Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

362 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, chci se prosím zeptat, před 8 dny mě pan doktor kvuli velké glykemii nasadil lék Jardiance. Během prvních dnů jsem zhubnul 5 kg, ale bylo to asi tím, že jsem chodil hodně na malou. Nyní je váha stejná, ale cukr po každém ranním měření mám pořád vysoký. Vždy kolem 11 -12 mmol/l. Začínám být nervozní a nevím, zda je to v pořádku. Děkuji moc za odpověď a omlouvám se, že obtěžuji. Luboš
  věk: 55 let

  Odpověď

  Milý Luboši, lék Jardiance účinkuje prakticky u všech pacientů s diabetem. To ovšem ještě neznamená, že sám o sobě postačuje. Působí tak, že glukóza se dostává do moči větší měrou, než jak je tomu bez tohoto léku při zvýšené glykémii.

  Pokud jsou hodnoty glykémie zhruba nad 10 mmol/l, ledviny nestačí profiltrovanou glukózu zpětně vstřebat, a to vede k tomu, že se cukr pak dostává do moči. Čím více má pacient glykémii nad 10 (a k tomu dostatečně pije), tím více cukru tímto způsobem odchází z těla. Pokud berete lék Jardiance, dostává se cukr do moči i při nižších hodnotách glykémie a pokud je glykémie vyšší, vylučuje se cukru více. Udává se, že takto může diabetik ztratit až 70 g cukru za den, což odpovídá zhruba 2 krajícům chleba. Není to ale správné. Ani při užívání Jardiance by neměl mít diabetik natolik zvýšenou glykémii, že se začně vylučovat tak velké množství.

  Výhodou tohoto léku je zcela ojedinělý mechanismus působení, který je odlišný od všech ostatních skupin léků na diabetes. Proto se s nimi velmi dobře kombinuje.

  Mám pro vás tedy toto doporučení:

  • Dodržujte pečlivě dietní doporučení a zejména nepřekračujte denní limit sacharidů v dietě. K tomu pochopitelně musíte 1) znát obsah sacharidů v jednotlivých jídlech, 2) být disciplinovaný.
  • Máte-li takto vysoké glykémie, snižte celkový obsah sacharidů v dietě, např. na 150 g denně, případně ještě více alespoň přechodně.
  • Užívejte správně všechny ostatní léky na diabetes. Jardiance se zatím nepodává jako lék první, dává se zpravidla do kombinací.
  • Dostatečně pijte. Neměl byste hubnout tím, že se „vyčůráte z podoby“. Ztráta tekutin se může hodit jen u osob, které mají otoky.
  • Dodržujte pečlivě hygienu, aby vám přítomnost cukru v moči nepřispívala ke vzniku zánětů močového ústrojí.

  Vydržte takto určitou dobu. Není v moci Jardiance rychle snížit hodnoty glykémie. Efekt se rozvíjí pomalu. Zejména se „dolaďují“ přechodně zvýšené hodnoty. Základ léčby bude u vás spočívat jednak v dodržování dietních opatření, ale také v podávání jiných léků, které snižují i jen mírně zvýšené hodnoty glykémie. Efekt posuďte minimálně po 1 měsíci. Pouze pokud byste i při omezení sacharidů měl glykémie stále vysoké, např. nad 12 mmol/l (a měříte se také po jídle?), tak by asi bylo vhodné přidat ještě jiný lék na cukrovku, možná dokonce inzulín.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Proč se nepoužívá Stadamet u diabetu 1. typu – po zjištění diabetu od 14. 10. 2019 si píchám na noc Lantus a brala jsem Stadamet 2krát denně 500 mg. Měla jsem v průběhu dne většinou pod 7 glykémie nalačno a nyní si po jeho vysazení od 16. 11., kdy jsem měla hezky srovnané hodnoty při píchání 14 jednotek Lantusu na noc, musím píchat víc Lantusu (dnes už to bude 18) na noc + 2 jednotky Apidry před večeří. Po vysazení Stadametu se mi celkově zvýšila už hezky stabilizovaná hodnota glykémie přes den – nyní kolem 13. Nerozumím tomu – byla jsem pochválená, jak hezky držím diabetickou dietu a neztloustla jsem (mám nyní něco přes 74 kg při 185 cm – první den na diabetologii jsem vážila 73 kg) a stejně jsem dostala místo Stadametu Apidru 2 jednotky před večeří. Občas jsem to neodhadla, jsem čerstvě zachycený diabetik a kvůli občasným vyšším hodnotám glykémie k večeru 10 nebo 12 před večeří, jsem dostala tu Apidru a musela vysadit Stadamet. Nejsem opravdu žádný masochista a píchání injekcí mě extrémně obtěžuje, ale zvládám to. Mnohem snazší by bylo sníst prášek, co mi držel nízkou hladinu cukru v krvi. Vstávám po 10. hod. dopoledne, první jídlo mám oběd a když nemám vyšší glykémii v 16. hod. sním i nějakou svačinu. Pak jím až večeři ve 20 hod. Nevím, jestli by se ale tím vyloučeným cukrem vlivem Stadametu nějak nepoškozovaly ledviny. Jak to s tím prosím je? Pavla
  věk: 48 let

  Odpověď

  Milá Pavlo, určit správně typ diabetu se dá mnohem lépe z vašich osobních údajů než z laboratorních hodnot. I na našem webu byste se dočetla, jak se od sebe liší typ 1 a 2 a mohla byste se ještě dozvědět, že existují ještě jiné, méně časté typy.

  Diabetes 1. typu začíná většinou rychle. Pacienti většinou nemají nadváhu a v poslední době nápadně hubnou a bývají mladší, typicky do 20 let. Někdy jsou projevy tak nápadné, že prakticky není pochyb. Glykémie bývá vysoká, pacienti hodně močí, mají velkou žízeň a někdy jde až o život ohrožující stav. To ovšem neznamená, že tento typ diabetu nemůže vzniknout i v dospělosti či dokonce ve stáří. Ztráta inzulínové sekrece probíhá někdy velmi pomalu, takže je možné tento typ zaměnit zpočátku za typ 2, zvláště pokud pacienti mají zároveň nadváhu.

  No a diabetes 2. typu je naopak typičtější pro starší osoby, nejčastěji s nadváhou. Většinou vzniká pomalu a někdy je zjištěn i náhodou. Později ale také může výrazně klesat inzulínová sekrece, takže může být inzulín potřebný.

  Vy o sobě neudáváte mnoho informací, ale protože váš lékař zahájil léčbu Stadametem, tak předpokládám, že se skutečně domníval, že se jedná o typ 2. Výraznější nadváhu ale rozhodně nemáte. Z mé detektivní dedukce tedy spíše plyne, že se u vás jedná o velmi pomalu začínající diabetes 1. typu. V tomto případě podávání Stadametu není žádná chyba, ale pacientovi především chybí inzulín, který již není schopen v dostatečné míře sám tvořit, a proto je na místě inzulínová léčba. Bohužel, schopnost produkovat inzulín při diabetu 1. typu postupně klesá a většinou zanikne. Standardní léčba pak spočívá v podávání 4 dávek inzulínu (3x rychlý před jídly a jeden tzv. bazální s dlouhým působením). V časnějším stádiu může postačovat i dávka jedna, jako ten váš Lantus, ale postupně je nutné léčbu zintenzivnit. Rozhodně je dobré hned od začátku získat dobré návyky, aplikovat si inzulín častěji a měřit si glykémie.

  Stadamet je lék obsahující látku metformin. Ten působí velmi příznivě u diabetu 2. typu. Jejich porucha totiž spočívá hlavně v tom, že málo reagují na svůj vlastní inzulín, takže inzulínu je třeba mnoho. U diabetu 2. typu se metformin téměř nepodává. Někdy jej zkoušíme u pacientů, kteří potřebují velmi vysokou dávku inzulínu, a předpokládáme u nich také jeho snížený účinek.

  Také u diabetiků 2. typu jsou stavy, kdy metformin nepodáváme. Jedná se zejména o pokročilá onemocnění ledvin, jater a srdce.

  Ať se jedná o jakýkoliv typ diabetu, je potřeba, aby byl dobře vyrovnaný. Pokud vám tedy nepostačuje dieta a zvýšený pohybový režim, budete léky potřebovat. Pro diabetiky 1. typu je naprostým základem inzulín. Pro pacienty 2. typu existuje řada možností a nakonec je někdy také nutný inzulín. Metformin je jinak dobrý a bezpečný lék a ledviny nepoškozuje. Jenom u diabetiků 1. typu zpravidla není potřebný, protože oni zpravidla nemají poruchu citlivosti na inzulín.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem 80 letý diabetik s cukrovkou druhého typu, ráno užívám léky Glyclada 30 mg a Januvia 100 mg, večer pak aplikuji 26 jednotek Inzulínu Lantus Solostar - hodnoty glykémie mám na lačno 5,9 - 6,9 mmol/l, po jídle zpravidla nepřekračuji hodnotu 7,5-8,0 mmol/l. Před třemi dny jsem si způsobil drobné oděrky na vnitřní straně pravé nohy nad kotníkem (nejspíše odřením patou levé nohy) odřeniny se zastrupovaly, ale jejich okolí je mírně zarudlé - na kontrolu do diaordinace jdu až za čtrnáct dní, a tak se ptám, mohu mazat odřeniny Framykoinem, který mi dr. diabetička posledně předepsala na otlak malíku na noze, nebo se mám objednat na kontrolu co nejdříve? Děkuji za odpověď a jsem z pozdravem. Stanislav 
  věk: 80 let

  Odpověď

  Milý Stanislave, zdá se, že váš diabetes je dobře vyrovnaný a není třeba nic zásadně měnit.

  Syndrom diabetické nohy je velmi nebezpečnou komplikací diabetu a zcela nejdůležitější je zde prevence. To znamená nejen opatrnost, abyste se neporanil, ale také pozornost, abyste poranění zjistil dříve, než se začne šířit. A protože já na dálku nemohu vaši nohu vyšetřit, musím se řídit pravidlem, že opatrnosti nikdy nezbývá. Stává se také, že lidé rozsah svého poranění podceňují, nevidí na něj dostatečně a nebo usuzují, že když necítí žádnou bolest, není to nic důležitého. Podle zaslané fotografie to skutečně vypadá jako nehluboká a nezanícená odřenina.

  Stejně vám ale doporučuji, abyste si co nejdříve domluvil alespoň krátkou návštěvu u vaší paní doktorky, která by to viděla na vlastní oči.

  Zatím vám radím, abyste odřené místo udržoval v čistotě (osprchoval s použitím jemného mýdla) a případně opatrně ovázal tak, aby se poranění dalším třením nezhoršovalo či neinfikovalo. Použití masti nanesené zcela čistou rukou může zabránit přisychání strupu do obvazu a tím i nebezpečí opětovného stržení při převazu. Nemusí se jednat o Framykoin (existují k tomuto účelu speciální krytí (např. mastný tyl), který se dá pořídit v lékárně. Framykoin obsahuje antibiotika a hlavní riziko jeho použití spočívá v možnosti alergie u některých osob. Protože jste jej již užíval, můžete jej použít i nyní.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, po 3 letech bezproblémového používání inzulínu Lantus (1x denně večer 15 jednotek) se mi přihodil zhruba 15 minut po aplikaci stav velmi prudkého snížení glykémie. Mohlo by to být způsobeno náhodným kontaktem jehly s cévou a tedy aplikací inzulínu přímo do krve? (bylo aplikováno 8mm jehlou do řasy na rozhraní stehna a hýždě a žádná krev se po aplikaci neobjevila). Jsou známy takové případy? Pokud ano, je možné aplikaci tohoto inzulínu rozdělit třeba na 3 dávky po 5 jednotkách během dne? (např.ráno 5 jednotek, odpoledne dalších 5 a večer posledních 5). Kromě tohoto inzulínu ještě aplikuji inzulín Humalog po hlavních jídlech a 2x denně užívám Siofor (2x500). Zkoušel jsem na několik dní Lantus vysadit, ale objevily se velké hodnoty glykémie nalačno. Pokud pravidelně aplikuji tyto 3 léky jak jsem uvedl, tak mám diabetes rozumně zkompenzovaný, GHb za poslední rok hodnoty 44 a 39. Jsem diabetik 2. typu, diabetes mám 5 let, věk 60 let. Děkuji za odpověď a zdravím Rostislav 

  Odpověď

  Milý Rostislave, přiznám se, že z hlavy bych vám odpovědět nedokázal, a tak jsem leccos nastudoval. Především jsem zjistil, že podobnou otázku položili lékařům i jiní pacienti v zahraničí. Po podání Lantusu hlásili nepřiměřeně rychlý pokles glykémie stejně jako vy, případně měli za to, že jim sestra omylem podala Lantus místo rychle působícího inzulínu. Nelezl jsem ale také několik vědeckých prací, které se nitrožilním podáním Lantusu zabývaly.

  Je nutné připustit, že k nitrožilnímu podání při podkožní injekci může skutečně dojít, i když je to velmi málo pravděpodobné. Navíc se to nedá nijak moc dodatečně prokázat. Stává se spíše, že se při injekci poraní malá céva, která potom krvácí. Krev se potom v podkoží sráží spolu s podaným inzulínem, a ten potom účinkuje spíše méně než obvykle. Při hlubší injekci může také dojít k injekci do svalu. Ten je lépe prokrvený než podkoží a inzulín se zde vstřebává rychleji. Já se osobně domnívám, že zcela nejčastějším případem je omyl pacienta, který si podá rychle působící inzulín místo Lantusu. Když potom pacient pero odloží, je těžké zjistit, zda se náhodou nespletl. Musel by si přesně pamatovat, kolik bylo v peru ještě inzulínu a zda toto množství skutečně ubylo.

  Inzulín Lantus je ale určen vysloveně k podkožnímu podání. Od normálního lidského inzulínu se liší tím, že má jednu aminokyselinu (z ceklem 51) nahrazenou za jinou a kromě toho má 2 aminokyseliny navíc. Výsledkem je, že se v podkoží shlukuje v komplexy o více molekulách a ty se na jednotlivé molekuly uvolňují pomalu. Jenom ty uvolněné molekuly pak pronikají do krevních vlásečnic a odtud do celého krevního řečiště. Navzdory tomu, byl inzulín Lantus testován také po nitrožilním podání. Zde se ukázalo, že účinkuje rovněž dobře a prakticky stejně, jako běžný rychlý inzulín, který je k nitrožilnímu podávání určen.

  Je potřeba říci, že při rychlém nitrožilním podání nastupuje účinek inzulínu velmi rychle, ale trvá také velmi krátce. Inzulín je v krvi velmi rychle inaktivován. Proto může skutečně způsobit hypoglykémii, která však potom nemá dlouhé trvání.

  Ptáte se ještě, zda byste si nemohl podávat Lantus 3x denně v menší dávkce. To byste jistě mohl. Cílem podávání Lantusu je zajistit co nejvyrovnanější základní hladinu inzulínu po celý den. U mnoha pacientů se to podaří při jedné injekci, některým ale vyhovují lépe injekce 2, ráno a před spaním. Tito pacienti mají často ráno glykémii příliš vysokou, ale když se potom Lantus zvyšuje, může působit noční hypoglykémie.

  Rozdělení na 3 dávky by mohlo být ještě lepší, ale nemá to smysl. Lantus tvoří jakýsi základ, zejména pro situace na lačno. Před jídly se pak podává rychlý inzulín, jehož působení proběhne a brzy odezní. Když byste místo toho jen navýšil dávku bazálního inzulínu, mohl byste mít hypoglykémie na lačno a po jídle naopak glykémie vysoké.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mám DM 2 stupně, užívám Glygladu 60mg 2 tabl. ráno. Před měsícem jsem si začala připichovat Tresibu 200 12 jed. ( GlHb 72) a po zhruba 3 týdnech my zmodrali nehty na palcích u nohou. Užívám ještě tyto léky Xarelto 20mg, 1tbl. Emaneru 40mg 1 tbl. Rilmenidin Teva 1 mg 1 tbl. Bloxazoc 25mg 1tbl. Rhefluin 5mg 1/2 tbl. Od podávání Tresiby jsem přibrala 3 kg,( BMI 43,5) mám bolesti hlavy v oblasti za levým uchem .
  věk: 63 let

  Odpověď

  Milá Aleno, na vaši otázku není možné snadno odpovědět, zvláště když vy se na nic konkrétního neptáte. Chcete asi, abych podle možnosti zhodnotil vaši léčbu a řekl svůj názor. O to se pokusím.

  Vy především máte velikou nadváhu. Snadno se doporučí, abyste zhubla, ale já vím, že to není ani trochu snadné. Jako první krok byste tedy měla dostat nějaké pokud možno podrobné dietní doporučení, takový vzorový jídelníček. Na našich stránkách byste jeden mohla najít. Lepší by byla varianta se 150 g sacharidů, ale je možné, že to byste nedokázala, tak tedy alespoň ten s 200 g sacharidů. Důležité ale je, abyste skutečně nejedla nic navíc. Můžete pouze různé potraviny mezi sebou vyměňovat tak, aby jejich kalorická hodnota a obsah sacharidů byly stejné. Myslím, že po určité době, pokud byste opravdu doporučení neporušovala, by se dostavilo zlepšení. Vězte, že ze vzduchu člověk kila nenabere, ani z užívaných léků.

  Tresiba je dobře účinný inzulín, který vám lékař nasadil asi proto, že dietním opatřením a s použitím Glyclady se nedařilo glykémie snížit. Dostala jste zatím velmi malou dávku a domnívám se, že skutečně po Tresibě jste kila nenabrala. To byste musela mít glykémie v pořádku či nízké a jíst navíc, abyste neměla hypoglykémii. To se ale neděje, dietu můžete i při Tresibě jakkoliv zpřísnit.

  S těmi palci vám neporadím. Samozřejmě musíte být opatrná, abyste si nohy neporanila a nerozvinul se syndrom diabetické nohy. Z nějakého důvodu užíváte lék Xarelto, který snižuje srážení krve a může být příčinou krvácení. Při poranění nohou např. ve špatných botách může dojít ke krvácení pod nehty. Určitě to ukažte vašemu lékaři.

  Mezi vašimi léky nevidím pro vás asi základní lék metformin (Metformin, Glucophage či Siofor). Pokud není důvod pro jeho vynechání, byl by pro vás určitě vhodný. Zlepšuje působení inzulínu a přispívá spíše ke snížení hmotnosti.

  Jinak existuje ještě řada dalších léků, které by vám mohly pomoci snížit glykémie. To ale musíte projednat s vaším lékařem, který zná podrobně váš zdravotní stav.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosim o pomoc, jelikoz si jiz nevim rady s mym zdravotnim stavem,ktery se neustale horsi. Je mi 61 let. Mam jiz deset let diabetes II tipu. HbA1c 73,61,82,67,61,70,73 po nasazeni xultophy 61,56,61,69,79 mam predepsane leky medopirid 1~0~1/2 xultophhy 42~0~0 mertenil corvapro 20mg 0~0~1 lipanthyl 0~1~0 metformin vysazen pro progredujici renal insufic. Pani doktorka si mysli, ze nedodrzuji dietu, ale opravdu se snazim jist minimum a sladke vubec. Merim 173 cm a vaha 79 kg porad stejna. Po vysazeni metformin mam neustale jiz mesic namerene hodnoty mezi 15~22mmol Sam si nevim rady a obavam se jak to dopadne. Prozatim mam priznaky v paleni prstu na nohou a nekdy rozmazane videni na blizko , bryle nenosim ocni pozadi BZ Existuje prosim nejake specializovane pracoviste nebo lazne kde by jsem nasel pomoc a reseni? Predem dekuji za odpoved. Frantisek

  Odpověď

  Milý Františku, nemohou vám na dálku naordinovat novou léčbu, ale mohu vám doporučit, jak byste měl postupovat. Diabetes máte nepochybně špatně vyrovnaný a s tím mohou souviset vaše obtíže. Máte také onemocnění ledvin, jehož stupeň neznám, a máte také mírnou nadváhu.

  Je nejpravděpodobnější, že vaše tělo již není schopné produkovat více inzulínu a vy potřebujete inzulín injekční. Ten je obsažen v léku Xultophy. Xultophy obsahuje velmi dlouze účinný inzulín (déle než 1 den) a současně další lék, který pomáhá léčit diabetes 2. typu. Určité zlepšení by mohlo přinést další zvýšení dávky (např. na 50 j.), ale tím byste byl na jedné straně trochu předávkovaný a na druhé straně byste neměl nijak zajištěný zvláštní přísun inzulínu po jídle.

  Pokud opravdu dodržujete dietu, tedy např. denní příjem sacharidů přibližně 200 g, rozděleno do 3 – 4 dávek, tak by nyní bylo asi nejvhodnější přidat před jídly zatím malou dávku rychle působícího inzulínu, např. 4 – 10 j. vždy před jídlem v závislosti na množství jídla a na výši vaší glykémie.

  K tomu byste ale musel mít ten inzulín předepsaný, měl byste být řádně poučen, provádět doma samostatné měření glykémií a navíc opravdu znát složení potravy, kterou jíte. To by vás měl naučit váš diabetolog ve spolupráci s diabetologickou či dietní sestrou.

  Navrhuji tedy, abyste s ním tuto možnost prodiskutoval. Mohl by vás dokonce na krátkou dobu doporučit do nemocnice, kde by vás vyškolili a vyzkoušeli to. Jste ale mladý a mohl byste to také vyzkoušet po zacvičení sám. Jen si budete muset pravidelně měřit glykémie a zaznamenávat si je. Dnes dokonce existují i kontinuální zařízení pro sledování hladiny cukru v podkoží.

  Navrhuji tedy: požádejte svého diabetologa o vysvětlení a pomoc, případně o doporučení ke specializovanějšímu vyšetření a zavedení léčby. Udělat s tím ale něco co nejdříve musíte, věřím, že to nebude tak složité. Pobyt v lázních nyní asi není vhodný, protože tam by se nemohli vyladění vaší léčby a zavádění nových léků věnovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Léčím se na cukrovku 2. typu a mám pořád vysoký cukr. Je mi 72 let, muž. Proč mi lékařka nenapíše hormon GLP-1, který by mi cukr upravil. Nyní mám mezi 8 -10 mmol/l. Děkuji za odpověď.
  věk: 71 let

  Odpověď

  Vážený pane, na váš dotaz se naprosto hodí odpovědi i články, které jsme již na tomto webu umístili.

  Znovu připomínám, že každý pacient je trochu odlišný a je pro něho vhodné zvolit individuálně nejvhodnější postup. V každém případě ale je u diabetu 2. typu třeba vysvětlit, jak se má dodržovat dieta. Člověk se musí naučit znát základní složení potravin a zejména obsah sacharidů.

  Omezení kalorického příjmu a nepřekročení doporučeného obsahu jsou nejdůležitější opatření. Je to účinnější než přidávání různých léků, protože ty proti tomu jen s obtížemi bojují.

  Tzv. analoga hormonu GLP-1 jsou celkem dobře účinné léky vhodné pro řadu pacientů, zvláště s obezitou, nicméně zárukou efektu rozhodně nejsou a většinou se kombinují ještě s dalšími léky. Někdy také mají svoje určité nežádoucí efekty. Vedle nich existuje ještě řada dalších možností.

  Doporučuji proto, abyste svoji léčbu probral se svým diabetologem. V lékárně vám nemohou dát jiný lék, než který vám předepíše lékař.

  Lékař pacientům zpravidla nejdříve vysvětlí dietu a pohybový režim. Velmi vhodná je spolupráce s dietním terapeutem. Pokud základní léky nefungují dostatečně, přidávají se další. Mezi nimi i analoga GLP-1, ale existují i jiné stejně dobré možnosti.

  Pokud by ale tyto léky byly použity před vyzkoušením jiných běžných možností, musel by pacient za lék doplácet poměrně vysokou částku, protože pojišťovna by to neuhradila. Takto např. někteří tyto léky užívají k tomu, aby snáze zhubli, aniž mají diabetes.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem diabetik 2 typu. Užívám léky Gliclazid 30 mg 2x a Metformin 1000 mg 2x. Vážím 73 kg a hodnota glykémie mi kolísá od 6 do 9 mmol/l. Chtěl bych se zeptat na možnost zavedení léčby GLP-1.
  věk: 57 let

  Odpověď

  Milý Honzo, on je každý pacient individualita a vyplatí se hledat pro každého vhodnou kombinaci „na míru“. Dnes už to skutečně je možné.

  Váš diabetes je celkem dobře vyrovnaný a vy berete při tom standardní léky, gliklazid a metformin. Gliklazid stimuluje sekreci inzulínu, metformin zlepšuje jeho účinek. Při dobré toleranci tedy není nutné něco měnit, i když vaše glykémie by mohly být ještě o něco nižší. Nevím, zda ty hodnoty kolem 9 mmol/l jsou na lačno nebo po jídle. Pokud jsou to hodnoty na lačno, tak je dost možné, že po jídle vám glykémie dále stoupá. Stálo by za to znát hodnotu vašeho glykovaného hemoglobinu.

  Také pokud nejste mimořádně malého vzrůstu, tak je patrné, že jste spíše štíhlý a tedy asi i dodržujete dietní doporučení a bylo by zbytečné vám něco zakazovat.

  U štíhlejších pacientů s diabetem 2. typu člověka napadá, že se na poruše bude hodně podílet snížená sekrece inzulínu. Pokud byste tedy nemohl již více omezit příjem kalorií a sacharidů ve vaší dietě, bylo by pak správné zařadit spíše malou dávku inzulínu, např. večer před spaním.

  Analoga GLP-1 mají řadu pozitivních účinků, ale jedním z nejvýznamnějších mechanismů působení je snížení chuti k jídlu a zpomalení pohybu potravy (a tedy i sacharidů) ze žaludku. Mnoha lidem usnadňují dodržování diety a pomáhají jim hubnout. To ale u vás asi není příliš potřeba.

  Kromě toho se udává, že také podporují sekreci inzulínu, zejména je-li tato schopnost dobře zachována.

  Na váš dotaz tedy odpovídám takto: Některý z analogů GLP-1 byste skutečně mohl používat a asi by vám alespoň částečně prospěl. Pokud ale máte výrazněji sníženou sekreci inzulínu a jste štíhlý, spíše by se mohla podávat malá dávka inzulínu, který se rovněž podává injekčně. Kromě toho existují ještě jiné léky, která by se dali s vašimi dosavadními kombinovat. Nejjednodušší by mohlo být nahrazení metforminu lékem, který kromě samotného metforminu obsahuje v jedné tabletě také některý s tzv. DPP4-inhibitorů. Tyto léky nepůsobí tak účinně, jako GLP-1 analoga, ale mechanismus je podobný. Dělají totiž to, že prodlužují životnost vašeho vlastního GLP (brání jeho rozkladu v krvi). Takže výsledek je trochu podobný, jako podávání injekčního GLP-1 analoga, jenom snad trochu slabší. Takových kombinací existuje hned několik. Např. přípravky Janumet, Jentaduetto či Eucreas.

  Také vám doporučuji podívat se na jeden podobný dotaz na našich stránkách, který naleznete zde.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám Diabetes typ 2. moje doktorka mě upravila dávkování takto. ráno 1x Stadamet 500, v poledne 10j Actrapid, ve 20h 24j Suliqua. Mé hodnoty jsou na lačno obvykle 5-6 a 2h po jídle ca. 7-9. Jelikož jsou ranní hodnoty 5-6, tak jsem přestal Stadamet již přes měsíc užívat, takže nyní v poledne 10j Actrapid a ve 20h 24j Suliqua. Můj dotaz zní, zda je tato kombinace vhodná? Zde jsem se totiž dočetl, že Suliqua není vhodná užívat večer a měla by se užívat 1h před jídlem. Děkuji za odpověd. David

  Odpověď

  Milý Davide, v léčbě diabetu existuje hodně variant a důležité je, abyste měl diabetes co nejlépe vyrovnaný, pokud možno neměl přitom hypoglykémie, a abyste nepřibíral na váze.  Také je vhodné přizpůsobit dávkování pacientovu životnímu stylu.

  Vyrovnání diabetu máte zřejmě velmi dobré. Stadamet  je pro vás určitě velmi vhodný, klidně bych zvýšil dávku. Je to lék, který zlepšuje působení inzulínu a má delší dobu účinku, takže nebude působit jen na vaše dopolední glykémie. Navíc sám o sobě nevyvolává hypoglykémie.

  Suliqua je kombinace dlouze působícího inzulínu spolu s dalším lékem, který také zlepšuje jeho působení, snižuje chuť k jídlu a podporuje vaši vlastní inzulínovou sekreci.  Je pravda, že ta její druhá složka (lixisenatid) se spíše dávkuje před jídly, ale podávání večer také není chybou, zvláště když vaše večeře není jen symbolická, nebo dokonce máte nucení i ještě před spaním něco pojíst. Doporučuji vám tedy pokračovat v dosavadní léčbě a Stadament nevysazovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívám na cukrovku lék GlucophageXR 1000 0-0-1,který je momentálně nedostupný. Dostala jsem recept na Glucophage 850 1-0-1. Je to stejné?
  věk: 74 let

  Odpověď

  Podobných dotazů bylo v poslední době více a my jsme na ně odpovídali. Glucophage XR je přípravek léku metformin, který je vyroben tak, aby se lék uvolňoval postupně a dostal se tak také do nižších částí tenkého střeva, kdy vyvolává část svého účinku. Lék tak může být u některých pacientů lépe účinný, případně postačuje o něco nižší dávka. Jinak existuje celá řada přípravků metforminu od různých výrobců a zásadní rozdíl mezi nimi není.

  Glucophage XR má nyní v celé Evropě výpadek a bohužel se to týká i velmi podobného přípravku Metformin XR Teva.

  Oba léky však lze celkem dobře nahradit např. Metforminem Teva či Glucophage (bez toho přídomku XR) nebo lékem Siofor. Užívejte tedy bez obav Glucophage 850 mg 2x denně, možná to bude dokonce i lepší.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!