Poradna

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

hypoglykemický záchvat

Datum vložení dotazu: 19.11.2021

Ptá se: Luděk

Dotaz

Dobrý den. Potřeboval bych poradit. Mám bratra, který má od 16 let cukrovku. Dvakrát denně si musí píchat insulin. V poslední době má dost často hypoglykemický záchvat, takže k němu musí přijet RZ. Nevěřím tomu, že při kontrolách u své lékařky to přizná. Chtěl bych poradit jak se zachovat. Mám se s jeho lékařkou spojit a oznámit jí to? Jen je mi divné, že nepozná nástup záchvatu trochu dopředu a nenapije se džusu, který má pro tyto případy připraven. Vždyť kdyby to tak měl každý diabetik, tak by záchranky jezdili jen k nim. Děkuji za radu. Luděk
věk: 57 let výška: 177 cm váha: 108 kg

Odpověď

Milý Luďku,

pokud mě moje aritmetické schopnosti nepletou, tak vám je 57 let. Váš bratr bude asi podobně starý. Takže když má diabetes od 16 let, tak se pro tuto nemoc léčí odhadem 40 let. Za tu dobu by měl již leccos vědět a leccos umět. Respektive, pokud se to v mládí nenaučil, tak je někdy dost těžké ho k tomu přimět po letech, i když možnosti se hodně změnily.

Já ve své ambulanci nemám snad nikoho s diabetem 1. typu, který by byl ještě léčen 2 injekcemi inzulínu. Standardem je podávání minimálně jedné denní dávky dlouze působícího inzulínu a k tomu před každým jídlem, zpravidla 3x denně, ještě jednu dávku. Pacient má být řádně zacvičen, měřit si pravidelně (4x denně a vícekrát) glykémie a dávky inzulínu si sám volit tak, aby to odpovídalo jeho  glykémii, množství jídla, které hodlá sníst, a také aktivitě, ke které se chystá. Je možné také používat inzulínovou pumpu a případně i kontinuální senzor hladiny krevního cukru v podkoží, ale obzvláště k tomu musí být řádně zacvičen a správně to používat. Pokud takovouto léčbu nemá, tak je to nejspíš zanedbání, nejspíše ale z jeho strany, protože nejspíš takovouto léčbu u svého lékaře odmítá. To ale nemohu vědět.

Měl by být také zacvičen, jak předcházet hypoglykémiím a jak se při nich chovat. O tom všem by se mohl dočíst i na našem webu na více místech, ale musel by to aktivně udělat a snažit se to naučit.

Jinak ale hypoglykémie jsou jedním z hlavních, ne-li nejdůležitějších problémů, které provázejí léčbu diabetu 1. typu a i vy jako jeho bratr byste o tom měl už leccos vědět. Bohužel, vnímání pocitu hypoglykémie se během let spíše zhoršuje a je to častěji u osob, které jsou léčeny špatně a které mívají hypoglykémie často. Může to skutečně dojít tak daleko, že sanitky kvůli tomu lítají sem tam, i když hodně může pomoci životní druh, který pomáhá hypoglykémie rozpoznávat a včas na ně reagovat. Hypoglykémie ale může být velmi nebezpečná, zvláště u starších osob. 

Zásadní podmínkou je, aby váš bratr sám s tím chtěl něco dělat. Když s ním promluvíte, dozvíte se možná něco, co jste měl vědět už dávno, a sice, že udržovat si diabetes v pořádku není jednoduchá věc, hodně to interferuje s každodenní aktivitou, vyžaduje to hodně péče a snahy a vlastně se v tom nikdy nemůže polevit.

Velmi může pomoci moderní technologie, ale je nutné naučit se ji správně používat a správně interpretovat výsledky. Opravdu by bylo dobré, kdybyste s bratrem navštívil jeho diabetologa a společně byste si o tom promluvili. Podmínkou ale bude, že váš bratr o to bude opravdu stát a bude se snažit. Bez toho mu žádná rada ani technologie nepomohou. 

Vy se pro začátek můžete podívat např. na tento náš odkaz: https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

73 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý deň. Mamka 74 rokov, má cukrovku dm2 typu. Pred 2 týždňami jej opuchol palec. Neboli, ale je ružový a teplejší. A začal bočit do vnútra. Teraz sa jej na boku vytvorila akási zatvrdlina a je modrastá. Mame sa obávať diabetickeho vredu? Mamka ma dm asi od 50 tky. 2x denne sa pichá. Kompenzovana je dobre.

  Odpověď

  Milá Mariko, „diabetického vředu“ se má obávat každý pacient s delším trváním diabetu, ať již se mu vytvoří na noze cokoliv nenormálního. To, co ukazujete, může odpovídat tvořícímu se defektu už samo o sobě. Ale i jiné příčiny, např. otlaky, drobné úrazy a podobně na noze samy o sobě se mohou vyvinout do obrazu diabetického vředu. To, že to nebolí, je spíše horší známka, protože naznačuje postižení nervů. Kromě toho má vaše matka deformity prstů, které jsou také rizikem pro vznik defektů.

  Proto: dejte jemné obklady okolo prstů, aby na sebe ani na botu netlačily, nenechte maminku nikam samotnou chodit ani se příliš pohybovat chůzí, okamžitě kontaktujte tzv. podiatrické pracoviště, jejich seznam v Čechách najdete zde: https://www.diab.cz/seznam-podiatrickych-ambulanci

  Pokud by maminka dostala zvýšené teploty či se objevil otok či mokvání, bylo by vhodné hned nasadit antibiotikum. Zásadní je rychlá akce. Prevence či včasná léčba jsou mnohem snazší než léčba rozvinutého defektu!

  Detail dotazu
 • Dotaz

  dobrý den, na prasklinky kůže a opruzeniny nám lékař předepsal Canesten. po 4 dnech mírného zlepšení se stav kůže opět zhoršil. Zkusila jsem Sudokrém, a situace se opakovala, nevím jak dál. Veronika

  Odpověď

  Milá Veroniko, proč jen svůj dotaz trochu nerozvedete? Takto mě dostáváte trochu do úlohy věštce.

  Zaprvé píšete: „lékař nám předepsal…“. Jedná se tedy o více postižených osob?

  Zadruhé neuvádíte, o jaké místo na těle se jedná. Podle toho, že píšete o opruzení, může jíž o třísla čí oblast pod prsy, ale může jít také o meziprstní prostory či oblast genitální.

  Podle toho, že vám lékař předepsal Canesten, usuzuji, že váš problém považuje za kvasinkovou infekci. Ta často trápí pacienty s nedostatečně léčeným diabetem a objevuje se právě na místech málo větraných, tedy v třísle, v okolí genitálu a někdy v podbřišku či pod prsy. Na prvním místě pomůže dostatek vzduchu, tedy obložení postižených míst měkkým obvazem či látkou tak, aby se kožní řasy vzájemně nedotýkaly a nebylo mezi nimi vlhko. Dále se používá nějaká protikvasinková mast, např. ten Canesten. Je ale možné zkusit také mast Fungicidin, která vydrží na místě déle. Tento lék je bez lékařského předpisu a můžete jej zkusit.

  Vyskytují-li se problémy na více částech těla, je někdy vhodná i léčba celkově podávanými protikvasinkovými léky, např. Diflucan či Mycomax. Ty ovšem musí předepsat lékař.

  V prevenci kvasinkových infekcí je velmi důležitá dobrá léčba diabetu. Kvasinky mají rády cukr a zvýšená glykémie podporuje jejich růst. Z tohoto důvodu se také kvasinky rády usídlují v okolí genitálu, kde nejen bývá zapářka, ale také se tam snadno dostanou kapičky moči bohaté na cukr. Kvasinkové infekce v této oblasti také často provázejí léčbu tzv. glifloziny, které zvyšují vylučování cukru do moči.

  V prevenci je také důležitá dobrá hygiena, ale nikoliv přehnaná. Stačí lehké opláchnutí vodou, nikoliv drhnutí či používání mýdel či desinfekčních látek (ty naopak kůži mohou dráždit a kvasinkám pomáhat v růstu).

  Je ale také možné, že se nejedná o kvasinkovou infekci. Může jít o infekci jiným typem „hub“ (jinou mykózu), na kterou uvedené léky nemusejí působit. Také muže jít o ekzém, který se na rozdíl od mykotických infekcí léčí jinak.

  I když přesně nemohu vědět, o co se ve vašem případě jedná, doporučuji zkusit ten Fungicidin a pokud by nezabral po několika dnech, navštívit lékaře a uvážit léčbu tabletami. A samozřejmě dbejte na glykémie.

  Pokud se stav nezlepší, rozhodně navštivte kožního lékaře.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Asi 1 měsíc mám sucho v ústech a někdy hořko a bolí mě občas jazyk. Jarka

  Odpověď

  Milá Jarko, váš problém je poměrně častý a může mít mnoho příčin. Já o vás vlastně ale vůbec nic nevím, ani to, zda máte či nemáte cukrovku.

  Suchý jazyk může být jedním z projevu nově se rozvíjející cukrovky, kdy u některých osob dochází k velkým ztrátám tekutin močí v důsledku vysoké glykémie. Podobný stav může nastat při špatně léčeném diabetu s vysokými glykémiemi.

  Další možností je kvasinková infekce v ústech, která se rovněž udává častěji u pacientů s diabetem nebo u osob léčených širokospektrými antibiotiky.

  Pálící, často zarudlý jazyk, se vyskytuje u osob s nedostatkem železa či s nedostatkem vitaminu B12.

  Někdy je pálící suchý jazyk projevem jiného závažnějšího onemocnění. Proto je dobré navštívit praktického lékaře a dát se vyšetřit.

  Na podobný dotaz jsme v naší poradně již odpovídali, tak se můžete podívat také na naši starší odpověď.

  https://www.cukrovka.cz/poradna/sucho-na-jazyku-spatna-chut-povlak-na-jazyku

  https://www.cukrovka.cz/poradna/bily-jazyk-a-pocit-paleni-na-nem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  dobrý den mám dotaz jsem dibaetik už 10 let poslední týden mě strašně trápí předkožka. Když penis není v erekci nemůžu předkožku vůbec stáhnout pokud ji chic stahovat dolů hodně to bolí a je to červené až nateklé. Čím by to mohlo být? Myslíte že glykémkama? Díky moc. Vojtěch

  Odpověď

  Milý Vojtěchu, podle vašich údajů je vám 21 let a dosáhl jste při své výšce 199 cm úctyhodných 125 kg. Diabetes už máte 10 let, a tak usuzuji, že se jedná o diabetes 1. typu a že tedy nejste léčen žádnými tabletami, ale inzulínem.

  Nejčastější příčinou podobných obtíží je kvasinková infekce na předkožce. Ta častěji vzniká, pokud mají muži předkožku zúženou, takže ji nelze snadno přesouvat přes žalud (takzvaná fimóza), nebo to nejde vůbec. Fimóza je většinou vrozená, ale může vznikat také v důsledku opakovaných zánětů. 

  Další příčinou obtíží mohou být kvasinkové infekce, které vznikají snáze, pokud moč obsahuje cukr a pokud kapky moči ulpívají na předkožce. Pokud se to kombinuje s fimózou, tak vznikají opakované bolestivé a svědivé záněty, které navíc fimózu zhoršují.

  Já vám momentálně doporučuji: po vymočení dbejte, aby nezůstávaly kapky moči v okolí vyústění penisu - většinou stačí opláchnutí vodou a osušení. Dbejte o dobrou glykémii, abyste neměl cukr v moči. Dále si opatřete mast Fungicidin. Tou se předkožku promazávejte. Mast obsahuje lék proti kvasinkám a brzy vám pomůže. Možná pak opadne také otok a předkožku bude možné opět přetáhnout.

  Výhledově ale navštivte urologa. Ten vás prohlédne s rozhodne, zda byste neměl problém s předkožkou řešit chirurgicky.

  Některé formy diabetu 2. Typu se léčí pomocí léků, které snižují glykémii tím, že více cukr odchází do moči. U mužů pak mohou být podobné potíže, které uvádíte. Pomůže zvýšená hygiena.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!