Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

ranní glykemie u těhotné

Datum vložení dotazu: 17.01.2023

Ptá se: Eva

Dotaz

Dobrý den, jsem těhotná 9tt, a bohužel mám vysoké ranní glykemie. Kolem 6.7 až 7.2. Píchám tresiba 10j večer kolem 22h, přes den Fiasp 4-3-3. Jak snížit ranní glykemie pomůže například večerní procházka? Inzulín zjevně nestačí. Děkuji Eva
věk: 39 let výška: 150 cm váha: 85 kg těhotenství: 9. týden

Odpověď

Dobrý den,

pokud nestačí dieta a pravidelný režim, musí se ranní glykémie snížit přidáním večerní dávky inzulínu (Tresiba).  Dávky se zvyšují postupně o cca 1-2 jednotky. Pokud se léčíte s DM 2. typu, je možno také přidat tabletky metforminu. 

S pozdravem 

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

303 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, kvůli opakovaně vyšším lačným hodnotám jsem dostala na noc inzulín značky Lantus 6 jednotek. V kolik hodin večer je ideální aplikace? A po kolika hodinách od aplikace je možné měřit lačnou hodnotu? Špatně spím, abych věděla po kolika hodinách mohu nejdřív změřit.

  Odpověď

  Dobrý den, večerní (bazální inzulín) se aplikuje večer mezi 20-22 hod. nezávisle na jídle.  Přesný čas si můžete zvolit podle toho, jak Vám to vyhovuje. Důležité je, abyste ho aplikovala vždy pravidelně ve stejný čas.  Ranní glykémii si pak měřte po probuzení mezi 7:00-9:00. S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, minulý týden mi byl při kontrole u gynekologa zjištěn cukr v moči. Následně mě doktorka poslala na krevní test, kde byla naměřena hodnota 5,5. Od té doby se snažím jíst méně sacharidů, vynechala jsem sladkosti, které jsem si dříve občas dávala. Stejně ale hodnoty nalačno, které měřím glukometrem, jsou nad požadovanou hladiny, tj. 5,5/5,6. Doktorka mi řekla, že mě k diabetologovi v této fázi těhotenství nepošle a že mám jenom upravit jídelníček což jsem udělala. Je to rozhodnutí správní? Mohu pro nápravu udělat ještě něco jiného?

  Odpověď

  Dobrý den, pokud budete mít hodnoty na glukometru pouze lehce vyšší než je norma (nalačno je norma do 5,3 a 1 hodinu po jídle do 7,8) nemá už v tomto týdnu těhotenství velký smysl, abyste byla odeslána na diabetologii. Pokud budou hodnoty od vyšší, tj o více než 0,5, raději k diabetologovi dojděte. Váš gynekolog by měl ještě překontrolovat velikost miminka. Vynechejte vše sladké, včetně sladkých nápojů, jezte častěji a malé porce. Dietní doporučení najdete na Dietní doporučení | cukrovka

  S pozdravem. 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem ve 34 tt. třetího těhotenství. Ať dělám cokoli, ranní lačná glykemie reaguje na léčbu (Metformin + Tresiba) přesně obráceně. Čím vyšší dávky, tím vyšší hodnoty glykemie. Miminko přibírá úměrně věku a žádné problémy nemá. Se sacharidy se denně pohybuji cca do 200g/den dle dietního režimu. PAD i INZ aplikuji ve 22 hodin s 2. večeří a vstávám s dětmi ráno v 6. Již nevím, jak se ke všemu postavit. Ráno se bojím najíst a ve chvíli, kdy mám přes den hodnotu pod 5,5mmol/l, tak kolabuji. S hodnotami po jídle problém nemám. Ve svém stavu přibírám jen 1 kg za 3 týdny. Jsem již zoufalá.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  u některých žen (především u žen s nadváhou) může vlivem těhotenských hormonů hodně stoupat inzulinová rezistence (necitlivost na inzulín), a proto si musejí aplikovat poměrně vysoké dávky inzulínu.  Po porodu se vše zase srovná. Ke snížení ranních glykémií pomáhá 2. večeře, pravidelný stravovací režim a  pravidelný pohyb.

  S pozdravem  

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, HbA1c = 43 a cholesterol 6,2 LDL=3.9 a non-HDL-C=4.4, Dostala jsem Metdormin 500 mg 3x denne. Jelikoz se pokousime o miminko ale prez IVF tak me bylo receno ze budu muset diky komplikacim brat Prednisolone 15 mg prvni mesic a pak se snizi na 5 mg do 12tt. Bohuzel me strasi pani doktorka z kvuli cukru muzu opet potratit. Chtela jsem se zeptat jak mam dal postupovat. Maminka si picha inzulin jiz nekolik let a tatinek me zemrel na rakovinu slinivky brisni pred 31 lety.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  abyste snížila riziko komplikací, je nutné, abyste měla co nejlepší kompenzaci diabetu - tj. glykémie nalačno do 5,3 mmol/l,1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l a glykovaný hemoglobin do 40 mmol/mol. Základem léčby je diabetická dieta s max příjmem do 200g sacharidů/den, pravidelná fyzická aktivita a pravidelný selfmonitoring glykémie na glukometru. Z léků je možné v těhotenství užívat metformin a inzulín. Metformin je možno navýšit až do 2000 mg /den, pak přidáváme inzulín. Nyní byste tedy měla dodržovat dietu, počítat sacharidy, vynechat sladké a další nevhodné potraviny, pravidelně se hýbat (stačí i chůze) a denně se měřit na glukometru. Vše byste to měla pravidelně (cca ve 2-4 týdenních intervalech) konzultovat na diabetologii, ideálně na diabetologické pracoviště specializované na těhotenství. Kortikoidy mohou zvýšit glykémii, o to více je nutné pečlivé sledování a případná úprava terapie.

  Ohledně potratu - HbA1C 43 mmol/mol je jen mírně zvýšená hodnota, riziko potratu je vysoké až při hodnotách nad 50 mol/mol. 

  S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, vím, že se již v několika vláknech řešila otázka rozdílných hodnot na senzoru (systém Minimed - pumpa 780G a senzory Elite4), které mohou být způsobeny zejména v případě velkých oscilací glykémie. Co ale v případě, kdy se zdá být glykémie dle senzoru zcela vyrovnaná (např. mezi jídly stále kolem 5), ale dle glukometru (měřeno vždy po jedné hodiny) jsou rozdíly až 3 jednotky. Jde mi o to, že dle všech doporučení nemá být glykémie u těhotných po jídle vyšší než 7,8. Doteď jsem byla v klidu s tím, že senzor mi ukazuje, že jsem v daném rozmezí, podle glukometru (mám glukometru, který je dle výrobce kalibrován na krevní plazmu - GlucoLab) ale nikoli. Např. před jídlem mám podle glukometru 5,2, dle glukometru ale 7,6 (což je podstatný rozdíl v tom, kolik jednotek inzulinu a jak se najíst). Dle laboratorních testů mám glykovaný hemoglobin 53, dle GMI je to 44,9. Tzv. Time in range mám kolem 80% (což je prý momentálně číslo, které by mělo gynekologa zajímat víc). V době odběru krve jsem dle senzoru měla glykémii 4,2 - dle výsledků v laboratoři byla glykémie 9. Vím, že drobné odchylky tu být mohou, ale pro zajištění co nejlepšího profilu kvůli možnému těhotenství (podstoupila jsem před týdnem IVF-embryotransfer) bych si chtěla být jistá, ze kterých hodnot mám vycházet. Dle názoru mého diabetologa se mám řídit tím, co mi říká senzor. Cílovou hodnotu glykemie mám stanovenu na 5,5..a nejsem si jistá, pokud mám celou noc glykémii kolem 6,5 (na glukometru tedy jistě o něco vyšší), zda je to právě v souvislosti s případným těhotenstvím v pořádku.Děkuji za názor

  Odpověď

  Dobrý den,

  omlouvám se za pozdní odpověď.

  Váš dotaz není vůbec snadný. Chápu Vaše obavy z nepřesnosti měření v graviditě, protože cíle během těhotenství jsou podstatně přísnější než mimo toto období. Zároveň je již na Vašem dotazu vidět, že tato problematika Vám není úplně neznámá a že jste se celým problémem již zabývala.

  Samozřejmě ani glukometr ani senzor nemusí měřit úplně přesně. Povolená odchylka u glukometru je obecně při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při  > 5,6 mmol/l ∓ 15 %. Současně ani senzory nejsou stoprocentně přesné -  jejich nepřesnost se zvyšuje hlavně v pásmu hodně nízkých nebo vysokých glykémií. Rozdílnost  mezi glukometrem a senzorem je samozřejmě ovlivněna i místem měření hladiny cukru. Glukometr stanovuje hladinu glykémie (hladinu cukru v kapilární krvi z prstu), senzor hladinu cukru v mezibuněčné tekutině. Senzory, tak mají oproti glukometrům klidně 15-20 minut zpoždění. To dělá velké rozdíly v hodnotách, hlavně při poklesech a vzestupech hladin cukru - čím prudší pokles/vzestup hladin cukru, tím větší rozdíly měření. 

  Z Vašeho dotazu, ale chápu, že tyto základní informace již znáte a že velké rozdíly měření jsou i při vyrovnané normální hladině cukru -  s rovnou trendovou šipkou na senzoru. Bohužel se může stát, že u někoho senzory nemusí měřit úplně přesně, pak je i otázkou zda je to jen jeden senzor, jedna šarže senzorů (někdy může být vada jen jednoho senzoru či jedné řady senzorů), nebo úplně všechny senzory. 

  Začněte ověřením přesnosti glukometru, který používáte na srovnávání  -  to můžete teoreticky udělat pomocí kontrolního roztoku pro glukometry od stejné firmy, jako máte glukometr. Pokud má Vaše DIA ambulance kalibrovaný glukometr můžete zkusit změření i tam a porovnat hodnoty -  zde připomínám, dvě měření na různých glukometrech (i když ze stejné kapky krve) nejsou nikdy 100% stejné. Případně poproste diabetologa, jestli by nebylo možné dostat nový glukometr. Teprve potom je možné porovnávat měření na senzoru a glukometru -  to lze provádět jen pokud jsou trendové šipky rovně, jak jsem již zmiňovala. 

  Pokud máte dobře měřící glukometr. To co můžu doporučit je začít kalibrovat. Guardian 4 (pro pumpu Minimed G780) je sice bezkalibrační senzor, ale přesto je kalibrace možná a rozhodně upřesňuje měření senzoru. Takže v okamžiku rovných trendových šipek a normálních hladin glukózy doporučuji přeměřit glukometrem a zkalibrovat. Takto kalibrovat 1-2x denně (klidně i 3x). To by mohlo pomoci senzor zpřesnit. Není vhodné kalibrovat při stoupání nebo klesání glykémie.

  Pokud budou rozdíly i přes kalibraci stále hodně velké, zkonzultujte ještě jednou celou situaci se svým diabetologem. 

  Hybridní systém pumpy Minimed 780G bohužel nelze zacílit níže než na 5,5 mmol/l a tak někdy pumpa drží hladiny cukru o něco výše, než je v těhotenství ideální. Bohužel tento systém nebyl původně určen pro cíle v graviditě (i když na nich i těhotné pacientky mohou mít velice hezké výsledky). Tento bod bohužel nelze ovlivnit. Bez senzorů systém nedokáže pracovat a tak doufám, že kalibracemi dosáhnete alespoň určitého zlepšení přesnosti měření.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!