Poradna

Mám těhotenskou cukrovku? Jaké mám mít hodnoty glykémie?

Datum vložení dotazu: 26.08.2019

Ptá se: Andrea

Dotaz

Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o radu. Od začátku těhotenství mám velmi silné nevolnosti, byla jsem i na kapačkách. Nyní zvracím stále již ale jen ráno, bohužel od žaludku je mi nevolno denně ale výrazně méně. Do 20 tt. jsem měla stravu opravdu moc špatnou pomáhali mi jen vodove lednáky, moc stravy jsem nejedla, hodně hladověla, nedalo se jíst. A popíjela trochu coly, která mi pomáhala na žaludek. Při testu na t.cukrovku ve 27tt. jsem měla hodnoty 4,1-10,2-7,3. Gynekolog mě odeslal do dia.poradny. Kde mi doktorka řekla, že vlivem jak jsem hodně zhubla a poté přibrala na vlastní původní váhu nemám cukrovku. Za 4 týdny krev na lačno a potém dvě hodiny po snídani.To je vše. Tatínek má glukometr,tak mi půjčil. Měřím si podle rad na internetu před jídlem a hodinu po. Na lačno mívám 4,6-4,8. Hodinu po snídani 7,3-7,6. Jednou se mi stalo 8,4 poté za dvě hodiny jsem si změřila a bylo 6,4. Po večeři mívám hodnoty 7,8 a jednou jsem měla za dvě hodiny 7,7. Podle ultrazvuku miminko je v pořádku, ale má zvětšený žlučník. Jsem ve 28tt. Mám strach o miminko jestli mu neubližuji a jestli bude v pořádku, je to první miminko. Bydlím v malém městečku, kde dia poradna je už tak hodně daleko. Andrea

Odpověď

Milá Andreo, v úvodu mé odpovědi dovolte, abych předeslal 3 poznámky, z nichž tu 3. říkám samozřejmě žertem. Tedy:

 1. Na stránkách našeho webu se problematice gestačního diabetu dosti věnujeme a naleznete tam velmi výstižný přehled od odbornic na slovo vzatých. Kromě toho jsme na podobné dotazy odpovídali již dříve, projděte si rubriku Cukrovka a těhotenství v naší Poradně.
 2. Já jsem obecně diabetolog a mám celkem znalosti v celé šíři oboru. Nicméně nejsem ani gynekolog, ani specialista na gestační (těhotenskou) cukrovku. V řadě gynekologických center existují nyní specializované diabetologické ambulance právě pro těhotné. Lékaři se tomuto problému věnují velmi pečlivě a jejich kritéria jsou velmi přísná. Má to pak později význam i pro vedení porodu a další sledování matky po porodu. Doporučuji také k nahlédnutí velmi podrobné stránky našich autorek na gestační diabetes těhotenská cukrovka.cz.
 3. I když tedy nejsem specialista na těhotenskou cukrovku, dovolím si vám odpovědět. Snad je to i tím, že mám doma silně těhotnou kočku. Má neustále hlad a i když je při tom trochu mlsná, sežere na co přijde, a když jím já, seká mi drápky kolem pusy a snaží se mi sousto ukradnout. Tak mám také pochopení pro váš hlad, který může být o to větší, že pak vás zase trápí nevolnost. Snad se to v pozdějším průběhu zlepší. Máte jen tu výhodu, že vy se na miminko těšíte, ale já mám velké starosti, komu ta naše „miminka“ dám.

Podle současných dosti přísných kritérií máte těhotenskou cukrovku, i když podle výsledků, které udáváte, není porucha vážná. Na lačno jsou vždycky glykémie normální a po jídle, respektive v průběhu glykemické křivky, jen lehce překračují normu. Nevím, jak na tom jste s hmotností, ale zřejmě jste spíše štíhlá, alespoň podle toho, že jste z počátku těhotenství spíše zhubla a nyní teprve začínáte mírně nabírat.

Věřím, že vaše nevolnosti nyní již začnou ustupovat, a tak byste mohla a měla jíst pravidelně, spíše menší dávky jídel. Na diabetické dietě není vůbec nic špatného, je to v podstatě zdravá dieta, která je vhodná pro každého. Vám stoupají glykémie hlavně po jídle. Proto bych vám doporučoval jíst spíše malé dávky častěji a nepřesahovat celkové doporučené množství sacharidů, což může být pro vás asi 220 g denně. Neměla byste jíst vysloveně sladká jídla, pít sladké nápoje. Ovoce je pochopitelně vhodné, ale i zde je třeba sledovat obsah sacharidů. Proto opět opakuji, že byste měla sníst třeba jedno jablko či jeden pomeranč najednou a další až třeba za hodinu. Hodně sladké ovoce, jako třeba banány či meruňky není příliš vhodné. Stejně tak slazené kompoty. Je také možné, že pro nevolnost někdy dlouho nejíte a potom toho sníte příliš najednou. Tomu se snažte vyhnout.

Nechte otci jeho glukometr, ať je může plně využívat a pořiďte si svůj. Asi by vám ho dal váš diabetolog, ale dá se také koupit. Měla byste se občas měřit a vaším cílem by měly být glykémie na lačno pod 5,3 mmol/l. Za 1 hod. po jídle pak pod 7,8 mmol/l a za 2 hodiny pod 6,7 mmol/l. Vidíte, že vaše porucha není velká, tak se uklidněte a nemějte zbytečné obavy. Jen občas překročíte toto doporučení, a když se vyhnete těm sladkým jídlům, tak se možná i to upraví. Jen kdyby se stav zhoršil, tak včas navštivte jakéhokoliv diabetologa. Mohla byste případně potřebovat nějaké léky, ale nyní to není nutné.

Přeju vám, ať už se vám udělá dobře, abyste se mohla v klidu těšit na mimino, a užila si tohle velmi důležité období života v klidu.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

56 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem těhotná 28.týden. Před týdnem v pondělí jsem byla na OGTT, kde mi vzali nalačno krev a po hodině zjistili hodnotu 5,2 což prý znamená,že v zátěžovém testu nemohou nadále pokračovat, vzala jsem si výsledky a jela ke svému gynekologovi. Ten mi vypsal žádanku na diabetologii. Když jsem tam hned druhý den přijela a předložila výsledky z krve nalačno, oznámili mi, že jsem již braná jako pacient s těhotenskou cukrovkou. Před odchodem z nemocnice mi měřili cukr a měla jsem po snídani (kde jsem mimochodem měla i kávu s cukrem) hodnotu 4,6, kterou ale nikam nezapisovali. Dostala jsem glukometr a mám zapisovat hodnoty ráno nalačno před jídlem a hodinu po jídle. Ráno nalačno mi vycházela hodnota 4,9 a hodinu po snídani 6,2. Před obědem 5,2 a hodinu po obědě 5,6. Před večeří 5,8 a hodinu po večeři 6,7. Nemyslím si, že jsou to nějak velké hodnoty, a to se přiznám, že jsem během dne měla kávu se šlehačkou, 2 palačinky s tvarohem a 4 sušenky Bebe. Co jsem slyšela a četla, pokud vyjde krev napoprvé nalačno více jak 5,2, tak by se měl odběr druhý den opakovat, mě ho ale nikdo nedělal. A v nemocnici z tohoto jednoho výsledku usoudili, že jsem brána automaticky jako pacient s těhotenskou cukrovkou. Zajímá mě proto Váš názor na mou danou situaci. Děkuji za odpověď a omlouvám se za tak dlouhou a vyčerpávající zprávu. Hezký zbytek dne. Veronika

  Odpověď

  Dobrý den, máte pravdu. Pokud máte nalačno 5,1 a více, měl by být kontrolní odběr proveden následující den a podle výsledku buď diagnostikována těhotenská cukrovka nebo pokračovat v OGTT.

  Přesný postup najdete na https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám otázku ohledně hladiny cukru v krvi a diagnostice. Účastnila jsem se "povinného" testu na těhotenskou cukrovku. První cukr v krvi na lačno 5.2 m/ l (test neproveden) druhý pokus cukr v krvi na lačno 5.1 m/l (test neproveden) na základě těchto dvou hraničních hodnot diagnostikovaná těhotenská cukrovka a byla jsem poslána na diabetologii. Poučena ohledně diety a hodnot cukru v krvi na lačno do 5.3 m/l měření po jídle 7.8 m/ l. Měřím cukr 4 x denně na lačno a pak hodinu po každém hlavním jídle. Mé hodnoty na lačno jsou vždy do 5 m/ l a po jídlech max. 6.5 m/l ( dietu nedržím a jím tak jak jsem byla zvyklá). Ještě dodám, že nemám žádné předpoklady pro vznik tzn. BMI 22.5 žádná cukrovka v rodině žádné otoky nohou.Otázka zní opravdu mám těhotenskou cukrovku, nebo se jedná pouze pro přísné hodnoty pro stanovení diagnózy? Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, Vaše hodnoty hladiny cukru během screeningového testu na těhotenskou cukrovku splňují diagnostická kritéria a těhotenská cukrovka Vám byla správně diagnostikována. U každé ženy se cukrovka může různě rozvinout, některé ženě stačí lehčí omezení cukru, některá  musí opravdu přísně dodržovat dietu a některé musí být i nasazena farmakoterapie. To se vždy pozná až v průběhu těhotenství, podle výsledků OGTT to nelze předvídat,  cukrovka se dokonce může zhoršit až ke konci těhotenství. Proto dostáváte glukometr a kontrolujete si cukr v průběhu těhotenství. U Vás bude pravděpodobně porucha metabolismu cukru mírnější, pro hodnocení je také potřeba znát hodnotu glykovaného hemoglobinu (odběry ze žíly v laboratoři). Doporučuji Vám dodržovat racionální stavu, omezit příjem rychlých cukrů, pokračovat v selfmonitoringu (není nutné denně, stačí 2x do týdne) a dál sledovat, jak se bude u Vás těhotenská cukrovka vyvíjet. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Měřila jsem si dnes cukr 1 hod.po oběde a měla jsem 6,1 a pak po 2hod. jsem měla 6,8.Nezdálo se mi to, tak ze stejný kapky krve o pár sekund na to jsem si ho změřila ještě jednou (s novým proužkem) a hodnota byla 6,4. Je to normální? Diabetologička mi řekla že po jídle 2 hod. by měli být hodnoty max 6,0

  Odpověď

  Dobrý den, cílové hodnoty glykémie při selfmonitoringu (měření na glukometru) jsou 1 hod po jídle do 7,8 mmol/l a za 2 hod do 6,7 mmol/l. Při měření na glukometru může dojít k určité chybě - záleží na množství krve, zda-li jste si ruce umyla apod. Proto je možné, že při opakovaném měření v tu samou dobu naměříte trochu rozdílné hodnoty. Jedna vyšší hodnota nic neznamená. Pokud by byly hodnoty opakovaně vyšší, vyhledejte Vašeho lékaře. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, včera jsem byla na OGTT. Hodnota nalačno mi vyšla 5,5, po hodině 8,8 a po dvou hodinách 6,5. Výsledky mi zatím sdělila po telefonu sestra (doktorka tam tento týden není) a říkala, že se jí nezdá ta první hodnota. Je hodnota nalačno 5,5 v normě nebo už ne? Předem děkuji.

  Odpověď

  Dobrý den, hodnota lačné glykémie 5,1 a více již svědčí pro těhotenskou cukrovku. Měla by se ale ještě jednou ověřit, tzn. že by Vás Váš gynekolog měl znovu odeslat na vyšetření lačné glykémie. Pokud bude hodnota do 5,1, je vše v pořádku, pokud bude 5,1 a více máte těhotenskou cukrovku. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím chtěla by jsem se optat zda mi hrozí těhotenská cukrovka. Při odběru na cukr jsem měla hodnotu 5,2 tím pádem mi nemohli dat vypít glukózu. Na gynekologii mi bylo řečeno, že je to v pořádku a nic řešit nebudeme. Půjčila jsem si měřič cukru od táty a měřím si na lačno, po snídani hodinu apod. Na lačno mívám, 5,1 nebo 5,2. Po snídani mám potom 6,7 nebo 6,8 více ne. Po večeři jsem dokonce měla jen 4,7. Vůbec nevím jak na tom jsem a zda se vůbec bát, nebo je to v pořádku? Nyní jsem v 28tt. Moc děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, test na těhotenskou cukrovku Vám nebyl správně proveden. Měla byste jít znovu na OGTT. Pokud by byla lačná glykémie opět 5,1 mmol/l a více, je u Vás diagnostiková těhotenská cukrovka. Pokud by byla lačná glykémie pod 5,1, měla byste vypít roztok oGTT.  Podrobněji viz rubrika TĚHOTENSKÁ CUKROVKA, podrubrika diagnostika. Váš ošetřující gynekolog by Vás měl na test znovu odeslat. Teprve podle výsledku testu zjistíme, zda-li cukrovku máte. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!