Poradna

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabetes 1. typu, kulturistika a přechod na inzulínovou pumpu

Datum vložení dotazu: 01.01.2022

Ptá se: Petr

Dotaz

Dobrý den, Je mi 36 let a Diabetes typ 1 mi byl diagnostikován v 19 letech ,kolem 15 let mám HbA1 v rozmezí 6,8 - 7,8 jim 6 krát denně ale ne přesně na čas ,mé dny jsou hodně fyzicky náročné (pracovně) taky jse věnuji od mladého věku aktivně naturalni kulturistice ,strava je založena hodně na zelenině a ovocích ,samozřejmně jim víc kalorií než mám ,tzn. víc inzulinu taky mé treninky jsou občas zaměřeny jak na sílu tak na kondici ,nepiju,nekouřím sport a rodina je muj život ,ale čím jsem starší a dívám se ba svoje děti jak rostou tak mám obavy o mé zdravý spíš s toho Hba1 dlouhodobého cukru ,používám inzulínové pera a rad bych přešel na inzulinovou pumpu ale nevím zda to pomůže vykepšit tu kompenzaci. Petr
věk: 37 let výška: 182 cm váha: 92 kg

Odpověď

Milý Petře, jako zodpovědný otec od rodiny a vytrvalý sportovec patříte jistě mezi osoby motivované a se silnou vůlí. Je tedy ve vašich silách udržovat svůj diabetes lépe vyrovnaný. Výsledky vašeho glykovaného hemoglobinu, pokud je přeložím do správných jednotek, jsou zřejmě 68 a 78 mmol/mol. To sice nejsou hodnoty vysloveně mizerné, ale také nejsou dobré. Bylo by dobré, kdybyste se dostal pod 60 a třeba i pod 57 mmol/mol, i když mnohé osoby se stejnou nemocí to umějí ještě lépe.

K tomu zřejmě potřebujete ještě více znalostí a pečlivosti. Inzulínová pumpa je věc vynikající, ale její význam není zásadní. Mnoha lidem pomůže vyrovnat diabetes lépe, ale zejména jim zjednoduší život. A dá se s ní i velmi dobře sportovat. Co je zásadní, je správně reagovat na naměřené hodnoty glykémií a uměl podle toho upravovat dávky jídla a inzulínu. A to zdaleka ne jenom bezprostředně, ale také preventivně, aby k výkyvům glykémií pokud možno příliš nedocházelo.

Co vám zcela zásadně doporučuji je aktivní kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží, tedy tzv. aktivní senzor, který hlásí zjištěné odchylky a včas vás varuje, takže dokážete lépe předcházet přílišnému poklesu či vzestupu. Takové senzory se dnes dají propojit s některými inzulínovými pumpami a dokonce podle naměřených hodnot dokáží částečně upravovat dávky inzulínu.

Pro správné použití takových zařízení je ale nutné podrobné a opakované poučení a zacvičení. Zdravotní pojišťovny taková zařízení pro pacienty vašeho typu hradí, i když se jedná o nákladnou záležitost. I z ohledem k tomu je proto velmi důležité, abyste se to naučil správně používat a byl důsledný.

 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

540 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den,v různých příspěvcích se dočítám že za 2hod po jídle u zdravého jedince má být glikemie do 7.8 mol/ maximálně,a jinde se zase z tabulek dočtou že má být pod 6.7mol.Já ji někdy mívám 7.5mol.Prosím co je správní.Dekuji,hezký den.

  Odpověď

  dobrý den

  Hodnota krevního cukru  (tzv. glykémie) po jídle stoupá v závislosti na kvalitě a množství přijatého cukru. Čím sladší a čím více, tím rychleji a výše glykémie stoupne.

  Po jídle obvykle za 1 hodinu začne klesat. rychlost klesání je ovlivněna zejména správnou činností inzulínu, druhem přijatého cukru (čím rychlejší cukry tedy například ovoce, mléko, sladkosti), tím rychleji cukr klesá. Pokles je dále ovlivněn dalšími složkami potravy. Pokud je součástí jídla navíc hodně bílkovin a tuků, dochází k poklesu cukru až za delší dobu. například za 3-4 hodiny.

  Za normální hladiny cukru po jídle považujeme hladinu v 1 hodině do 7,8mmol/l a v druhé hodině pod 6,7mmol/l. Pokud máte hodnotu 7,5mmol/l za 1 až 2 hodiny po jídle, můžeme to považovat za uspokojivé.

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím o pomoc s výživou a snížením hmotnosti u dcery, které byl diagnostikován DM1 před 3 lety. Inzulin je dodáván inzulinovou pompou -NOVORAPID. Za dobu léčby přibrala dcera 25 kg. Ve svých 16 letech při výšce 164 cm váží 70kg a každou další návštěvu v diabetologii máme minimálně 1kg navic a lékařka nám dávky inzulinu neustále zvyšuje. Opakovaně má dcera zvýšenou hladinu cholesterolu i toho tzv.zlého . Glykovany hemoglobin mame 58 mmol. Zkusili jsme i akupunkturu, marně. Nejvice mě trapi nadvaha. Dcera byla velmi aktivni sportovec, Nyni 2xtydně treninky po1,5 hod - tanec . Ale kvůli nadváze má potíže s kolenními klouby. Předem děkuji za jakoukoliv zprávu, radu či kontakt. Zdraví Dana

  Odpověď

  Milá Dano, vaše dcera má sice nadváhu, ale rozhodně ne nějak tragickou. Takže když bude mít silnou vůli, tak se jí určitě zhubnout podaří. Chtěl bych si jen být ale jist, že se jedná o diabetes 1. typu a nikoliv o nějakou formu diabetu 2. typu, např. při další hormonální poruše nebo vrozeném syndromu, jehož může být diabetes součástí. To je ale asi málo pravděpodobné, pokud onemocnění začalo více méně náhle, vedlo původně k rychlému hubnutí a okamžité potřebě inzulínu.

  Hodnota glykovaného hemoglobinu 58 mmol/mol není špatná, i když by mohla být lepší. Obezita se u osoby s diabetem 1. typu rozvíjí,  pokud:

  • Pacient příliš mnoho či nárazové jí a potom vysoké hodnoty glykémie koriguje dodatečnými dávkami inzulínu
  • Pacient se velice pečlivě snaží korigovat zvýšené hodnoty glykémie po jídle místo toho, aby snížil množství sacharidů v dietě a tím předešel vzestupu glykémie
  • Pacient má nevyrovnaný diabetes s častými hypoglykémiemi, pro které musí často jíst sladké jídlo či cukr. To pak vede zase ke vzestupu, který si koriguje dalším inzulínem a způsobuje si další hypoglykémie.

  Pro zlepšení vyrovnání diabetu a ke zhubnutí bude vaše dcera potřebovat odhodlání a silnou vůli. Dávky inzulínu by rozhodně neměla zvyšovat, ale naopak se snažit je snížit. Pokud by to vedlo ke vzestupu glykémií, tak by na prvním místě měla omezit jídlo, zejména sacharidy, ale i tuky. Pokud by glykémie zůstávaly zvýšené, zase by trochu omezila jídla a přidala na pravidelném pohybu.

  S výhodou by mohla svoji pumpu propojit s kontinuálním senzorem glykémií. Některé pumpy již umí samy pomáhat regulovat glykémie tím, že do určité míry zpomalují, či zrychlují podávání inzulínu.

  Ve spolupráci nejlépe s dietní sestrou bych navrhoval sestavit modelovou dietu, která by obsahovala asi 150 g sacharidů denně, nikoliv více. Současně s tím by asi bylo vhodné snížit nastavení pumpy a zvolit výši bazální rychlosti tak, aby asi polovina denní dávky inzulínu byla užita jako bazální infúze a polovina jako nárazové dávky před jídly. Pro případ hladu nebo nezvladatelné chuti k jídlu by bylo dobré si připravit dostatek nesladké zeleniny.

  Když by glykémie byly zvýšené, např. do 15 mmol/l, neřešil bych to podáváním více inzulínu, ale snížením jídla (zejména sacharidů) a pohybem. Např. procházkou, cvičením, během, tancem. Inzulín nelze u pacienta s diabetem 1. typu vynechat, ale je možné jeho dávky přiměřeně snižovat. Velmi by pomohlo, kdyby toto vše probíhalo pod lékařským dohledem. Pomůže ale samostatné sledování glykemických profilů (nejlépe ze senzoru). Prevence hypoglykémií (např. snížení rychlosti infúze před delší fyzickou zátěží) by pomohla předejít zbytečným dávkám sacharidů, po kterých se tak snadno tloustne.

  Kromě toho doporučuji, aby se vaše dcera přihlásila na nějaký edukační kurs v léčbě diabetu, zahrnující alespoň několik, klidně skupinový, lekcí. Nasměrovat by ji měl její lékař.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Je mi 62 let, aktuálně vážím cca 55kg a měřím 164 cm. Během 2 až 3 měsíců jsem po trocha h zhubla přibližně z 57, 5 kg. Žijí dostatečně v pohybu, vycházky se psy, a běžné denní povinnosti mám taje aktivní, snadno podlehnu hněvu a také stresu že starosti. Bydlím na Vysočině, což mimo jiné obnáší náročný denní terén, schody, kopce. Snažím se dodržet správnou životosprávu, ale pravděpodobně dělám chyby, což si myslím být důvod snížení hmotnosti. Zároveň však mám mírně zvýšený cukr v krvi, mírně též cholesterol a střídavě mikroskopickou hematuii, na ledvinách ani moč.mechýři nález negativní. Testy na Ra celkové včetně sona břicha, rtg plic, krevní obraz a CRP vše jinak. negativní. Přítomný jsou občasné dyspepticke obtíže, sono jen prokázalo podráždění žaludku. Užívám Letrox, Capidin, doplněk na oči. Prosím o odpověď a děkuji za pochopení. Marta

  Odpověď

  Milá paní Marto, pokud se občas podíváte také na naše odpovědi pro jiné zájemce, jistě vám nemůže uniknout, jak obtížné je odpovídat na neurčité dotazy. Mohu se pouze dohadovat, že vás zajímá, proč hubnete. Máte ale přitom krásných 57 kg při výšce 164 cm, tedy závidění hodné číslo. Žijete na krásné Vysočině, máte dostatek pohybu na zdravém vzduchu.

  Co ale vůbec nepíšete, jaké máte laboratorní výsledky a jak moc máte zvýšené hodnoty krevního cukru. Byla jste nyní podrobněji vyšetřena, tak věřím, že jste celkem v pořádku. Přesně to ale říci nemohu, protože nic bližšího neuvádíte. Pochopení pro vás mám, ale nijak rozumně odpovědět nemohu, když na nic konkrétního neptáte. Doporučuju vám tedy alespoň, abyste jedla pravidelně několikrát denně, nebrala si žádné dráždivé potraviny, měla dostatek zeleniny a méně sladkého ovoce a dala si zkontrolovat funkci štítné žlázy, zda je vaše dávka Letroxu v pořádku. Klidně se příště pokusím odpovědět lépe, pokud nám toho dáte o sobě vědět více.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Můj praktik to vůbec neřeší. Monika

  Odpověď

  Milá Moniko, zřejmě se nás ptáte, zda máte cukrovku či nikoliv. Jak vám ale máme odpovědět, když o vás vlastně nic kromě nadměrné váhy nevíme? Lidé s takovou nadváhou mají podstatně větší sklon ke vzniku diabetu 2. typu, ale rozhodně vůbec neznamená, že když je někdo obézní, že musí mít cukrovku.

  Na prvním místě byste tedy měla vědět, zda máte či nemáte zvýšené hodnoty glykémie, a to jak na lačno, tak po jídle. Pokud by výsledky nebyly jednoznačné, mohla byste podstoupit glukózový toleranční test, po kterém byste dostala jasnou odpověď.

  Požádejte tedy vašeho lékaře, aby vás vyšetřil. Co s tím ale uděláte, to bude záviset hlavně a skoro jenom na vás. Nikdo za vás nebude držet diabetickou dietu, nikdo za vás nebude bojovat s obezitou. Sestry a lékaři by vám ale měli být ochotni při tom pomoci, povzbuzovat vás a vysvětlit vám, jakou dietu byste měla držet.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dle lékaře mi byla zjištěna před 2 lety cukrovka, avšak neprovedl test na glukózu. Byl nasazen Stadamet 500. Moje měření ráno je vždy v normu do 5.3 mol. Po dvou letech jsem Stadamet vysadil a hodnoty se dostaly pod 5 mol.. Glykovaný hemoglobin je mezi 36-38.Léky již neberu 3 týdny. Glykémie po jídle 2h je do 6.5. někdy 7.5 po sladkém jídle. Prosím ptám se, mám cukrovku, která nebyla potvrzena testem? Dekuji Martin 

  Odpověď

  Milý Martine,

  myslím, že jen stěží vám mohla být diagnostikována cukrovka bez měření glykémií nebo bez provedení glukózového tolerančního testu.

  Vy nyní nemáte nadváhu a pravděpodobně jste i fyzicky aktivní. Glykémie máte nyní v normě, i když je to měřené jen na osobním glukometru, který nemusí být zaručeně přesný. Větší odchylka je ale nepravděpodobná.

  Působení Stadametu již jistě uplynulo a vaše glykémie jsou v normě při normální dietě. Protože ale v minulosti vaše glykémie asi přece jen byla zvýšená, doporučuji vám, abyste dbal na štíhlou linii, dostatečně se pohyboval a nejedl zbytečně mnoho sacharidů, ať již v podobě sladkostí či pečiva a moučných příloh, brambor, rýže apod. Stadamet nyní zjevně nepotřebujete, ale není to lék nijak škodlivý a vaše dosavadní dávka byla nízká. Kontrolujte si také občas glykémie, třeba 2x měsíčně.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!