Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

dotazy k prediabetu

Datum vložení dotazu: 20.02.2021

Ptá se: Martina

Dotaz

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o zodpovězení dotazů k prediabetu. V roce 2019 jsem měla diagnostikovanou těhotenskou cukrovku, během těhotenství "léčenou" pouze dietou. Po porodu glukóza v normě. V 10/2020 glukóza po ránu 5,8 mmol/l, glyk. hemoglobin 36. Glyk. hemoglobin mám už od tětotenství stále 36. Diagnostikován prediabetes a nasazení Glucophage XR 500 mg 1x denně večer a dieta do 200g sacharidů. Každé ráno si glukózu měřím a je v rozmezí 4,8 - 5,4mmol/l. Sacharidy mám denně v rozmezí 120 - 170g. Dietu se snažím dodržovat poctivě a jíst zdravě. Během dne jsem zatím nezaznamenala, že bych měla glukózu za dvě hodiny od jídla vyšší než 7,8 mmol/l. Dotazy: 1, nastavenou dietu mám na 200g sacharidů denně, je zde stanoveno, kolik by z těchto sacharidů mělo být maximálně cukrů? (z přehledu denního jídla mám cca 40-50% cukru z celkového množství sacharidů). 2, je v pořádku, že ve 4.h. ráno mám glukózu 5,1 a v 8. h. ráno 5,9? 3, je vhodné konzumovat potraviny, které mají ve složení: sacharidy 22,9 g, sacharidy z toho cukry 0,9 g a sacharidy vícesytné alkoholy (polyalkoholy) 19,9g? Jedná se zejména o proteinové tyčinky a oříškové krémy. 4, doporučujete péct z celozrnné mouka a s čekankovým sirupem (zdravější varianta pro děti, která neobsahuje sukralózu), případně sladit stévii? Nyní peču spíše v nízkosacharidovém stylu stravování, dezerty sice mají málo sacharidů, ale zase velmi tuku (ořechy, máslo). 5, týkají se už u prediabetu pacienta některé zdravotní komplikace jako u diabetika - diabetická noha, oční vady? Dá se tomuto onemocnění nějak předcházet? Mohou se bez problému nosit kontaktní čočky? 6, začala jsem si také počítat denní energetický příjem a hubnout, snažím se 5-6x týdně cvičit cca1 h. v aerobním pásmu. Zatím jsem zhubla 7kg. Mohu se informovat, jakou váhu bych měla mít? Vzhledem k diastáze, kterou se snažím zmenšit cvičením, se mi nedaří zmenšit cm v pase i když váhově hubnu. Je z tohoto hlediska u diabetu problém s diastázou? 7, jak velká je možnost, že se z prediabetu stane DM2 typu? 8, kdy by se měla po ránu měřit glukóza, ihned po vstanutí, nebo např. za 30 minut? 9, mohou mít děti matek, které v těhotenství měly těhotenskou cukrovku větší sklon k DM2 typu? Děkuji Vám za odpovědi. S pozdravem Martina
věk: 37 let výška: 164 cm váha: 71 kg

Odpověď

Milá Martino, pokusím se na vaše dotazy postupně odpovědět, tedy:

1. nastavenou dietu mám na 200g sacharidů denně, je zde stanoveno, kolik by z těchto sacharidů mělo být maximálně cukrů? (z přehledu denního jídla mám cca 40-50% cukru z celkového množství sacharidů). 

Pod pojmem sacharidy se obecně míní totéž, co cukry. Existují jednoduché cukry, které se většinou do potravy uměle přidávají, nebo si je v různé podobě "mažete" na chleba či dáváte do jogurtů apod. Mezi takové patří řepný cukr, ovocný cukr a hroznový cukr glukóza). Tyto cukry byste pokud možno neměla konzumovat vůbec, s výjimkou toho ovocného, který je sám o sobě v ovoci. Ale neměla byste si jej uměle nijak přidávat, např. v podobě náhradních sladidel. Oříškové krémy určitě obsahují přidávaný cukr, a to je špatně. Je to strašně kalorické a nezdravé. Jezte tzv. složené cukry, které jsou např. v pečivu, ale jezte je omezeně. Tyto složené cukry (polysacharidy) se ve střevě mění na jednoduché cukry a ty se pak vstřebávají do krve. 

2. je v pořádku, že ve 4.h. ráno mám glukózu 5,1 a v 8. h. ráno 5,9? 

No, ta hodnota 5,9 mmol/l je už hraniční, trochu zvýšená. To odpovídá porušené glukózové toleranci, nemusí jít ještě o diabetes. 5,1 je v normě a nic bližšího k tomu nelze říci.

3. je vhodné konzumovat potraviny, které mají ve složení: sacharidy 22,9 g, sacharidy z toho cukry 0,9 g a sacharidy vícesytné alkoholy (polyalkoholy) 19,9 g? Jedná se zejména o proteinové tyčinky a oříškové krémy.

Všechny podobné tyčinky jsou vysoce kalorické a záleží pochopitelně na tom, kolik takových tyčinek sníte. Pokud neobsahují jednoduché cukry, nejsou přislazované a ty složené cukry jsou obsažené např. v mouce, zrnech, v menší míře v oříškách. Většina prodávaných tyčinek je ale navíc ještě dosazována běžným cukrem či medem, a to pro vás není dobré. I tak jsou takovéto tyčinky hodně koncentrované, takže jich stačí sníst jen málo, abyste měla dost kalorií v malém objemu a možná i malé uspokojení z nasycení. Takže objemnější a méně kalorická strava pro vás může být možná vhodnější, abyste měla pocit, že jste se najedla. 

4. doporučujete péct z celozrnné mouka a s čekankovým sirupem (zdravější varianta pro děti, která neobsahuje sukralózu), případně sladit stévii? Nyní peču spíše v nízkosacharidovém stylu stravování, dezerty sice mají málo sacharidů, ale zase velmi tuku (ořechy, máslo). 

Dětem, pokud jsou zdravé a štíhlé, doporučuji nepoužívat potravinové náhražky. Sladké pečivo není příliš zdravé, ale pokud děti sportují a chodí ven, neškodí jim to. Jen se vše musí brát s mírou. Vám tento druh stravy příliš nedoporučuje. Pokud to jíte, nezapomeňte si to započítat do celkových kalorií a do celkového množství sacharidů. Sníte-li přeci jen porci koláče, pokud možno nejezte už pak nic jiného.

5. týkají se už u prediabetu pacienta některé zdravotní komplikace jako u diabetika - diabetická noha, oční vady? Dá se tomuto onemocnění nějak předcházet? Mohou se bez problému nosit kontaktní čočky? 

Z těchto komplikací bych jmenoval zejména diabetickou polyneuropatii, jsou k tomu ale třeba ještě další vlohy. Prediabetes je nebezpečný zejména tím, že se z něj časem snadno vyvine diabetes. Zejména pokud přiberete na váze a budete se málo pohybovat. Pak se vás zmíněné komplikace mohou týkat.

6. začala jsem si také počítat denní energetický příjem a hubnout, snažím se 5-6x týdně cvičit cca1 h. v aerobním pásmu. Zatím jsem zhubla 7kg. Mohu se informovat, jakou váhu bych měla mít? Vzhledem k diastáze, kterou se snažím zmenšit cvičením, se mi nedaří zmenšit cm v pase i když váhově hubnu. Je z tohoto hlediska u diabetu problém s diastázou? 

To nedovedu dobře posoudit. Obvod pasu je osvědčený ukazatel související s obezitou. Tu lze také dobře posuzovat tzv. body mass indexem, tedy poměrem hmotnost/druhá mocnina výšky v metrech. Od hodnoty 25 je už mírná nadváha, od 29 jasná obezita.  V každém případě zhubnutí diastázu  zmenší, nebo alespoň pomůže proti jejímu zhoršování.

7. jak velká je možnost, že se z prediabetu stane DM2 typu

Tato možnost je veliká. Když máte určitou poruchu již nyní, při ztloustnutí a sedavém způsobu života se to zhorší. Když ale důsledně zůstanete štíhlá a budete dostatečně cvičit (hodinu denně je dobrý výkon), tak můžete vzniku diabetu většinou předejít.

8, kdy by se měla po ránu měřit glukóza, ihned po vstanutí, nebo např. za 30 minut? 

Je to skoro jedno. Hodnota by měla být do 5,6 mmol/l. Ale jsou to jen čísla, která mohou kolísat.

9, mohou mít děti matek, které v těhotenství měly těhotenskou cukrovku větší sklon k DM2 typu? 

Vlohy k diabetu 2. typu jsou značně dědičné. Jejich uplatnění v životě se dá ale hodně předcházet. Tentokrát bez podílu genetiky se ale dědí i vlohy ke špatné životosprávě. Tu se mohou děti naučit či odkoukat od rodičů a v dospělosti se špatných zvyků těžko zbavují. Učte děti zdravému způsobu života a tím jim hodně pomůžete. Ale neměla byste to dělat násilím, aby to u nich naopak nevyvolalo odpor. V dnešní době ale málokomu hrozí podvýživa. Obezita ale hrozí většině z nás.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

857 dotazů

  • Dotaz

    Do prý den, je mně 62 let, váha 78 kg, výška 174, pravidelný každodenní intenzívnější pohyb (sport).Při lékařské prohlídce, mně při odběru krve byl zjištěn cukr 5,8, krevní tlak mám výborný 120/80, lipidy také výborné. Snažím se pravidelně ráno měřit glukometrem, ale hodnota na lačno se pohybuje pořád kolem 6 mmol. Cca měsíc se snažím zcela vyhýbat cukru, alkoholu a dlouhým sacharidům, zařazuji do stravy vlákninu. Hodnoty stejné - kolem 6 mmol. Za půl roku mám jít na vyšetření glykemické křivky. Je možné nějak snížit hladinu cukru na normu, bez léků s užíváním nějakých potravinových doplňků a režimu. Za jak dlouho klesne cukr na lačno (pokud je to reálné) po zahájení tvrdších režimových opatření a diety ? Léky chci užívat v případě nutnosti. Jinak žádné léky, kromě nějakých potr. doplňků (vitamínů) neužívám. Diabetes 2. typu u matky i jednoho prarodiče v seniorníním věku. Předem děkuji ! Miroslav

    Odpověď

    Milý Miroslave, glykémie na lačno 5,8 mmol/l není žádná tragédie. Jedná se zřejmě o lehčí formu poruchy glukózové tolerance. Vzhledem k tomu, že jste štíhlý, sportujete a stravujete se dietně, tak vám ani v tomto ohledu nedoporučuji žádnou změnu.

    Mohl by pro vás být vhodný lék metformin, který byste užíval večer. Je rozhodně bezpečnější, než všelijaké pokoutně doporučované potravinové doplňky na diabetes, které nemají nijak ověřenou účinnost ani bezpečnost, zato mívají bohatou reklamu. Tento lék může zpomalit přechod z lehké formy poruchy na formu těžší, ale nutně jej nyní nepotřebujete. Změřte si někdy glykémii po jídle za 2 hod. Pokud by přesahovala přibližně 8 mmol/l, bylo by vhodné s tím něco dělat. Jinak ale buďte klidný a vytrvejte ve zdravém způsobu života. Za půl roku orální glukózový toleranční test postačuje. 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes 2, neuropatie nohou ,3stupen artritida v pravé kyčle, Naďa

    Odpověď

    Milá Naďo,

    na prakticky stejný dotaz jsme nedávno odpovídali jiné tazatelce, a to zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/lazne-mam-narok

    Doporučení by vám mohl vystavit obvodní lékař na doporučení dalších odborníků, a to konkrétně ve vašem případě neurologa nebo ortopeda či revmatologa.

    Samotný diabetes není důvodem k hrazení lázeňské péče, těžká forma neuropatie či těžká forma artritidy však mohou být.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den chtěl bych se zeptat proč jde cukru nahoru a dolů diabetes 1.typu nevím čím může být ráno před snídaně a poledne před obědem Děkuji za odpověď Vojtíšek

    Odpověď

    Milá Hedviko/milý Vojtíšku (??),

    mám zato, že se vyptáváte na zcela základní věc u diabetu 1. typu. Vaše otázka ale naznačuje, že zatím nemáte ani základní poučení o tom, co to diabetes 1. typu je, jak vzniká, jak probíhá a jak se léčí.  Každý pacient, případně u malých dětí také každý rodič, potřebuje podrobné a postupné poučení, které je časově náročné a nelze je zvládnout během jediného setkání s lékařem a edukační sestrou.

    U diabetu 1. typu zpravidla úplně chybí hormon inzulín, který reguluje hladinu krevního cukru podle momentální potřeby. Pokud tento hormon chybí, je nutné jej podávat injekčně s ohledem na současnou glykémii, množství sacharidů, které se chystáte sníst a také s ohledem na aktivitu, ke které se chystáte. Pokud neučiníte odhad dávky inzulínu správně, bude glykémie nadměrně kolísat. Dokonalá nebude asi nikdy, ale s rostoucími znalostmi, zkušenostmi a uměním používat dostupné technologické prostředky se glykémie postupně vyrovnávají a blíží vytyčenému cíli. Ani tak ale není vždy zajištěna úplná trefa – vždy se může vyskytnout něco méně obvyklého, špatný odhad množství sacharidů, smolně píchnutá injekce inzulínu, nečekaná aktivita a naopak vynechání aktivity a podobně.

    Podrobněji bohužel odpovědět nemohu. Nelze jedním odstavcem nahradit systematickou postupnou edukaci pacienta. Prosím, vyžádejte si podrobné poučení od vašeho lékaře a edukační sestry.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hezký den,byla mi diagnistakována cukrovka.Na lačno 6.1,po vypiti 75g glukózy 12.6.Lékařka doporučila pouze dietu.Při náhodném měření po jídle hodnoty do 9....při vynechání sladkého. Alw nedovedu si představit,že si v létě nedám aspoň 2 krát v týdnu 1 pivo a nikdy nic sladkeho.Nebylo by vhodné nasadit léčbu nebo je to takhle v pořádku.Podotýkám,že jsem štíhlá63kg,169 cm ,63 let.Děkuji za odpověď.S přáním hezkého dne Jaroslava

    Odpověď

    Milá Jaroslavo, výsledek glukózového tolerančního testu již odpovídá diabetu, i když spíš lehčí formě. Protože jste opravdu hezky štíhlá, tak asi nemusíte držet žádnou příliš omezující dietu. Nejspíš ani příliš sladkého stejně nejíte, nebo když si něco sladkého dáte, tak nejspíš současně vynecháte ostatní jídlo.

    Sladké není u pacientů s diabetem vysloveně zakázané, zvláště když jsou jinak ukáznění a nemají sklon k nadváze. Jen to není praktické, protože po sladkém stoupá hladina krevního cukru mnohem rychleji a chcete-li být jinak dobře vykompenzovaná, měla byste přinejmenším omezit ostatní sacharidy. Jinými slovy, už tak by pro vás ke svíčkové na smetaně byly vhodné jen 2 knedlíky a už byste neměla jíst moučník a pít sladkou kávu. Mohla byste ale občas ty knedlíky vynechat a dát si místo nich dortík podle chuti, abyste si ho vychutnala. Ostatně, můžete si pořídit glukometr a sama si vyzkoušet, co to udělá.

    Hodně podobně je to i s pivem. Je v něm holt asi 25 g sacharidů v půllitru (Plzeň), tak je nutné s tím počítat a omezit se jinde (na chlebu, knedlících, sladkém ovoci). 

    Já bych vám tak na 3 týdny stejně pečlivou dietu s asi 180 g sacharidů na den doporučoval (můžete si najít vzor na našich stránkách včetně fotodokumentace). Pokud by glykémie na lačno nebyla pod 6 a po jídle za 2 hod. pod 8 mmol/l, tak bych vám určitou léčbu doporučoval. Pravděpodobně se ve vašem případě bude jednat o sníženou sekreci inzulínu spíš než o inzulínovou rezistenci. Tak byste se měla pokusit vystačit s menším množstvím jídla a pokud by to pro vás bylo opravdu málo, mohla byste potřebovat malou dávku inzulínu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jen se chci zeptat,zda může doktor diabetologie napsat pacientovi neschopenku. Děkuji za odpověď

    Odpověď

    dobrý den

    ano, lékař diabetologie může napsat pacientovi neschopenku, pokud to vyžaduje situace.

    s pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!