Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cukrovka 2. typu léčba, noční pocení

Datum vložení dotazu: 12.11.2021

Ptá se: Aneta

Dotaz

Dobrý den, cca před 3 měsíci mi byla diagnostikována cukrovka 2.typu,diabetolog mi předepsal lék Stadamet, bohužel měsíc mě trápil průjem, tak mi doktor změnil léčbu a od té doby beru lék Glycada 30 jednou denně. Nutno říct, že po Glycadě průjem nemám za to mi přijde, že je mi zdravotně hůř, samozřejmě jsem jenom laik, takže můj zdravotní stav nemusí souviset s lékem Glycada, ale musím říct, že po nasazení tohoto léku mám více problémů než předtím a po nasazení tohoto léku taky avizuji začátek mých problémů, tzn. dříve mě trápil jen průjem ze Stadametu a pocení pouze když spím, po Glycadě mě trápí nespavost, bušení srdce byl mi nasazen lék Isoptin 240, který beru jednou denně. S tachykardii jsem musela navštívit dokonce pohotovost kde mi bylo doporučeno vyšetření echo srdce a Holter, v tuto chvíli jsem objednaná tudíž žádná vyšetření jsem ještě nepodstoupila. Abych došla k dotazu, může lék Glycada způsobit tachykardii, nespavost, pocení pouze ve spánku, světlou stolici, pot který jde cítit octem?! Jelikož trpím nespavostí měřím si cukr i brzo ráno což znamená, že ve 3.ráno mám glykémii 5,1 po 3.hodinách spánku mám glykémii 5,6 a budím se celá zpocená a ze zápachem octu. Upřímně pomalu a jistě začínám mít obavy, aby má léčba byla dostatečná. Kromě toho mám extrémně suchou kůži ,sucho v krku a poslední měsíc se ráno budím s bušením srdce, před pár dny mě kromě bušení srdce budil i tlak v zadní části hlavy kdy mi z toho tlaku praskla žilka v nose, nutno říct, že jsem tyto problémy před Glycadou neměla v podstatě se dá říct že jsem nikdy tyto problémy neměla. Bohužel poučena o léčbě diabetu 2.typu jsem nebyla, takže momentálně jsem ve stádiu hledání nového diabetologa. Jestli se mohu ještě dotázat, na co má nárok Diabetik 2.typu?! Myslím tím jaká vyšetření jsou vhodná, mám nárok na papírky k měření cukru a mám mít průkazku diabetika?! Ještě chci dodat, že nic z toho mi doktor nezodpověděl, takže vím v podstatě jen to, že mám cukrovku 2.typu a to jsem se lékaře ještě musela na to zeptat, sám by mi druh cukrovky nesdělil.
věk: 38 let výška: 172 cm váha: 92 kg

Odpověď

Milá Aneto,

edukace je v léčbě diabetu zcela zásadní věc. Zpravidla k tomu nestačí jedna schůzka s lékařem či edukační sestrou. Většinou je potřeba vytvořit určitý plán, aby pacient stačil získané informace vstřebávat, a co je důležité, aby se postupně podle nich začal chovat. Kvalita léčby diabetu 2. typu závisí ze všeho nejvíce na pacientovi samotném, jenom tomu musí dostatečně rozumět. Lékař a edukační či nutriční sestry mají pacientovi pomáhat, ale na druhé straně velmi záleží na přístupu dotyčné osoby. Troufám si říci, že většina lidí by si mohla dostupné informaci vyhledat sama. Například na našem webu je jich celkem dost a vy byste si je mohla pročíst, nejlépe postupně a opakovaně. A na lékaře, či sestru byste se pak obracela již s konkrétními dotazy. Zde uvádím některé odkazy, které si můžete projít:

https://www.cukrovka.cz/co-je-to

https://www.cukrovka.cz/cukrovka-typu-2-2

https://www.cukrovka.cz/jidelnicek-diabetika

https://www.cukrovka.cz/individualni-edukace

https://www.cukrovka.cz/testy

https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence

Nyní konkrétně k vašim dotazům:

Máte výraznou nadváhu. V léčbě  vašeho diabetu by ze všeho nejlépe fungovala redukční dieta. K jejímu zahájení byste ale opravdu potřebovala podporu nutričního terapeuta (dietní sestry), abyste se na to nevrhla zbrkle a naopak k takové dietě nezískala odpor, nebo něco nepřeháněla.

Metformin je dobrý základní lék. Většina lidí se na něj postupně zvyká, je lepší začínat malou dávkou. Vadí průjem tak moc? Není způsoben něčím jiným? Kdyby člověk současně upravil dietu, asi by se to zlepšilo a možná by to prospělo i ke snížení hmotnosti.

Glyclada je rovněž celkem dobrý lék, ale pro vás je vhodný až na druhém místě. Mohl by se např. přidat k tomu metforminu (Stadametu). Možná byste také místo Stadametu mohla užívat jiný přípravek obsahující metformin, např. Glucophage XR.

Glyclada vyvolává nežádoucí efekty celkem vzácně, přičemž nejčastější, ale u vás dost nepravděpodobná, je možnost hypoglykémie, tedy příliš nízká hodnota krevního cukru. Potíže se objevují zpravidla až při hodnotách pod 3,5 mmol/l. Hypoglykémie nicméně může vypadat tak, jak vy svoje stavy popisujete: slabost, pocení, bušení srdce. Vyloučit to tedy nelze. Glyclada může mít také vzácné nežádoucí účinky na srdeční činnost, ale to je dost nepravděpodobné. Vyšetření vašeho srdce je jistě velmi vhodné. Ale ještě důležitější je pro vás ta edukace.

Diabetik 2. typu, který není léčen inzulínem, má nárok na předpis určitého množství testovacích proužků(100 ks ročně, tedy zpravidla 2 balení).

Časté pocení, zejména v noci či po jídle, je někdy projevem nedostatečně léčeného diabetu. Většinou se to po stabilizaci zlepšuje.

Milá Aneto, pamatujte: nejvíc bude záležet na vás. Lékař vám poradí, poskytne léky, ale na vyrovnání vašeho diabetu musíte pracovat vy sama.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

362 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je šance, že budu nebudu muset užívat žádný lék. V lednu mi byl zjištěn diabetes II. typu a lačná glykémie byla 10,7 a Glyk. hemoglobin 61. Nasazen Eucreas 50/850 2 x denně. Kompletně jsem změnila životosprávu, jím low carb stravu s 120-150 g sacharidů denně, spoustu nesladké zeleniny atd. Zhubla jsem zatím 15 kg a hodlám hubnout dál. V dubnu jsem měla lačnou glykémii 5,9 a Glyk. hemoglobin 41. Lékařka mi snížila Eucreas na jeden ráno. Prý abych se "nemotala". Jak mi ubývala dál váha, na glukometru už naměřím hodnoty i 5,2-5,9 na lačno. Někdy se cítím slabá, motá se mi hlava, někdy se mi klepou ruce. Měřím si tlak a mám běžně 85 - 90/60-65. Vysoký tlak jsem nikdy neměla i přes vysokou váhu (kolem 120-130/80), ale teď je to velmi nepříjemné. Posledně jsem byla celá zelená, manžel mi dal napít a trochu čokolády - zlepšilo se to. Přemýšlím, zda je to tím tlakem a nebo glykémií, ta je ale de facto v normálním žádoucím stavu. Může za mými potížemi ten Eucreas? Nebo je to spíše tím tlakem? Mám šanci, při pokračování v této životosprávě, že se užívání toho léku zbavím? Děkuji a přeji hezký den. Kateřina

  Odpověď

  Milá Kateřino, pokud máte nyní 110 kg a zhubla jste 15 kg, tak to jste opravdu měla slušnou nadváhu. Vaše tělo už nestačilo vyrábět více inzulínu, aby se s tím srovnalo, a tak se u vás projevil diabetes. Nyní jste krásně zhubla, upřímně gratuluju a zároveň držím palce, aby vám to vydrželo. Samozřejmě by bylo fajn, kdybyste hubla ještě nadále, to by vám opravdu pomohlo.

  Je ale jasné, že pro vznik diabetu máte vlohy a sekrece inzulínu není věc nevyčerpatelná. Pokud s obezitou člověk něco intenzivně nedělá, vloha k diabetu se časem spíše zhoršuje.

  Proto bych opravdu neměl obavu z bezpečného léku, jakým je Eucreas, navíc v malé dávce. Tento lék nevyvolává hypoglykémie, ale zlepšuje citlivost vašeho těla vůči vašemu vlastnímu inzulínu a také pomáhá hubnutí. To výrazné zlepšení je jistě trochu jeho zásluha, ale hlavně je to zásluha vaší vůle.

  Jak jsem už napsal, Eucreas nevyvolává hypoglykémii a ani nesnižuje krevní tlak. Pokles tlaku může působit někdy rychlé hubnutí, ale to se zpravidla rychle upraví. Možná ale méně pijete, to byste neměla.

  Ptáte-li se, zda máte šanci, že se při dobré životosprávě zbavíte léku Eucreas, tak s klidným svědomím odpovídám, že šanci máte. Omezení kalorického příjmu a omezení sacharidů funguje u pacientů s diabetesm 2. typu s obezitou ještě lépe, než různé léky. Ale vaším cílem by mělo být, že se váš diabetes srovná, nebo dokonce vymizí, a nikoliv vysazení celkem bezpečného a účinného léku. Nyní byste jej ani možná brát nemusela, ale pro vás je lepší s ním pokračovat. Ono to hubnutí nadále bude velmi obtížné a s Eucreasem to může být snazší. Také byste měla spolupracovat s nějakým nutričním terapeutem (dietní sestrou), který by vás i psychicky motivoval a doporučoval vhodné složení stravy. Hlavní je ale vydržet a vědět, proč to děláte. Eucreasu se ale nebojte.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Nevhci ho brát,merim si cukr každý den a mám 4,2,platím za ozepik veliké oenize a mám strach,ze mi cukrovku ooravdu přívodi,beru ještě standamed a chodim 6 krát za noc micit a jsě po ně umavena a nepozorna,pokud hi vysadim je mi dibre. Irena

  Odpověď

  Milá Ireno,

  váš dotaz na mě působí tak, jako by vám vaše paní doktorka málo vysvětlila, co můžete od Ozempicu očekávat, nebo jste to dostatečně nepochopila. Ozempic je velmi dobrý lék, který mnoho lidí ochrání od toho, aby nemuseli být převedeni na inzulín a aby zhubli. Lék podporuje účinek vašeho vlastního inzulínu a vedle toho tlumí chuť k jídlu a někdy vyvolává i zažívací obtíže, pokud byste jedla příliš.

  Nevím, jak dobře máte vyrovnané glykémie. Vy uvádíte hodnoty na lačno 4,2 mmol/l, což by bylo velmi dobré. Nevím ale, jak moc vám glykémie stoupá po jídle. Pokud byste měla opravdu hodnoty takto dobré, tak byste opravdu Ozempic vůbec nepotřebovala. Ale mně se zdá divné, proč by vám pak paní doktorka tento lék předepisovala. Kromě toho udáváte v noci časté močení, a to ve mně budí podezření, zda nemáte glykémie v noci vysoké.

  Tak tohle je potřeba nejdříve ujasnit. Potřeboval bych znát více vašich glykémií v průběhu dne či případně i noci, a také hodnotu glykovaného hemoglobinu.

  Na Ozempic si lidé ale většinou postupně zvykají. Léčba se zahajuje menší dávkou (0,5 mg jednou týdně podkožně), a teprve asi po měsíci se přejde na plnou dávku 1 mg 1x týdně. Jsou ale opravdu někteří, co Ozempic ani potom nesnášejí a mají po něm nevolnosti (nikoliv ale časté močení). Potom je vhodné tento lék nahradit něčím jiným, a já vám na prvním místě doporučuji omezení jídla, zejména sacharidů. Jiní si ale s Ozempicem libují, že po něm mají menší chuť k jídlu a hubnou.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli máme správně nastavený dávkování inzulínu Novorapid a Tresiba. Syn 9 let 4,5j - 4j- 2j-4j a 10,5j Tresibu. Občas se Novorapid liší podle toho jestli má větší hlad. Nemůžeme se nějak ustalit a držet to delší dobu v nějakém pěkném rozmezí. Syn je sportovní hraje fotbal, volejbal, jezdí hodně na kole, byl na atletické olympiádě ve viceboji, bazén, trampolína a celkově je k nezastaveni. Takže je to s hodnotami občas jako na horské dráze. Váha 34, výška 140cm. Dekuji

  Odpověď

  Dobrý den,

  bojím se, že na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď.

  Dávkování inzulinu u diabetiků 1. typu, hlavně pokud se jedná o aktivní děti závisí velmi na příjmu sacharidů a plánované aktivitě. Většinou se nedá v těchto případech použít fixní režim -  nebo velmi obtížně (každý den stejná dávka inzulinu a plánování jídla k této dávce), ale využívá se flexibilní dávkování. To znamená, že se dávky inzulinu určují dle plánovaného příjmu sacharidů (měli byste znát tzv. inzulin-sacharidový poměr= kolik gramů sacharidů pokryje 1j inzulinu) a k tomu vzít v potaz zda je v té chvíli normální glykémie a jestli Váš syn plánuje nějakou aktivitu. Inzulin-sacharidový poměr pravděpodobně již znáte od svého ošetřujícího diabetologa. Pokud ne, jistě Vám je schopen pomoci s jeho výpočtem. Při většině běžných aktivit glykémie klesá a proto je nutné, pokud má tato aktivita následovat do 2 hodin po jídle, zredukovat dávku inzulinu před daným jídlem (inzulin je v těle aktivní v případě Novorapidu kolem 3 hodin a první 2 hodiny nejvíce).

  S kontrolou glykémií a vysledováním reakcí po aktivitě, jídle… u diabetiků 1. typu výrazně pomáhá možnost FGM, příp. CGM (kontinuální monitorace hladiny glukózy)  Samozřejmě chápu, že ne všem dětem tyto senzory na těle vyhovují.

  Moc se omlouvám, že nedokážu více pomoci. Dávkování u Vašeho syna může být jako úplný základ vyhovující, ale musí být přizpůsobeno mnoha věcem (kolik toho zrovna sní, jakou bude mít aktivitu, jakou má zrovna glykémii). K celkovému zhodnocení je potřeba znát mnoho údajů a přesto je někdy obtížné stanovit ideální dávku pro danou celkovou situaci. Proto nedokážu takto více poradit.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Na cukrovku se léčím 12 roku nejdříve léky poté i inzulín. Ranní 9 až 10 večerní 13.rano jsem brala jardiance nyní ozempic 0,50 večer toujevo 55 j. 2x glukophage Prosim o radu, jaká kombinacelekunejvhodnejsi děkuji vera

  Odpověď

  Milá Věro, vždycky mi udělá radost, když si tazatel dá práci a trochu podrobněji a hlavně více srozumitelně mi popíše svoje vyrovnání diabetu a léčbu. U vás jsem trochu zmaten.

  Předpokládám, že čísla 9 a 10 a 13 znamenají hodnoty glykémie a nikoliv dávky inzulínu. Snad tomu tak opravdu je. Určitě by pomohla hodnota glykovaného hemoglobinu.

  Užíváte tedy Ozempic ráno, večer inzulin Toujeo 55 j. a kromě toho užíváte Glucophage bez upřesnění dávky 2x denně. Glykémie máte zvýšené (i když ne nijak dramaticky) máte nadváhu.

  Vaše léky jsou podle mého názoru kvalitní a mohly by k vaší léčbě stačit. Protože ale váš diabetes není vyrovnaný dostatečně, doporučuji vám na prvním místě zkusit pořádnou dietu.

  Ta u diabetu 2. typu často funguje lépe než léky a navíc je zdravá a může být i chutná. Především byste se měla seznámit s obsahem sacharidů v jednotlivých potravinách a měla byste umět si sestavit jídelníček. Ve vašem věku a při vaší váze bych doporučoval 120 až maximálně 150 g sacharidů denně, což je docela málo, ale bohatě to stačí. Musí se ale započítat všechny sacharidy! Pomoci by v tom měla dietní sestra, ale mohla byste také použít nějakou vhodnou literaturu, třeba i z našich stránek.

  Dávka Toujeo 55 j. je docela veliká a je to v podstatě více inzulínu, že potřebuje denně většina zdravých lidí. Svědčí to o tom, že na inzulín reagujete nedostatečně. Tomu by právě pomohla to správná dieta.

  Metformin je jistě vhodný, měla byste užívat asi 2x 850 mg. Zlepšuje účinnost inzulínu.

  Konečně Ozempic také zlepšuje působení inzulínu a snižuje jeho spotřebu. Působí ale také na chuť k jídlu a většina lidí, když se trochu snaží, při něm hubne. Dávka se dá zvýšit i na 1 mg týdně. Je to dobrá kombinace k inzulínu. Dnes existují dokonce kombinované přípravky, které obsahují podobný lék v jednom peru spolu s inzulínem.

  Jardiance je rovněž dobrý lék a mohl by se klidně přidat do vaší současné kombinace, pokud nebyl vysazen pro nějaké vedlejší účinky (nejčastěji mykotická infekce v intimních místech kvůli zvýšenému vylučování cukru močí). Pamatujte ale, že pokud nebudete držet pořádnou dietu, nebude vám správně fungovat nic, leda snad další zvyšování inzulínu, což ale není vhodné a vede k tloustnutí.

  Co tedy doporučuji: nasadit pořádnou dietu s omezením sacharidů a pokud možno dost se pohybovat. Pokud tak učiníte, je možné, že nejen zhubnete, ale také vám klesne potřeba izulínu Toujeo.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Píchám si 3x denně actrapid a na noc levemir,nechal jsem si od lékaře napsat Lyumjev, nevím ale jak jej dávkovat a zda dávkovat i levemir.Beru 3x denně 16 actrapidu a 10 levemiru.Děkuji za odpověď. Petr

  Odpověď

  Milý Petře, inzulín Lyumjev patří mezi tzv. „ultrarychle“ působící inzulíny a zpravidla se podává současně s jídlem, tedy vlastně poté, co již vidíte na talíři, že s jistotou sníte. Rychlost působení je dána především rychlým vstřebáváním z podkoží, kterého je dosaženo jednak malou změnou v molekule inzulínu oproti Actrapidu, ale také přítomností látky, která „roztahuje“ kapiláry v místě vpichu, a tím má dále zrychlit vstřebávání.

  Jenom se to slovo „ultrarychle“ nesmí brát zase tak vážně. Vstřebávání je prostě o něco rychlejší než v případě Actrapidu a působení trvá o něco méně dlouho. Je to vhodné zejména pro lidi, kteří jsou velmi dobře vyrovnáni, před jídlem mají glykémie blízko normy a Lyumjev má zajistit zmetabolizování jídla, které člověk právě dostává. Pak už prakticky nemá působit a tudíž by ani nemělo docházet k pozdějším hypoglykémiím v důsledku delšího působení. Pro někoho je to výhoda, pro jiného být nemusí, protože déle působící Actrapid může částečně nahrazovat dlouho působící inzulín.

  Dávkování Lyumjev je v principu stejné jako u Actrapidu. Jen je potřeba zpočátku dát pozor, aby vás rychlejší působení nepřekvapilo hypoglykémií, pokud si inzulín dáte před jídlem dříve nebo pokud máte před jídlem hodnotu nízkou a jídlo se ještě nestačí vstřebávat. Proto je asi lepší začít dávkami nižšími.

  Jinak v porovnání s Levemirem jsou vaše dávky Actrapidu poměrně vysoké. Je to dost neobvyklé, takže mám dojem, že dávky Actrapidu mají trochu korigovat zvýšené glykémie před jídlem. Ty by se ale měly srovnat spíše Levemirem ve větší dávce.

  Nevím, jak je váš diabetes nyní vyrovnán. Ale doporučoval bych obecně trochu Levemir zvýšit, třeba na 16 či 18 j. a Lyumjev podávat v dávce 3x 8 nebo 3x 10 j. Dále budete vidět. Rozhodně by bylo ale dobré, kdybyste se poradil se svým diabetologem, který vás zná.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!