Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
doporučená strava při prediabetu
Datum vložení dotazu: 25.01.2024
Ptá se: Albert
Dotaz
Odpověď
Dobrý den Alberte,
prozatím se nebudu pouštět do výpočtu energetické potřeby, protože mi nesedí informace, které jste nám poskytl.
Uvádíte, že máte prediabetes, vážíte 58kg měříte 179cm. Čili je vaše BMI 18,1 = BMI méně než 18,5 je podváha.
K takové podváze u muže mi nesedí dg. prediabetes, obzvláště pokud přihlédnu k vašemu mladému věku - 32 let.
Prosím dejte mi vědět, zda jsou údaje, které jste nám poslal opravdu reálné. Pokud je to opravdu tak, jak píšete, přikláněla bych se k vyšetření diabetu, existuje více typu diabetu jako např. DM 1. typu či DM LADA.
Energetickou potřebu si můžete popřípadě vypočítat zde.
Kalkulačka BMR - bazální metabolismus - Pomůcky pro diabetiky - MTE
Dále si najdete v našem Foto Jídelníčku nejvíce podobnou kalorickou hodnotu. A podle toho se můžete řídit, živiny jsou zde rozpočítání dle doporučení pro diabetiky a to 30% tuků, 50% sacharidů, 20% bílkovin.
Beáta Bohnerová
nutriční terapeutka
......................................................................................................................
Názor lékaře:
Milý Alberte, jste téměř podvyživený a diagnóza diabetu 2. typu nebo prediabetes 2. typu je téměř vyloučená.
Na prvním místě je nutné ověřit vaši glykémii na lačno. Je potřeba, abyste od večeře předchozího dne již nic nejedl a nepil nic sladkého a ráno se dostavil k odběru. Stanovení glykémie je nutné provést s použitím laboratorního přístroje, nikoliv glukometru.
Budete-li skutečně mít zvýšenou glykémii, může se jednat o pomalu začínající diabetes 1. typu nebo o nějakou formu diabetu pankreatického (při onemocnění pankreatu, které pak v určité míře postihuje i Langerhansovy ostrůvky.
Já bych vám nyní doporučoval normální zdravou dietu, která vám bude chutnat. Jako se to doporučuje i všem zdravým lidem, neměl byste zbytečně pít sladké nápoje a jen minimálně sladké zákusky apod.
Pokud by se jednalo o diabetes 1. typu, dieta by s tím nic nespravila a protože jste velmi štíhlý, spíše by vám měl být včas nasazen inzulín. Ale mluvit o tom je skutečně předčasné. Jezte normálně a dostavte se nejlépe ještě 2x ke stanovení glykémie na lačno.
prof. MUDr. František Saudek, DrSc.
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"
183 dotazů
-
Jsem diabetik ležící po amputaci obou nohou
(13.01.2025)
Dotaz
Nedari se mi snížit cukr. Kolik sacharidů denně mohu?,Dekuji
Mohu snídat vločky?
Odpověď
Milý Vojtěchu, z vašeho popisu není jasné, jak dlouho jste po amputacích, v jaké výši a zda jsou chirurgické rány zcela zhojeny. Určitě potřebujete kvalitní a pravidelnou rehabilitaci se snahou co nejvíce se v rámci možností pohybovat a případně se zacvičovat na používání protéz, je-li to možné.
Určitě se ale pohybujete málo a navíc máte velkou nadváhu, zvláště je-li údaj 90 kg skutečná současná hmotnost bez pomůcek. Z toho bohužel plyne, že čím méně toho sníte, tím lépe, tedy samozřejmě do určité míry.
Měl byste mít zajištěný příjem kvalitních bílkovin v množství asi 70 až 90 g denně a pokud možno omezený příjem živočišných tuků. Máte-li spíše vysoké glykémie a glykovaný hemoglobin nad 53 mmol/mol, stačilo by vám jistě 150 g sacharidů na den. Nemá smysl jíst další sacharidy, když se ve vašem těle dostatečně nezpracovávají, zvyšují jen glykémii a případně se pak ukládají ve formě tuku. Moc vám doporučuji vyšetření u nutričního terapeuta, který by vám vysvětlil vhodný jídelníček tak, aby byl pestrý a přitom pro vás vhodný.
V principu vločky můžete, ale jsou to jen samé sacharidy, i když s příměsí vlákniny. Pokud byste jich měl např. asi 40 g v netučném jogurtu nebo podobně, tak by to jistě bylo vhodné, ale další sacharidy byste k nim už neměl k dalšímu konkrétnímu jídlu přidávat.
Doporučení redakce:
Podívejte se na naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si tam 150 mg cukru na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte denní dávku 150 g sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy 150 g sacharidů na den, pokud si toto množství na začátku zvolíte... Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-) -
Prerusovany pust 16/8 a cukrovka
(10.01.2025)
Dotaz
Mam cukrovku a uzivam Standament 850 Pro snizeni vahy bych chtel zacit s prerusovanym pustem. Je to mozne?Odpověď
Přerušovaný půst a diabetes 2. typu léčený tabletami se nevylučují. Rozhodně si tímto stravovacím vzorcem zásadně neublížíte, jeho účinek Vám ovšem zaručit nemohu, je totiž závislý na více faktorech než jen poměru hodin, kdy lačníte a kdy přijímáte potravu.
-
Strava při prediabetes
(09.01.2025)
Dotaz
Dobrý den, byla mi náhodně zjištěna hodnota cukru na lačno 5,8 moll( snad píši jednotky správně). Zatím nemám nic potvrzeno, půjdu na další odběry k praktickému lékaři a pak se uvidí. Zavedla jsem již ale změny ve své stravě. Opravdu hodně jsem ujížděla na sladkém, jinak nemám vůbec nadváhu a sportuji (jsem učitelka TV). Posílám foto rozložení živin běžného dne. Uvítala bych radu, zda jsou poměry živin a kalorický příjem v pořádku? Zapomněla jsem ale započítat dvě kávy s trochou plnotučného mléka, kterých se zatím nedokážu zbavit. Děkuji za rady. S pozdravem ZuzanaOdpověď
Diabetická dieta vyžaduje následující poměr živin, z celkového energetického příjmu 40 % sacharidů, 30 % bílkovin a 30 % tuků. Neopomíjejte rovněž optimální příjem vlákniny alespoň 30-35 g/den. Váš aktuální příjem energie nevidím, tudíž nemohu poradit konkrétněji.
-
Hyperglikémie a jídlo
(06.01.2025)
Dotaz
Dobrý den, mohu se zeptat, jak postupovat: 1) když mám hyperglikémii a nesnižuje se ani po připíchnutí inzulinové jednotky? 2) pokud mám hyperglikémii, mohu jíst, nebo je lepší počkat na potřebné hodnoty? Děkuji (PS: Diabetes 2, Fiasp) LenkaOdpověď
Milá Lenko, vy jste štíhlá osoba a relativně mladá. Nejdříve bych se potřeboval ujistit, že skutečně máte diabetes 2. typu a že se nejedná např. o pomalu probíhající diabetes 1. typu či o jinou formu diabetu. Pokud by se jednalo o diabetes provázený nízkou sekrecí inzulínu, je správné inzulín dávat v pravidelných dávkách podle individuální potřeby a nikoliv dále omezovat dietu, aby vám zbytková sekrece inzulínu „ještě stačila“.
Jinak používání inzulínu je velmi individuální a člověk se s ním musí „naučit pracovat“. U štíhlých a dietu dodržujících osob většinou stačí k úpravě zvýšených hodnot glykémie malé dávky rychle působícího inzulínu, ale 1 j. bývá většinou málo a často to ani nestojí zato – je lepší, až glykémie sama klesne bez jídla.
Při hyperglykémii, a tím v tomto případě myslím hodnoty vyšší než 10 mmol/l, je lepší skutečně s jídlem počkat na nižší hodnoty. Můžete toho dosáhnout tím, že si přiměřeně zvýšíte dávku rychlého inzulínu (třeba + 2 až 3 j.), nebo pokud si dáváte také dlouze působící inzulín, počkáte, až glykémie sama klesne. Možné je také věnovat se nějaké fyzické zátěži, aby glykémie klesala.
Pro obézní diabetiky 2. typu je často lepší s jídlem počkat, protože zvyšování dávek inzulínu často ještě podporuje obezitu.
-
Výpočet sacharidů
(05.01.2025)
Dotaz
Dobrý den,poprosil bych o výpočet sacharidů při mě výšce 176 cm a váha 87 kg, děkuji KarelOdpověď
Milý Karle, sacharidy jsou běžnou součástí potravy. Zdraví lidé jich jedí denně různé množství v závislosti na jejich chuti, věku, pohybové aktivitě a také na „módních trendech“, pokud jim podléhají.
Běžné je pro muže vašich proporcí asi 180 až 300 g sacharidů denně. Ale pozor, je vhodné započítat skutečně všechny sacharidy. Pokud chcete předcházet diabetu 2. typu a být štíhlý, doporučoval bych vám asi 200 g sacharidů denně.
Doporučení redakce:
podívejte se na naše fotojídelníčky
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!