Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabetická noha

Datum vložení dotazu: 29.07.2018

Ptá se: Eliška

Dotaz

Dobrý den, je mi 15 let a diagnostikovanou cukrovku mám 9 měsíců. Ještě teda ne cukrovku jako takovou, spíše náběh. Hodnoty nemám tak „kritické“. Je možný, že to mám déle, jen jsem o tom prostě nevěděla. Už třetí měsíc mám na noze něco jako„ červenou tečku“, kterou cítím více do hloubky nohy když na to šlápnu, někdy i když nechodím a mám nohu v klidu. Četla jsem si o tomhle syndromu něco, koukala na obrázky. Vážně nevím jestli jen nešílím zbytečně a je to blbost, která zmizí za chvilku. Právě proto se ptám, doktorka mi o tomhle nikdy neřekla ani nezmínila. Pak se mi občas dělají „praskliny“ na nohách, většinou mezi prsty. Tedka jednou u té „tečky“, ale to časem zmizí, jako vždy. Ale ta „tečka“ mi dělá čím dál víc problém, nebo mě to prostě vadí. Eliška
věk: 15 let

Odpověď

Milá Eliško, pro jistotu opakuji určitá fakta, které ve svém dotazu udáváte. Je vám 15 let a o svém diabetu víte zatím 9. měsíců. Na noze máte určitou tečku, tedy nikoliv ránu ani vřed a velmi pravděpodobně tam nemáte ani žádné cizí těleso, jako třeba trn.

Péče o nohy je pro pacienty s diabetem velmi důležitá. Hlavní důvod (opomenu-li ošetřování a péči o nohy, která by měla být běžná i pro všechny zdravé osoby) spočívá v tom, že při dlouho trvajícím diabetu (10 a více let, zpravidla ale u mladých osob 25 a více let) se může rozvinout tzv. diabetická polyneuropatie. Její vznik souvisí se zvýšenými hodnotami glykémie. Rozvoj je rychlejší u osob, které mají diabetes dlouhodobě špatně vyrovnaný.

Diabetická polyneuropatie do určité míry postihuje všechny nervy v těle. Nápadná je ale zejména na dolních končetinách, asi proto, že zde jsou nervy, respektive výběžky nervových buněk, nejdelší. Projevuje se to velmi často sníženou citlivostí. To znamená, že člověk nemusí dostatečně pociťovat různé tlaky na ploskách a nártu, které člověka neustále upozorňují, že člověk nestojí správně, že má něco v botě, že ho tlačí ponožka apod. Tím pádem dostatečně nemění polohu a problém neřeší, takže postupně může vzniknout nebolestivý otlak a později vřed, který se infikuje. To je závažná věc. Na našem webu se o tom můžete více dočíst.

Další porucha při dlouhodobém trvání diabetu pramení z postižení cév dolních končetin. Tím může být zhoršena výživa dolních končetin a v kombinaci s diabetickou polyneuropatií se dále zvětšuje riziko vzniku syndromu diabetické nohy s možností zánětu, který se může šířit.

Vy ale máte diabetes velmi krátkou dobu a navíc je vaše vyrovnání zřejmě velmi dobré, protože asi ještě ani nepotřebujete plnou léčbu inzulínem. Je proto téměř jisté, že diabetickou polyneuropatie nemáte a ani vaše cévy nejsou postižené. Vámi udávaná tečka může být způsobena ale jinými příčinami, např. běžným poraněním, špatnou obuví aj. Můžete mít také exém nebo plíseň na nohách. Nemějte tedy obavy a ukažte své nohy svému lékaři.

Jako prevenci do budoucna by stálo za to si o syndromu diabetické nohy něco málo přečíst. Určitě se to vyplatí, i když vás to zatím určitě neohrožuje. Snažte se mít svůj diabetes pod co nejlepší kontrolou. Nikdy nekuřte. Noste kvalitní a pohodlné boty, kvalitní ponožky, a pokud chodíte bosa, buďte velmi opatrná, abyste se neporanila. Dnes by se vám zranění hojilo jistě stejně jako zdravé osobě, ale v budoucnu to může být důležité, a základem je vždy prevence. Pacienty s rozvinutou polyneuropatie před chozením bez bot varujeme.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

292 dotazů

  • Dotaz

    Môže spôsobiť siofor problémy s trávením.

    Odpověď

    Milá Marto, velmi záleží na tom, jak máte bez inzulínu vyrovnaný diabetes. Je možné, že inzulín prostě potřebujete a jeho vysazení se projevuje hubnutím a možná i nevolností.

    Pokud ale máte po vysazení inzulínu glykémie blízko normy, tak zřejmě inzulín opravdu nepotřebujete. Siofor může sice vyvolávat určité zažívací obtíže a pocit těžkosti v žaludku, ale většinou to není závažné a časem to ustoupí. Siofor se častěji předepisuje osobám s nadváhou, které mají dostatečně zachovanou sekreci vlastního inzulínu. To možná, vzhledem k tomu, že jste štíhlá, nemusí být váš případ.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Čím ošetřovat čerstvé rány po amputaci prstů dolní končetiny (z důvodu nekrózy) u diabetika s ucpanými cévami

    Odpověď

    Milý Jiří,

    Velmi záleží na tom, zda amputační výkon byl proveden v dostatečné míře a ukončen zašitím ran, nebo nadále probíhá otevřené hojení a rána je zanícená.

    V prvním případě je zejména nutné zajistit klidné hojení. Především byste měl nohou co nejméně pohybovat, na nohu se nestavět, případně používat botu, která omezuje pohyb dolní části nohy. Dále by měla být rána čistá, ale není nutné na ni nic speciálního lít ani mazat. Někdy se k podpoře hojení užívá ještě celková antibiotická léčba, ale o tom musejí rozhodnout vaši lékaři.

    Pokud je ale hojení otevřené, případně přetrvává zánětlivá sekrece, tak kromě znehybnění je nutné každodenní čištění rány podle instrukce lékaře, zejména odstraňovat mrtvé zbytky tkáně s sekretu.

    Velmi důležité je, zda se nějakým způsobem podařilo zprůchodnit zúžené či uzavřené cévy na noze. Pokud vám zůstala část postižených kostí, které nejsou vyživované přívodem krve, tak bude hojení zdlouhavé a může později vyžadovat další zákrok.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    pichnul jsem 12j a nočního inzulínu píchám 30 co mám dat😅

    Odpověď

    Omlouváme se, Váš dotaz se nám zatoulal a okamžitá odpověď od pana profesora z mobilu přichází bohužel už pozdě, ale pro jistotu a pro příště jeho odpověď posíláme i takto...

    "Dejte si na noc ještě zbytek toho nočního, aby to bylo celkem těch 30 jednotek."

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můj syn 21 lety mněl večer stav záchvatu odpadnutí, zblednutí po měření 9,4 a píchal inzulín 14 jednotek pak vstal a šel do kuchyně a pak odpadl chvíly do bezvědomí lak se třepal a byl bledý, za par minut to přestalo, moc se o syna bojím 😭

    Odpověď

    Milá Pavlíno, podle vašeho popisu měl váš syn hypoglykémii, tedy nízkou hladinu krevního cukru. K tomu může dojít, když si např. podá příliš velkou dávku inzulínu nebo když se zapomene po podání inzulínu najíst. Tomu trochu odporuje hodnota glykémie, která byla před tím záchvatem Možná ale se měřil dlouho před tím, než si inzulín podal, a mezi tím se mohla řada věcí změnit.

    Pokud je ale váš syn jinak zdráv, rozhodně si musí umět poradit sám. K tomu potřebuje dostatečné poučení od lékaře a edukačního pracovníka, a musí být také dostatečně zodpovědný. Velmi by se pro něho asi hodil kontinuální senzor glykémií. Možná ale, že jej má.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,ranní hodnoty glykémie mám stále kolem 7 až 8 -mmol/l ,dlouhý cukr 48.Glucofage xr 1000 beru večer po jídle kolem 18 hod.Pravidelný pohyb.Proč je ranní glykémie vyšší?

    Odpověď

    Milý Milane, na vaši otázku je jednoduchá odpověď: máte diabetes.

    Diabetes je bohužel postupující onemocnění, na jehož rozvoji se uplatňují vaše vrozené vlohy a faktory vašeho způsobu života. Zatímco to první ovlivnit nemůžete, do druhé do značné míry ano.

    Jak na těchto stránkách opakovaně uvádíme, léčba je komplexní a zahrnuje na prvním místě podrobné poučení pacienta, aby rozuměl, co se v jeho těle děje. Zpravidla nedostatečně funguje váš vlastní inzulín a jeho zvýšená produkce již nestačí nárokům, které vaše tělo a také váš způsob života kladou. Je proto nutné uzpůsobit váš dietní a pohybový režim a pokud to nestačí, je nutno přidat léky. Glucophage je celkem fungující lék, ale často sám nestačí a je nutné přidat ještě léky jiné.
     

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!