Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

může lékař předepsat GLP 1, když jsem prodělala zánět slinivky břišní

Datum vložení dotazu: 07.02.2024

Ptá se: Eva

Dotaz

může lékař předepsat GLP 1, když jsem prodělala zánět slinivky břišní před 6ti lety. Eva
věk: 74 let výška: 165 cm váha: 83 kg

Odpověď

Milá Evo, tzv. analoga glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1) mohou velmi vzácně vyvolat zánět slinivky břišní (asi v jednom případě ze 4 tisíc). Na druhé straně příčinou zánětu slinivky jsou u nás žlučníkové kameny, alkohol, vysoké hladiny krevních tuků (velmi vysoké), vysoké hladiny vápníku (při určitých poruchách jeho metabolismu), obezita, poranění, vrozené poruchy vývoje pankreatu či genetické defekty.

Já bych GLP-1 u osoby se zánětem slinivky v anamnéze podával velmi obezřetně, pakliže by jiné léky nebyly vhodné. Uvažoval bych o tom u diabetika s výraznou obezitou, u něhož se nedaří dosáhnout poklesu jiným způsobem. Pacienta bych ale o riziku tohoto léku informoval a poradil se s ním, zda má velký zájem tyto léky užívat při této (malé) možnosti, že by se zánět slinivky mohl opakovat.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

90 dotazů

 • Dotaz

  Jsem lékařka, mám diabetes mell. ll. typu, selhání ledvin a jsem obézní. Saxenda pomáhala tak 2 měsíce, teď mám pocit, že už mě nepomáhá. Bylo by v mém případě vhodné přejít na Ozempic? Děkuji, Eva.

  Odpověď

  Milá paní doktorko Evo,

  Ozempic je v podpoře hubnutí účinnější než Saxenda. Záleží ovšem na dávce. V zahraničí se používá vyšší dávka semaglutidu než je v Ozempicu a asi to působí ještě více. Já bych ovšem ve vašem případě nesahal k extrémům. Nevím také, do jaké míry vám obezita dělá obtíže. Pokud máte selhání ledvin, tak asi jste léčena dialýzou nebo brzy budete. Já bych vám doporučoval s nutričním terapeutem vypracovat individuální dietu, která by obsahovala všechny pro vás důležité látky a měla omezené sacharidy, které postačují v malé míře. Žádoucí by bylo trochu zhubnout a udržovat dobré vyrovnání diabetu, dobrý krevní tlak a přijatelné hodnoty krevních tuků. Pokud se nepřipravujete k transplantační léčbě, což asi nikoliv, tak si myslím, že dramatické hubnutí pro vás nebude úplně vhodné, spíš takové pomalé, rozumné. S Ozempicem bych začínal v nízké dávce a možná to ani nezvyšoval do té plné. Rozhodně bych vám ale doporučoval spolupracovat s nutričním specialistou, určitě by vám také pomohl motivačně.

  Návrh redakce: doporučujeme podívat se na náš nový projekt Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, kde je možné si v Typu diety vybrat množství sacharidů denně, dietu si zvolit se svačinami (5 jídel denně, nebo bez svačin (3 jídla denně). Klikněte pak na Generovat náhodně a inspirace je na světě:-)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, diabetoložka mi doporučila léčbu inj. Saxenda. Nyní diabetes na léčbě 1-0-1 Eucreas 50/1000mg. dl. cukr 42. BMI 28,7. Je léčba vhodná? Zhubnout se mi dlouhodobě nedaří. Obávám se možných nežádoucích účinků. Markéta

  Odpověď

  Milá Markéto, a dlouhodobých nežádoucích účinků obezity se nebojíte?

  Nežádoucí účinky Saxendy jsou velmi vzácné, když mezi ně nebudu počítat nevolnost a snížení chuti k jídlu, protože to jsou vlastně účinky žádoucí. Je potřeba začínat s dávkami pomalu, aby vás případná nevolnost neodradila. Tělo si postupně zvykne a dávku je pak možné zvyšovat.

  Doporučení redakce: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím užívala jsem na cukrovku Minidiab a Synjardy a nechodila jsem ani gram. Léky pan doktor vyměnil za Synjardy 5mg, Glimepirid mylan 3mg a Ribelsus 7mg.Je možné, že po této změně léků jsem zhubla 8 kilo nebo mám hledat chybu v těle někde jinde? Ivana

  Odpověď

  Milá Ivano, já si nechci dělat legraci, ale bez ní mi to nedá. Já tedy také nemám zrovna ideální váhu, ale chybu nehledám nikde jinde v těle ani ve svých lécích, ale zejména ve své puse, která je skoro stále při chuti. Možná, že u vás je to jinak, ale spíše bych řekl, že nikoliv. A já vás z toho neviním, prostě takoví jsme. Ale měli bychom to vědět a něco proti tomu dělat. Dnes existují léky, které pomáhají hubnutí, ale ony zato od nás také něco chtějí a když je pak nebereme, a brát je nemůžeme věčně, tak nám bez silné vůle bude hrozit, že se nám zase náš nemilený OTP (okrasný tukový pás) vrátí.

  U obézních pacientů s nadváhou se nyní s výhodou používají léky, které nestimulují produkci inzulínu, ale spíše zlepšují jeho účinnost. K takovým patří např. kombinovaný lék Synjardy. Naopak oba léky Minidiab i Glimepirid stimulují sekreci inzulínu a k hubnutí nepřispívají. Jsou to léky dosti podobné.

  Naproti tomu Rybelsus představuje moderní antidiabetikum, které zlepšuje efekt inzulínu, ale také snižuje pocit sytosti a zmenšuje chuť k jídlu. U osob, které se snaží a drží dietu, zpravidla vede k mírnému až výraznému hubnutí, podobně jako injekční bratříček tohoto léku velmi populární Ozempic. Ve vašem případě jde tedy velmi pravděpodobně o efekt tohoto léku. Vy byste si ale měla být vědoma, že bez vaší snahy a silné vůle tento efekt nebude trvat věčně.

  Poznámka redakce: Doporučujeme k Vaší pozornosti naše Fotojídelníčky

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím, jaké máte zkušenosti s vysazováním Saxendy poté, když pacient zhubne na požadovanou hmotnost? Je obvyklé, že pacient začne znovu víc jíst a přijde jojo efekt? Karla

  Odpověď

  Milá Karlo, je zejména důležité, abyste svůj úspěch náležitě zaprotokolovala a abyste si vysloužila nějaké ocenění, třeba doma a nebo v nejhorším případě jen sama od sebe. Mělo by být patrné, že si svou váhu chcete udržet a ne ji zase nabrat. Měla byste být připravena na potíže a měla byste mít nad sebou nějaký dohled, nejlépe obezitologa, nebo alespoň nutričního terapeuta.

  Máte pravdu, že řada lidí váhu zase nabere zpět, ale to rozhodně neznamená, že to tak musí být u vás. Bez vůle byste nezhubla ani s tou Saxendou. Neopouštějte tedy lékařskou péči, veďte si svůj dietní deník a dávejte si různé dárky za to, že to nadále vydržíte. Lépe vám poradit nemohu, ale specialisté na takovou léčbu by vám jistě navrhli další podpůrné postupy.

  Návrh redakce: Možná by Vás mohl zaujmout náš nový projekt Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek s definovanou dávkou sacharidů na den

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dodržuju dietu, vůbec, vůbec nejím cukr, kupuju vše bez cukru, sladím čaj , kávu jenom stévií, jím k Stadamet i diamizin gurmar a piju bylinky,pečivu se vyhýbám, stále tvrdě pracuji jako doručovatelka, denně nechodím 5 a víc km. Přesto mám stále dlouhodobý cukr 54, takže na mě Dr kouká jako na pažravce, co diety nedodržuje. ( Žiju stále vedle nákladních aut)..Kde je teda či může být chyba?? Děkuji za odp. Jana

  Odpověď

  Milá Jano, opakovaně zde píšeme, že diabetes 2. typu se vyvíjí u osob, které k tomu mají určité vrozené metabolické vlohy. Porucha zpočátku není příliš patrná, ale postupně se vyvíjí snížená citlivost vůči inzulínu a později také klesá schopnost produkovat inzulín, když tělo již nestačí té snížené citlivosti čelit.

  Aby nevznikl diabetes, je pro tomu nutné systematicky bojovat dostupnými prostředky, a to zdaleka nejsou léky, ani zázračné přípravky jako Diamizin. Je to silná vůle, pravidelný spíše náročný tělesný pohyb a zejména omezení kalorického příjmu a prevence obezity. Právě obezita je tím hlavním vyvolávajícím faktorem, který nastartuje vrozené vlohy a způsobí diabetes.

  Diabetes 2. typu se většinou rozvíjí léta, krůček za krůčkem. Nakonec, jako ve vašem případě, má člověk vysoký stupeň obezity, který není možné zvládnout jednoduchým a teprve ne krátkodobým opatřením. Je to práce na několik let a v podstatě nekončící...

  To, že nejíte přímý cukr a sladké potraviny zabraňuje tomu, aby vám bezprostředně po pozření rychle nestoupala glykémie, ale jinak je to stejný cukr, na který se v těle nakonec promění i tmavé pečivo a všechny ostatní stravitelné sacharidy v potravě.

  Je naprosto nesprávné označovat vás, jak píšete, za „pažravce“, ale přesto se téměř jediná pomoc nabízí právě celkové omezení kalorického příjmu. K tomu je potřeba systematické zaučení, nejlépe v obezitologické poradně. Každý víme, že nestačí jen tak vám to doporučit a kráčet dál. Ale ani z vaší strany není možný takový přístup, musíte k tomu sama dospět a sama se rozhodnout, že s tím něco uděláte, a to opravdu.

  Z léků by vám mohly pomoci analoga GLP-1, která pomáhají hubnout a snižují chuť k jídlu, kromě toho, že zlepšují vyrovnání diabetu. U vás by to zřejmě bylo plně indikované a lék by byl plně hrazený.

  Ptala jste se, kde je chyba. Nyní jsem vám to velmi stručně vysvětlil. Prosím, neberte tuto odpověď, jako by byla na otázku, kde je vina. Rozhodně ne vina. Vím, že to máte obtížné a že se snažíte. Poštovní doručovatelka je navíc náročným zaměstnáním, ale alespoň máte dostatek pohybu, a ta auta všude, to s vámi souhlasím...

  Poznámka redakce:

  Váš BMI je 44, a nad číslo 40 se jedná již o obezitu 3. stupně, vyšší už není, takže je nyní nezbytné začít nejlépe pod odborným dohledem dodržovat dietu s přesně definovaným množstvím sacharidů v potravě. Doporučujeme prostudovat si například dietu na našich stránkách, pokud Vám nebude doporučena jiná. Naleznete ji zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

  Současně zvažte léčbu pomocí analogů GLP-1, jak doporučuje pan profesor. Základní informace o této skupině látek naleznete v pěkném článku od diabetologa MUDr. Edelsbergera zde: https://www.cukrovka.cz/lecba-cukrovky-2.-typu-analogy-glp-1, a také ve spoustě dalších odpovědí na téma GLP-1, či Ozempic (když si zadáte klíčové slovo do vyhledávače v Poradně)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!