Poradna

Cukrovka a životospráva

52 dotazů

 • Dotaz

  Chtěla bych se zeptat, zda se dá při cukrovce vrcholově sportovat?

  Odpověď

  Jde to. Mám mezi svými pacienty několi „prvoligových“ hráčů různých sportů. Je to velmi náročné pro sportovce, ale se současnými technickými pomůckami (podívejte se do naší sekce technologie) to jde.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jakou roli hraje hladina cholesterolu u diabetika?

  Odpověď

  Průměrné hodnoty nemocných s cukrovkou se moc neliší od věkově obdobné „nediabetické“ populace. Nicméně, u pacienta s diabetem je stejná hodnota cholesterolu v krvi „škodlivější“ než u osoby bez diabetu. Proto, podle současného názoru, by naprostá většina nemocných s diabetem měla užívat léky na snížení cholesterolu (statiny, často v kombinaci s ezetimibem). Přes řadu poplašných zpráv o těchto lécích je to tak, že skutečně snižují riziko infarktu, mrtvice a prodlužují život. Považuji tuto léčbu za jeden z největších úspěchů současné medicíny. Pokud chcete problematice více porozumět, podívejte se na texty v naší rubrice „diabetologie pro pokročilé“.

  Poznámka redakce:

  Cílové hodnoty krevních lipidů v léčbě cukrovky jsou:
  celkový cholesterol < 4,5 mmol/l
  LDL cholesterol < 2,5 mmol/l
  HDL cholesterol muži > 1 mmol/l (ženy > 1,2 mmol/l)
  triacylglyceroly < 1,7 mmol/l (u diabetiků po kardiovaskulární příhodě LDL cholesterol pod 2,0 mmol/l)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!