Poradna

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

nízká tělesná teplota, pálení, brnění v nohách postupuje výš

Datum vložení dotazu: 11.12.2021

Ptá se: Hana

Dotaz

Dobrý den, léčím se tři roky s Parkynsonem a nyní mě na EMG zjistili polyneuropatii senzitivní. mývám k večeru zimnici a teplotu pod 36 a níž. Pálí a brní mně nohy, někdy je mám rozpálené jindy studené. začínají i pálit ruce, někdy brní i dolní část obličeje. chodím po různých vyšetřeních, také mně p. doktorka napsala doporučení na DIA poradnu, ale obj. doby jsou až tři měsíce. To samé na odběr lumbální punkce. Když nejste z okresu, nebo se tam přímo neléčíte tak vás nevezmou. Léčím se v Praze, protože v mém okolí nebyl žádný volný neurolog a ten p. doktor co jsem se u něj léčila mě neposlal ani na krev a tak to došlo takto daleko, že mně je čím dál hůř. Léky jako Pragabalin, Gabapentin u mně vyvolávají ještě větší pálení a třes ruky a obličej mám celý ztuhlý. Nevím jestli se z toho alespoň trochu dostanu, i když se p. doktorka snaží najít příčinu. Hana
věk: 69 let výška: 168 cm váha: 78 kg

Odpověď

Milá Hano, u vás se jedná přinejmenším o 2 poruchy, které se kombinují: Parkinsonova nemoc a diabetes. Já na dálku nemohou znát váš klinický stav a také nevím, jaké léky užíváte a jak dobře či špatně je vyrovnaný diabetes.

Myslím, že pomoci by vám měl na prvním místě váš obvodní lékař, který by vás měl znát. Ten by usoudil, zda nutně potřebujete dalšího odborného lékaře, či zda to zatím počká. Mohl by také s odborníkem konzultovat i telefonicky a pak vám poradit.

Některé vaše příznaky mohou být také projevem nežádoucích účinků některých léků, které se používají na Parkinsonovu nemoc, případně na léčbu vysokého krevního tlaku. Já ale nevím, jaké léky užíváte a v jaké dávce.

Kromě návštěvy obvodního lékaře co nejdříve vám doporučuji:

Ověřte si, jak máte vyrovnaný diabetes. Každé zlepšení se postupně projeví a vaše obtíže se mohou zmírnit. Pijete dostatečně?

Je dost možné, že máte diabetickou polyneuropatii. Ta je velmi častá a má mnoho projevů. Nejlépe na ni funguje dlouhodobé zlepšení vyrovnání diabetu. Jinak pro tuto nemoc nejsou žádné léky, které by průběh nemoci zlepšovaly. Používají se léky, které zmírňují obtíže a mezi ně patří např. zmiňovaný pregabalin (např. lék Lyrica). Ten funguje většinou dobře a nemá časté nežádoucí účinky. Jen je potřeba začít menší dávkou, např. 2x 75 mg.

Elektromyografie je vyšetření, které může pomoci odhalit porušení vašich nervů a případně vyloučit jiné příčiny než diabetes a parkinsonismus. Co se týče diabetu, nic zásadního to pro vaši léčbu nepřinese. Toto vyšetření mívá dlouhou objednací dobu, ale já si myslím, že to nespěchá, protože vám to žádnou okamžitou pomoc nepřinese. Porucha se najde skoro u všech osob, které mají déle trvající diabetes.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

77 dotazů

 • Dotaz

  Uz 3 dny semi mota hlava cukr mam 8 tlak mam v poradku Dasa

  Odpověď

  Milá Dášo, na vaši otázku nedovedu bez znalostí vašeho zdravotního stavu odpovědět. Motání hlavy může mít řadu příčin. Mezi nejčastější patří:

  Nízký nebo příliš vysoký krevní tlak.

  Chudokrevnost.

  Metabolická nerovnováha, např. hyperglykémie či hypoglykémie.

  Střevní infekce, případně počínající nějaké infekční onemocnění.

  Postižení ústrojí rovnováhy ve vnitřním uchu, případně přímo v mozku.

  Diabetická autonomní neuropatie – většinou při dlouho trvajícím diabetu.

  Postižení cév, které zásobují mozek krví.

  Používání různých léků, např. na depresi, na uklidnění, příliš velké dávky léků na krevní tlak.

  Je tedy nezbytné, abyste se dostavila k lékaři, který váš zdravotní stav posoudí

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Často se zadejchávám 

  Josef

  Odpověď

  Milý Josefe, letos vám bude 72 let, máte velmi těžkou nadváhu a máte diabetes. Důvodů pro vaši dušnost může být více a takto na dálku to nemohu posoudit. Uvedu tedy několik příčin, které se mohou vztahovat k tomu, co o vás vím a dále uvedu několik dalších možných příčin:

  • Samotná nadváha je dostatečný důvod k dušnosti. Člověk to do určitého věku dokáže překonávat, ale časem ho to prostě unaví. Zhubnout by jistě pomohlo, i kdyby příčina byla ještě jiná.
  • Někdy se u pacientů s diabetem, zvláště pokud mají nadváhu, nedostatečně vyrovnaný diabetes a případně zvýšený krevní tlak, vyvíjí nedostatečnost srdeční. Dlouho trvající metabolickou poruchou dochází k postupnému snížení výkonnosti srdečního svalu, který navíc musí zvládat vysoké nároky, především vzhledem k obezitě.
  • U dlouho trvajícího, zejména nedostatečně kontrolovaného diabetu, může docházet k postižení srdečních cév. To se může projevit nejen nedostatečnou funkcí srdce, ale může dojít i k infarktu myokardu, který nemusel být rozpoznán.

  Můžete ale mít také onemocnění plic, o kterém nepíšete. Např. tzv. obstruktivní chorobu bronchopulmonální, která je častější také u obézních osob, zejména u kuřáků.

  Pocit dušnosti vyvolává také hromadění tekutiny v těle, což je často průvodní jev u onemocnění srdce, ale také ledvin. Projevovalo by se to mimo jiné otoky, zejména na nohách. Onemocnění ledvin může být také provázeno chudokrevností, která rovněž může být příčinou dušnosti.

  Jak vidíte, nemohu vám na dálku dát příliš užitečných rad. Měl byste podstoupit lékařské vyšetření a zatím dbát na to, abyste neměl vysoký krevní tlak a nepoužíval příliš mnoho kuchyňské soli v jídle. No a to hubnutí, to je úkol na delší dobu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, po prodělané TIA mám cévu skleroticky změněnou (ale jde jen o malé, nástěnné změny) a je lehce ve svém průsvitu rozšířená. Je možnost, že se může céva sama opravit, lze něčím podpořit pružnost a pevnost cév (vitamín C, Ascorutin)? Jana

  TIA (tranzitorní ischemická ataka - drobná cévní mozková příhoda po krátkodobém nedokrvení některých částí mozku -pozn. redakce)

  Odpověď

  Milá paní Jano, přejeme dobrý den, předkládáme Vám poněkud komplexnější odpověď na téma, které si zaslouží větší pozornost. V současné době se připravuje článek o přípravcích pro zlepšení kvality cév, tzv. venofarmakách. Váš dotaz jsme poskytli třem odborníkům, farmakologovi PharmDr. Suchopárovi, klinikovi prof. MUDr. Saudkovi a výzkumníkovi v oblasti vývoje léčiv a doplňků stravy PharmDr. Krajíčkovi. Doufáme, že jejich reakce na Váš dotaz budou přínosné. Nicméně vždy apelujeme na to, že změny v léčbě je třeba konzultovat s lékařem, který zná celou Vaši anamnézu.

  Vaše redakce

  ................................................

  Vážená paní Jano, na vzniku aterosklerotických změn se obvykle podílí souhra více faktorů, z nichž některé ovlivnit lze (vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevních tuků, zejména cholesterolu, nedostatek pohybu, diabetes, nevhodná strava, kouření, pití většího množství alkoholických nápojů) a jiné ovlivnit možné v zásadě není možné (genetická dispozice, věk, pohlaví). Podpora pružnosti a pevnosti cév proto nemá univerzální lék, který by vždy a u všech pacientů pomohl. Navíc léčba pacienta musí být komplexní ve vztahu ke všem faktorům, jejichž příklady uvádím výše. Vím z vlastní zkušenosti, že nejméně ochotně přijímáme tzv. režimová opatření. Prostě se nám nechce měnit jídelníček a zajistit si dostatek zeleniny a ovoce, používat správné tuky, omezit sůl, atd. Stejně tak se nám nechce podstoupit pohybovou aktivitu, i když postačí jen chůze na vzdálenost řádově několika tisíc kroků. Všechna režimová opatření navíc fungují až s časovým odstupem po poměrně dlouhé době. Mnohem raději bychom chtěli kouzelnou pilulku. Řadu nepříznivých faktorů lze ovlivnit i léky, vysoký krevní tlak antihypertenzivy, hypercholesterolémii léky ze skupiny statinů, cukrovku vhodným antidiabetikem. Také cévy lze v jejich činnosti podpořit např. flavonoidy, které mají protizánětlivý a antioxidační účinek, čímž příznivě ovlivňují tzv. endoteliální dysfunkci (poruchu funkce cévní stěny). Mezi flavonoidy však existují značné rozdíly v účinnosti, pouze pro některé z nich byly zveřejněny dostatečné důkazy, že mají příznivý efekt (např. Detralex nebo Cyclo 3 fort). Tyto prokazatelně účinné flavonoidy, však jsou pouze na lékařský předpis. V některých případech je dokonce nutné aterosklerotické změny řešit chirurgickým zákrokem, což asi není Vás případ.

  Pokud bych shrnul doporučení, jak zlepšit funkci cév, pak bych Vám doporučil zvýšit pohybovou aktivitu, zvýšit podíl zeleniny ve stravě, přidat ovoce (zejména citrusové), celozrnné potraviny a ryby. Pro všechny pacienty s aterosklerózou by mělo platit, že je nezbytné, aby omezili solení, alkohol a přestali kouřit. Je také nezbytné snížit krevní tlak a hladinu krevního cukru (obojí zhoršuje endoteliální dysfunkci). Stejně tak je zcela nezbytné snížit hladinu krevních tuků, zejména tzv. LDL-cholesterolu. Neznám žádné podrobnosti o Vašem zdravotním stavu, proto se omlouvám, že uvádím široká obecná doporučení. Na závěr pak musím ještě uvést, že léky jako je Detralex nebo Cyclo 3 fort také zlepšují endoteliální dysfunkci, zlepšují cirkulaci krve a současně normalizují propustnost kapilár, nehledě na to, že mají příznivý vliv i na lymfatickou cirkulaci.

  Jsem si jist, že každý lékař Vám na základě podrobné znalosti Vašeho zdravotního stavu výše uvedené léčebné možnosti může poskytnout. Znovu uvádí, že neexistuje žádná zázračná pilulka, která by mávnutím kouzelného proutku vše vyřešila. Ateroskerotické změny vznikají pomalu (roky) a postupně, nemohou proto rychle zmizet, ani když budete mít optimální léčbu. Buďte proto trpělivá a hlavně optimistická, budete-li Vy sama chtít, určitě se Vám vše podaří.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s.)

  .....................................................

  Milá Jano, uvádíte velmi málo podrobností, a tak není lehké vám poradit více "na tělo". Vlastně uvádíte jen jeden důležitý fakt, že jste prodělala tzv. TIA, což znamená "přechodnou mozkovou příhodu". Už to samo o sobě ale postačuje k tomu, abychom vyslovili závažné podezření na pokročilou aterosklerózu vašich cév. Vy sice neuvádíte, jakou cévu vám vyšetřovali, ale pravděpodobně se jednalo o krkavice, které jsou dobře přístupné k vyšetření ultrazvukem. Je na nich snazší prokázat přímo aterosklerotické postižení a dokonce v případě závažnějšího zúžení je možné toto zúžení léčit chirurgickým zákrokem.

  To, že vám tam nezjistili závažný nález, rozhodně neznamená, že vaše cévy jsou v pořádku. Kromě toho je také nutné vyloučit přítomnost nějaké srdeční nepravidelnosti, především tzv. fibrilace síní. To ale velmi pravděpodobně váš lékař učinil.

  Jako prevenci dalšího opakování TIA doporučuji následující, a to i když neznám vaši léčbu, stav diabetu, věk apod.

  1. Udržovat dobrý krevní tlak, tedy skutečně v normě či blízko normy (do 130/90)

  2. Mít v pořádku hladiny krevních tuků, což lze ovlivnit nejen dietou, ale řadou dnes dostupných léků. Rovněž byste při vašem riziku měla mít tyto hladiny v normě. Tato norma je dnes přísná, a tak většina pacientů s diabetem po prodělané TIA tyto léky užívá.

  3. Mít dobře vyrovnaný diabetes

  4. Podle rozhodnutí lékaře užívat některý z tzv. antiagregačních léků nebo jejich kombinaci. Jsou to léky, které brání shlukování krevních destiček a tím předcházejí ulpívání krevních sraženin na stěně poškozených cév.

  Nějaké pomocné léky sice existují, ale vedle výše uvedených doporučení mají jen podružný význam.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  ........................................

  Vážená paní Jano, na zpevnění cév a snížení jejich propustnosti se používá řada volně dostupných doplňků stravy. Z našich zkušeností lze bez obav doporučit také betaescin v kombinaci s přírodním vitamínem C (Acerola), dopravu do mozku zajistí směs piperinu a chavicinu z černého pepře. Uvedená směs zvyšuje i stabilitu cév, snižuje jejich propustnost, zvyšuje pružnost cév a žil, snižuje otoky a má také antioxidační účinky. Je rovněž důležité, že směs snižuje lepivost krevních destiček, stávají se hladkými (doslova jako teflon). Dávkuje se 1-2 tablety večer, podle závažnosti onemocnění. Jedná se o doplněk stravy Flow'EN, držitelem licence je spol. Essens. Ke zvážení je i podávání vitamínu K2 (typ MK7), protože ten dokáže postupně pláty eliminovat. Pozor, nedoporučuji používat verze s vitamínem D3, protože by se do těla mohlo dostat nežádoucí množství kalcia. Ideální je monoprodukt vitamínu K2 v dávce nejméně 180 mikrogramů.

  (odpovídá PharmDr. Milan Krajíček, K2pharm s.r.o.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň. Mamka 74 rokov, má cukrovku dm2 typu. Pred 2 týždňami jej opuchol palec. Neboli, ale je ružový a teplejší. A začal bočit do vnútra. Teraz sa jej na boku vytvorila akási zatvrdlina a je modrastá. Mame sa obávať diabetickeho vredu? Mamka ma dm asi od 50 tky. 2x denne sa pichá. Kompenzovana je dobre.

  Odpověď

  Milá Mariko, „diabetického vředu“ se má obávat každý pacient s delším trváním diabetu, ať již se mu vytvoří na noze cokoliv nenormálního. To, co ukazujete, může odpovídat tvořícímu se defektu už samo o sobě. Ale i jiné příčiny, např. otlaky, drobné úrazy a podobně na noze samy o sobě se mohou vyvinout do obrazu diabetického vředu. To, že to nebolí, je spíše horší známka, protože naznačuje postižení nervů. Kromě toho má vaše matka deformity prstů, které jsou také rizikem pro vznik defektů.

  Proto: dejte jemné obklady okolo prstů, aby na sebe ani na botu netlačily, nenechte maminku nikam samotnou chodit ani se příliš pohybovat chůzí, okamžitě kontaktujte tzv. podiatrické pracoviště, jejich seznam v Čechách najdete zde: https://www.diab.cz/seznam-podiatrickych-ambulanci

  Pokud by maminka dostala zvýšené teploty či se objevil otok či mokvání, bylo by vhodné hned nasadit antibiotikum. Zásadní je rychlá akce. Prevence či včasná léčba jsou mnohem snazší než léčba rozvinutého defektu!

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!