Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Zmatek v hodnotách glukózy

Datum vložení dotazu: 19.05.2023

Ptá se: Martin

Dotaz

Dobrý den, nerozumím co se děje. Mám delší dobu zvýšené hodnoty glukózy. Večer jsem začal užívat Siofor 500mg, nyní cca 3. týden. Ze zvědavosti si měřím hladinu cukru v různých okamžicích. Ranní hodnota pravidelně mezi 6.7 a 7.6 ať dělám co dělám - večerní jídlo může být pouze maso libové a zelenina nebo například čočka, případně menší porce těstovin a ranní glukóza v těchto hodnotách. Potom si dám k obědu polévku vývar, maso, špenát, bramborový knedlík, nealko pivo a glukóza po takovém obědě 1 hodinu po 6.7 a 2 hodiny po 4.9. Vůbec mně to nesedí k teorii. Po snídani kdy si dám vejce, zeleninu, kávu bez cukru a 60 - 80g pečivo tmavé, glukóza 8.6 2 hodiny po. Ty čísla se mně nelíbí, chci je dostat dolů. Kde prosím dělám chybu? Martin
věk: 54 let výška: 185 cm váha: 110 kg

Odpověď

Milý Martine, je to bohužel pořád stejná písnička dokola. Diabetes 2. typu není něco jako bakteriální angína, na kterou můžete týden užívat penicilin a zbavit se jí. Je to stav, do kterého dospělo vaše tělo po dlouhé době mírnějších projevů, kterých jste si ani nebyl vědom. Vždy jsou ve hře dva problémy, a to sice, že

 1. vaše tělo nedostatečně odpovídá na působení inzulínu
 2. vaše beta buňky v Langerhansových ostrůvcích pankreatu nedokáží vyrábět tolik inzulínu, aby vynahradil jeho menší účinnost

Dokud beta buňky byly schopné se s větší potřebou inzulínu potýkat, mohla být glykémie zcela v normě, případně jen lehce stoupala nad normu, když jste toho snědl více. K tomu všemu vyprodukovaný inzulín sloužil k tomu, že se kalorie získávané z jídla „dobře“ využily, takže se krásně ukládaly do vaší tukové tkáně  všude možně v celém těle, což působení inzulínu ještě více zhoršovalo.

Bohužel, obě poruchy mají s postupujícím věkem tendenci se zhoršovat. A obě také mají určité genetické základy, takže se nedá říci, že za to můžete jenom vy sám díky vašemu životnímu stylu. Na druhé, právě změna životního stylu je naprosto zásadní, abyste dosáhnul zlepšení nebo alespoň zabránil zhoršování.

Nahromaděné kalorie (přinejmenším 10 kg navíc, abyste byl na horní hranici ještě „nadváhy“ a nikoliv obezity) se v těle částečně uvolňují ve formě cukru, který působení inzulínu nedokáže držet na uzdě. Proto se vám během dne a asi ještě více během noci glukóza uvolňuje ze zásob v játrech a zvyšuje vám glykémii.

Vy byste se měl o svém jídelníčku poradit s odborníkem (dietní sestrou či nutričním terapeutem), který by vám poradil, na jakou míru omezit kalorický příjem. Rozhodně byste měl omezit příjem sacharidů, nejprve je ale nutné umět si vypočítat, kolik jich za den průměrně nyní jíte.

Dalším důležitým opatřením je zvýšení tělesné aktivity. Tím sice přímo příliš nezhubnete, ale vaše celé tělo bude více fit a tkáně budou lépe hospodařit a reagovat na váš vlastní inzulín.

Nejsou to ale opatření krátkodobá. Jde tady o vytrvalost a efekt se projeví možná za měsíc, možná za 3 měsíce. Ale pokud budete svědomitý a naučíte se mít z toho radost, tak se efekt dostaví.

Vaše glykémie ale nejsou nijak tragické. Právě Siofor podávaný večer má zlepšit působení inzulínu během noci. Jeho dávku ovšem máte nyní velmi malou, mohl byste klidně užívat 2x 1000 mg denně. Působení je ale dlouhodobé, a tak nečekejte, že se zvýšení dávky hned další den projeví poklesem glykémie. Dobře by také působilo, kdybyste večer dokázal úplně vynechat v jídle sacharidy a jít se navíc ještě pořádně projít. Jíst třeba jenom zeleninu, případně k tomu trochu libového masa nebo bílého jogurtu (i ten ale obsahuje trochu cukru).

Samozřejmě existují ještě další léky, které se mohou k Sioforu přidat. Další léky se ale mají přidávat postupně, zejména když ta režimová opatření nebudete ochoten či schopen dodržovat. Některé z nich (GLP-1 analoga či glifloziny) dokonce napomáhají hubnutí. Nyní jste zřejmě ve stádiu zlomového bodu: buďto se svojí aktivitou a výběrem jídla s diabetem zabojujete, nebo se smíříte s postupným nárůstem hmotnosti a nutností dalších léků.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

105 dotazů

 • Dotaz

  Užívám ho 3 týdny, glykémie krásně srovnaná ale nehubnu. Irena

  Odpověď

  Milá Ireno, v České republice je lék Ozempic registrován pro léčbu diabetu 2. typu. Pokud se vám srovnaly glykémie, je to vynikající.

  Jinak žádné zázračné hubnutí nemůžete očekávat. Lék způsobuje u většiny lidí výraznější pocit sytosti po jídle, u někoho může vyvolávat i mírnou nevolnost, pokud se nají více. K hubnutí dochází, jestliže jej pacient užívá delší dobu a k tomu pochopitelně dodržuje dietu s omezením kalorického příjmu. Kromě toho, léčba se zpravidla začíná nízkou dávkou (0,25 mg jednou týdně), aby právě nevolnost pacienta neodradila. Dávka se asi po měsíci zvyšuje na 0,5 mg a později na 1 mg 1x týdně.

  Efekt hubnutí bych očekával tak nejdříve za 3 měsíce. Uvažte, že s sebou nosíte navíc až 40 kg tuku, který jste postupně během let nastřádala. Pokud by se vám po jednom roce léčby podařilo zhubnout o 10 kg, byl by to vynikající úspěch. Ale bez diety a bez dietního poučení to nejde. Zkuste si schválně na našich stránkách dietu se 150 g sacharidů denně. nejlépe bez svačin. Naleznete ji zde:

  https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

  To by mohla být pro vás taková základní dieta, při které byste mohla postupně mírně hubnout, pokud byste ji opravdu dodržovala a nešvindlovala. Jsou takoví ranaři, kteří říkají, že je to hodně a že oni jedí mnohem méně a nehubnou. Těm ale moc nevěřím.

  Naše dieta je hodně flexibilní, navíc tam máte krásnou obrazovou dokumentaci. Výběr je bohatý. Jenom je dobré dávky alespoň zpočátku poctivě odvažovat a nejíst už nic mimo to.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pribiram pořád i když se léčím se štítnou žlazou a beru léky.

  používám asi 3 roky Euthyrox 100 půl tbl.denně.Nic víc.Dekuji za odpověď.

  Odpověď

  Milá Andreo, léčba obesity je náročná pro pacienta i pro lékaře. Nasazení nějakého léku to jen tak nevyřeší. Naprostým základem je omezit kalorický příjem, ale otázkou je, jak to dokázat.

  Lék Ozempic byste užívat mohla. Pokud ale nejste diabetička a nesplňujete pravidla pro jeho hrazení, bude si ho muset zaplatit (asi 3 000 Kč na měsíc).

  Především byste ale měla být léčená v obezitologické ambulanci a získat tam potřebné poučení.

  Poznámka redakce:

  Myslíme, že by Vám mohly pomoci i naše fotojídelníčky: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je tento lék i na hubnutí? S cukrovkou jsem na tom tak že léky zatím neberu

  Jedná se o lék GLP 1 mám nadváhu a doprovází ne dušnost asi tou váhou a lékař mi doporučil tento lék na zhubnutí samozřejmě se správnou životospravou a trochou pohybu jestli mi budete moct odpovedet  tak moc dekuji Jana

   

  Odpověď

  Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

  léčiva ze skupiny tzv. analogů GLP-1 mají velmi podobné účinky - snižují glykémii a jejich dlouhodobá aplikace vede ke snížení tělesné hmotnosti. K tomuto účelu se používají dva z nich, které byly náležitě odzkoušeny v klinických studiích. Jedná se o liraglutid, který je registrován ve formě dvou léčivých přípravků Saxenda a Victóza. Po 12 týdnech aplikace dosáhlo více než 2/3 pacientů poklesu tělesné hmotnosti o více než 5 % a více než polovina pacientů dosáhne redukce tělesného hmotnosti o 10 a více procent. Druhým GLP-1 analogem, který je náležitě prozkoumám při redukci tělesné hmotnosti je semaglutit, který je registrován jako injekce Ozempic nebo Wegovy nebo tabelty Rybelsus. K léčbě nadváhy se používají injekce Wegovy, které mají obdobnou účinnost jako má přípravek Saxenda, tj. tělesnou redukci o 10 a více procent u většiny pacientů.

  Když to shrnu tělesnou hmotnost můžete upravit pomocí přípravků Saxenda nebo Wegovy, k tomu je potřebné změnit životosprávu ve smyslu zařazení více zeleniny do jídelníčku (optimum je dosáhnout 600 g zeleniny denně), vynechání sladkých jídel (chuť na ně Vám naštěstí postupně poklesne při aplikaci uvedených léků), zabránit večerní a noční konzumaci jídla. Vedle toho je vhodné zařadit rozumnou tělesnou aktivitu, optimálně chůzi v rozsahu 5-10 tisíc kroků denně, ale formou procházek.

  S přátelským pozdravem

  Poznámka redakce:

  doporučujeme podívat se i na naše Fotojídelníčky

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,doporučíte nějaké doplnky k hubnutí které jdou ruku v ruce s Rybelsusem? Rosťa

  Odpověď

  Vážený pane Rosťo, přeji dobrý den,

  léčivý přípravek Rybelsus je dostatečně účinný a v podstatě není potřebné k němu užívat žádné potravinové doplňky na "zhubnutí". Základem úspěchu užívání přípravku Rybelsus je jeho správné užívání. Měl by se užívat vždy nalačno, tedy na prázdný žaludek, což je optimální ráno. Zapít by se měl vodou v malém množství jednoho až dvou doušků, protože čím vetší objem nápoje užijete, tím je menší vstřebávání léků. Jiné nápoje než vodu nepoužívejte. Kolem jedné hodiny po užití léku by jste něměl jíst. Potravinové doplňky na zhubnutí nejsou klinicky zkoušeny, to znamená, že neexistují vědecké důkazy pro konkrétní potravinový doplněk. To neznamená, že některé z nich jsou produkty "šarlatánství", protože obvykle složení těchto potravinových doplňků vychází z výzkumu účinků různých přírodních látek. Často se ale setkávám s tím, že jsou takové výsledky výzkumu nesprávně intepretovány a jsou zveličovány. Když se dívám na reklamy na potravinové doplňky na "hubnutí"  působí velmi přesvědčivě, ale Vaším cílem musí být zajistit si trvalé snížení tělesné hmotnosti bez nežádoucích výkyvů.

  Mnohem lepší než doplňky stravy na "hubnutí" je rozumná změna životosprávy, která by měla spočívat v zařazení zeleniny do jídelníčku (optimum je dosáhnout 600 g zeleniny denně), vynechání sladkých jídel a sladidel (chuť na ne Vám naštěstí postupně poklesne při aplikaci uvedených léků), zabránit večerní a noční konzumaci jídla. Vedle toho je vhodné zařadit rozumnou tělesnou aktivitu, optimálně chůzi v rozsahu 5-10 tisíc kroků denně, ale formou procházek. Zelenina by mohla napomoci vyřešit i Vás problém se zácpou. Postupujte postupně, není cílem všecho přes noc změnit. Pokud máte vůli zhubnout pak když si stanovíte postupné cíle a budete je plnit, dosáhnete toho.

  S přátelským pozdravem

  Poznámka redakce:

  možná by Vás mohly zaujmout naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,chci se zeptat na pár věcí.Musím u Rybelsusu brát Glucophare XR1000 ? Mám cukrovku druhého typu a každé ráno mám na lačno na glukoměru 14 mmol/l.Dále pak,mužu kávu sladit Erytritolem a pít čaj z kombuchy? Jde o to že trpím na zácpu a čaj z kombuchy mi na tohle dělá dobře ale pokud mám zhubnout tak nevím jestli tohle vše nevysadit. Děkuji Rosťa

  Odpověď

  Milý Rosťo, máte zřejmě opravdu rozladěný diabetes spojený s obezitou. Rybelsus jako lék je dobrá volba a Glucophage XR 1000 k němu je také dobrá volba. Efekt je zatím nedostatečný, ale pokud tato léčba trvá teprve krátce a pokud skutečně dodržujete dietu se snížením sacharidů a kalorií, tak by se efekt měl časem dostavit. Např. do 3 měsíců. Pokud nikoliv, byla by asi vhodná intenzivnější léčba.

  Čaj z kombuchy byste rozhodně neměl sladit cukrem ani žádným jiným kalorickým sladidlem. Já bych vám místo erytritolu spíš doporučoval např.  aspartam, který je zcela nekalorický, když už tedy nedokážete pít nápoje neslazené, což by bylo nejlepší.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!