Poradna

lečba polyneuropatie přírrodní cestou

Datum vložení dotazu: 24.04.2021

Ptá se: luboš

Dotaz

Dobrý den, Můj dotaz zní :Objednal jsem si program od ing. Popova : Centrum řízené regenerace ,kde tvrdí, že dokáže vyléčit neuropatii nohou pomocí půstu a braní 41 vitamínů, cvičení dle německých lékařů přírodní medicíny. Hlavní argument je, že lékaři lečí léky, čili nemohou to nikdy vyléčit. Podle ohlasu pacientů má docela dobré výsledky. Co si o tom myslíte? Dokonce má v péči i lékaře. Web je dostupný na nettu. Údajně má i vyléčené pacienty, které potvrdilo EMG. Děkuji za odpověď :Luboš
věk: 64 let výška: 181 cm váha: 104 kg

Odpověď

Milý Luboši,

diabetická polyneuropatie vzniká dlouhodobým metabolickým poškozením. Nejprve jsou postiženy tzv. „obaly nervů“, které způsobují jejich špatnou funkci, později mnoho nervových vláken přímo zaniká. Projevuje se to nejvíce na dlouhých vláknech, tedy typicky na dolních končetinách. Nervová tkáň má bohužel jen malou schopnost regenerace. Částečně se mohou „opravit“ jen ta vlákna, která nejsou ještě zaniklá. Je také možné „vytrénovat“ zbývající vlákna k tomu, aby svojí činností částečně nahradila vlákna zaniklá. Někdy dokonce tato jejich zvýšená aktivita není jenom pozitivní, protože regenerující vlákna nefungují správně a mohou být příčinou různých bolestí, brnění a pálení.

 1. Léčba diabetické neuropatie je bohužel nedostatečná a zvláště při větším postižení neuspokojivá. Spočívá v následujících opatřeních:

Je potřeba co nejlépe vyrovnat diabetes, nejlépe blízko k normálním hodnotám. Tím se vytvoří podmínky pro to, aby se nervy dále nepoškozovaly a případně ty již postižené, aby se částečně „regenerovaly“, nikoli však obnovily, to zatím ve většině oblastí lidského těla není možné. Efekt se projeví ale až po delší době.

 1. Důležitá je rehabilitace, tedy cvičení. Nervy musejí být dostatečně stimulované k tomu, aby pracovaly. Zároveň se tím trénují i ty nervy, které jsou nepoškozené. Mohou tak nahrazovat částečně funkci chybějících vláken. To se uplatňuje zejména u vláken, které inervují svaly. Cvičení také zlepšuje celkovou pohodu a odvádí pozornost od obtíží.
 2. U diabetu bývají nejvíce postižená drobná vlákna na nohou, která mají za úkol vnímat bolest, teplotu, polohu a chvění. Jejich poškození zvyšuje riziko poranění končetiny. Proto je nutné velmi dbát ne prevenci poranění a volbu vhodné obuvi.
 3. I když polyneuropatie nejde příliš léčit, existuje řada léků, které zmírňují obtíže. Ty by vám mohl předepsat váš diabetolog, internista nebo nejlépe neurolog. Mnohdy velmi pomáhají.
 4. Neurologové zpravidla začínají také léčbu kombinací vitamínů, o kterých je známo, že pokud opravdu chybí, dochází k neurologickým obtížím. Ačkoliv jsou zpravidla neškodné, většinou příliš nepomohou, protože tyto vitamíny jen málokdy chybí
 5. Je potřeba odstranit další rizika pro vznik neuropatie. Na prvním místě je to alkohol, kouření či konzumace nezdravých potravin.
 6. Existují také některé léky, u kterých se uvádí, že mohou při polyneuropatie pomoci. Průkaz jejich účinnosti je ale chabý, žádné skutečně účinné léky zatím nejsou.
 7. Používají se také doplňkové fyzikální postupy, např. speciální masáže, vibrace, elektrostimulace.

Je třeba také vzít v úvahu, že polyneuropatie probíhá kolísavě. Příznaky jsou někdy horší, jindy samy na delší dobu ustupují.

Neznám postupy, které používá ing. Popov. Pro osoby s nadváhou či špatně vyrovnaným diabetem však výrazné kalorické omezení a případně i půst (pokud to zdravotní stav dovolí), mohou mít dobrý efekt. O vitamínech a potravinových doplňcích jsem se již zmínil. A cvičení je určitě velmi vhodné, je ale dobré poradit se s lékaři, jak a co máte cvičit, abyste si naopak neublížil. Jinak v léčbě neuropatie se velmi osvědčuje odvádění pozornosti (od obtíží). K tomu může vámi předplacený program také pomoci.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

62 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Je mi 49 let a začínám špatně vidět na čtení. Zjisti mi oční vyšetření zda se jedna o příznaky cukrovky nebo prostě vlivem věku a stalým koukáním v praci do PC se mi zhoršuje zrak? Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den,
  pokud jste celkově jinak zdravý, pravděpodobně se jedná o vetchozrakost, tzn. přirozenou změnu vidění v souvislosti s věkem, která se jednoduše řeší brýlemi na čtení. Oční vyšetření není základní vyšetření na vyloučení nebo vyslovení podezření na "cukrovku". Pokud máte  podezření na cukrovku, kontaktujte svého praktického lékaře.  

  (na dotaz odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová, Oční klinika dětí a dospělých  2.LF UK a FN Motol v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, před několika týdny mi byla zjištěna cukrovka typu II. Lékař mi dal prášky, které fungují a snížili mi cukr v krvi na normální hladinu. Nicméně mám problém, že nyní vidím rozmazaně (lékař mě ujistil, že je to v pořádku, protože se opravují oči po dlouhodobém zvýšeném cukru). Nicméně pracuji v IT a občas nemohu pracovat, protože vůbec nevidím na monitor. Existuje cokoliv - kapky do očí, léky,... Které by rozmazané vidění nějak zmírnili? Vím, že se to časem upraví, ale potřebuji fungovat. K očnímu lékaři jsem objednaná. Děkuji moc za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  rozmazávání vidění během dne je způsobeno kolísáním hladiny cukru v krvi. S tím souvisí koncentrace glukózy v očních tkáních, především v čočce. Cukr na sebe váže vodu a tím mění hodnotu lomivosti tkání, tzn. dioptrii. Zpočátku po nasazení léčby je to běžný stav. V prevenci kolísání vidění během dne je důležité mít co nejtěsnější kompenzaci diabetu. Během dne doporučuji myslet na dietní režim a nezapomínat na pohyb

  Je dobře, že jste již objednána k očnímu lékaři. U DM 2 mohou být již přítomny oční změny v době stanovení diagnózy. Při kontrole budou zkontrolovány i dioptrie. V případě dioptrické vady, která se dříve nemusela projevit, může být zváženo předepsání brýlové korekce. 

  Při práci na počítači mohou úlevu přinést i oční kapky, kterým se říká umělé slzy. Jsou volně dostupné v lékárně. Doporučuji vybírat kapky bez konzervačních látek.

  (na dotaz odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová, Oční klinika dětí a dospělých  2.LF UK a FN Motol v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám diabetes 2 typu od r. 2008. Užívám léky Janumet (sitagliptin, metformin) a Amaril (glimepirid) ráno a večer. Od operace žlučníku mám průjem již 5 let. Všechna vyšetření jsou v pořádku. Po 5 letech vyměněn Janumet za Januviu (sitagliptin) a průjem ustal. Prý alergie na Metformin. Jenomže po úpravě mám zvýšený cukr 9 až 11 po jídle. Ráno také kolem 9 na lačno. Je nějaká léčba, abych měla cukr v normě a neměla průjmy? Je mi 64 let a vážím 82 kg/168 cm. Děkuji. Jiřina

  Odpověď

  Milá Jiřino, možností existuje celá řada, ale na prvním místě je dieta, zejména omezení kalorického příjmu a množství sacharidů v dietě.

  U toho metforminu zjevně nejde o alergii (což je imunologická reakce), ale prostě pro omezenou střevní snášenlivost. Já bych v první řadě doporučoval opět zkusit ten metformin, ale v menší dávce, třeba jen 500 mg 1x denně (protože v Janumetu je ho buď 850 mg, nebo 1000 mg). Věřím, že potom bude snášenlivost lepší. Jinak je možné přidat některý lék ze skupiny gliflozinů, ty může lékař předepsat v v případě, kdy metformin neberete, pokud opravdu doloží, že metformin nesnášíte. O gliflozinech se můžete dočíst i na našich stránkách. Další možností je použít některý analog GLP-1, které se podávají injekčně 1x týdně. Ty podobně jako glifloziny pomáhají hubnutí. Konečně byste mohla užívat lék pioglitazone (Actos, Pioglitazon), který podobně jako metformin zlepšuje citlivost na inzulín. O všech těchto lécích se můžete dočíst na našich stránkách, ale samozřejmě to musíte probrat se svým lékařem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám cukrovku, užívám inzulin a občas se mi potrhlá kůže na penisu. Pálí to a nejde mi bolestí přetáhnout kůžička, prosím poradíte mi? Děkuji Petr

  Odpověď

  Milý Petře, u pacienta s diabetem mě na prvním místě napadá kvasinková infekce. Doporučuji na prvním místě použít mast Fungicidin a předkožku si několikrát denně promazávat. Možné je použít i nějaký krém s antimykotikem, např. canesten creme. Ale fungicidin lépe ulpívá a působí dobře. Předpis nebudete potřebovat.

  Až se afekce zhojí, doporučuji dbát na to, aby v předkožkovém vaku nemohly zůstávat zbytky moči, která může obsahovat cukr, a ten je živnou půdou pro kvasinky. Případně je vhodné penis oplachovat teplou vodou po močení a jemně usušit, Ujistěte se také, že vaše vyrovnání diabetu není špatné. V tom případě totiž bývá hodně cukru v moči, což kvasinkouvou infekci podporuje. Kvasinkové infekce se také někdy přenášejí od partnerky, které ani nemusejí vždycky působit obtíže. V tom případě je vhodná také léčba u ní.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!