Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Ozempik nebo Saxenda

Datum vložení dotazu: 16.02.2024

Ptá se: MUDr.Eva

Dotaz

Jsem lékařka, mám diabetes mell. ll. typu, selhání ledvin a jsem obézní. Saxenda pomáhala tak 2 měsíce, teď mám pocit, že už mě nepomáhá. Bylo by v mém případě vhodné přejít na Ozempic? Děkuji, Eva.
věk: 75 let výška: 156 cm váha: 86 kg

Odpověď

Milá paní doktorko Evo,

Ozempic je v podpoře hubnutí účinnější než Saxenda. Záleží ovšem na dávce. V zahraničí se používá vyšší dávka semaglutidu než je v Ozempicu a asi to působí ještě více. Já bych ovšem ve vašem případě nesahal k extrémům. Nevím také, do jaké míry vám obezita dělá obtíže. Pokud máte selhání ledvin, tak asi jste léčena dialýzou nebo brzy budete. Já bych vám doporučoval s nutričním terapeutem vypracovat individuální dietu, která by obsahovala všechny pro vás důležité látky a měla omezené sacharidy, které postačují v malé míře. Žádoucí by bylo trochu zhubnout a udržovat dobré vyrovnání diabetu, dobrý krevní tlak a přijatelné hodnoty krevních tuků. Pokud se nepřipravujete k transplantační léčbě, což asi nikoliv, tak si myslím, že dramatické hubnutí pro vás nebude úplně vhodné, spíš takové pomalé, rozumné. S Ozempicem bych začínal v nízké dávce a možná to ani nezvyšoval do té plné. Rozhodně bych vám ale doporučoval spolupracovat s nutričním specialistou, určitě by vám také pomohl motivačně.

Návrh redakce: doporučujeme podívat se na náš nový projekt Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, kde je možné si v Typu diety vybrat množství sacharidů denně, dietu si zvolit se svačinami (5 jídel denně, nebo bez svačin (3 jídla denně). Klikněte pak na Generovat náhodně a inspirace je na světě:-)

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

95 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, prosím jak zjistím, kolik g sacharidů je pro mě denně optimální? Mám cukrovku 2. typu, 91 kg (zhubla jsem za rok ze 110 kg), 34 let, sport 4x týdně, beru 1 tbl Maysiglu + 1 tbl glukophage, dlouhodobý cukr teď z březnové kontroly 43. Moc děkuji za odpověď. Renáta

  Odpověď

  Milá Renáto, především vám opravdu gratuluju, že jste zhubla téměř o 20 kg. To je pozoruhodný úspěch. Jen se snažte si jej udržet, bude to těžké.

  Vy stále máte nadváhu, a tak by kalorické omezení mělo nadále pokračovat. Měla byste jíst co nejvíce málo sladké zeleniny, málo sladkého ovoce, přiměřené množství zdravých bílkovin s nízkým obsahem živočišných tuků (řekněme 60 – 80 g bílkovin denně), a pokud možno málo sacharidů. V podstatě ta zelenina a ovoce už jich bude obsahovat skoro dostatek. Já vám navrhuji maximálně 150 g denně, ale in 120 g by bylo dost. Jen je nutné skutečně započítávat všechny, tedy i ty v omáčkách, salátech, v polévce a podobně. Pravděpodobně se v dietě vyznáte, když jste tak úspěšná. Můžete se ale podívat i na naše stránky, jsou tam pěkné návrhy s propočtem sacharidů a s fotografiemi.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, lékař mi zjistil diabet typu2, jsem po operaci srdce(dvojitý bajpass) je šance získat tento lék na předpis lékaře Dekuji Jana

  Odpověď

  Milá Jano, tzv. analoga GLP-1 mají u nás v ČR svoje omezení, aby mohla být předepisována a plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Především jsou hrazeny u diabetiků 2. typu, u kterých léčba jinými běžnějšími léky (zejména metforminem) není dostatečně efektivní. Druhou podmínkou také je, že diabetes není dostatečně dobře vyrovnaný a jeho léčba by měla být zintenzivněna.

  Nevím, zda vy užíváte na diabetes nějaké léky a zda je váš diabetes dobře vyrovnaný, případně není. To, že jste po operaci srdečních cév by nemělo vadit. Abyste zhubla je naopak velmi vhodné. Analoga GLP-1 však u nás nejsou hrazena pro samotný účel hubnutí. To znamená, že osoby, které nemají diabetes, případně mají diabetes velmi dobře vyrovnaný a chtějí zhubnout, si tento lék musejí zaplatit. 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem dlouholetá diabetička II. typu, několik let jsem na inzulínu (nyní denně 3x 14 j. Humalog, 1x 60 j. Tresiba). Dlouhodobý cukr mám v poslední době kolem 70-80, BMI přes 35. Postupně léty pozvolna přibírám, sužují mě velké hlady a hubnutí se nedaří. Požádala jsem obvodní diabetoložku, zda by mi mohla napsat Ozempic (mám i doporučení z nefrologie), ale řekla mi, že nesplňuji kritéria, jelikož si píchám inzulin (kritéria dlouhodobého cukru i BMI splňuji). Chtěla bych vědět, jestli má diabetoložka pravdu, nebo je její tvrzení jen důsledkem jakési zášti, kdy na mě několikrát i křičela, kvůli mým špatným výsledkům. Opravdu nesplňuji kritéria pro předepsání Ozempicu? Děkuji za odpověď. Jindra

  Odpověď

  Milá Jindřiško, na téměř stejné dotazy odpovídáme opakovaně a silně doporučujeme, abyste se na našem webu podívala, zda se již někdo vaši otázku dříve nekladl.

  Podrobnou odpověď máte např. zde:

  https://www.cukrovka.cz/poradna/mam-diabetes-2.-typu-a-chtela-bych-lek-ozempic

  Zde znovu opakuji výpis z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ohledně hrazení Ozempicu:

  „Semaglutid (Ozempic) je hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.“

  Vaše paní doktorka má pravdu a pravidlo nemůže porušit. Vy byste si ovšem mohla lék sama hradit. Jeho cena na měsíc ne zpravidla 2 800 až 3 000 Kč na měsíc.

  Ozempic ale není lék zázračný a bez přísně dodržované diety se neobejdete, tedy pokud chcete zhubnout. Je ale jasné, že léčba obezity je velmi obtížná a vyžaduje komplexní přístup. Paní doktorka by vás mohla poslat do obezitologické ambulance, kde by vám mohli poradit, jakou dietu držet, jak zlepšit svoji motivaci k jejímu dodržování a mohly by vám navrhnout i jiné postupy. Bez dlouhodobé podpory od specialistů se neobejdete, moc vám tedy doporučuji vyhledat odbornou péči v léčbě obezity.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, chtel bych se zeptat, rad bych zhubnul ze svych 88kg na idealne 78-80. Cvicim pravidelne avsak i pravidelne jim, hlavne vecer a sladke bohuzel, takze sice mi pohyb prospiva mentalne ale vaha se nehybe. Cukrovku nemam ale snazim se ziskat informace ohledne ozempicu. Je mozne ze by lek mohl pomoci dat dolu kila ? Vopred dekuji za odpoved. Jakub

  Odpověď

  Milý Jakube, v ČR se registrován pro účely hubnutí jeden přípravek ze skupiny tzv. GLP-1 analogů, a to Saxenda. Tento lék se používá k léčbě diabetu 2. typu, ale je možné jej předepsat také jinak zdravé osobě, která chce hubnout. Dávkování je o něco vyšší, než se běžně požívá v léčbě diabetu. Lék prokazatelně pomáhá hubnout většině osob, která nepůsobí kontraproduktivně, tj. nekazí efekt nadměrným jídlem. Lék se podává 1x denně podkožní injekcí a stojí asi 3 000 Kč. na jeden měsíc.

  V léčbě diabetu se používají i jiné přípravky z této lékové skupiny. V ČR připadá v úvahu zejména Ozempic. Ten ale není v ČR čistě pro hubnutí registrován. Lékař jej může předepsat i osobě bez diabetu (+ další kritéria pro nasazení), ale příslušná osoba musí podepsat, že bere na vědomí, že se jedná o nasazení mimo schválenou indikaci v ČR. Jinak v zahraničí se lék pro tyto účely prodává. Např. přípravek Vegowy obsahuje stejnou látku jako Ozempic, jenom dávkování je vyšší. U nás ale tento přípravek není dostupný.

  Po Ozempicu je stále velká poptávka, takže přechodně jej nebylo možné osobám bez diabetu předepisovat, ale nyní je lék prý již dostupný. Je ovšem nutné za něj platit, a to opět asi 3 000 Kč na jeden měsíc.

  Oba léky by vám mohly pomoci hubnout, nicméně pokud nejste odhodlán držet pořádnou dietu, bude to efekt jen dočasný. Musíte si uvědomit, proč chcete zhubnout a co pro to jste ochoten udělat. Protože opravdu nejste obézní, myslím, že je trochu zbytečné na svém těle experimentovat a bylo by lepší v sobě sebrat silnější motivaci. Všechno je to o množství jídla, respektive jeho kalorické hodnotě Ozempic i Saxenda snižují chuť jídlu a vyvolávají méně či více nevolnost.

  Doporučení redakce: 

  podívejte se na naše Fotojídelníčky, kde si můžete zvolit přesně definované množství cukru na den...

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám dotaz . Před rokem jsem skončil na JIP kvůli hyperglykemie - hodnota 90 mmol/l. V nemocnici jsem byl více jak 2 týdny na JIP + 14 dni na interně. Pak jsem začal používat inzulin před jídlem a noční. Dříve jsem se léčil s diabetes 2. stupně jenom tablety. Teď po roce paní doktorka mi odstavila inzulin přes den, před jídlem. Mám jenom noční (30 jednotek). Používám 2x denně Xigduo 1000mg. Moje tělesna váha klesla ze 150 na 118 kg. Mám každodenně pohyb, posilovnu. Snažím se dále shodit váhu a dodržovat dietu. Poslední dlouhodobý cukr jsem měl 36. Teď pan doktor (praktický) poslal mě na vyšetření slinivky. Hodnoty cukru mám 6,0 mmol/l nalačno a kolem 7,5 -2 hod. po jídle. Je možné, že přestanu také užívat noční inzulin? Jednou, když jsem si zapomněl použit inzulin před spaním, ranní hodnota glykemie byla ještě menši než před užíváním (5,5 mmol/l). Paní diabetoložka mi řekla, že to může souviset s nějakým syndromem a noční inzulin mi nedoporučila odstavit. Své paní doktorce důvěřuji, ale zajímá mě, jestli se to může stát? Pro mě zázrakem je i to, že po tak závažným stavu jsem mohl přejit z denního inzulinu na jiné léky. Moc děkuji za váš názor. S pozdravem Piotr

  Odpověď

  Milý Petře, za svoje vlohy ke vzniku diabetu člověk nemůže a není hezké mu to vyčítat. Na druhé straně, pokud člověk takové vlohy má, měl by proti nim bojovat. Zejména by měl mít trvale dostatek pohybu a relativně málo jíst, jakkoliv je to obtížné.

  Vy jste ale byl, podle toho, jak to líčíte, případ, kdy se člověk opravdu "projí" až k diabetu.

  Později jste to pochopil a velmi statečně jste s k tomu postavil. Zhubnul jste a začal se více pohybovat. Diabetes se náramně zlepšil.

  Nyní je důležité v tomto úsilí pokračovat. Váš vlastní inzulín v tom těžkém období už na vaše jídlo nestačil, a to propukl diabetes. Nyní se to zlepšilo a stačí vám jen jedna noční dávka inzulínu, která vás chrání zejména během noci, aby glykémie k ránu nestoupala.

  Myslím si, že pokud si budete glykémie řádně monitorovat, dalo by se zkusit postupně dávku inzulínu na noc snižovat. Ne proto, že bychom vás chtěli ušetřit té injekce  (nic na tom není), ale aby se ještě lépe podpořilo hubnutí. Rozhodně se ale musíte dohodnout s vaším lékařem. Že by vysazení inzulínu samo o sobě snižovalo glykémii, to není možné. Ale může být, že váš vlastní inzulín se po zhubnutí "vzmužil" a už vašem tělu stačí sám. Pamatujte jen ale na to, že musíte jíst opravdu málo kalorickou stravu a máte se pohybovat. Postupujte ale pomalu a kontrolujte si glykémie.

  Doporučení redakce: Podívejte se na náš nový projekt Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, kde je možné si v Typu diety vybrat množství sacharidů denně, dietu si zvolit se svačinami (5 jídel denně, nebo bez svačin (3 jídla denně). Klikněte pak na Generovat náhodně a dietní jídelníček je na světě. Jídla v něm lze samozřejmě měnit dle Vaší chuti s tím, že množství sacharidů, které jste si v Typu diety zvolil, zůstává zachováno.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!