Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Úprava hmotnosti - injekce Saxenda

Datum vložení dotazu: 13.03.2023

Ptá se: Hana

Dotaz

Mám diabetes 2.typu, vysokou nadváhu,která se mi nedaří snížit. Chtěla bych zkusit pomocnou léčbu - injekce Saxenda. Píchám si 1x denně Xultophy, 2x denně beru Minidiab 5 a 1x denně Siofor prolong 500. Kdo mi jej může předepsat a mohu jej používat? Hana
věk: 71 let výška: 167 cm váha: 135 kg

Odpověď

Milá Hano, zhubnout byste se pokusit opravdu měla. Situace se má takto:

Lék Saxenda je v ČR uvolněn pro používání při obezitě. Lék je ale nutné kupovat, pojišťovna jej nehradí. Měsíční léčba vyjde asi na 3 000 Kč. Lék Saxenda obsahuje ale stejnou látku liraglutid, jak kombinovaný přípravek Xultophy. Xultophy ale navíc kromě liraglutidu obsahuje také dlouze působící inzulín. V léku Saxenda je ale mnohem vyšší dávka liraglutidu.

Existuje ještě další zajímavý a dobrý přípravek, a to Ozempic. Působí podobně jako liraglutid, ale je účinnější. Podává se podkožně 1x týdně, na rozdíl od Saxendy, která se bere denně. Ozempic je v ČR schválen pro léčbu diabetu 2. typu s obezitou a při léčbě metforminem (Siofor), takže vy byste jej mohla dostat na předpis na tzv. zvýšenou úhradu, takže byste nemusela nic platit. Na hubnutí působí stejně dobře jako Saxenda nebo lépe. Požádejte tedy o předpis tohoto léku vašeho diabetologa (se zvýšenou úhradou). Musíte se ale snažit, lék lze předpisovat jen osobám, které drží dietu a snaží se.

Lék Saxenda může předepsat internista, diabetolog a nyní myslím i praktický lékař, ale lék se musí kupovat, není vůbec hrazen pojišťovnou. Doporučuji tedy ten Ozempic, protože působí většinou lépe, je vhodný na léčbu vašeho diabetu a nebudete jej muset kupovat. Předepisuje diabetolog.

A ještě poznámka: aby vás jeho užívání neodradilo (na počátku léčby je určitý pocit nevolnosti – více méně žádoucí), pak se dávka postupně zvyšuje. Nejprve 0,25 mg jeden měsíc jedenkrát týdně, potom 0,5 mg jeden měsíc a nakonec plná dávka 1 mg jedenkrát týdně podkožně.

Mnoho zdaru!

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

474 dotazů

 • Dotaz

  Prosím o radu. Ve 22.00 si aplikuji inzulin Tresiba. Mám řešit změnu doby aplikace vzhledem k posunu času když jde o dlouhodobě působící inzulin? Magda

  Odpověď

  Milá Magdaléno,

  inzulín Tresiba působí velmi dlouho, skoro 2 dny. Posun času injekce plus či minus 2 hodiny prakticky nehraje roli.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Chtěla bych se zeptat, za jak dlouho a o kolik se sníží hodnota cukru po píchnutí inzulínu Tresiba. Je potřeba, když si glukometrem naměřím 7,6? Píchám si 16 jednotek.

  Odpověď

  Dobrý den,

  Tresiba patří mezi dlouho působící inzulinová analoga (tzv.analogové bazální inzuliny). 

  Co to znamená: v zdravém těle se běžně po celý den uvolňuje malé množství inzulinu, které zajišťuje, aby se cukr dostal volně do buněk a ony mohly pracovat. Pokud se najíte, dostane se do krve hodně cukru najednou a pankreas za normálních podmínek vyprodukuje po krátkou dobu větší množství inzulinu.

  Základní hladinu uvolňovanou po celý den se právě snaží nahradit nebo podpořit (v případě, že tělo ještě tvoří svůj inzulin) inzuliny jako Tresiba. Tento inzulin je sice podán do podkoží v jeden okamžik, ale vstřebává se poté po celý den. Dokonce dobíhající účinek inzulinu Tresiba se udává až 72 hodin. Pokud se aplikuje pravidelně, jak je doporučen -  1x denně, vytvoří stabilní hladinu inzulinu, která by měla být bez výrazných vrcholů.

  Jeho cílem není snížení vysoké hladiny cukru v daný okamžik, ale (pokud je dobře nastaven) udržení hladiny glykémie v průběhu celého dne. Pokud máte správně nastavenou dávku inzulinu Tresiba a např. před spaním a aplikací inzulinu máte glykémii 7,6 mmol/l, měla byste se ráno po podání probudit s podobnou glykémií (hladinou cukru). Inzulin by neměl být vynecháván, protože při vynechání ovlivníte glykémie na dalších minimálně 24 hodin. Pokud by glykémie přes noc opakovaně výrazněji padaly, je na zvážení snížení dávky inzulinu např. o 2, příp. 4j, ale to už je na jinou kapitolu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 54 let a lék forxiga si musím hradit sama. Je to pro mne moc a jiný lék mi doktor nedal. Olga

  Odpověď

  Vážená paní Olgo,

  lék Forxiga má svoje výhody, ale rozhodně není jediným lékem vhodným prostředkem pro léčbu diabetu 2. typu. V současné době jej pojišťovna hradí pacientům s diabetem 2. typu, kteří s nedostatečným efektem užívají ještě jiný lék na diabetes, typicky metformin. Lék Forxiga je nyní používán i při onemocnění ledvin nebo některých forem srdeční nedostatečnosti, a to i u nediabetiků (a je v této indikaci hrazen).

  Forxiga není plně hrazena osobám, které mají poruchu glukózové tolerance, tedy nikoliv ještě diabetes. Forxiga také nemá být hrazena osobám s diabetem, které nedostatečně dodržují léčebný režim a po 3 měsících od nasazení léku nedochází ke zlepšení vyrovnání diabetu.

  Forxiga zvyšuje vylučování cukru močí, což se projevuje zejména při vyšších glykémiích. Má ale také příznivý efekt na další rozvoj onemocnění ledvin a dokonce i srdce. Proto se léky z této skupiny nyní často doporučují. Tím, že se cukr vylučuje z těla močí, přispívají navíc k mírnému hubnutí, takže jsou vhodné pro osoby s diabetem a nadváhou.

  Rozhodně však nenahrazují dietní a pohybová opatření a pokud je někdo nedodržuje, tyto léky nefungují dostatečně.

  Nechte si tedy od paní doktorky vysvětlit, proč vám předepsala právě Forxigu. Pokud nesplňujete kritéria pro její plné hrazení, znamená to, že váš diabetes je hraniční a že by měla postačovat dietní a pohybová opatření, případně užívání léku metformin či jiného dalšího léku. V takovém případě se můžete sama rozhodnout, zda si budete chtít na Forxigu připlatit (např. v naději, že vám pomůže hubnout), anebo se spokojíte s ostatními možnostmi, které pro vás mohou být stejně dobré. Ostatně, i na tu nadváhu existují nyní výhodnější prostředky.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  co brat? insumed nebo stadamed 500m  Jaromir

  Odpověď

  Milý Jaromíre, základem léčby diabetu 2. typu je úprava životosprávy: Omezení kalorického příjmu, mezení sacharidů v dietě a pravidelný pohyb. O vhodné farmakoterapii byste mohl najít dostatek informací na našich stránkách. Jenom upozorňuji, že málo-co pomůže tak dobře a je natolik bez nežádoucích efektů, jako právě ta úprava životosprávy.

  Jinak je ale dnes z čeho vybírat a lékař se může řídit podle poruchy, která u konkrétního pacienta převládá. Pro většinu pacientů, kterým jenom dietní úprava nestačí, je základním lékem metformin, tedy např. Stadamet. Většinou se ovšem dává v dávce alespoň 2x 500 mg, spíše ale více, např. 2x 850 mg. Lék má prokázanou účinnost a je bezpečný. Lék je hrazen zdravotními pojišťovnami.

  Naproti tomu Insumed není lékem v pravém slova smyslu. Je to doplněk stravy, který nemusí splňovat náročné požadavky, které jsou kladeny na ověřené léky. Insumed má podle všeho obsahovat některé látky, které snad nějak pomáhají snižovat hladinu glykémie, ale tyto účinky stejně jako bezpečnost nejsou odborně ověřené. Podle mnoho názoru je lék skutečně užitečný, ale převážně jen firmám, které jej prodávají. Vyjádření k přípravku Insumed naleznete na našich stránkách např. zde:

  https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-a-insumed

  https://www.cukrovka.cz/poradna/lek-na-diabetes-2.-typu-u-seniora

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, naše dcera ve věku 12 let má cca 16 dnů diagnostikovaný diabetes 1. typu. Po 10 denní hospitalizaci je doma, kdy k dnešnímu dni si aplikuje 1x denně 5 jednotek inzulínu TRESIBA. Bylo nám řečeno, že slinivka je ve stavu, kdy nyní produkuje inzulín cca z 30-40% a TRESIBA jí pomáha 100% dávku vykompenzovat. Na internetu si pročítám různé výzkumy a testy případných budoucích preparátů na oddálení vzniku diabetu či jiné výzkumy. Nejznámější je v současné době asi biologický preparát zv. TZIELD, který tedy ještě není schválen EMOU ale např. v americe již schválen (FDA) je. Chtěl bych se Vás zeptat co si myslíte o tomto léku, zda by nebyl vhodný pro naši dceru, případně zda nevíte o nějakém podobném preparátu, který je již u nás v ČR příp. v EVROPĚ ? Předem děkuji za Vaši odpověd.

  Odpověď

  Dobrý den,

  na našich stránkách jsme na podobný dotaz již odpovídali a zařadili jsme také přehledné sdělení, např. zde:

  https://www.cukrovka.cz/poradna/novy-zachyt-cukrovky-a-moznosti-lecby

  Tzield je obchodní název nově vyvinutého léku teplizumab, jehož použití bylo nedávno v USA schváleno lékovou agenturou FDA (Food and Drug Administration) pro použití u osob, u kterých byly zjištěny ukazatele probíhající destrukce beta buněk pankreatu, které vytvářejí inzulín, ale dosud u nich nebyla zahájena léčba diabetu, protože beta buňky zatím ještě uspokojivě fungují. Jde tedy o časnější stádium diabetu, než ve kterém se nachází vaše dcera. Aby v USA mohla být tímto lékem léčena, musela by nemoc být zjištěna v rámci preventivního sledování, např. v rodině, kde se diabetes již vyskytuje.

  Prokázalo se, že v takovém případě podání léku oddaluje vznik zjevného onemocnění (potřeba inzulínové léčby) v průměru o 2 roky.

  Jedná se o historicky první lék, jehož použití bylo v podobné indikaci schváleno. Testovány byly i jiné látky zasahující rovněž do imunitního systému, ale zatím je úřady v USA ani Evropě nepovolily k používání. Některé se nadále nacházejí ve stádiu klinických studií. Je pravděpodobné, že i Tzield se dále testuje i u dětí, u kterých onemocnění již začalo. Dosavadní studie s tímto lékem však nebyly pro FDA dostatečně přesvědčivé, a tak je lék zatím možné v takovýchto případech podávat jen v rámci schválených klinických studií.

  Tzield nebyl zatím k použití schválen v Evropě a mimochodem jeho cena pro jednu 14denní  léčbu se odhaduje asi na 200 tisíc dolarů či více, přičemž efekt není zdaleka zaručený, lze očekávat určité nežádoucí účinky a působení zatím není dlouhodobé, takže se onemocnění většinou nakonec stejně vyvine, ale opožděně. Látka byla mimochodem testována i v ČR a to jak u dětí tak u dospělých, a to i na našem pracovišti. U osob s již léčeným diabetem ve srovnání s osobami léčenými placebem v průměru zlepšovala inzulínovou sekreci, takže postačovaly menší dávky injekčního inzulínu a vyrovnání diabetu bylo lepší. K „vyléčení diabetu“ však podávání látky nevedlo. Je možné, že v budoucnu bude používáno jiné či opakované dávkování či kombinace s ještě jinými postupy, ale zatím tomu tak není.

  V současné době by vaše dcera mohla případně být zařazena do nějaké probíhající klinické studie, ale já si nejsem vědom, že by v současné době ČR participovala na nějaké mezinárodní studii s podobným typem léku. Za optání to ovšem stojí, např. na Pediatrické klinice v Praze – Motole. Při zařazení do studie je ovšem nutné počítat s tím, že vždy jen část pacientů dostává aktivní látku a část je pro srovnání léčena tzv. placebem – tedy neaktivní látkou. O přiřazení způsobu léčby rozhoduje náhoda (losování podle stanoveného klíče) a zpravidla ani pacient ani ošetřující lékař nevědí, čím je určitý pacient léčen. Pacient či rodiče by si však měli být vědomi, že klinické studie slouží především pacientům budoucím. Pokud by byl efekt jasný, nemusela by se žádná studie provádět. Úkolem lékařů je vysvětlit pacientům všechna možná rizika a potenciální výhody a věnovat jim zvýšenou péči. Bez takových klinických studií by však pokrok v léčbě diabetu 1. typu nebyl možný.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!