Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

problém v kompenzaci diabetu

Datum vložení dotazu: 06.05.2020

Ptá se: Petr

Dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Moje lékařka je s problémem obeznámena ale její rady nejsou dle mého názoru relevantní k situaci. Zhruba jednou do měsíce mám problém že se probudím s glykémií cca 12-16 mmol/l a i když nic nejím a dávám si dvojité - až trojité dávky inzulínu, tak se mi nedaří glykémii srazit dolů (moje běžná dávka je 10-12 jednotek inzulínu Apidra 3x denně a 20-24 jednotek Lantusu na noc). Během těchto stavů jsem schopný do sebe nadopovat až 70 jednotek Apidry přes den, než se mi povede cukr srazit. Většinou tento stav trvá 2-3 dny, kdy jsem skoro bez jídla, ale každý den je to lepší. Lékařka tvrdí, že je to špatným dávkováním Lantusu na večer, ať vyměním jehlu či celé pero, i přes upozornění, že jsem toto zkoušel odvětí, že neví a nic dále neřeší. Předem děkuji za pomoc s řešením tohoto problému. S pozdravem Petr
váha: 106 kg

Odpověď

Milý Petře, ani já vám nemohu poradit řešení, které spolehlivě povede ke zlepšení. Mohu dát pár obecných rad. Pokud by se vám podařilo je poslechnout, alespoň částečně, určitě by to vyrovnání vašeho diabetu přinejmenším zlepšilo. Nevím ale, jaké je vaše „průměrné“ vyrovnání, např. podle denních profilů či podle hodnoty glykovaného hemoglobinu, nevím také, zda užíváte další léky na diabetes, případně na jiná onemocnění.

Máte evidentně diabetes 2. typu s obezitou a zřejmě výraznou inzulínovou rezistenci (to znamená, že inzulín u vás málo účinkuje).

Základem léčby diabetu 2. typu, prakticky všech forem, je omezení kalorického příjmu. Druhým důležitým faktorem je tělesný pohyb. Jsou to 2 základní věci, které, pokud byste je bral opravdu vážně, by účinkovaly lépe, než inzulín i jiné léky na diabetes.

Proto vám doporučuji následující:

  1. Naučte se rozumět tomu, co jíte. Najděte si v tabulkách, kolik potraviny, které jíte, obsahují sacharidů, tuků a jak moc jsou kalorické. Bylo by nejlepší, kdybyste si pořídil nějakou srozumitelnou knihu, kde to všechno najdete, ale velice by pomohlo, kdybyste navštívil nutričního terapeuta nebo dietní sestru, kteří by si s vámi dali práci a proškolili by vás. Měl byste si vybrat rozumnou dietu, kterou jste ochoten a schopen zvládnout, a potom ji důsledně dodržovat. Navrhuji, abyste měl dietu s omezením sacharidů, např. na 120 g denně, což je na jedné straně málo, ale s ohledem na nadváhu je to až až. Určitě by stačilo, kdybyste jedl jen 3x denně, je možné jíst ale také jen 2x denně. Jen tomu musíte přizpůsobit inzulín. Celkem volně můžete jíst pouze téměř nekalorickou zeleninu, např. hlávkový salát, okurky, rajčata, ředkvičky apod. Já vím, že se to snadno řekne, ale je to řešení. Když sníte víc, tělo to nemá kam ukládat. Snaží se to zabudovat alespoň do tělesného tuku, ale k tomu je potřebný inzulín. Jenže inzulín funguje nedostatečně, takže se ten přebytečný „cukr“, ale i tukové složky potravy, převalují v krvi a ještě k tomu se ukládají do cév.
  2. Ověřte si své tělesné možnosti a více se pohybujte, a to pravidelně. Doporučuje se minimálně 30 min. denně skutečné námahy, ale já doporučuji více. Může se jednat o náročnou procházku, asi takovou, že nemáte vůbec náladu si s někým při tom povídat, protože byste to neudýchal. To vede nejen k určitému hubnutí, ale zejména to zlepšuje účinnost inzulínu a spotřebuje to ten nadbytek cukru a tuků v krvi. Když budete body 1 a 2 dodržovat aspoň týden, už se dostaví určité zlepšení. Pokud to vydržíte měsíc, jasně se to projeví.
  3. Zvýšené glykémie pacienta nutí, aby si podával větší dávky inzulínu. U pacienta s diabetem 1. typu to funguje celkem spolehlivě, ale u typu 2 nemusí. Jak se dávky zvyšují, tak se citlivost vůči inzulínu může ještě více zhoršovat. Body 1 a 2 fungují lépe. Možná ale by se pro vás hodily některé jiné léky, které účinnost inzulínu zlepšují nebo fungují úplně jinak. Pravděpodobně již užíváte lék metformin (Glucophage, Stadamet, Metformin či např. Siofor). Pro většinu lidí je vhodná dávka 2x 1000 mg. Nabízí se k tomu ale ještě další, např. tzv. analoga GLP-1, která se dávají injekčně, 1x denně nebo také 1x týdně. Existuje i varianta s inzulínem Lantus v jedné injekci (přípravek Suliqua). V tabletách existují tzv. glifloziny, které zvyšují vylučování nadbytečného cukru močí, to by se také mohlo hodit. Tyto možnosti ale musíte projednat s vaším diabetologem.
  4. Je také dobré projednat vaši ostatní léčbu. Za zmínku stojí zejména různé obstřiky bolavých kloubů. K tomu se nejčastěji používají kortikoidy, které účinnost inzulínu snižují a zhoršují vyrovnání diabetu. Jejich používání je potřeba u diabetiků pečlivě zdůvodnit.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Poznámka redakce:

pokud by Vás zaujaly níže uvedené rubriky a jejich podrubriky na našem webu, potěší nás to:

ŽIVOTOSPRÁVA

Pohyb

Fyzická aktivita a selfmonitoring aneb na co dávat pozor

Nízkosacharidová dieta - LOWCARB

Náhradní sladidla

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

638 dotazů

  • Dotaz

    Mám diabetes 2. typu 34 let. V roce 2019 jsem měla rakovinu prsu. Od té doby si musím píchat 4x denně inzulín a za těch 5 let jsem přibrala 10 kg. Nyní mi byla nasazena Forxiga pro hraniční hodnotu ledvin. Děsí mě příkazový leták. Lék mi předepsal diabetolog. Obvodní lékařka by tento lék vůbec nedávala pro jeho nedostatečný výzkum. Mohu tento lék užívat?Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    dobrý den

    lék Forxiga prošel klinickými studiemi, ve kterých prokázal v dlouhodobém horizontu výrazně pozitivní vliv na ledviny, ochranu cév a zlepšení kontroly cukru. Byl následně schválen regulačními úřady, které posuzují účinek a možné nežádoucí účinky léků. Proto bych se nebála o jeho bezpečnost.

    Jeho užívání zpomaluje zhoršování funkce ledvin, vede ke snížení hmotnosti cca  3-5 kg. Ano mohou se projevit nežádoucí účinky (cca u 5-7% pacientů), v případě potíží se lék vysazuje. Hodně jej nyní doporučujeme právě pacientům s nedostatečně kontrolovanou cukrovkou nebo s nemocemi ledvin či srdce.

    Myslím že jej můžete vyzkoušet a sama posoudíte jaký vliv bude mít na hodnoty krevního cukru a jak jej budete tolerovat.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mohu si ozempic aplikovat sama,nebo musí být lékař Zdeňka

    Odpověď

    Milá Zdeňko, Ozempic se dávají pacienti sami doma. V balení léku je přiložen návod, jak postupovat, ale před první dávkou by vám to měli ukázat lékař nebo zdravotní sestra. Potřebujete k tomu tenkou injekční jehlu, kterou si nasadíte na aplikační pero, ve kterém je lék obsažen. Je to velmi jednoduché a nemusíte z toho mít obavy.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat za jak dlouho začne působit inzulín na noc Toujeo ,začala jsem 1.3 2024 aplikovat inzulín 6j a postupně až 14j a pořád mám ráno glyk.pře 8-9,5 nevím proč? Nechce se mi zvyšovat dávku inzulinu.Jak funguje noční inzulín,když si ho píchnu ve 23 hodin a ráno v 6 mám vysokou glyk.Pohybu mám dost a dietu se snažím držet taky. Děkuji za odpověď i za to jak se diabetikům věnujete. Radka

    Odpověď

    Milá Radko, insulin Toujeo působí velmi dlouze, déle než 24 hod. To vede k tomu, že při podávání jednou denně trvá několik dní, než se jeho hladina v těle ustálí. Je proto nutné vždy hodnotit výsledek změny dávky až po alespoň 4 dnech, potom je již efekt poměrně stabilní. Po týdenní léčbě se již dá říci, že Toujeo vlastně „nezačíná“ působit po podání injekce, ale působí stabilně celých 24 hodin a jeho hladina je v průběhu celé noci i dne vyrovnaná.

    Pokud tedy máte opakovaně např. ráno na lačno glykémie vyšší, než byste si přála a přitom jíte vyhovující množství sacharidů, tak je zřejmě vhodné dávku trochu zvýšit a čekat několik dní, než se opět hladiny ustálí. Hodnoty kolem 9 mmol/l na lačno jsou opravdu mírně zvýšené. Nemáte-li nadváhu a nejíte-li příliš sacharidů (odhadem více než 200 g/den při pečlivém počítání), je vhodné dávku ještě zvýšit třeba na 18 j. Dále uvidíte po několika dnech a případně dávku i potom ještě lehce zvýšíte, bude-li to třeba.

    Lékař vám tento inzulín nasadil proto, že usoudil, že vaše tělo není schopné tvořit dostatečné množství vlastního inzulínu. To není vaše vina, i když potřebu inzulínu můžete do určité míry snížit menším příjmem sacharidů a větší tělesnou aktivitou. Dávku je potřeba postupně určit takovou, která vám zajistí dobré ranní glykémie (a dobré glykémie i během dne před jídly), aniž by docházelo k hypoglykémiím.

    Pokud by vám potom glykémie stoupaly příliš po jídle, bylo by možná nutné přidat ještě jiný typ inzulínu podávaný krátce před jídly. To ale ve vašem případě zřejmě nebude nutné.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžu ozempic sem po.mozkove mrtvici Michal

    Odpověď

    Milý Michale, stav po mozkové mrtvici není důvodem, abyste Ozempic nemohl užívat. Zároveň ale není jisté, zda je pro vás Ozempic vhodný. To musí posoudit váš lékař. Ozempic má svoje předepisovací omezení, aby byl hrazen ze zdravotního pojištění. Pokud nemáte diabetes, musel byste si jej kupovat.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Léčím se pomocí chemoterapie s rakovinou prsu. Na chemoterapie chodím každý týden (mám už 6 aplikaci z 12) a už 3 týden mám nasazené, kvůli reakci (tlak v zádech, pocit dušnosti), Dexamethason 4mg 2tbl večer před chemoterapii a 2 tbl v den chemoterapie. Navíc v samotné infúzi mám ještě dávku 8mg. Chtěla jsem se zeptat, o kolik zvedají kortikoidy cukr zdravému, cukrovkou neléčenému člověku? Změnila jsem se prozatím jen před večeří a měla jsem 8,8. Moc děkuji. Iva

    Odpověď

    Milá Ivo, dexametason je velmi účinný glukokortikoid, který se používá k posílení a ke zlepšení tolerance chemoterapie. Jako jiné kortikoidy snižuje efekt inzulínu. To je u řady osob provázeno jeho zvýšenou sekrecí. Pokud tělo již nedokáže produkovat více inzulínu, zvyšuje se glykémie.

    Jinými slovy, ke zvýšení glykémie nemusí vůbec docházet. Zvláště, pokud se lék nedává trvale, ale jen nárazově. Není tedy možné říci, o kolik bude glykémii zvyšovat. Může to být od nuly až po vznik jasného diabetu, zejména u osob, které mají nadváhu, málo se pohybují a obecně mají již bez toho sníženou kapacitu produkovat inzulín.

    Hodnota glykémie 8,8 před večeří je mírně zvýšená, ale nic vážného se zatím neděje. Pomoci byste mohla zdravou stravou s omezením sacharidů a pokud možno tělesným pohybem, což se ale dobře řekne, ale často velmi obtížně dodržuje v době, kdy podstupujete chemoterapii. Je dobré na zvýšenou glykémii upozornit svého lékaře – onkologa, aby uvážil, zda je možné používat dávky kortikoidů nižší. No, držím palce, ať to dobře dopadne!

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!