Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

hladiny glykémií po prodělané těhotenské cukrovce

Datum vložení dotazu: 01.07.2023

Ptá se: Pavla

Dotaz

Dobrý den, měla jsem gestacni diabetes,jen na dietě a následně porod sekci v 35.tt pro akutní hellp sy. Po porodu cukr 4,5. Po Sestinedeli 5,3 v laboratoři. Pak najednou 6,00 v laborce( byla jsem na začátku menstruace). Pak o mesic později 5,2 a pak ještě za mesic 5,1. No a teď po 2mesicich 5,62…a mám 5dni do menstruace a bylo mi zjištěno pod normu hořčíku. Moje otázka: 1) muže takto zvýšit glykemii menstruace? 2) muže nedostatek hořčíku zvýšit glykemii? Stravují se pořad stejne.. nejim sladkosti a piju jen vodu a bylinkove čaje. Mám strach z cukrovky,tak si to hlidam. 3) merim se i pravidelně na glukometru a dost mě překvapuje,ze v tehotenstvi hodnoty na glukometru byly 4,2 a v laborce 4,4 a teď na glukometru 4,5 a v laborce jednou 5,3 a 5,1 a 5,6….ze jsou ty rozdíly větší? Čím to je? 4) muže být telo ještě zničené po hellp sy a reagovat i rozkolusanymi glykemiemi? Dekuji
věk: 37 let výška: 160 cm váha: 50 kg

Odpověď

Dobrý den,

zkusím Vaše dotazy nějak zpracovat a podívat se na to trochu jako celek, ale nevím, zda zodpovím úplně všechny Vaše otázky.

Začneme diagnózou diabetu a glykémiemi. Mimo graviditu jsou cíle pro normální glykémie jiné než v těhotenství, kde jsme hodně přísní.

Glykémie by měla být ideálně stanovena z žilní krve -  po 8 hodinách lačnění, aby se podle těchto hodnot dala dělat přímo diagnóza.

Hodnoty nalačno:

< 5,6 mmol/l

Normální glykémie

5,6 – 6,9 mmol/l

Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

> 7 mmol/l

Diagnóza diabetu

- Hodnota > 7 mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

Případně je vhodné doplnit test -  oGTT, který asi znáte z těhotenství (pokud jste o musela projít).

Tento test se standardně provádí vypitím roztoku 75g glukózy. Glykémie se měří před podáním glukózy (po minimálně 8 hodinovém lačnění) a následně po 2 hodinách 

Hodnocení po 2hodinách 

< 7,8 mmol/l

Vyloučení diabetes mellitus

7,8 – 11 mmol/l

Porušená glukózová tolerance

> 11 mmol/l

Diabetes mellitus

oGTT se u pacientek s gestačním diabetem má udělat vždy a to půl roku od porodu (V případě, že kojíte, tak až po ukončení kojení.) Poté se opakuje po roce a poté každé tři roky. Tyto testy se opakují právě proto, aby se včas zachytila porucha glukózové tolerance, případně diabetes. Tento test se nedělá během kojení, protože výkyvy hormonů a energetických nároků během kojení mohou výrazně rozkolísat glykémie a test by neměl plně výpovědní hodnotu. Pokud stále kojíte může mít na výkyvy glykémie vliv kojení.

Další vliv může mít nepravidelný rytmus a noční buzení. Předpokládám, že Vás nyní doma pravidelně budí malý drobek. Opakované buzení je samozřejmě stres a stresové hormony zvyšují glykémie, což může vést také k jejich kolísání.

Menstruace  -  v rámci cyklu se mění hladiny hormonů, což může mít určitý vliv na hladiny cukru v krvi. 

Magnesium -  zde si dovolím odkázat na naše stránky viz https://www.cukrovka.cz/horcik-magnezium

HELLP syndrom a porod je pro tělo velký stres, záleží samozřejmě na tom, jak daleko od porodu jste.

Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla.

Poznámka redakce:

laboratorní hodnoty glykémie z žilní krve jsou směrodatnější, než hodnoty naměřené glukometrem 

https://www.cukrovka.cz/poradna?search=glyk%C3%A9mie%20glukometrem

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

342 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, v prvních odběrech krve mi vyšla hladina cukru 5,8 a byla jsem odeslána na diabetologii, kde mi po 3 týdnech budou dělat druhé odběry na krev. S tím, že vynechat sladké a džusy. Já jsem si už vyhledala jakou dietu těhotenská cukrovka obnáší, nejím a nepiju nic sladkého, vynechala jsem pšeničnou mouku. Rýži, těstoviny,ovoce zatím jím bez omezení. Teď jsem tady ale z diskuzí zjistila, že mi mohou vyjít falešně negativní výsledky. Zbývá mi týden do odběru krve. Mám se vrátit k předchozímu stravování s pšeničnou moukou a sladit jao jsem byla zvyklá? Děkuji.

  Odpověď

  Dobrý den, Váš test na těhotenskou cukrovku neproběhl správně. Měla jste být hned druhý den odeslána na kontrolní lačnou glykémii a teprve pak se mělo rozhodnout o dalším postupu. Domluvte se tedy na Vaší diabetologii, ať Vám co nejdříve udělají kontrolní glykémii (příp. OGTT), aby se ujasnilo, jestli těhotenskou cukrovku máte, či nemáte. Do té doby jezte úplně normálně. 

  S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,mám tehotnskou cukrovkou..nasazen inzulín tři jednotky pred jídlem ..a noční inzulín tři jednotky...stává se mi ale za mám hodnoty pod 3,6 jak v noci tak i během dne...nevím si rady jak používat inzulín a zda jsou tyto hodnoty nebezpečné... děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, 

  hladina cukru (glykémie) by neměla  v těhotenství při léčbě cukrovky klesat po 3,5 mmol/l. To se pak jedná o hypoglykémii. Nízké hladiny cukru neprospívajhí ani Vám ani Vašemu miminku. Pokud máte takto nízké hodnoty glykémie, měla byste snížit/vysadit dávky inzulínu. Ihned kontaktujte svého diabetologa a domluvte se na dalším postupu.  S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, doposud se mi nepodařilo podstoupit ogtt (28. tt) kvůli komplikované nemoci. 1. těhotenství bylo v pořádku. Každopádně, než se na test dostanu, pořídila jsem si senzor na kontinuální monitoring glukózy a ráda bych pro jistotu zkonzultovala výsledek. Lačná glykemie mi nikdy nepřekročila 5, někdy mám celou noc okolo 3,5 a ráno po probuzení se dostává na 4-4,5. Moje nejvyšší hodnota hodinu po jídle byla 7,6 (ale to jsem zrovna ujela a měla pizzu a zapila ji limonádou -chtěla jsem trochou vědět, co to udělá). Jinak se hlídám, držím se hodinu po jídle pod 6,5 a dvě hodiny po jídle už většinou max okolo 5-5,5 prakticky bez ohledu na to co jim, tím myslím bez ohledu na množství příloh. Když započítám ještě možné zpoždění 15-20 minut oproti hladině glukózy v krvi, mám dojem, že se v pořádku vejdu a mohu být prozatím v klidu, že glykemie je dobře kompenzovaná. Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, ano, můžete být v klidu 🙂. Hodnoty hladiny glukozy na senzoru máte zcela v normě (norma je nalačno do 5,3 mmol/l; 1 hod po jídle do 7,8 mmol/l). Novější senzory už nemají takové zpoždění oproti glykémii z krve (měření na glukometru). Je to tak cca 5 až max. 10 min.  OGTT byste ale podstoupit měla, testuje jak se Vaše tělo vypořádá s danou náloží glukózy. S pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den když je hodně zvýšení cukr musím do nemocnice

  Odpověď

  Dobrý den, většina pacientů s nově zjištěnou zvýšenou hladinou cukru v krvi se léčí ambulantně (dochází do ordinace diabetologa). Hospitalizace je nutná pouze v případě, že jsou hodnoty cukru hodně vysoké a pacienti mají současně nějaké obtíže. S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pekny den, 2x jsem mela v tehotenstvi (2 a 3 tehotenstvi) GDM. Zustal mi prediabetes, mam problem s lacnymi hodnotami, bezne se pohybuji mezi 6,2 -6,5. Cerstve cekame dalsi prirustek, takze uz ted vim, ze ten cukr mam na tehotnou vysoky. Jaky je postup? Cekat na gynekologii, na potvrzeni, ze je vse ok, a od toho se odpichnout nebo jit rovnou svuj stav resit na diabetologii (2x jsem si pichala inzulin, 10j). Nerada bych neco zameskala ale zaroven nechci zbytecne plasit. Muzou takto vysoke hodnoty delat problemy uz takhle na zacatku nebo muzu v klidu dva tydny pockat? Je nadeje, ze i po tomto tehotenstvi mi zustane “pouze” prediabetes nebo je vetsi pravdepodobnost, ze se to rapidne zhorsi? Dekuji moc za vasi trpelivou praci a hezky den!

  Odpověď

  Dobrý den, 

  co nejdříve kontaktujte svého diabetologa. Léčba je nutná již od začátku těhotenství, ideálně byste se měla nejdříve na těhotenství připravit (snížit hladiny cukru) a teprve pak otěhotnět. Další průběh cukrovky po porodu můžete ovlivnit zdravým životním stylem (racionální strava, dostatek pohybu 🙂). 

  S pozdravem 

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!