobného léku.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!