Poradna

OGTT - vyšší hodnota na lačno, ostatní v pořádku

Datum vložení dotazu: 03.07.2020

Ptá se: Ivana

Dotaz

Dobrý den, podstoupila jsem OGTT (25tt) a vyšla mi první hodnota 5,3, ostatní hodnoty mám v normě (přesné číslo nevím, sestřička říkala, že jsou úplně v pořádku). Zatím ně nikdo nikam neodeslal. Léčím se se štítnou žlázou, takže na krev teď chodím často a vždy mám hodnotu na lačno 4, 4,1 apod., dva týdny před OGTT dokonce 3,8. Je možné, aby se během dvou týdnů zvýšila hodnota na lačno z dlouhodobé hodnoty kolem 4 na 5,3? Jím pořád zhruba stejně, nic se nezměnilo. Večer před testem, mezi 8-9h večer, jsem měla větší večeři, protože jsem nestihla svačit, tj. cca 3 chleby se sýrem - mohlo to mít nějaký vliv? Nedokážu si tu vyšší lačnou hodnotu vysvětlit, když jinak ji mám i v průběhu těhotenství výrazně pod kritickou hranicí. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, vyšší glykémie nalačno během OGTT by vždy měla být zopakována. Někdy se může z různých důvodů (i třeba chybného odběru či zpracování vzorků) stát, že dojde ke zkreslení výsledků. Určitě doporučuji provést kontrolní glykémii nalačno.

S pozdravem

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

83 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den, byla mi diagnostikovana tehotenska cukrovka a lekar mi ihned nasadil leky se sdelenim, ze dieta ani kazdodenni mereni cukru neni potreba. Pouze kontrola za mesic. Je to standartni postup ci nikoliv? Lacnou mam 4,85. Pri OoGt jsem mela po hodine hodnotu 10,5. Zvolili byste spise dietni rezim s merenim ci tento postup? Dekuji

  Odpověď

  Dobrý den, 

  základem léčby těhotenské cukrovky jsou dietní opatření, pravidelná fyzická aktivita a kontrola glykémie (hladiny cukru v krvi) na glukometru. Teprve pokud tato opatření nestačí, zahajujeme farmakoterapii (tabletky metforminu nebo inzulín).  V dietě se ale pokračuje nadále.  Léčba se upravuje podle naměřených hodnot glykémie na glukometru. Bez diety a měření na glukometru nelze léčit těhotenskou cukrovku!!!!

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, mela bych na vas dotaz. Ve stredu 15. cervence jsem byla na testech na tehotenskou cukrovku, zatezovy test mi v laboratori neudelali, hodnotu nalacno jsem mela 5.23. Sestricka z gynekologie mi rekla drzet striktni dietu a test nalacno zopakovat, vynechala jsem tedy cca tyden sladke, ovoce jen dopoledne, davala si tedy pozor na potraviny s vyssim vyskytem cukru nad 5g na 100g, ale jedla pecivo, testoviny, brambory, ryzi, nevazila jsem si nic. Dnes tj. 23. cervenece jsem nalacno mela 5,06 mela, zatezovy test mi byl udelan. Vysledek je, ze vse je v poradku. Setkala jsem s nazory, ze jsem pred druhym testem nemela upravovat vubec jidelnicek, ze vysledky mohou byt napriklad falesne negativni. Myslite, ze by to tak mohlo byt? Pripadne, jak postupovat? Mela bych si koupit glukometr a merit si hodnoty? Nechci nijak ohrozit maleho. Dekuji za odpoved. Martina

  Odpověď

  Dobrý den, den před zátěžovým testem není potřeba držet žádnou speciální dietu. Měla byste jíst běžnou stravu, jen 8 hodin před testem pak již nic nejíst, pít pouze čistou vodu. Lačná glykémie během screeningového testu na těhotenskou cukrovku nám ukazuje, jak je Vaše tělo schopno regulovat hladinu cukru v krvi. To se dá ovlivnit dietou, ale dlouhodobou (týden je málo). A tak jak jste svou dietu popsala, vynechala jste pouze sladké, ostatní sacharidy jste ponechala. Vaše dieta hodnotu lačné glykémie zásadně ovlivnit nemohla. Není tedy potřeba, abyste si kupovala glukometr ani držela speciální dietu. Jezte běžnou stravu a sladké pouze občas - to není dobré ani pro zdravou těhotnou ženu ?.

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zdravím můžu se zeptat? Před 3 dni jsem byla na oGTT testu s výsledkem 5,6 mmol/l, ale den před testem jsem měla čerstvou ovocnou šťávu a pak mi paní poradila, že možná z toho to mám vysoký. Pak říkali, že mám ještě jeden pokus do konce týdne a dnes opět jsem tam byla a pořád jsem měla 5,5. Včera jsem nejedla nic sladkého, ani žádné ovoce, pak jsem si ráno dala ovocnou kaši s jogurtem a pak odpoledne a na večer domácí polévku s trochou chleba. Denně jsem pila čistou vodu a chodila na procházky. Večeři jsem si dala ve 20:30 a to bylo vše. Do rána jsem vůbec nic nejedla, jenom pila čistou vodu. Tak můj dotaz je, jestli je to možné, že mám takové výsledky, protože jsem nedodržovala žádnou dietu před testy, nebo se jedná o cukrovku v těhotenství? Děkuji s pozdravem

  Odpověď

  Dobrý den, podle výsledků testů se u Vás jedná o těhotenskou cukrovku. Pro diagnózu stačí 2x vyšší lačná glykémie (nad 5,1). Váš gynekolog by Vás nyní měl poslat na diabetologii k dalšímu sledování. S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, reaguji na Vaši odpověď a doporučení zařazení druhé večeře při zvýšené glykemii na lačno. Myslela jsem si, že v tom určitou roli může sehrát dlouhé noční lačnění. Nicméně mi není jasné, jak toto dodržet. Chodím spát cca v 20:30, vstávám v 5:00 kvůli tomu abych se v 6:00 nasnídala. To má opravdu dlouhý spánek vliv na hodnotu ranní glykémie? Tudíž se člověk musí přizpůsobit nejen stravou, ale celým denním režimem včetně odpočinku a spánku ? Nedokáži si představit, že musím například ještě ve 22:00 hod jíst, aby se glykemie nalačno srovnala. Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, 

  často i úprava režimu, především pravidelnost, pomáhá upravit hodnoty glykémie. Samozřejmě ale není nutné vstávat příliš časně, abyste se mohla nasnídat. Zkuste večer jíst, co nejdéle, aby to pro Vás bylo ještě příjemné a ráno se nasnídat co nejdříve je to možné. Pokud nedojde k poklesu lačných glykémií, je potřeba zahájit farmakoterapii (metformin, inzulín).

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem těhotná a mám diabetes Mody3. Jsem ted ve 28. týdnu těhotenství a už 3. týden si měřím na lačno glykemií 7 a 1h. po snidani 13, a 2h. po snídani 11. Odpoledne již více méně v normě. Diabetolog vychází z glykovaného hemoglobinu HbA1c 37 v min měsíci 32, že jej mám v normě, tedy není potřeba inzulín. Že pokud bychom ho nasadili, tak by dítě mohlo být malé, nedovyživené. Je tento postup a myšlenka spravná? Denní přísun sacharidů 130, spíše se obávám aby dítě nebylo nevyživené z mé dia diety. Děkuji moc za rady.

  Odpověď

  Dobrý den, cílové glykémie v těhotenství jsou pro všechny typy diabetu stejné - nalačno do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Měla by Vám tedy být zahájena léčba inzulínem (bazální, večerní inzulín), aby došlo ke snížení lačných glykémií, popř. i inzulín krátkodobý ke snídani. Podaný inzulín miminku neubližuje, neprostupuje placentou. Miminku mohou ublížit vysoké glykémie, způsobují diabetickou fetopatii. 

  S pozdravem  

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!