Poradna

těhotenská cukrovka, vyšší ranní hodnoty a večerní jídlo

Datum vložení dotazu: 15.01.2020

Ptá se: Ladislava

Dotaz

Dobrý den jsem ve 13tt a mám vyšší raní hodnoty cukru, měla jsem 5,7 a kontrolní 5,3 mmol/l. Moje otázka zní, jak jíst večer - mám jíst druhou večeři? Popřípadě jakou, nebo jak by jste to řešili vy? Chodím spát cca v 9:30 h a spím tak do 8 hod. takže jsem  11 h až 12 h bez jídla. Ostatní hodnoty mám úplně v pořádku jen ta ranní... Děkuji za odpověď. Ladislava

Odpověď

Dobrý den, z Vašeho dotazu mi není jasné, jestli docházíte na diabetologii a kontrolujete si hladinu cukru na glukometru? Na snížení vyšší glykémie nalačno může pomoci zařazení 2. večeře - interval nočního hladovění by neměl být větší než 8-9 hod. K 2. večeři doporučujeme 20-30 g sacharidů ve formě pečiva se šunkou, sýrem, ořechy atd. není vhodné mléko a ovoce.  Pokud tato opatření nestačí, nasazují se léky příp. inzulín.

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

53 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, včera jsem byla na OGTT. Hodnota nalačno mi vyšla 5,5, po hodině 8,8 a po dvou hodinách 6,5. Výsledky mi zatím sdělila po telefonu sestra (doktorka tam tento týden není) a říkala, že se jí nezdá ta první hodnota. Je hodnota nalačno 5,5 v normě nebo už ne? Předem děkuji.

  Odpověď

  Dobrý den, hodnota lačné glykémie 5,1 a více již svědčí pro těhotenskou cukrovku. Měla by se ale ještě jednou ověřit, tzn. že by Vás Váš gynekolog měl znovu odeslat na vyšetření lačné glykémie. Pokud bude hodnota do 5,1, je vše v pořádku, pokud bude 5,1 a více máte těhotenskou cukrovku. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím chtěla by jsem se optat zda mi hrozí těhotenská cukrovka. Při odběru na cukr jsem měla hodnotu 5,2 tím pádem mi nemohli dat vypít glukózu. Na gynekologii mi bylo řečeno, že je to v pořádku a nic řešit nebudeme. Půjčila jsem si měřič cukru od táty a měřím si na lačno, po snídani hodinu apod. Na lačno mívám, 5,1 nebo 5,2. Po snídani mám potom 6,7 nebo 6,8 více ne. Po večeři jsem dokonce měla jen 4,7. Vůbec nevím jak na tom jsem a zda se vůbec bát, nebo je to v pořádku? Nyní jsem v 28tt. Moc děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, test na těhotenskou cukrovku Vám nebyl správně proveden. Měla byste jít znovu na OGTT. Pokud by byla lačná glykémie opět 5,1 mmol/l a více, je u Vás diagnostiková těhotenská cukrovka. Pokud by byla lačná glykémie pod 5,1, měla byste vypít roztok oGTT.  Podrobněji viz rubrika TĚHOTENSKÁ CUKROVKA, podrubrika diagnostika. Váš ošetřující gynekolog by Vás měl na test znovu odeslat. Teprve podle výsledku testu zjistíme, zda-li cukrovku máte. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Nyní se měřím 3 týdny na glukometru hodnoty, mám ráno nalačno vždy do 5,3 i méně, hodinu po jídle nejvíce 7,2.

  Proto se vás chci zeptat zda je něco špatně a jestli se jedná o hraniční výsledky děkuji Veronika

  Odpověď

  Dobrý den, cílové hodnoty glykémie nalačno jsou do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Vaše naměřené hodnoty jsou tedy v pořádku. Pokračujte v dodržování diabetické diety a kontrolujte si glykémii podle instrukcí Vašeho lékaře. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem ve 27tt a právě jsem podstoupila ogtt. První vyšteření ukázalo glykemii nalačno 5.4 mmol/L, proto jsem na vyšetření šla další den znovu. Naměřili mi hraničních 5.0 mmol/L. Po podání glukosy mi pak byly naměřeny hodnoty 7.6 mmol/L (60 min) a 4.0 mmol/L (120 min). Chtěla jsem se vás zeptat zda jsou hodnoty v normě, jestli náhodou hraniční glykémie nalačno spolu s hodně nízkou hodnotou postprandiální glykémie neznačí počínající gestační diabetes? Tuším, že obavy jsou možná zbytečné, ale nerada bych něco zanedbala. Mnohokrát předem díky za odpověď! J.

  Odpověď

  Dobrý den, nemusíte mít obavy. Vaše hodnoty glykémie během OGTT jsou v pořádku. Nemusíte dodržovat žádnou speciální dietu, ale s cukry to v těhotenství ani mimo těhotenství přehánět nemusíte. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!