Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabetes 1. typu, kulturistika a přechod na inzulínovou pumpu

Datum vložení dotazu: 01.01.2022

Ptá se: Petr

Dotaz

Dobrý den, Je mi 36 let a Diabetes typ 1 mi byl diagnostikován v 19 letech ,kolem 15 let mám HbA1 v rozmezí 6,8 - 7,8 jim 6 krát denně ale ne přesně na čas ,mé dny jsou hodně fyzicky náročné (pracovně) taky jse věnuji od mladého věku aktivně naturalni kulturistice ,strava je založena hodně na zelenině a ovocích ,samozřejmně jim víc kalorií než mám ,tzn. víc inzulinu taky mé treninky jsou občas zaměřeny jak na sílu tak na kondici ,nepiju,nekouřím sport a rodina je muj život ,ale čím jsem starší a dívám se ba svoje děti jak rostou tak mám obavy o mé zdravý spíš s toho Hba1 dlouhodobého cukru ,používám inzulínové pera a rad bych přešel na inzulinovou pumpu ale nevím zda to pomůže vykepšit tu kompenzaci. Petr
věk: 37 let výška: 182 cm váha: 92 kg

Odpověď

Milý Petře, jako zodpovědný otec od rodiny a vytrvalý sportovec patříte jistě mezi osoby motivované a se silnou vůlí. Je tedy ve vašich silách udržovat svůj diabetes lépe vyrovnaný. Výsledky vašeho glykovaného hemoglobinu, pokud je přeložím do správných jednotek, jsou zřejmě 68 a 78 mmol/mol. To sice nejsou hodnoty vysloveně mizerné, ale také nejsou dobré. Bylo by dobré, kdybyste se dostal pod 60 a třeba i pod 57 mmol/mol, i když mnohé osoby se stejnou nemocí to umějí ještě lépe.

K tomu zřejmě potřebujete ještě více znalostí a pečlivosti. Inzulínová pumpa je věc vynikající, ale její význam není zásadní. Mnoha lidem pomůže vyrovnat diabetes lépe, ale zejména jim zjednoduší život. A dá se s ní i velmi dobře sportovat. Co je zásadní, je správně reagovat na naměřené hodnoty glykémií a uměl podle toho upravovat dávky jídla a inzulínu. A to zdaleka ne jenom bezprostředně, ale také preventivně, aby k výkyvům glykémií pokud možno příliš nedocházelo.

Co vám zcela zásadně doporučuji je aktivní kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží, tedy tzv. aktivní senzor, který hlásí zjištěné odchylky a včas vás varuje, takže dokážete lépe předcházet přílišnému poklesu či vzestupu. Takové senzory se dnes dají propojit s některými inzulínovými pumpami a dokonce podle naměřených hodnot dokáží částečně upravovat dávky inzulínu.

Pro správné použití takových zařízení je ale nutné podrobné a opakované poučení a zacvičení. Zdravotní pojišťovny taková zařízení pro pacienty vašeho typu hradí, i když se jedná o nákladnou záležitost. I z ohledem k tomu je proto velmi důležité, abyste se to naučil správně používat a byl důsledný.

 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a pohyb"

22 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý Den Cely život sportuji od svých 8 let dělám bojové sporty a od svých 14 k tomu i cvičím před 3 roky mi diagnostikovali DM2 Dlouho Jsem nepotřeboval inzulin a kompenzoval Jsem to jen tvrdými tréninky a přísnou dietou po 3 letech mi byl naordinovan inzulín a neumím vůbec s tím pracovat úplně mi to rozhodlo tělo režim tréninky a nevím co s tím necítím se vůbec dobře rozhodlo mi to i glykemie po ránu. Poradili byste mi jak to dělat s inzulinem před a po tréninku? Beru 3xdenně 4jednotky fiasp Při tréninku když zvednu něco těžkého mi to vyletí třeba na 12,13,14 a po 20 30min to zase docela rychle padá vůbec si s tím nevím rady. Byl bych vděčný za jakoukoliv radu a pomoc. Obecne se doporučuje snížit dávky inzulínu o 25-50% před a po tréninku jen ze to mam obavy ze to buď vyletí a nebo když si dam 4 jednoty ze to bude rychle klesat. Je pro mě strašně těžké uzpůsobit tomu jídlo protože tréninky jsou fakt těžký a když si uberu dávku nevím kolik jídla si mám dát. Mockrát děkuji a hezký Den, Ragnar

    Odpověď

    Milý Ragnare,

    předpokládám, že ve vašem případě se jedná o diabetes 1. a nikoliv 2. typu jak píšete, neboť diabetes 2. typu je u takto mladých osob poměrně vzácný, většinou nevyžaduje léčbu inzulínem a navíc bývá u takto mladých osob provázen obezitou, což zjevně váš případ není.

    Předpokládám, že užíváte 4 dávky inzulínu, nebo možná máte inzulínovou pumpu. Dost možná užíváte kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží, který vám stále ukazuje změny glykémií a vydává varovná znamení při nebezpečném poklesu či vzestupu. To všechno se pro sportování velmi hodí, jen možná s určitým omezením zrovna pro kontaktní sporty, jako je (asi) bojové umění. Tam se lidé o sebe různě otírají a mlátí a muže dojít k odpadnutí senzoru. Ať to již máte či nikoliv, silně to všem doporučuji, neboť to zlepšuje vyrovnání diabetu a pomáhá to předcházet vzniku pozdních komplikací.

    Intenzifikovaná léčba inzulínem však vyžaduje podrobné zacvičení a je nemožné to zde v několika větách zvládnout. Existují také praktická doporučení, jak nakládat s inzulínovou léčbou při aktivním sportu. Základní informace vám ve stručnosti posílám v odkazu ze stránek Centra diabetologie IKEM. Najde je v příloze, ale i další užitečná poučení najdete na stránkách www.ikem.cz pod Centrem diabetologie a edukačními materiály (https://www.ikem.cz/cs/fyzicka-aktivita/a-3903/). Tento návod je velmi praktický a užitečný. Po jeho nastudování byste pak mohl další podrobnosti probrat se svým lékařem.

    Před delším sportem bývá vhodné dávku inzulínu snížit. Někdy se stává, že po zahájení intenzivního sportu glykémie přechodně stoupne, a to vlivem stresu. Vy jste ale trénovaný a zvyklý, takže si myslím, že to nebude váš případ. Spíše mě napadá, že si snížíte dávku inzulínu a k tomu se preventivně najíte, a proto vám glykémie nejprve stoupne. Důležité je především předejít hypoglykémii, a proto bych přechodné a mírné zvýšení tolik neprožíval. V průběhu cvičení to určitě klesne.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jak mám po intenzivním a delšíím sportovním výkonu (např. MTB 3 hodiny) zajistit doplnění glykogenu v těle? Bez diabetu se doporučuje mix bílkoviny a "rychlé cukry". Jak je to v případě diabetiků (kompenzovaných Metforminem a Forxigou) Děkuji Petr

    Odpověď

    Milý Petře, píšete, že máte diabetes 2. typu a jste léčen tabletami, které sice snižují zvýšenou glykémii, ale zpravidla nepůsobí hypoglykémii.

    Při intenzivním a dlouhém sportování že zejména náročné správně upravit podávání inzulínu, protože často hrozí hypoglykémie. Vy ale asi inzulín neužíváte.

    Vy máte hmotnost celkem přiměřenou nebo jen lehce zvýšenou. Nicméně, pokud by vám sport přispěl k hubnutí, tak by to příliš nevadilo. Proto bych se nesnažil cpát do sebe zbytečné kalorie, které sice možná trochu pomohou zvýšit výkon, ale nebude to příliš zdravé.

    Za nejlepší bych považoval dát si normální svačinu, a to dříve, než dojde k vašemu „vyčerpání“. Podle hodnoty glykémie bych volil množství sacharidů v této svačině, někdy by to mohly být i nějaké sušenky nebo něco podobného, protože na kole to řada lidí „vyjezdí“. Během 3hodinové jízdy by takové svačiny mohly být i 2. Je to celkem přirozené a nebylo by nutné si složitě připravovat nějaké speciální nápoje.

    Osoby, které si podávají inzulín, jeho dávku před intenzivním sportem snižují a buď si také volí ty malé svačiny, nebo upíjejí sladký nápoj, např. džus nebo jiný sladký nápoj, aby neměly hypoglykémii. Jíž na hranu, jako to dělají závodníci, bych vám při vašem věku a diabetu 2. typu nedoporučoval. Cílem je udržovat se fit a ne se „zničit“. Hlavně je dobré cvičit pravidelně a často.

    V principu je možné stejně jako zdraví lidé si brát ty energetické a iontová nápoje. Jen by člověk měl znát svoje glykémie a nevypít toho mnoho při zvýšené glykémii. Záleží na gustu, zda se chcete cítit jako vrcholový sportovec. Já bych to bral spíš víc sportovně a připustil si, že nemusím jít do krajností.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik 2.typu, 73 let. Pri sportovni zatezi jizde na kole cca 3-4x tydne, s vetsim prevysenim terenu cca 1,5 hod mi stoupne glykemie i o cca 3 jednotky, mimo to provozuji denne cca 10 km svizne chuze i casto jeste po jizde na kole. Jsem zvykla na pravidelny pohyb celorocne tj. kolo chuze lyze. Mam vyssi ranni glykemie, denni hodnoty po jidle cca 8-9. Po jizde na kole jsem mela i 12,4, coz me hodne prekvapilo. Pry to nemam resit, ale myslim, zemi to zhorsuje vysledky dlouheho cukru. Jak na to? Dekuji Stanislava

    Odpověď

    Milá Stanislavo,

    pohyb obecně zlepšuje průběh diabetu 2. typu. Vede k lepší účinnosti inzulínu, ale zlepšuje i stav kardiovaskulárního ústrojí. Tento efekt má zejména pohyb vytrvalejší, tady takový, jaký provádíte vy. Proto vám jej nadále doporučuji.

    Někdy u osob, které jsou málo trénované a cvičí jen krátkodobě a nárazově skutečně může glykémie stoupat jako projev určitého stresu, který pro ně cvičení představuje. Vy ale jste "sportovkyně", a tak bych to u vás neočekával.

    Pochopitelně velmi záleží na tom, zda před fyzickou zátěží jíte sacharidy a kolik jich jíte. Je také možné, že vám prostě chybí dostatek inzulínu. Tomu trochu nasvědčuje fakt, že nemáte nadváhu. I v tomto případě cvičení pomáhá, ale pokud je inzulínu opravdu málo, cvičením ani tabletami jej nenahradíte. To by ale musel posoudit váš diabetolog - nevím, jaké léky užíváte a jak se stravujete. Možná by pro vás byla vhodná malá dávka inzulínu, zatím 1x denně. To ale na dálku posoudit nemohu.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, jsem celozivotne nemocny s diabetem a po normalnim jidle mivam vzdy glukozu pres 10 mmol/l. Nyni jsem udelal test po komzumaci celozrne tycinky muesli hmotnost 60kg a potom jsem sel pesky domu rychlou chuzi cca 4km/hod celkem 60 minut. Nic jineho jsem nejedl od rana. Bylo 15h pri konzumaci te muesli tycinky. Glykemii jsem meril v 16h, tedy hodinu po konzumaci, a bylo namereno 6.5mmol/l. Je to normalni hodnota nebo ne ? Dekauji s pozdram 

    Odpověď

    Dobrý den,

    glykémie 6,5 mmol/l může být v této situaci úplně normální. Záleží i na tom kolik jste měl glykémii před tyčinkou. Tyčinka může dle své velikosti a složení mezi 20-40 g sacharidů. Běžný oběd klidně kolem 50-80g sacharidů - podle toho, jaké množství a co jíte.

    Běžně při anaerobní aktivitě (kam u většinou chůze spadá) glykémie (hladiny glukózy v krvi) klesá. Při chůzi se tedy mohla část cukru, který jste snědl spálit. Hladina glykémie 6,5 mmol/l může tedy být úplně normální. Rozhodně se nejedná ani o hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) ani o hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).

    Poznámka redakce:

    omlouváme se za opožděnou reakci

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den , potřebuji poradit ohledně proteinového nápoje sportovního nápoje FueRide - GymBeam , jestli ho můžu používat při cyklistice, když mám zvýšení cukr v krvi. Mám diabetes 2 stupně. Děkuji za radu. S pozdravem Petr Kříž

    Odpověď

    Dobrý den Petře, 

    tento sportovní nápoj je slazen glukózou a fruktózou, to znamená, že zvyšuje cukr v krvi. Nicméně při sportu je potřeba tělu dodávat rychle působící sacharidy, proto bych se ho nebála užívat. Ale jedna dávka tohoto nápoje obsahuje téměř 30g S, to už se vám na glykémii podepíše. Nepíšete, jak máte vysoké glykémie ani jakou kompenzaci DM nyní máte či i druh léčby. To všechno jsou důležité body při rozhodování...

    Doporučila bych vám následující, změřit si cukr v krvi před cyklistikou, pokud bude glykémie v mezích normy, můžete si nápoj dát.  Pokud bude glykémie vysoká, počkala bych, než se glykémie vyrovná.. 

    Můžete si pořídit zkušební senzor, který vám velmi toto sledování glykémií usnadní. Myslím, že by vám mohl stačit i jen jeden, pouze abyste si udělal představu, jak reagujete na pohyb a tento nápoj. Dá vám to krásný, ucelený,  pohled na vaše glykémie po celý den i noc. 

    FreeStyle Libre

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a pohyb"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!