Poradna

tvorba bouliček po vpichu do stehen

Datum vložení dotazu: 11.08.2020

Ptá se: Klára

Dotaz

Dobrý den, v poslední době jsem si všimla, že se mi občas udělá bulička po vpichu bazálního inzulínu do hýždí. zvláště tam, kde je více tuku. jsem ale dost štíhlá, takže toho tuku tam není zas tolik :) Ale trápí mě to. Já se snažím píchat pokaždé jinam, ale vytvoří se to i tam, kde píchám minimálně anebo po delší době. Vlivem toho mám na stehnech již pár hrbolků... nevím, jak tomu zabránit. I když dám novou jehlu, tak se to vytvoří. A nějak to moc nemizí... jednu bouli tam mám už asi měsíc. Nemluvě o lehkých propadlinách na boční straně stehen (připomíná to celulitidu)... Děkuji za odpověď. Klára

Odpověď

Milá Kláro, bohužel, váš problém není u pacientů s diabetem výjimečný, i když jeho výskyt i závažnost je mnohem menší, než tomu bývalo před léty. Udávaný jev se zpravidla označuje jako lipohyertrofie, tedy ložiskové zmnožení tukové tkáně. Někdy dochází naopak k úbytku tukové tkáně, což se označuje jako lipodystrofie či lipoatrofie. Poruchy se někdy kombinují.

Tvorba podobných ložisek se dříve připisovala biologickým příměsím, které bývaly ve starších typech inzulínu, nebo reakci na zvířecí inzulín. Jednalo se převážně o imunologickou reakci v místě vpichu. Případů ale velmi ubylo poté, co se nyní používají pouze vysoce čištěné přípravky, které jsou navíc vyráběné rekombinantní technikou, takže nejsou zvířecího původu. Používají se také inzulíny, které jsou svojí strukturou identické s lidským inzulínem, nebo jsou pozměněné, ale úmyslně. Přípravky jsou pečlivě ozkoušené, aby podobné reakce ve větším měřítku nevyvolávaly.

Při použití současných inzulínů se vznik lipohypertrofie v místě vpichu inzulínu připisuje metabolickému působení inzulínu přímo v místě vpichu. Inzulín je ve své podstatě růstový faktor a stimuluje tvorbu tukové tkáně. Některé osoby jsou k tomu ale více citlivé a tak určitě existují ještě další faktory, které ke vzniku lipohypertrofie přispívají. Někdy také v místě vpichu může vzniknout malé krvácení, které rovněž hmatáte jako malou bulku nebo kuličku, která se potom během několika dní resorbuje. V úvahu ale připadá také imunologická reakce, která ovšem bývá zpravidla okamžitá. V místě vpichu dochází k zarudnutí, citlivosti a později zatvrdnutí. Někdy také jde na reakci na některou přídatnou složku, která se k přípravku inzulínu přidává ke zlepšení jeho stability či sterility.

Obecně se doporučuje vyzkoušet následující možnosti:

Místa vpichu střídejte, a to tak, aby nový vpich byl nejméně 2 cm vzdálen od vpichu předchozího. Přitom používejte určité oblasti, jako např. hýždě, stehna, břicho, ramena, a to tak, že po určitou dobu, např. 3 až 4 týdny se pícháte třeba jen do hýždí (jednou vlevo, jednou vpravo), potom do břicha, pak do ramene, pak případně do stehna. Do první oblasti se potom vrátíte až asi zase po 3 měsících, kdy jsou všechna místa vpichu již naprosto zhojena.

Používejte ostré jehly a raději je častěji měňte (použití maximálně 3 – 4x).

Vyhýbejte se místům, kde nahromadění tuku již pozorujete. Injekce do nich někdy méně „bolí“, takže pacienti mohou mít sklon se píchat opakovaně právě do těchto míst.

Používejte raději častější píchání malých dávek. To platí zejména pro osoby, které nemají 4 denní dávky, ale kombinují dlouho působící inzulíny.

Stojí za to vyzkoušet jiné typy inzulínu. Dnes je poměrně široká nabídka. Zejména stojí za to vyzkoušet jiný typ dlouze působícího inzulínu.

Pokud se obtíží nezbavíte, lze také uvažovat o použití inzulínové pumpy a podkožních kanyl.

Lipoatrofie (úbytek tkáně) může mít spíše imunologicky zprostředkovanou příčinu. Doporučuji i v tomto případě vyzkoušet výše uvedené možnosti, ale někdy je potřeba se poradit s dermatologem či imunologem.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

43 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den mam 25let dia diky bohu zatim ledviny ok lehke poskozeni nervu lehka retinopatie (1.stp.) glykovany mam 56 bohuzel posledni dobou se mi tak 2x do tydne stane, ze mam treba 2x denne glykemii nad 18 nekdy dokonce 24 nekdy je to zalomenou kanylou, nekdy netusim mam obrovsky strach ze me tohle brzy zabije... jak moc je hyperglykemie nebezpecna v teto frekvenci? budu ted merit opravdu snad 6x denne! Jarmila

  Odpověď

  Milá Jarmilo,

  Jste evidentně starostlivá, takže vám spíše doporučuji, abyste brala takové situace s klidem. Vzestup glykémie je potřeba včas zjistit a snažit se mu předejít. Málokdy to přijde jen tak samo od sebe. Většinou v tom vězí třeba i lehce nadměrný přísun sacharidů, nedostatečný bolus nebo předchozí hypoglykémie. Může jít také o zalomenou kanylu, ale to byste pak většinou viděla po jejím odstranění. Někdy to způsobí i drobné krvácení v místě kanyly, kde se pak inzulín špatně vstřebává. I tak si ale myslím, že v praktickém životě se občasné vysoké glykémii nevyhnete. Chybou je ale v ní setrvávat, nic s tím nedělat, nebo dokonce se i najíst jen proto, že jídlo je právě hotové.

  Jako první bod vám navrhuji pečlivě zkontrolovat, zda si správně zavádíte kanyly. Jste velmi štíhlá, a tak můžete mít kanyly příliš krátké (4-5 mm), nebo naopak příliš dlouhé (nad 9 mm). Kanyly by také rozhodně nikdy neměly být zavedeny déle než 3 dny, ale vhodné je měnit již po 2 dnech, a to bych vám nyní doporučoval. Také je možná dáváte stále na stejné místo, což není dobře.

  Jako druhý bod vám schvaluji rozhodnutí měřit se 6x denně. Já osobně doporučuji měřit se z kůže na předloktí, kde to postačuje a je to dostatečně přesné, když se to provádí správně. Vůbec to nebolí, a tak to bývá méně nepříjemné. Jen se to musíte naučit a používat k tomu správnou pomůcku s lancetou, abyste na místo vpichu viděla i ve chvíli, kdy již vpich proběhl, protože když se kapička krve nevytvoří, je třeba chvilku počkat a jemně jí „pomoci“. Jakmile držák kanyly odstraníte, už se s tím nedá nic dělat, protože se na místo vpichu špičkou aplikátoru již netrefíte. A tak to hodně lidí vzdá, jako že to nejde a nemají to rádi i někteří lékaři. Když to ale někdo pak umí, tak jsem ještě nezažil, aby se chtěl znovu píchat do prstů.

  V dnešní době jsou ale pro osoby, jako jste vy, určeny kontinuální senzory glukózy v podkoží. Některé fungují samostatně, ale hlavní 2, které jsou u nás dostupné, fungují buď s pumpami Medtronic nebo Tandem. Po pravdě, nebýt určitých ekonomických regulací, měl by to mít v podstatě každý pacient s diabetem 1. typu, který se je naučí dobře používat. V opodstatněných případech je nyní zdravotní pojišťovny hradí. Je to skvělá věc a přesně pro vás.

  A ještě na závěr: občasné glykémie kolem 20 mmol/l se nelekejte. Není to nic, co bych schvaloval, ale pokud s tím vždy něco rozumného uděláte, neuškodí vám to. Důležitý pro vás je glykovaný hemoglobin, který ve vašem případě ještě ujde, ale měla byste jej zlepšit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Ďakujem za predchádzajúcu odpoveď. Mne ale tie vysoké ranné glykémie nedajú pokoj. V prílohe posielam článok. Pochopila som to správne, že vlastne nie protein, ale tuk je hlavným zdrojom glukózy? Čo z toho potom vyplýva, hlavne čo sa týka stravy? To znamená, že prerušované lačnenie, napr. 18 hodín výrazne pomáha spaľovať tuky? Nemusím sa obávať príjmu proteínu, naopak je ho potreba trochu navýšiť na úkor tuku /samozrejme žiadne enormné množstvo, lebo aj kalórie majú svoj podiel/. Ďalšia otázka je ohľadne sacharidov. Pri low carb stravovaní a IF má veľa ľudí a aj nediabetikov výrazný dawn fenomén. Áno, hormony, periférna inzulínorezistencia... Ale ak som správne pochopila, tak lačnenie a proteín podporujú spaľovanie tukov, potom z toho vyplýva, že tzv. carnivores majú skutočne veľký úspech v remisii diabetu, nehovorím o vyliečení, lebo je jasné, že s príjmom sacharidov sa diabetes zase vráti. Ešte k tomu chirurgovi, toto je na jeho stránke https://obesityunderstood.com/robert-cywes-md-phd/ WHY BARIATRIC SURGERY? SURGERY IS THE WORST THING YOU CAN DO TO FIX THE PROBLEM OF OBESITY OR DIABETES. Yes I said that and I AM AN OBESITY SURGEON. V tomto videu je bariatrický chirurg. Keď som pozrela jeho web, tak som bola veľmi prekvapená. Rozpráva zaujímavo. Áno závislosť na carbs skutočne je, ja sama preferujem chlieb, zemiaky, ovocie... Ale to bolo skôr preto, že to bolo pre mňa dostupné- cena, možnosť či nemožnosť variť, pracovné vyťaženie, to čo sme mali doma... Aj jedlo si kupujem v závislosti od výplaty. Naviac ja som obézna od útleho detstva a moja sestra je aj po dvoch deťoch stále štíhla. https://www.youtube.com/watch?v=cdYfi9jyP-U Ak skutočne veľké obmedzenie sacharidov nie je život ohrozujúce, tak nevidím problém sa takto stravovať. Veď to je lepšie si odoprieť nejaké sladkosti, ako byť bez nohy. Neuropatická bolesť je strašná, prevráti život naruby. Katarína

  Odpověď

  Milá Kataríno,

  Obracíte se na nás s dalšími dotazy, které navazují na moji předchozí odpověď. Nedokážu úplně přesně odpovědět na všechno a myslím, že to v praxi není důležité. Také nechci polemizovat s některými názory, které spíše někdy představují životní stanovisko a nedají se vyvrátit argumenty, když tomu lidé chtějí věřit. Na internetu se objevuje příliš informací. Některé jsou skrytou či zjevnou reklamou, jiné mohou být nevěrohodné. Člověk si to musí umět přebírat a hodnotit informace kriticky.

  Pro pacienty s diabetem a zejména s diabetem 2. typu a inzulínovou rezistencí je potřeba výrazně dbát na životosprávu, udržování přiměřené hmotnosti a dostatek fyzické aktivity.

  Zcela nejlepší by podle mého názoru bylo, kdyby pacienti s inzulínovou rezistencí a nadváhou byli schopni jíst jen málo kalorickou stravu, která by ale jinak měla celkem normální složení. Měla by obsahovat jak sacharidy ve vhodné formě, tak bílkoviny a určité množství tuků, pokud možno malé.

  Všechny ostatní diety považuji za divoké nápady, které za určitých okolností mohou fungovat, ale nejsou plnohodnotné a dostatečně bezpečné při dlouhodobém dodržování. Problém ale je, že pacienti s diabetem 2. typu dietu velmi často dostatečně nedodržují. Za to je vůbec nekritizuji a mám pro to pochopení. Hledají pak všelijaké zázračné návody.

  Proto se stále objevují nejrůznější nápady, jak efekt diety zvýšit, respektive jak slibovat pacientovi, že když bude dodržovat určité zásady, nebude muset nijak hladovět nebo dokonce jíst tolik, kolik hrdlo ráčí.

  Pokud to nejsou jen mírné modifikace běžné diety (jako např. v určité míře nahrazování sacharidů bílkovinami), považuji ale většinu těchto diet z dlouhodobého hlediska za nezdravé. Důsledně prováděnou ketogenní dietu u pacientů s diabetem nedoporučuji. Líbí se mi na ní akorát to, že pacienti při ní mohou v důsledku rozladění metabolismu nebo v rámci svatého nadšení pro novou metodu skutečně zhubnout. A to je vynikající, pokud se jim to při používání běžné nízkokalorické diety nepodařilo nebo pokud takovou dietu nebyli schopni dodržovat. Dlouhodobě rovněž pacientům s diabetem nedoporučuji ani žádný jiný typ vysoko tukové ani vysoko proteinové diety. Jen si říkám: aspoň něco, když při tom člověk zhubne.

  Bariatrické léčby si ovšem velmi cením, i když ji také nepovažuji za zdravou. Je to do určité míry krajní řešení, když běžné metody založené na málo kalorické zdravé výživě prostě dlouhodobě nefungují. Vysoký stupeň obezity je značně nezdravý a pacientovi dlouhodobě škodí. Lékař po poradě s pacientem pak musí pečlivě posoudit, zda bude bariatrická léčba vhodná.

  Stejně tak bych i pro vás radil dodržovat normální, ale nízkokalorickou stravu. Pokud vás ale inspiruje nízko sacharidová dieta a vede u vás k dobrým výsledkům, tak ji považuji i pro vás za vhodnou.

  Diskusi o ranní vysoké glykémii a tzv. dawn fenoménu ovšem považuji v našem případě za příliš složitou. Vaše glykémie ráno nejsou nyní příliš vysoké. Pokud by ale docházelo k jejich vzestupu a nebylo to způsobeno vysloveně porušováním diety, tak bych vám spíš doporučoval užívat odpovídající léky. Pojem „dawn“ fenomén (fenomén rozbřesku) se užívá především u pacientů s diabetem 1. typu. Bývá způsoben tím, že ráno se organismus do určité míry připravuje na ranní aktivity (v přeneseném slova významu na „boj s životními překážkami), a proto si preventivně vyplavuje hormony, které jej stimulují, ale zároveň mohou zvyšovat glykémii. Udává se také, že u osob léčených inzulínem je proto někdy větší potřeba inzulínu v časných ranních hodinách, aby se tomuto vzestupu glykémie předcházelo.

  A ještě k vašemu dotazu: znovu opakuji, jaké jsou hlavní zdroje krevního cukru v organismu

  1. Glukóza vzniká v zažívacím ústrojí štěpením sacharidové stravy a vstřebává se pak do krve
  2. Na lačno se glukóza může nově v těle tvořit z jiných metabolitů. Jedná se zejména o některé aminokyseliny (ze kterých se skládají bílkoviny). Může tedy vznikat z tělesných bílkovin, ale děje se tak jen v malé míře jako ochrana před hypoglykémií.
  3. Glukóza nevzniká ve větší míře z tuků. Jenom určitá a z kalorického hlediska nevýznamná součást tukové stravy je výchozím bodem pro novotvorbu glukózy – berte ji proto z praktického hlediska za nevýznamnou. Nadbytek tuku ve stravě však vede k nadbytku kalorií. V tomto případě tělo nepotřebuje další kalorie získávané ze štěpení glukózy. Glukóza v krvi se proto může méně využívat ke krytí běžné energetické potřeby a tudíž může z krve méně ubývat.
  4. Glukóza se dostává do krve štěpením zásobních sacharidových zásob – z glykogenu. Ten je uložen zejména v játrech, ale také v kosterních svalech. Při inzulínové rezistenci může být uvolňování glukózy z těchto zásob málo tlumeno inzulínem, a proto dochází ke zvýšené glykémii, např. v průběhu noci a brzy ráno.

  Milá Kataríno, píšete slovensky a proto se domnívám, že jste Slovenka. Nebudete tedy asi znát jinak v Čechách známou „kramářskou píseň“ o Golémovi a jeho krásné tetě, kterou složili Werich s Voskovcem. Na konci této písně se zpívá o tom, jak Golem, který byl hliněný, skončil. Uvádějí se nejprve 4 různé verze, podle nichž se Golem rozmočil, protože skočil do vody nebo proto, že začalo pršet. A pak se ještě uvádí takto verze pátá (píšu to z hlavy, takže to nemusí být přesně):

  Je tu ovšem ještě verze pátá

  ale ta není doložená.

  Podle ní ta teta byla táta

  a Golem byla jeho žena.

  Podle této verze celý příběh

  úplně by se nám otočil

  takže bude nejlíp míti za to

  že se Golem přec jen rozmočil.

  Chci tím říci asi toto: Bude nejlepší, když zůstaneme u toho, že pacienti s diabetem a inzulínovou rezistencí mají dodržovat nízko kalorickou stravu a pokud možno dostatečně se pohybovat. Tečka.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, diabetes som mala diagnostikovaný v 5/2017. Od r. 2013 som mala bolesti chodidiel /v práci som veľa chodila a stála/, po veľkom úsilí sa mi podarilo presvedčiť neurológa o EMG /moja smola, všetci ma pokladali za simulanta a psychicky narušenú osobnosť/- m-s polyneuropatia axon. typu ťažkého stupňa, v r. 2019 osteomyelitída. Pomohla hyperbarická komora a ATB, zhojené do 3 mesiacov. Polyneuropatia je veľmi bolestivá, zlepšila sa pohyblivosť prstov. Najvyššia hmotnosť 153 kg v r. 2009, schudla som na 115 kg. Zmena zamestnania, nikdy viac nočné. 5/2017, glyk. hemoglobín 123,6 glykémia 19,8 nasadené Synjardy, pokles na 65, pridaný Bydureon /neznášanlivosť, po niekoľkých mesiacoch zámena za Trulicity/. Trvalo to takmer 1 a pol roka znížiť glyk. hemoglobín na 46. Žiadny výrazný úbytok hmotnosti /od 110-120 kg/. V 3/2018- HT štítnej žľazy, susp. medulárny mikrokarcinom, zvýšený kalcitonín a poz. stimul. test. Histol. nepreukázala, mechanické artefakty a zle hodnotiteľný terén vzorky. thyreoitída, poz. protilátky, po oprácii kalcitonín v norme. Obézna som od útleho detstva, na ZŠ 100 kg. Jediné, čo si pamätám, tak som mávala nízke T3, vyšší TSH, a voľný kortizol, idiopatický hirzutizmus vs. adrenálneho typu. Celý život na diétach. 5/2018 herpes zoster a postherpetická neuralgia nasadený gabapentin, palgotal. vôbec nezaberali ani na polyneuropatiu. Od 3/2020 som na LCHF do 60 g sacharidov, váha 103 kg. už mám iba glucophage XR 1000 1-0-1 a Euthyrox 100 1-0-0. Bydureon mi nepomohol vôbec, skôr naopak, trulicity neviem posúdiť, pretože mne zaberali glifloziny, ktoré som užívala a po osteomyelitíde som ich vysadila a glykémie sa zhoršovali a aj som začala priberať. *Trulicity je asi iba pre pacientov, ktorí veľa jedia. Môj dotaz. Teraz mám ranné fasting glykémie okolo 6-6,7 a 2 hodiny po jedle do 7,5. Pred spaním väčšinou do 6. Hypoglykémie v noci nemám, ale chcela by som upraviť tie ranné hyper kvôli polyneuropatii, inzulín nechcem. Alebo je vhodné vydržať, kým sa pečeň uzdraví? klasické pečeňové testy mám v poriadku, ale určite mám steatózu a som inzulínorezistentná. Škoda že sa nikde nedá otestovať fasting inzulín. Chcem sa spýtať, keďže spolu s LCHF dodržiavam aj IF, tak nejem od 17.00-11.30. Názory na raňajky sa rôznia. je možné ovplyvniť kontraregulačné hormóny jedlom, alebo je fasting lepší. Mne sa okolo hodnoty 6 držia glykémie do obeda. Je lepšie zmeniť fasting okno a vynechať večeru? Môj problém a to dlhodobý je, že mne ráno nechutí jesť a pri jedení ráno mám nauzeu. je dawn efekt prirodzený alebo hodnoty do 7 sú už nežiadúce vzhľadom na neuropatiu. Pri zaradení sacharidov mi glykémie stúpajú niekedy až na 11 a veľmi dlho trvá pokles, tak sa im vyhýbam. Dokonca aj čočka, fazuľa mi veľmi zdvýhajú glykémie. Šport je problém kvôli bolesti, prácu mám teraz nenáročnú na pohyb. Moja otázka je, ako riešiť ranné vysoké glykémie? Katarína

  Odpověď

  Milá Kataríno, přiznám se, že vás obdivuji. Máte od mládí velký sklon k obezitě a podle toho, jak to líčíte, asi se jedná o tzv. syndrom PCOS (syndrom polycystických ovarií), který se projevuje sklonem k obezitě, hirsutismem (zvýšené ochlupení), poruchami menstruačního cyklu, sníženou citlivostí vůči inzulínu a sklonem k diabetu 2. typu. Rozepisuji se takto podrobně proto, aby moji odpověď mohli číst i jiní a nemuseli hledat v Googlu jako já, abych zjistil, co znamenají vaše zkratky:

  LCHF dieta: dieta s velmi nízkým obsahem sacharidů a se zvýšeným obsahem tuků

  IF dieta: intermitentní hladovění

  Obdivuji vás proto, protože jste svojí vůlí dokázala tak výrazně zhubnou a zlepšit vyrovnání diabetu, které bylo jednu dobu hrozivé.

  Vaše bolesti nohou bych asi rovnou hodnotil jako diabetickou polyneuropatii a nepotřeboval bych k tomu ani provádět elektromyografii. Je to porucha vyvolaná dlouhodobě zvýšenými hodnotami glykémie, ale ve vašem případě asi také samotnou inzulínovou rezistencí a obezitou. Je to onemocnění velmi obtížně léčitelné a většina opatření má za cíl jednak tlumit bolesti, ale také předcházet vzniku syndromu diabetické nohy, který vyplývá zejména ze snížené citlivosti nohou a tudíž jejich velké zranitelnosti.

  Pokud se vám podařilo tak výrazně zhubnout a srovnat tím diabetes, mohla byste být spokojená. Vaše výsledky jsou celkem dobré. Metformin je pro vás vhodný lék, používá se i v léčbě PCOS. Další léky je sice možné přidat, ale není to nutné. Mohlo by se jednat např. o glifloziny, které jste již užívala (u nich se uvádí, že mohou lehce zvyšovat riziko syndromu diabetické nohy, ale u vás by asi byly vhodné) nebo o léky typu Trulicity, jež jste asi také již užívala. To, že nyní jíte málo, by nevadilo. Aspoň by vás to podpořilo v tom, abyste vytrvala. Jinak ale máte hodnoty celkem dobré a pokud se to nebude zase zhoršovat, mohla byste být spokojená.

  Hladina inzulínu či C-Peptidu se dá snadno vyšetřit v mnoha laboratořích. Myslím ale, že to ve vašem případě nemá cenu. Skoro jistě budete mít hodnoty vysoké.

  Tak ještě na závěr: gratuluji k silné vůli a přeji vám, aby vás ty nohy moc nebolely. Já doporučuji pro léčbu pregabalin, například lék Lyrica. Většina pacientů jej dobře snáší a nohy po něm méně bolí. Možností je ale více. Poradit by mohl neurolog.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Píchám si inzulín Humalog 100 (až 6x40-50 jednotek a Lantus 60až 80 na noc) a stejně mám vysoký cukr, i přes 20. Jediný způsob, jak snížím cukr je hladovka. Cukr mám vysoký i když se držím a cvičím, zhruba 60 min 3x týdně. Mám těžkou d. polyneuropatii v nohách a bolí mne konečky všech prstů na rukách. K inzulínu beru ještě Jardiance (?) Mám ještě špatná kolena a jediný cvik na nohy je jízda na rotopedu. Bohužel mám nadváhu 186 cm/150 kg. Chodil jsem do fitka a dostal jsem do nohy růži (mám s tím stálý problém) a nemohu chodit (o dvou berlích max 30m). Jan

  Odpověď

  Milý Jane, uznávám, že vaše situace je svízelná. Pomoci by mohlo pořádné hladovění a jakýkoliv pohyb, jehož jste schopen. To je ale snadná rada, ale provedení těžké. Existuje i tzv. bariatrická léčba. Ta spočívá v tom, že po důkladném vyšetření a posouzení by chirurg provedl operační zákrok na vašem zažívacím ústrojí, nejspíše tzv. rukávovitou resekci (operaci žaludku). Váš žaludek by se tím zmenšil, podstatně méně byste jedl a měl menší chuť k jídlu a spolu s dalšími doprovodnými efekty by vám postačovalo mnohem méně inzulínu. Velmi pravděpodobně byste, v případě že byste dobře spolupracoval, během jednoho roku zhubl o 20 až 30 kg a později možná ještě více. Tím by se vám určitě výrazně ulevilo, snáze byste se pohyboval a celkově se cítil zdravější. Naopak, pokud ještě přiberete, stav bude horší a horší.

  Nyní vám silně doporučuji domluvit si schůzku s nutričním terapeutem, který vám předepíše a vysvětlí vhodnou dietu. Myslím tím klasického nutričního specialistu, nikoliv alternativního léčitele. Zvyšovat dávky inzulínu nejspíše nemá cenu, spíše bych se snažil je snižovat. Stejně vám ten inzulín moc nefunguje. Kromě Jardiance (vede k vylučování nadbytečného cukru močí) bych vám doporučoval metformin v dávce 2 000 mg, tedy 2x 1000, případně přípravek Synjardy, který obsahuje jak metformin tak složku Jardiance, ale v 1 tabletě. Místo Lantusu by pro vás byl možná vhodný přípravek Suliqua, který je rovněž kombinovaný a obsahuje kromě inzulínu také další lék, který pomáhá hubnutí a podporuje účinnost inzulínu.

  Měl byste si ale vyžádat konzultaci na pracovišti, které se zabývá tou bariatrickou léčbou. Asi by pro vás nepostačoval již nejjednodušší výkon, kterým je tzv. gastroplickace. Proto byste měl jít na pracoviště specializované pro komplikovanější pacienty. To by mohlo zásadně zlepšit váš život, jen to bude chtít odhodlání.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!