Poradna

Mám těhotenskou cukrovku? Jaké mám mít hodnoty glykémie?

Datum vložení dotazu: 26.08.2019

Ptá se: Andrea

Dotaz

Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o radu. Od začátku těhotenství mám velmi silné nevolnosti, byla jsem i na kapačkách. Nyní zvracím stále již ale jen ráno, bohužel od žaludku je mi nevolno denně ale výrazně méně. Do 20 tt. jsem měla stravu opravdu moc špatnou pomáhali mi jen vodove lednáky, moc stravy jsem nejedla, hodně hladověla, nedalo se jíst. A popíjela trochu coly, která mi pomáhala na žaludek. Při testu na t.cukrovku ve 27tt. jsem měla hodnoty 4,1-10,2-7,3. Gynekolog mě odeslal do dia.poradny. Kde mi doktorka řekla, že vlivem jak jsem hodně zhubla a poté přibrala na vlastní původní váhu nemám cukrovku. Za 4 týdny krev na lačno a potém dvě hodiny po snídani.To je vše. Tatínek má glukometr,tak mi půjčil. Měřím si podle rad na internetu před jídlem a hodinu po. Na lačno mívám 4,6-4,8. Hodinu po snídani 7,3-7,6. Jednou se mi stalo 8,4 poté za dvě hodiny jsem si změřila a bylo 6,4. Po večeři mívám hodnoty 7,8 a jednou jsem měla za dvě hodiny 7,7. Podle ultrazvuku miminko je v pořádku, ale má zvětšený žlučník. Jsem ve 28tt. Mám strach o miminko jestli mu neubližuji a jestli bude v pořádku, je to první miminko. Bydlím v malém městečku, kde dia poradna je už tak hodně daleko. Andrea

Odpověď

Milá Andreo, v úvodu mé odpovědi dovolte, abych předeslal 3 poznámky, z nichž tu 3. říkám samozřejmě žertem. Tedy:

 1. Na stránkách našeho webu se problematice gestačního diabetu dosti věnujeme a naleznete tam velmi výstižný přehled od odbornic na slovo vzatých. Kromě toho jsme na podobné dotazy odpovídali již dříve, projděte si rubriku Cukrovka a těhotenství v naší Poradně.
 2. Já jsem obecně diabetolog a mám celkem znalosti v celé šíři oboru. Nicméně nejsem ani gynekolog, ani specialista na gestační (těhotenskou) cukrovku. V řadě gynekologických center existují nyní specializované diabetologické ambulance právě pro těhotné. Lékaři se tomuto problému věnují velmi pečlivě a jejich kritéria jsou velmi přísná. Má to pak později význam i pro vedení porodu a další sledování matky po porodu. Doporučuji také k nahlédnutí velmi podrobné stránky našich autorek na gestační diabetes těhotenská cukrovka.cz.
 3. I když tedy nejsem specialista na těhotenskou cukrovku, dovolím si vám odpovědět. Snad je to i tím, že mám doma silně těhotnou kočku. Má neustále hlad a i když je při tom trochu mlsná, sežere na co přijde, a když jím já, seká mi drápky kolem pusy a snaží se mi sousto ukradnout. Tak mám také pochopení pro váš hlad, který může být o to větší, že pak vás zase trápí nevolnost. Snad se to v pozdějším průběhu zlepší. Máte jen tu výhodu, že vy se na miminko těšíte, ale já mám velké starosti, komu ta naše „miminka“ dám.

Podle současných dosti přísných kritérií máte těhotenskou cukrovku, i když podle výsledků, které udáváte, není porucha vážná. Na lačno jsou vždycky glykémie normální a po jídle, respektive v průběhu glykemické křivky, jen lehce překračují normu. Nevím, jak na tom jste s hmotností, ale zřejmě jste spíše štíhlá, alespoň podle toho, že jste z počátku těhotenství spíše zhubla a nyní teprve začínáte mírně nabírat.

Věřím, že vaše nevolnosti nyní již začnou ustupovat, a tak byste mohla a měla jíst pravidelně, spíše menší dávky jídel. Na diabetické dietě není vůbec nic špatného, je to v podstatě zdravá dieta, která je vhodná pro každého. Vám stoupají glykémie hlavně po jídle. Proto bych vám doporučoval jíst spíše malé dávky častěji a nepřesahovat celkové doporučené množství sacharidů, což může být pro vás asi 220 g denně. Neměla byste jíst vysloveně sladká jídla, pít sladké nápoje. Ovoce je pochopitelně vhodné, ale i zde je třeba sledovat obsah sacharidů. Proto opět opakuji, že byste měla sníst třeba jedno jablko či jeden pomeranč najednou a další až třeba za hodinu. Hodně sladké ovoce, jako třeba banány či meruňky není příliš vhodné. Stejně tak slazené kompoty. Je také možné, že pro nevolnost někdy dlouho nejíte a potom toho sníte příliš najednou. Tomu se snažte vyhnout.

Nechte otci jeho glukometr, ať je může plně využívat a pořiďte si svůj. Asi by vám ho dal váš diabetolog, ale dá se také koupit. Měla byste se občas měřit a vaším cílem by měly být glykémie na lačno pod 5,3 mmol/l. Za 1 hod. po jídle pak pod 7,8 mmol/l a za 2 hodiny pod 6,7 mmol/l. Vidíte, že vaše porucha není velká, tak se uklidněte a nemějte zbytečné obavy. Jen občas překročíte toto doporučení, a když se vyhnete těm sladkým jídlům, tak se možná i to upraví. Jen kdyby se stav zhoršil, tak včas navštivte jakéhokoliv diabetologa. Mohla byste případně potřebovat nějaké léky, ale nyní to není nutné.

Přeju vám, ať už se vám udělá dobře, abyste se mohla v klidu těšit na mimino, a užila si tohle velmi důležité období života v klidu.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

78 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, podstoupila jsem OGTT (25tt) a vyšla mi první hodnota 5,3, ostatní hodnoty mám v normě (přesné číslo nevím, sestřička říkala, že jsou úplně v pořádku). Zatím ně nikdo nikam neodeslal. Léčím se se štítnou žlázou, takže na krev teď chodím často a vždy mám hodnotu na lačno 4, 4,1 apod., dva týdny před OGTT dokonce 3,8. Je možné, aby se během dvou týdnů zvýšila hodnota na lačno z dlouhodobé hodnoty kolem 4 na 5,3? Jím pořád zhruba stejně, nic se nezměnilo. Večer před testem, mezi 8-9h večer, jsem měla větší večeři, protože jsem nestihla svačit, tj. cca 3 chleby se sýrem - mohlo to mít nějaký vliv? Nedokážu si tu vyšší lačnou hodnotu vysvětlit, když jinak ji mám i v průběhu těhotenství výrazně pod kritickou hranicí. Děkuji.

  Odpověď

  Dobrý den, vyšší glykémie nalačno během OGTT by vždy měla být zopakována. Někdy se může z různých důvodů (i třeba chybného odběru či zpracování vzorků) stát, že dojde ke zkreslení výsledků. Určitě doporučuji provést kontrolní glykémii nalačno.

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, cca. v 22 tt mi byla diagnostikována cukrovka ranní hodnoty 6,4 během dne 7 a více píchám si tedy 18 jednotek na noc ráno 6 po obědě 4 a po večeři 6 ....zatím žádná zmena, rekla bych, ze je to jeste horsi.

  Odpověď

  Dobrý den,

  pokud lačné glykémie neklesají, musí se titrovat dávky inzulínu (tj. zvyšovat), až hodnota lačné glykémie klesne. U každé ženy je dávka inzulínu různá - v některých případech stačí pouze pár jednotek, někdy dáváme dávky inzulínu mnohem vyšší (i do 50 jednotek). Záleží na mnoha faktorech - nadváha či obezita, pohyb, dieta, ale i další příčiny. Pokud budou dávky inzulínu neustále stoupat, je vhodné do léčby přidat i tabletky metforminu. 

  S pozdravem  

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jak to vypadá s těhotenskou cukrovkou po porodu, kromě pravidelných kontrol, musí se na dietu celoživotní jako v tehu? Všude se píše, že rizika jsou velká a potom může být zjištěn diabetes 2. typu...

  Odpověď

  Dobrý den, ženy s těhotenskou cukrovkou mají vysoké riziko následného rozvoje cukrovky 2. typu (až 60%). 6-12 měsíců po porodu by měly podstoupit kontrolní oGTT (žádanku Vám vydá Váš diabetolog) a poté by měly být cca 1x ročně sledovány u svého praktického lékaře. Prevencí vzniku cukrovky 2. typu je i nadále po porodu dodržovat racionální stavu s omezením příjmu jednoduchých cukrů a pravidelně se hýbat cca 30-45 minut 3-4 x týdně.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, teď jsem ve 30tt. V pondělí na prohlídce mi Gynekoložka mi dělala krevní testy a dnes na prohlídce mi řekla že je vše v pořádku a že mě ani nebude posílat na testy na cukrovku, ale sestřička mi dala papíry, že mám jít na test těhotenské cukrovky, protože jsem měla hodnotu 3,9 na lačno...mám poslechnou sestřičku, anebo paní doktorku?

  Odpověď

  Dobrý den, 

  screening těhotenské cukrovky by měly podstoupit všechny těhotné ženy. Pouze vyšetření lačné glykémie nestačí viz https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2. Takže poslechněte sestřičku ?.

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  V dubnu při odběru krve na lačno mi zjistili 5,9 mol, nutno podotknout, že krev cestovala 1 hodinu do laboratoře a spánek pred odběrem také nebyl ideální. Roztok glukozy mi podán nebyl, ale ani nebyl zopakován odběr či test. Gynekologem jsem byla odeslána do dia poradny, kde mi bez jakýchkoliv dalších testů byla diagnostikovana tehotenska cukrovka. Byla mi nařízena dieta, při které byl za 4 týdny úbytek váhy 5kg, mezi jídly jsem měla neustále pocit hladu, miminko současně přestalo idealně přibírat, vše skončilo hospitalizaci, kde nebyl prokázán žádný problém s průtoky pupečníku nebo placentou. Za dobu měření cukru není žádná hodnota výrazná, ani na lačno ani po jidle, zkoušela jsem i sladká jidla. Po hospitalizaci už dietu nedodržuji, jím pravidelně a vyváženě, přesto mám hodnoty cukru v krvi stále v normách. Dotaz zní, zda je v pořádku diagnostikovat dle jednoho odběru tehotenskou cukrovku. Lékařka mi sdělila, že pokud se mi dlouhý cukr dostane k hranici 40, tak mi na posledni měsíc těhotenství nasadí inzulin, což by nemuselo být v pořádku pokud diagnoza nebyla správně určená. Dlouhý cukr jsem měla při poslední kontrole ve 32tt 36 mol. Děkuji předem za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, diagnóza těhotenské cukrovky se provádí na základě 2x vyšší glykémie nalačno (5,1 mmol/l a více) příp. OGTT. Přesný popis naleznete v rubrice TĚHOTENSKÁ CUKROVKA - Diagnostika. Jedna vyšší glykémie nalačno nestačí.....

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!