Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

144 dotazů

 • Dotaz

  Je vhodné držet půst (pití jen vody) v délce 44 hodin při cukrovce? Hodnoty cukru: krátký 6 až 8, dlouhý 55. Děkuji. Zdeněk
  věk: 72 let výška: 185 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Milý Zdeňku,

  já obecně v diabetologii nejsem zastánce radikálních diet, ale i radikální dieta je někdy lepší než dieta žádná. Často se stává, že nárazové řešení je potom vystřídáno pravým opakem, a to nebývá moc dobré.

  Obecně se ale nově tzv. přerušovaný půst v léčbě diabetu 2. typu někdy doporučuje, a to zvláště u osob s nadváhou. Uvádí se, že to vede nejen k poklesu hmotnosti, ale také ke zlepšení citlivosti tkání vůči působení inzulínu.

  Opravdový půst trvající déle než jeden den je naprosto nevhodný pro osoby s diabetem 1. typu a i jednodenní půst může být nebezpečný, pokud člověk pečlivě nesleduje svoje glykémie a nepřeruší podávání bazální dávky inzulínu. Pokud by spolu s jídlem přerušil i inzulínovou léčbu, mohl by výt vážně ohrožen rozvojem ketoacidózy.

  Většina pacientů s diabetem 2. typu má zachovanou alespoň do jisté míry produkci vlastního inzulínu a rozvoj ketoacidózy u nich nehrozí. To bude pravděpodobně i váš případ. Proto u řady osob s diabetem 2. typu je jednodenní půst možný a v některých případech by mohl být i vhodný ke zlepšení vyrovnání diabetu. Vhodný může být zejména pro osoby s tzv. inzulinorezistencí, které mívají dokonce zvýšené hladiny inzulínu a většinou jsou obézní. 2denní půst je u jinak zdravých osob rovněž možný, i když se mi to zdá příliš extrémní. Mnohem lepší by bylo volit hladovění kratší a opakované, např. od snídaně již nic nejíst. I v takovém případě může být nutné upravovat léčbu diabetu tabletami či případně inzulínem, aby se nerozvinula hypoglykémie. Znovu ale zdůrazňuji, že takové hladovění je možné jen u diabetu 2. typu, při kterém přetrvává vlastní tvorba inzulínu (i když může být ke správné léčbě potřebný také inzulín injekční).

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o radu. Je mi 49let, výška 173, váha 81kg. Ráno na lačno si občas měřím cukr - bývá v rozmezí 5,5 - 10. Celý dospělý život se stravuji podle pravidel racionální výživy, snažím se udržet váhu. Jím co nejméně sacharidů - žádné nebo minimum pečiva, vše celozrné, žádné sladkosti. Alkohol občas - cca 1 x týden 0,5l vína, nebo 2 piva. Spím 8h denně. práce u PC, chodím denně na 1h procházky rychlou chůzí, 3-4x týdně cvičím posilovací cviky - 20min. Jinak běžná starost o domácnost a zahradu. Občas zahřeším, ale hlídám si, aby to nebylo často - cca 1 x týdně, nebo před menstruací. Mám strach z cukrovky. Jsou hodnoty natolik zvýšené, že to mám řešit i jinak než čím doposud (strava)? Byla jsem 4 x těhotná, měla jsem těhotenskou cukrovku, ale jen doporučení na stravu - ne inzulín. Prosím o informaci, kdy a jestli se obrátit na lékaře. Miroslava
  věk: 49 let výška: 173 cm váha: 81 kg

  Odpověď

  Milá Miroslavo, nevím, pomocí čeho si měříte glykémie, ale pokud máte hodnoty ráno na lačno až 10 mmol/l, a to opakovaně, tak máte diabetes bez vší pochyby. Také ale máte alespoň 10 kg nadváhu, za což vás nekárám, ale je to důležitý faktor.

  Měla byste zkusit chvíli držet opravdovou dietu, to znamená podle nějakého rozpisu, např. z našich stránek na:

  https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

  Zde si zvolte např. dietu se 150 či 175 g sacharidů a snažte se to opravdu dodržovat. V tom cvičení pokračujte, jen to dělejte každý den. Těch 20 minut k tomu určitě najdete.

  Potom si sledujte glykémie aspoň 10 dnů a pokud se to neupraví (ani po jídle byste neměla mít glykémii nad 10 mmol/l), tak byste měla vyhledat lékaře a poradit se, jak dál. Těhotenská cukrovka je rizikový faktor pro pozdější vznik diabetu 2. typu. Diabetu lze do určité míry předcházet, ale zdaleka tomu není tak vždycky. I kdyby, zdravá životospráva je v každém případě dobrá a pokud ji budete dodržovat, uděláte pro své zdraví hodně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, u výživové poradkyně mi z vyšetření krve vyplynul prediabetes, kdy hodnota glykovaného hemoglobinu byla 42, což je hodnota hraniční, cukr na lačno byl něco přes 4, dále z GGT vyšetření (teď si nepamatuji hodnoty, ale rovněž zvýšené)vyplynulo ztučnění jater. Půl roku jsem omezila sladkosti, sacharidy, tuky, zhubla jsem 4 kg, vážím 46 kg při výšce 157 cm, a po půl roce se cukr na lačno zvýšil na 5,1, glykovaný hemoglobin jen na 41 a GGT se malinko zvýšilo. Nejedná se o nic vážného, ale je mi divné, že se hodnoty o tak málo snížily, když jsem se tak moc omezovala. Je možné, že nefunguje nějaký orgán - žlučník, slinivka? Mám horší trávení a tlak v žaludku i po menší porci jídla, a napít se byť třeba až hodinu po jídle není možné. Iveta
  věk: 55 let výška: 157 cm

  Odpověď

  Milá Iveto, podle vašich údajů vám je 55 let, jste štíhlá, držíte rozumnou dietu. Ještě by mne zajímalo, zda kouříte. Hodnoty glykémií, které udáváte, jsou v normě, hodnota glykovaného hemoglobinu je rovněž téměř v normě. Máte zvýšené hodnoty enzymu GGT, neudáváte, jak mnoho. Tato hodnota bývá zvýšená při mnoha jaterních poruchách, většinou souvisejících s krevními tuky, poruchami odtoku žluči a při požívání alkoholu. Lehké zvýšení lze však považovat za nevýznamné, zvláště když ostatní jaterní ukazatele jsou v normě.

  Na základě vaší konstituce bych nepředpokládal ztučnění jater, leda snad byste měla spíše na dědičném podkladě výšené hodnoty krevních tuků a nebo opravdu pila více alkoholu, než jsou tu a tam příležitostné přípitky.

  Myslím, že když je něco v normě nebo téměř v normě, tak se to jen stěží může zlepšovat. Proto bych se vašimi hodnotami nyní neznepokojoval a spíše dbal na to, abyste se dostatečně pohybovala, nekouřila a měla v pořádku také krevní tlak a krevní tuky. Proti diabetu nyní více udělat nemůžete a ani nedělejte. Může se stát, že se vám z nějakého důvodu časem nebude dostávat dostatečné sekrece inzulínu. Pak by ale přísnější dieta nepomohla a nebyla by ani správná. Jezte normálně zdravé jídlo které vám chutná a nepřibírejte na váze, maximálně nějaké to kilo. Slinivku musíte také trochu trénovat.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, jiz drive jsem psal ohledne glykemie po jidle ktera byvala 15 mmol, zatimco na lacno byva normalni jen asi 5 mmol. Od cca 13.9. jsem zahajil nizkokalorickou a nizkosacharidovou dietu cca max 50g sacharidu denne, 100g tuku, a cca 50g bilkovin denne. A k tomu jeste metformin 1000 mg denne. Skutecne doslo ke snizeni hmotnosti o 5kg za asi mesic. Testy prikladam. Muj dotaz je jestli je bezpecne nyni udelat test s konzumaci cokoladove tycinky a potom zmerit glykemii. Jestli je mozne predpokladat ze se inzulinova resistence jiz zlepsila ?

  Odpověď

  Dobrý den

  Je pravděpodobné, že se citlivost na inzulín zlepšila. Jestli potřebujete vědět, jaká bude glykémie po sladké tyčince, tak Vás test neohrozí.

  Počítejte ale s tím, že jednou přítomná porucha citlivosti těla na inzulín se zcela do normy nevrátí. Je tedy velmi pravděpodobné, že po sladkých jídlech pokud bude obsah rychlých cukrů vyšší než 20-30 g se Vám glykémie bude zvyšovat. Je vhodné celoživotně dodržovat racionální stravu. Není nutno mít 50 g cukrů denně.

  Ideál je kolem 150 g na den ovšem složeno s potravin, kde je cukr s nízkým glykemickým indexem.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň,mám cukrovku 2. Chcem sa spýtať,či je pre mňa vhodná údená mletá paprika sladká. Ďakujem Andrej.

  Odpověď

  Dobrý den Andreji, 

  nevidím důvod, proč byste nemohl používat jakékoliv koření v běžném množství při vaření.  Celý balíček (23g ) neobsahuje ani 1 kJ ani 1 g sacharidu. 

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám cukrovku 1 typu a piju často energeticke nápoje. a teď mě trápí hyperglykémie nad 12 mmol/l a strašně těžce se toho zbavuje chci se zeptat jestli za tohle mužou energetické nápoje. Marek
  věk: 20 let výška: 180 cm váha: 83 kg

  Odpověď

  Dobrý den Marku, 

  jistě že energetické drinky(ED) zvyšují poměrně hodně cukr v krvi. Jedná se o zdroj rychle působících sacharidů. Jeho nástup je velmi rychlý a glykémie jsou po něm velmi vysoké. Stejně tak jako po jiných slazených nápojích. Proto se využívají při hypoglykémiích. 

  Existují ED bez cukru slazené náhradním sladidlem, nicméně, nebyla bych překvapená, pokud by i ty měly nějaký, i když třeba jen malý, efekt na glykémii. ED obsahují, kromě kofeinu, mnoho dalších  povzbudivých složek, které mohou nějakým způsobem ovlivňovat metabolické pochody v těle a třeba i zvýšit glykémii. Nicméně, tuto myšlenku nemám odborně podloženou. 

  Velmi důležité je taky množství ED za den. Zkrátka, jako DM1 bych vám konzumaci ED spíše nedoporučila. Myslím, že pokud se budete dostatečně měřit  (nebo dost možná máte senzor), určitě si dokážete efekt ED na glykémii vypozorovat sám. 

  Ohledně ED si můžete přečíst důležité a komplexní informace např. zde: 

  10_bromova_full.pdf (jcu.cz)

  ENERGETICKÉ NÁPOJE: Co říká nutriční terapeut na nápoj Prime? (institutmodernivyzivy.cz)

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chtěla bych se zeptat včera 02.09.2023 u maminka na naštev nejde o babička jde o mně měla jsem tři knedlíky nevím jestli tam psychiatrička řekla že hotová jídla dietní nejsou nevím co mám jíst psychiatrička není diabetetolog na psychiku psychiatrička nedělat na diabetetologie rozhodující že nemocnice Kolín diacentrum psychiatrička přece co mám jist diacentrum nezakazuje proč řekla psychiatrička jak co může a ne a co jo to mi hlava nebere Děkuji za odpověď Hedvika
  věk: 48 let výška: 155 cm váha: 60 kg

  Odpověď

  Milá Hedviko, osoba s diabetem, která má vyrovnanou a přiměřenou tělesnou hmotnost, může zpravidla mít normální dietu, kterou jedí zdraví lidé. Jenom se pokud možno nemají jíst přímo sladká jídla, protože rychle zvyšují glykémii. Doporučuje se běžná zdravá strava, kterou by měla jíst většina lidí. Pro diabetika je ale důležité, aby ve stravě sledoval obsah sacharidů. Je-li diabetes dobře vyrovnaný, tak 2 až 3 knedlíky k obědu, odpovídající asi 30 až 40 g sacharidů. Takovou porci byste mohla s klidným svědomím mít. Obecně obsahuje 100 g houskových knedlíků asi 45 g sacharidů.

  Ideálním způsobem léčený pacient s diabetem by měl být řádně poučen o diabetu a o složení potravin. Kromě samotného lékaře (praktický lékař nebo diabetolog) by měl být v týmu i nutriční terapeut (nebo edukační sestra). Důležité je, aby pacient navržený způsob léčby dobře pochopil a aby byl motivovaný jej používat. Právě k této motivaci je vhodné, když pacient může být vyšetřen a případně také sledován psychologem, který v komplikovaných případech pomáhá pacienty motivovat. Možná jste tedy spíše než specialistku v psychiatrii měla na mysli psycholožku. Úkolem psycholožky je rozpoznat překážky, které pacientovi brání dodržovat doporučený režim a podpořit jej, by měl o léčbu zájem. Psycholog ale přímo nesestavuje vhodné jídelníčky.

  Vy si z toho tedy pamatujte, že byste měla znát základní složení většiny potravin a měla byste vědět, kolik jich v průběhu dne můžete sníst.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chtěl bych se zeptat dnes byl u babička návštěva dnes vařila houbová omáčka s knedlíkem jestli můžu diabetetička moje maminka Miroslav
  věk: 48 let výška: 155 cm váha: 60 kg

  Odpověď

  Milý pane Miroslave, z textu vašeho dotazu není úplně jasné, zda má diabetes vaše babička a nebo vy. Ať je to ovšem jak chce, taková houbová omáčka s knedlíkem může být zatraceně dobrá.

  Houby sice v sobě nemají žádné sacharidy, které by zvyšovaly hodnotu krevního cukru, ale knedlíky ano. Do samotné omáčky se většinou také přidává mouka a ta rovněž sacharidy obsahuje. Naopak v takovém jídle nemusí být žádné maso ani zelenina – složky, které rovněž téměř neobsahují sacharidy.

  Houbová omáčka s knedlíky je tedy jídlo, které určitě osoby s diabetem jíst mohou. Je ale velmi důležité, jaké množství toho snědí. Pokud bych vyšel s údajů o váze a výšce, kterou uvádíte (nevím, zda jde o vás nebo o babičku, ale podle věku spíš o vás), tak k takovému objedu byste měl sníst řekněme asi maximálně 60 g sacharidů. Tomu odpovídá asi 6 menších knedlíků – viz tabulka níže. Protože ale k tomu určitě patří hutná omáčka zahuštěná moukou, tak by to mohlo být tak 4 – 6 knedlíků maximálně. A k tomu už opravdu nic, co obsahuje sacharidy, včetně např. piva, ovoce, dezertu atd.

  Tedy na takovou houbovou omáčku od babičky bych řekl s mírnou závistí „dobrou chuť“, ale držte své chutě na uzdě a jezte přiměřeně.

  Co všechno obsahuje 10 g sacharidů=1 tzv. „chlebová jednotka“.

  1.            20 g pečiva

  2.            1 knedlík, brambora (velikosti vejce)

  3.            2 lžíce (rýže, bramborové kaše, těstovin)

  4.            2 lžíce čočky

  5.            3 lžíce fazolí, sóji

  6.            1 lžíce mouky

  7.            1 malé ovoce (pomeranč, jablko, banán)

  8.            1 dcl sladké limonády

  9.            ¼ l mléka

  10.          jogurt bílý 100 g (nutno číst etikety)

  11.          1 lžička marmelády, medu

  12.          kopeček zmrzliny (velikost Míša)

  Poznámka redakce:

  - pro zdravé recepty můžete čerpat inspiraci zde: https://www.cukrovka.cz/recepty-diabetika

  - anebo poněkud přísněji, spíše už pro diabetické pacienty, kteří vědí kolik cukru denně si mohou dovolit, zde: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, objevila mě informace, že napr. brambory vařené ve slupce konzumované druhý den, tedy schlazené a pak ohřáté, jsou lepší pro diabetiky, protože sacharidy se proměnili v rezistentni škrob... Nikde jsem ale nenašla výživové hodnoty takto upravených brambor, rýže či těstovin. Mám určenou hranici-hodnotu denní dávky od paní doktorky 150 g sacharidů. Je informace o rezistentnim škrobu vědecká? a kde mohu ověřit hodnoty v takto upravených jidlech? Děkuji a zdravím. Alena
  věk: 63 let výška: 172 cm váha: 83 kg

  Odpověď

  Dobrý den Aleno,

  rezistetní škrob není žádná novinka. Nutriční hodnota škrobu souvisí se strukturou molekuly a s modifikací upravující biologickou dostupnost – mechanickou, tepelnou nebo chemickou. Podle úrovně stravitelnosti může být škrob rozdělen do tří kategorií: rychle stravitelný škrob (rapidly digestible starch – RDS), pomalu stravitelný škrob (slowly digestible starch – SDS) a rezistentní škrob (resistant starch – RS)7. RDS úzce souvisí s glykemickým indexem, u kterého se předpokládá, že zvyšuje pravděpodobnost vzniku cukrovky a prediabetu, kardiovaskulárních chorob a obezity.

  Rezistentní škrob (RS) je definován jako suma škrobu a produktů degradace škrobu, které se neabsorbují v tenkém střevě zdravého jedince, ale mohou být částečně fermentovány mikrobiotou tlustého střeva. Rezistentní škrob tak vykazuje vlastnosti vlákniny a řadíme ho mezi nevyužitelné sacharidy. Průměrný příjem rezistentního škrobu v dietě západního světa se uvádí kolem 5 g (rozmezí hodnot 3,4-9,4 g/d). Většina škrobu je konzumována v tepelně upravených potravinách, kde je škrob plně zmazovatělý a snadno stravitelný. Snížená stravitelnost konzumovaného škrobu je ovlivněna řadou vnitřních a vnějších faktorů (např. typ a složení potraviny, povaha a zdroj škrobu, způsob zpracování potravin, postupy přípravy a servírování pokrmů, fyziologie jednotlivce a další). Obsah RS se může měnit během skladování potravin, např. v horkých vařených bramborách je 5 % RS a ve vychladlých uvařených bramborách až 10 % RS. Záleží na odrůdě brambor a podmínkách přípravy vařených brambor.

  Během tepelného zpracování potravin a skladování může docházet ke snížení obsahu RS nebo naopak ke zvýšení obsahu RS. Tepelná úprava (vaření, pečení, restování) a ochlazení banánů, rýže, fazolí a brambor vedlo ke zvýšení obsahu rezistentního škrobu. Po opakovaném ohřátí a ochlazení těchto potravin (banány, brambory, luštěniny) se obsah RS snižoval. Delší doba a nižší teplota pečení chleba a pečiva měla vliv na zvýšení obsahu RS ve světlém pšeničném chlebu.

  Více si o rezistetním škrobu můžete nastudovat např. v odborném článku volně přístupném zde:

  Zobrazit Rezistentní a pomalu stravitelný škrob (chemicke-listy.cz)

  REZISTENTNI_SKROB-2020-4-F.Slukova_et_al_Rezistentni_skrob__final___uprava_MS_bez_tabulek_.pdf (muni.cz)

  Ohledně toho, zda zchlazené brambory  opravdu zvyšují cukr v krvi méně nemám žádné podložené informace, na které bych vás mohla odkázat, data uvedená výše to ale předpokládají. 

  Nicméně, jednoduché řešení je na dosah ruky. Zkuste si uvařit dvě stejná jídla, stejné množství. Jedno bude obsahovat čerstvě uvařené brambory a druhé brambory zchlazené. Změřte si glykémii před jídlem a po jídle. Snažte se vytvořit podobné vstupní podmínky (stejná denní doba, stejný pitný režim, stejná pohybová aktivita). Podle toho, jak významný bude rozdíl v lačné glykémii a glykémii po jídle si můžete udělat závěr sama.  Poté uvidíte, zda se vám vyplatí si přílohy tímto způsobem chystat = časová náročnost přípravy jídel vs. rozdíl v glykémiích.  

  Pokud na to chcete jít méně vědecky a složitě, stačí vám vědět, že nejvíce rezistentního škrobu obsahují potraviny s vysokým obsahem vlákniny - luštěniny, celozrnné produkty atd. Tyto potraviny všeobecně vyvolávají nižší odezvu glykémie a také mají nižší energetickou hodnotu. Jejich seznam je v článku výše. Prakticky je to totožné s doporučením racionální stravy, která by měla obsahovat potraviny bohaté  na vlákninu. 

  Obsah rezistentního škrobu je vysoký zejména v luštěninách a škrobech izolovaných z nich (tab. I z druhého odkazu). Po tepelném zpracování obsah rezistentního škrobu u luštěnin s vysokým obsahem rezistentního škrobu klesá, naopak u luštěnin s nižším obsahem rezistentního škrobu dochází k vysokému nárůstu po tepelné úpravě (např. u fazolu obecného až na 32,3 % suš.)

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Chci zhubnout, mám omezenou hybnost, beru kortikoidy, nejím moc maso a nechutná mi jídlo-jím velmi nepravidelně, do jídla se nudím. M!m rádá ovoce a zeleninu, tvaroh, sýry, luštěniny.....nejím krůtí, zvéřiinu, králíka, celkově málo masa. Děkuji. Šárka
  věk: 59 let výška: 162 cm váha: 150 kg

  Odpověď

  Milá Šárko, váš údaj o nechutenství je přeci jenom trochu v rozporu s vaší nadváhou. U diabetu 2. typu rozhodně není důvod se do jídla nutit. Vaše dieta svým složením není nijak závadná, je ale důležité, abyste nekonzumovala příliš velké množství sacharidů. Vám by mělo stačit dost málo, např. 120, maximálně 150 g sacharidů denně. To se ovšem velmi snadno překročí např. ve sladkém ovoci.

  Nevím, jaké užíváte léky na diabetes, ale pro vás by mohly být vhodné takové, které patří mezi tzv. analoga GLP-1, jež mohou výrazně redukovat chuť k jídlu a pomáhají hubnutí. To ale musíte probrat se svým lékařem, protože tyto léky jsou jenom na lékařský předpis a mají svoje preskripční omezení. Vy byste je ale asi splňovala.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!