Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

tvorba bouliček po vpichu do stehen

Datum vložení dotazu: 11.08.2020

Ptá se: Klára

Dotaz

Dobrý den, v poslední době jsem si všimla, že se mi občas udělá bulička po vpichu bazálního inzulínu do hýždí. zvláště tam, kde je více tuku. jsem ale dost štíhlá, takže toho tuku tam není zas tolik :) Ale trápí mě to. Já se snažím píchat pokaždé jinam, ale vytvoří se to i tam, kde píchám minimálně anebo po delší době. Vlivem toho mám na stehnech již pár hrbolků... nevím, jak tomu zabránit. I když dám novou jehlu, tak se to vytvoří. A nějak to moc nemizí... jednu bouli tam mám už asi měsíc. Nemluvě o lehkých propadlinách na boční straně stehen (připomíná to celulitidu)... Děkuji za odpověď. Klára
věk: 37 let výška: 177 cm váha: 61 kg

Odpověď

Milá Kláro, bohužel, váš problém není u pacientů s diabetem výjimečný, i když jeho výskyt i závažnost je mnohem menší, než tomu bývalo před léty. Udávaný jev se zpravidla označuje jako lipohyertrofie, tedy ložiskové zmnožení tukové tkáně. Někdy dochází naopak k úbytku tukové tkáně, což se označuje jako lipodystrofie či lipoatrofie. Poruchy se někdy kombinují.

Tvorba podobných ložisek se dříve připisovala biologickým příměsím, které bývaly ve starších typech inzulínu, nebo reakci na zvířecí inzulín. Jednalo se převážně o imunologickou reakci v místě vpichu. Případů ale velmi ubylo poté, co se nyní používají pouze vysoce čištěné přípravky, které jsou navíc vyráběné rekombinantní technikou, takže nejsou zvířecího původu. Používají se také inzulíny, které jsou svojí strukturou identické s lidským inzulínem, nebo jsou pozměněné, ale úmyslně. Přípravky jsou pečlivě ozkoušené, aby podobné reakce ve větším měřítku nevyvolávaly.

Při použití současných inzulínů se vznik lipohypertrofie v místě vpichu inzulínu připisuje metabolickému působení inzulínu přímo v místě vpichu. Inzulín je ve své podstatě růstový faktor a stimuluje tvorbu tukové tkáně. Některé osoby jsou k tomu ale více citlivé a tak určitě existují ještě další faktory, které ke vzniku lipohypertrofie přispívají. Někdy také v místě vpichu může vzniknout malé krvácení, které rovněž hmatáte jako malou bulku nebo kuličku, která se potom během několika dní resorbuje. V úvahu ale připadá také imunologická reakce, která ovšem bývá zpravidla okamžitá. V místě vpichu dochází k zarudnutí, citlivosti a později zatvrdnutí. Někdy také jde na reakci na některou přídatnou složku, která se k přípravku inzulínu přidává ke zlepšení jeho stability či sterility.

Obecně se doporučuje vyzkoušet následující možnosti:

Místa vpichu střídejte, a to tak, aby nový vpich byl nejméně 2 cm vzdálen od vpichu předchozího. Přitom používejte určité oblasti, jako např. hýždě, stehna, břicho, ramena, a to tak, že po určitou dobu, např. 3 až 4 týdny se pícháte třeba jen do hýždí (jednou vlevo, jednou vpravo), potom do břicha, pak do ramene, pak případně do stehna. Do první oblasti se potom vrátíte až asi zase po 3 měsících, kdy jsou všechna místa vpichu již naprosto zhojena.

Používejte ostré jehly a raději je častěji měňte (použití maximálně 3 – 4x).

Vyhýbejte se místům, kde nahromadění tuku již pozorujete. Injekce do nich někdy méně „bolí“, takže pacienti mohou mít sklon se píchat opakovaně právě do těchto míst.

Používejte raději častější píchání malých dávek. To platí zejména pro osoby, které nemají 4 denní dávky, ale kombinují dlouho působící inzulíny.

Stojí za to vyzkoušet jiné typy inzulínu. Dnes je poměrně široká nabídka. Zejména stojí za to vyzkoušet jiný typ dlouze působícího inzulínu.

Pokud se obtíží nezbavíte, lze také uvažovat o použití inzulínové pumpy a podkožních kanyl.

Lipoatrofie (úbytek tkáně) může mít spíše imunologicky zprostředkovanou příčinu. Doporučuji i v tomto případě vyzkoušet výše uvedené možnosti, ale někdy je potřeba se poradit s dermatologem či imunologem.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

219 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, jsem cca dva roky souběžně v přechodu a DM2. Užívám 1000mg Glucophage XR, 0-0-1. Pořídila jsem si glukometr, protože navečer a v noci mám "návaly". Ty uvozovky proto, že mám vždy glykemii přes 10 (ty večerní, v noci se neměřím). Přitom postprandiální glykemie hodinu po jídle mám pod 7, ranní lačnou pod 5,9. Stoupá v klimakterickém návalu glykemie, nebo mi z neznámého důvodu stoupá glc teoreticky lačná (2-3 hodiny po jídle)? Zuzana

    Odpověď

    Milá Zuzano, v souvislosti s hormonálními změnami kolem klimaktéria se často objevuje diabetes 2. typu u osob, které k tomuto onemocnění mají vlohy. Většinou to ale také souvisí s menší tělesnou aktivitou a tloustnutím.

    Glykémie nad 10 mmol/l určitě nejsou v pořádku, ale zároveň zpravidla nevyvolávají větší subjektivní obtíže, pokud to není trvale nebo více nad těch 10, např. až 15 mmol/l. V každém případě, pokud máte hodnoty nad 10, měla byste na prvním místě omezit příjem sacharidů a více se pohybovat. Pokud by toto nepomohlo, bylo by třeba přidat další léky ke snížení glykémie. Špatně léčený diabetes 2. typu je často provázen únavou a pocity zarudnutí obličeje. Vy ale udáváte většinou hodnoty glykémie nižší, tak si myslím, že ty pocity návalů skutečně souvisejí s hormonálními změnami.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Manžel neměl nikdy dibetes, hodnoty glykemie 4,8mmol, 4,6 mohl. Kvůli srdečnímu selhání užívá asi 5 měsíců lék Jardiance 10mg, Entresto 24/26mg,.Asi tak měsíc má silně zakalenou moč, bílkovina 2, leuko 3,krev 3, glukoza 3, leuko>250,shluk leukocytů dle laboratoře. Mohl by toto lék Jardiance způsobit? Dle kultivace ATB, Biseptol nezabírají. Děkuji za odpověď Dana

    Odpověď

    Milá Dano, abych mohl dobře odpovědět, musel bych podrobně znát zdravotní stav vašeho muže.

    Lék Jardiance se nyní s úspěchem užívá i u osob bez diabetu pro léčbu srdeční nedostatečnosti. Jardiance vede k tomu, že se v moči objevuje cukr. To bych nepovažoval tedy za nežádoucí efekt, je to efekt očekávaný.

    Jardiance ale nevede k tomu, že se v moči objevuje bílkovina nebo krev. To musí mít jiné příčiny.

    Na druhé straně, vysoký obsah cukru v moči může přispívat ke vzniku močové infekce nebo k zánětu předkožky, což může být také způsobeno kvasinkami. Močová infekce se může projevovat přítomností leukocytů v močí, v mnohem menší míře také k přítomnosti červených krvinek. Opakované infekce močových cest při léčbě Jardiance mohou být důvodem k ukončení léčby. Důležité ale při léčbě tímto lékem je udržovaní zvýšené osobní hygieny, aby se odstranily po močení zbytky moče obsahující cukr, který je živnou půdou pro bakterie a kvasinky. Většinou se doporučuje opláchnutí vodou a utření ubrouskem po každém močení.

    Na nutnost tohoto hygienického opatření lékař většinou pacienta předem upozorní. Pokud se močová infekce objeví po zvládnutí této příhody znovu, bude nutné posoudit, zda je léčba lékem Jardiance u vašeho muže vhodná.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Môžem požiadať o OZEMPIC, keď som po translantácii obličky 1,5roka,mám nadváhu a inzulín si pichám 10-10-10-18 Milan

    Odpověď

    Milý Milane, po transplantaci ledviny je v principu možné lék Ozempic užívat. Posoudit to ovšem musí váš lékař, který vás zná. Je také nutné pamatovat na to, že zcela zásadní úlohu pro vás má vhodná dieta a motivace. To Ozempic za vás nevyřeší.

    Pokud jde o úhradu tohoto léků, situace může být odlišná v ČR a na Slovensku. Na našich stránkách jsme o hrazení tohoto léků opakovaně psali, doporučuji si prohledat naše stránky a použít heslo „Ozempic“. Najdete pak mnoho informací. Začít můžete např. zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-0-25-mg-a-jeho-hrazeni

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu vzhledem na můj zdravotní stav spojený s DM 1T. Jen krátce shrnu, v roce 2017 diagnostikován gest DM, po porodu a nyní Dg. DM 1. typu. Medikace 150mg/den Invokana, Fiasp 100 U/ML inj., TOUJEO 300 U/ML inj. Monitorování pomocí Dexcom G7, bez hypoglykémií, DKK bez otoků, TK 115/81, bez dalších problémů, pouze občasná únava. Po posledním diabetologickém vyšetření zvýšená urea 9,2, naopak ale hodnota A:C pod 30, což by mělo být v normě. Chtěla bych se tedy jen dotázat, jestli byste mi v současné chvíli doporučili další komplexnější vyšetření ledvin, případně nějakou další medikaci. Mé obavy jsou spojeny zejména s tím, abych situaci nijak nepodcenila. Přikládám i poslední lékařskou zprávu s podrobnějšími laboratorními výsledky. Děkuji. S pozdravem Katka

    Odpověď

    Milá Kataríno,

    vy máte nejspíše diabetes 1. typu, který se někdy označuje jako LADA, tedy takový, který vzniká v dospělosti, rozvíjí se pomalu a dlouho zůstává do určité míry zachovaná vlastní sekrece inzulínu. Projev tohoto onemocnění nejspíše urychlilo těhotenství.

    Jste léčena velmi dobrým způsobem, vaše výsledky jsou nyní také dobré, glykovaný hemoglobin máte dokonce v normě, i když vaše průměrná hodnota glykémií není zas tak nízká – okolo 9 mmol/l. Podle vyhodnocení kontinuálního senzoru glykémií se vaše hodnoty pohybují asi v 67% času mezi hodnotami 4 a 10 mmol/l. To je výsledek přijatelný, ale nikoliv výborný a je trochu v rozporu s tak nízkou hodnotou glykovaného hemoglobinu. Dříve jste mívala hodnoty glykovaného hemoglobinu o něco vyšší.

    Kromě toho vám při posledním vyšetření byla zjištěna hodnota močovin (urey) 9,2 mmol/l, což je hodnota lehce zvýšená. To ale málo vypovídá o funkci ledvin, důležitější je hladina kreatininu, která je v normě. Výsledky z rozboru moči mi nejsou plně jasné, ale zdá se, že nemáte významnou přítomnost bílkoviny v moči. Z toho usuzuji, že nemáte žádnou poruchu funkce ledvin, ale nevím, jak tomu bylo v minulosti. Nevidím také jasný důvod, proč užíváte lék Invokana, který se používá na léčbu diabetu 2. typu (váš diabetes ale tak mohl dříve vypadat), případně na léčbu onemocnění ledvin. Je možné, že v souvislosti s tzv. pre-eklampsií v průběhu vašeho těhotenství jste měla nějakou poruchu funkce ledvin a lék vám byl nasazen z tohoto důvodu. To ale nevím, jen ve vaší zprávě vidím údaj, že pre-eklampsii jste měla.

    Já bych vám nyní doporučoval

    1. provádět standardní léčbu diabetu 1. typu, která spočívá v častém monitorování glykémií, nejlépe pomocí senzoru, což provádíte.
    2. Nadále si podávat inzulín tzv. intenzifikovanou formou, tj. ve 4 dávkách (1 dlouze působící inzulín a k tomu 3 dávky rychle působícího inzulínu před jídly), a to na základě naměřeních hodnot glykémií.
    3. Mohla by pro vás být také vhodná inzulínová pumpa, která se může dobře kombinovat se senzorem Dexcom G7, který máte. Pumpa pak část své práce dělá v poloautomatickém režimu, kdy sama dolaďuje hodnoty glykémií podle hodnot naměřených senzorem.
    4. Inzulíny Fiasp i Novorapid jsou velmi dobré rychle působící inzulíny. Je dost možné, že vaše dávky jsou příliš malé a proto se vám zdá, že působí pomalu.

    Hodnota urey není dostatečným ukazatelem funkce ledvin. Výsledek je také závislý na příjmu bílkovin v dietě. Lepším ukazatelem je hladina kreatininu, kterou máte v normě. Myslím, že momentálně žádné naléhavé vyšetření ledvin nepotřebujete, ale alespoň 1x za rok by bylo dobré vyšetřit hladinu kreatininu, kvantitativně množství bílkoviny (albuminu v moči), případně alespoň jednorázově provést ultrazvukové vyšetření ledvin. Dále byste měla mít normální hodnoty krevního tlaku – to je vhodné kontrolovat. I když máte hodnotu glykovaného hemoglobinu opravdu vynikající, vaše glykemické profily nejsou úplně v pořádku a měly by být dlouhodobě lepší, aby se vaše glykémie pohybovaly mezi 4 a 10 mmol/l alespoň v 70%, ale raději častěji a aby vaše průměrná hodnota byla lepší než 9 mmol/l.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Lekarka me naordynovala jardiace/synjardy jeden rano a vecir. Nebude to mit vecir na pouziti casto chodit na malou. Jaroslav

    Odpověď

    Milý Jaroslave, Synjardy se zpravidla užívá 2x denně, druhá dávka nemusí být před spaním. Lék ale působí déle, takže bezprostřední efekt nevyvolá. Kromě toho po určité době se množství vyloučené moči vyrovná a nebude to velký rozdíl oproti době před nasazením léku. Je dobré dostatečně přiměřeně pít, tedy zhruba 1,4 až 2 l denně.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!