Poradna

vysoké ranní glykémie

Ptá se: Jan

Dotaz

Dobrý den, před rokem mi byla diagnostikována cukrovka 2. typu. Před tím jsem chodil darovat krev a vždy jsem byl vpořádku a pak najednou mi během 3měsíců vyletěl cukr na 22 tak jsem okamžitě dostal inzulin. Protože bych dostal v práci výpověď, po 3 měsících na inzulínu, kdy jsem zjistil, že se mi cukr víceméně stabilizoval, jsem po konzultaci s lékařem dostal Glucophage 1000mg 2x denně, nyní jsem na G.XR 1000mg večer po jídle. Zjistil jsem, už v době, kdy jsem si píchal, že moje ranní hodnoty jsou okolo 7-8, když jsem si píchal 28 jednotek dlouhého inzulínu tak byla hodnota velice podobná, když jsem si pak píchal už jen 4 jednotky tak byla mnohdy dokonce ještě lepší. Na prášcích jí mám stále stejnou, neustále 7-8. Během dne mívám 4,5-6. Je to normální? Během noci kdy nejím, zkoušel jsem i různé typy večeří, mám ráno prostě hodně, seběhnu schody, dojdu do práce a jsem na 6. Lze užívat glucophage místo večer, ráno? Jak je to možné, že najednou vyletí cukr tak vysoko? Jak je možné, že behěm dne jsem na relativně dobrých hodnotách, ale jakmile jdu spát, vyletí mi cukr tak nahoru? Jak je možné, že reaguji tak jak reaguji? Můžu s tím něco víc dělat? Je jisté, že mám DM2.? mám 196cm a 100kg. Děkuji za vaši odpověď. Jan

Odpověď

Milý Jane, váš případ se jeví jako zcela obvyklý. Hodnota glykémie 22 mmol/l je poměrně hodně a znamená to, že váš diabetes 2. typu je poměrně pokročilý. Kromě porušené citlivosti vůči vašemu inzulínu máte určitě také porušenou schopnost vašich beta buněk v pankreatu produkovat inzulín. K takovému zvýšení glykémie může dojít po nějaké nemoci, při větších excesech v jídle nebo když se přestanete pravidelně pohybovat. Když se zahájí správná léčba, začnete držet dietu, cvičit a když dostanete správné léky, může se stav postupně upravit, takže pak mohou stačit pro léčbu jen tablety.

Pamatujte ale, že cílem není zbavit se za každou cenu inzulínu. Cílem je mít dobré glykémie, aby se u vás nerozvíjelo dlouhodobé poškozování organismu a vznik řady pozdních komplikací.

Je-li k tomu potřebný inzulín, neměli bychom se tomu bránit. Nejprve je ale nutné vyzkoušet klasické postupy, jak potřebě injekčního inzulínu předejít.

Je potřeba, abyste se přiblížil své ideální hmotnosti. Vy jste ale vysoký, a tak k ní nemáte daleko. Pár kilogramů dolů by ale jistě pomohlo.

Dále byste měl zařadit do vašeho denního režimu pravidelnou tělesnou námahu, a to nejlépe asi 45 mim. denně (abyste byl zadýchaný), dobrých by bylo aspoň 30 min.

Metformin, který je v Glucophage, je dobrý a osvědčený lék. Měl byste vědět, že glukóza se do těla dostává nejen potravou, ale také že se v těle tvoří. Jeden z účinků inzulínu spočívá v tom, že tlumí nadměrné uvolňování glukózy za jater. Je-li tato funkce porušena, glukóza se tvoří i na lačno nadměrně a glykémie stoupá. To se nejvíce projevuje během noci a ráno. Právě tomu zabraňuje metformin, a proto se hodí jej brát večer. Typicky se ale podává 2x denně. Jeho účinek je ale dlouhý a je případně možné brát jej ráno.

Protože se vaše glykémie hezky srovnaly, bude asi možné inzulínovou léčbu přerušit. Pokračujte ale v léčbě Glucophage a případně je možné přidat některý s dalších osvědčených léků, které se dnes nabízejí. Mohly by to být např. některý z nových léků, které zvyšují vylučování glukózy do moči (tzv. glifloziny). Mohl byste dostávat také některý z tzv. analogů glukagon-like peptidu 1 (GLP-1 analoga). Ty se sice podávají také injekčně jako inzulín, ale nevyvolávají běžně hypoglykémii a jejich podávání by nemělo být překážkou pro jakékoliv povolání. 

Je nutné také upozornit na to, že vaše diabetická porucha může pokračovat a vaše tvorba inzulínu může klesat. To by se projevilo opětovným vzestupem glykémií a to navzdory plnému dodržování léčebného režimu. V tom případě byste měl upozornit na to svého lékaře a nebránit se inzulínové léčbě. Upozorňuji na to zejména proto, že nemáte výraznější nadváhu a mohlo by se ve vašem případě eventuálně jednat i o pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu, a ten se léčí jen inzulínem.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

 • Dotaz

  Dobrý den pane profesore, předem se omlouvám, ale opravdu nevím, kam se se svým dotazem obrátit. Jsem diabetička 2. typu, je mi 47 let. Před třemi měsíci jsem ke své léčbě diabetu k inzulínu Xultophy (1x 45) a 2x 1000 mg metforminu a místo glimepiridu 3mg dostala lék Jardiance 10 mg. Za tři měsíce moje váha klesla o 2 kg (nyní 94 kg při výšce 169 cm) a hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol (57 mmol/mol - poprvé za poslední rok). Ranní glykemie byla 5. Nicméně lékařka mi oznámila, že nemůže lék Jardiance předepsat, neboť zdravotní pojišťovny v mém případě lék nehradí. Glimepirid zpět také ne, protože není vhodný. Kromě jiného užívám lék Triplixam 5MG/1,25MG/5MG-hypertenze (léčená 110/80), Letrox 100mg 1x denně. Takže má léčba diabetu bude spočívat nyní lékem Xultophy 1x 45-50 jednotek, metformin 3 x 1tableta 1000mg. Opravdu nemohu lék Jardiance užívat? Předem děkuji za Vaši odpověď. Monika

  Odpověď

  Milá Moniko, Jardiance je lék, který obsahuje jako účinnou látku empagliflozin a nyní se poměrně s úspěchem užívá v léčbě diabetu 2. typu. Možná znáte mechanismus jeho působení, ale já vám to přece stručně vysvětlím.

  V ledvinách se tvoří nejprve tzv. provotní moč. Té je za den velké množství, více naž 100 l. Dostává se do ní hodně látek, z nichž některé se později v ledvinných kanálcích opět vstřebávají do krve. Rovněž se zpětně vstřebává voda, takže množství moči nakonec nejsou sta litrů, ale jen asi 1,5 až 3 l.

  Mezi látky, které se také zpětně vstřebávají, patří krevní cukr. Proto za normálních okolností se cukr do moči nedostává. Jenom u diabetiků, kteří mají hladinu cukru v krvi vysokou, se do moči dostává tolik cukru, že na to mechanismus zpětného vstřebávání nestačí a cukr se nakonec do konečné moči dostane. Udává se, že takovou hranicí je hodnota glykémie 10 mmol/l.

  Léky typu Jardiance (tzv. glifloziny) blokují schopnost zpětně vstřebávat glukózu z prvotní moči zpět do krve, a proto se glukóza dostává do moči mnohem snáze. Udává se, že u špatně léčených diabetiků, kteří mají vysokou glykémii, se tak z těla odstraní až asi 70 g glukózy za den. Tím dochází k určitému poklesu glykémie a dokonce se může i trochu zhubnout, rozhodně se však netloustne. Zvýšené vylučování cukru s sebou nese i určité snížení množství tekutin v těle. To může být nežádoucí, ale na druhé straně to může také snižovat jinak zvýšený krevní tlak. Přítomnost cukru v moči může být ale také někdy nepříjemná, protože může přispívat k močovým infekcím a u žen ke kvalinkovým onemocněním v gylnekologické oblasti.

  Stejně jako je dnes moderní lék Jardiance, je také velmi úspěšný nový lék Xultophy. Je to kombinace dvou léků, a sice nového typu inzulínu, který má velmi dlouhý a vyrovnaný účinek (degludec) a tzv. analoga dalšího hormonu, kterým je analog tzv. glukagon-like peptidu 1, liraglutid. Liraglutid se podobně jako inzulín musí podávat injekčně. Má řadu příznivých účinků. Snižuje chuť k jídlu a vede k hubnutí. Podporuje přirozenou tvorbu inzulínu a zlepšuje jeho účinek. Kombinovaný lék Xultophy se dobře snáší a velmi dobře účinkuje. Jako každý nový a dobrý lék je ale bohužel poměrně drahý a musí se indikovat uvážlivě. Jardiance - rovněž poměrně nový lék - je také drahý lék.

  Vy máte podle mého názoru velmi dobrou kombinaci: Xultophy a metformin, tedy dohromady 3 látky. Myslím, že pokud není opravdu zle, mohlo by to prozatím stačit a další "práce" by měla být na vás. Měla byste pořádně nastudovat dietu, přesvědčit se o jejím významu a dodržovat ji. Já spíš souhlasím s vaší paní doktorkou, že byste měla chvíli počkat a snažit se dosáhnout dobrého vyrovnání a poklesu hmotnosti při současné léčbě.

  Jardiance není nyní vysloveně nevhodná a mohla by se i přidat. Myslím, že by to ani nebylo v rozporu se současnými možnostmi hrazení pojišťovnou, ale už byste používala hned 3 velmi drahé léky najednou (kromě metforminu) a to vlastně jen proto, že nejste schopna udržet na uzdě dietu.

  Jardiance může ještě trochu pomoci, ale pokud by ani to nestačilo, budete potřebovat ještě rychle působící inzulín, který byste si dávala před jídly. 

  A ještě jedna poznámka: Jardiance účinkuje tím lépe, čím má pacient vyšší glykémii. Do moči se pak dostává hodně cukru a ten se nestačí vstřebávat. Je to samozřejmě dobré, když pacient nedokáže svoji glykémii jinak zvládat, ale mnohem lepší by bylo, zvláště když už si píchá inzulín, mít glykémie v pořádku. Potom by ale Jardiance účinkovala již poměrně málo.

  Já vám proto zatím doporučuji, abyste kromě kvalitních léků znovu přezkoumala svoji životosprávu. Pokud byste nedokázala nic zlepšit, mohla by se Jardiance klidně přidat. Ale i tak budou nároky na farmakologickou léčbu u vás stoupat a ani Jardiance pak nebude stačit. Držím palce.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Manželovi v lednu 2018 diagnost. diabetes 2.typu (9,8mmol/). Od té doby zhubnul 15 kg a vloni se mu pohyboval kap. cukr od 6,0-7,0mmo/l. Od ledna 2019 se mu zvýšil na 8-9 mmol/l přestože dodržuje dietu, pohyb, doplňkové čaje. Jsem v důchodu tak to sleduji na glukoměru. Ale nevím co je špatně, že se hladina nesnižuje pouze po plavání (min. 1x týdně). Někdy mívá ráno vyšší hladinu než večer . Lék bere 1x večer. Manžel je ročník 1949. Na kontrole byl vloni 3x vždy Ok. Jednou jsme zkusili 3 dny vynechat a měl hladinu nižšší. Nyní jde 17.3. Děkuji Alena

  Odpověď

  Milá Aleno, určitě by stálo za to, kdybyste si přečetla náž příspěvek o diabetu 2. typu na našich stránkách. Jedná se o onemocnění, které je vyvoláno dvěma souběžnými poruchami. Tkáně v těle nedostatečně reagují na působení inzulínu a jeho množství v těle už nestačí k tomu, aby tuto sníženou citlivost vyrovnalo. Porucha se většinou rozvíjí pomalu a nenápadně. Zhoršuje se s přibývajícím věkem, zvyšující se váhout, a také nedostatkem pohybu. Mírně zvýšená glykémie může být zjištěna náhodně. Pak často skutečně stačí nasadit dietu a začít se více pohybovat. Je-li porucha výraznější, pacient se již může cítit unavený, více močí, může mít žízeň a mohou se u něho projevovat některé komplikace, které diabetes přináší.

  Prvním opatřením je skutečně nasazení diety a pohybu. Má to efekt zejména u osob, které mají nadváhu, jsou ve stádiu spíše dalšího tloustnutí a žijí sedavým způsobe života. Po nasazení diety (v níž je ze všeho nejdůležitější snížení cekového kalorického příjmu a omezení množství sacharidů) a s použitím vhodného léku glykémie často klesne a může se přiblížit k normálním hodnotám. Samotná vloha k jednou takto zjištěnému diabetu se však neodstraní a postupem času se bohužel spíše zhoršuje, než aby se zlepšovala. Týká se to zejména schopnsti produkovat dostatečné množství inzulínu.

  Pro samotnou léčbu velmi dobře pomůže sledování glykémií osobním glukometrem a to nejenom na lačno, ale také po jídle. Měly by být stanoveny určité cílové hodnoty, které mohou být poměrně přísné u člověka, který nemá poruchu příliš těžkou, a který je schopen a ochoten dodržovat dietní omezení.

  Řekněme, že váš manžel je jinak celkem zdráv a nyní úspěšně zhubnul díky dodržování diety. Takovým cílem by tedy mohlo být dosahovat ranní glykémie na lačno mezi 5 a 6 mmol/l (možná o občasnými výkyvy maximálně do 7), glykémie 1 hod. po jídle do 10 mmol/l s následným poklesem za několik hodin opět na 5 - 6. Tomu by mohla odpovídat hodnota glykovaného hemoglobinu kolem 50 mmol/mol. Glykovaný hemoglobin je, jak byste měla vědět - ale mnohem lépe měl by to vědět váš muž - dlouhodobý ukazatel, který je vhodné sledovat po 3 až 6 měsících.

  Pokud se dosahovat takovýchto hodnot nedaří, znamená to, že člověk stále ještě přijímá příliš mnoho kalorií a sacharidů, nebo že jeho další léčba je nedostatečná, případně obojí. Trvá-li to tak 10 dní a déle, je nutné něco podniknout.

  Není-li váš muž nyní již obézní a neche dál už utužovat dietu, je potřeba přidat nějaké léky. Těch je nyní k dispozici celá řada a je možné volit podle toho, co se pro konkrétní případ bude nejvíce hodit.

  Základem je lék metformin. 500 mg 1 x denně je minimální dávka, která většinou nepostačuje. Nejčastější dávkování je 2x 850 nebo 2x 1000 mg. Protože bývají hodnoty až 17 mmol/l, pravděpodobně ani toto nebude postačovat. Dalším krokem by mohlo být přidání např. léku ze skupiny "gliptinů", kterých je několik a je možné je brát současně v jedné tabletě s metforminem. Chce-li váš muž být zdráv, měl by si naměřené hodnoty přehledně zapisovat a ukázat je svému obvodnímu lékaři nebo diabetologovi a požádat jej o zintenzinění léčby. Možností je nyní celá řada. Teprve když opravdu žádný z těchto léků nebude postačovat, bude to znamenat, že člověk už není schopen vytvářet sám dostatečné množství inzulínu. Ten potom musí být podáván injekčně. Není ale opravdu žádná tragédie. Inzulín je tělu zcela vlastní látka a jeho podávání, pokud se to člověk dobře naučí, je snadné.

  Ptáte se, co je nyní špatně. Opominu možnost, že váš muž stále příliš mnoho jí a nechce nebo nemůže se pohybovat. Pak je zejména špatně to, že jeho tělo není schopno produkovat dostatečné množství inzulínu. Kdyby skutečně několik hodin plaval nebo držel téměř hladovku, asi by glykémie postupně zas klesly, ale takto dlouhodobě nelze žít. Bude tedy třeba posílit léčbu. Zvýšit dávku metforminu a přidat k němu jeden nebo i dva další léky.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku 2. typu, jsem kardiačka, mám defilibrator, beru diaprel 30, 3-1-0, cukr mám v průměru 10, kardiolog mi doporucil brát ještě gliflozin, mužů ho brát? Renata

  Odpověď

  Milá Renato, gliflozin je zřejmě jeden z léků, které se nazývají Jardiance, Forxiga nebo Invokana. Tyto léky jsou vhodné pro pacienty s diabetem 2. typu se srdečními problémy. Samy nepůsobí hypoglykémii (příliš nízkou hladinu cukru) a u většiny pacientů dobře fungují. Zvyšují vylučování cukru močí, čímž snižují krevní hladinu glukózy a mohou mírně přispívat k hubnutí. Mají také určité možné nežádoucí účinky, které by vám měl váš lékař vysvětlit. Neměly by se používat při pokročilém onemocnění ledvin. U žen může cukr přítomný v moči přispívat ke vzniku kvasinkových infekcí na intimních místech. Lze tomu částečně předcházet dobrou hygienou.

  Diaprel (gliclazid) je také dobrý lék. Ten ale může za určitých okolností hypoglykémii vyvolat a je nutné na to dávat pozor. Udáváte hodnotu 10 mmol/l, a to je hodnota dost zvýšená. Vaše dávka Diaprelu je ale dost vysoká. Přinejmenším byste po jeho požití neměla zapomenout se trochu najíst sacharidové stravy v rámci diety, zvláště před nějakým větším pohybem, např. výletem. Rozhodně by bylo dobré, kdybyste si glykémie sama kontrolovala.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaké jsou vedlejší účinky u prášku Glucophage? Hana

  Odpověď

  Milá Hano, podrobnosti o látce metformin, která je obsažena v léku Glucophage, najdete na našich stránkách v rubrice LÉČBA.

  Je to nejvíce užívaný lék v léčbě diabetu 2. typu. Používá se již téměř 60 let, ví se o něm velmi mnoho a především to, že je účinný a bezcpečný. Na světě jej užívají miliony lidí.

  Dá se dobře kombinovat i s jinými léky, dokonce i s inzulínem.

  V dnešní době mají všechny předepisované léky v krabičce příbalový leták pro pacienty. Příbalové letáky se stále prodlužují, protože povinností výrobce je velmi podrobně vyjmenovat a popsat všechny možné nežádoucí účinky. Údaje se opírají o klinické studie během testování, ale také o všechna hlášení i vážnějších nežádoucích účinků, které lékaři posílají na kontrolní úřady.

  Není tedy divu, že výčet nežádoucích účinků bývá velmi dlouhý. 

  Pacienti, kteří pak příbalový leták skutečně čtou, mají rozpaky začít lék užívat. Některé vedlejší účinky jsou však velmi vzácné a nebo na ně existuje jen podezření. Trochu přeháním, ale kdyby povinnost platila i pro běžný chléb, muselo by tam být uvedeno, že sousto chleba může člověk omylem vdechnout a že byla zaznamenána úmrtí na zadávení po příliš rychlé konzumaci u hladových lidí. Jistě se takové případy vyskytly.

  Ale nyní zprátky k přípravku Glucophage:

  Nejčastějším vedlejším účinkem, zvláště ze začátku léčby, je pocit nevolnosti či těžkosti v žaludku.

  Dalším je nadýmání nebo průjem, snížení chuti k jídlu.

  Tyto nežádoucí účinky jsou často přechodné a závisí na dávce - a možná nejsou ani tolik nežádoucí: pacienti by měli méně jíst a měli by většinou zhubnout.

  Všechny ostatní nežádoucí účinky jsou poměrně vzácné. Lékař by měl vždy zkontrolovat stav pacienta, než lék nasadí. Neměl by se totiž podávat pacientům se srdečním selháním, s těžkou poruchou jater, plic či ledvin. Pak by skutečně mohl mít Glucophage vážnější nežádoucí účinky.

  U každého léku, stejně jako u každé složky potravy, se může vyskytnout individuální nesnášenlivost ve formě alergie, vyrážky a někdy i těžších stavů. Za těchto okolností se samozřejmě lék nemá podávat, nebo se má jeho užívání hned uknčit. U metforminu je to ovšem vzácné a já jsem se s přecitlivělostí na tento lék zatím nesetkal.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Mám za sebou dvě infuze, glykémie se během těchto dvou dnů z nějakých 8 max, zvedla na necelých 20. Standardně užívám 0-0-1 Glucophage 850. Jak glykemii snížit a za jak dlouho se mi vrátí standardní hodnoty. Maximální čísla mám ráno, jelikož velmi špatně spím, v průběhu dne mám i pod 6.( DM 2.typu,od 2008). Děkuji Jitka

  Odpověď

  Milá Jitko, kortikoidy standardně zvyšují glykémie u pacientů s diabetem. Jejich použití se vždy musí zvážit, protože dekompenzace diabetu rozhodně není dobrá věc. Jsou-li kortikoidy opravdu nutné pro závažné onemocnění, je dobré s tím dopředu počítat a preventivně upravit léčbu, např. přechodně nasadit inzulín.

  Záleží také na tom, jakou dávku a jakým způsobem kortikoidy dostáváte. Nejčastěji s v praxi používají nikoliv jako infúze, jak vy píšete, ale jako injekce nebo obstřiky dlouhodobě působícím kortikoidem. Zaprvé, většinou bych tento způsob léčby pro diabetiky nepoužíval, pokud by to opravdu nebylo nutné. Zadruhé, po obstřiku dlouho působícím kortikoidem trvá zhoršení asi 14 dnů a potom se to zpravidla začíná zlepšovat.

  Pokud se kortikoidy podávají skutečně v podobě infúze do žíly, bývá jejich působení kratší, zpravidla několik dnů.

  Bude-li léčba kortikoidy nadále nutná pro závažné onemocnění (a nikoli třeba jen pro bolesti v zádech), bylo by vhodné, abyste preventivně užívala dlouho působící inzulín v malé dávce, např. 12 – 16 j. na dobu několika dnů, ale možná i trvale.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!