Poradna

cukrovka 2. typu, obezita, vysoký tlak a lék který to řeší

Ptá se: Linda

Dotaz

Dobrý den, Mám přítelkyni s diabetem 2. typu, která je mírně obézní a léči se kromě cukrovky ještě na vysoký krevní tlak. Užívá Stadamet 850 a Prestarium Combi. Slyšela jsem o přípravku, který se podává 1x týdně a léčí všechny zmíněné problémy. Můžete mi k tomu něco napsat? Předem děkuji za odpověď. Linda

Odpověď

Milá Lindo, Léčba diabetu 2. typu dnes může být značně individuální a vychází s charakteru samotného onemocnění u určitého pacienta, úrovni jeho metabolické kontroly a také z jeho přání a možností.

Základem je vždy dobré pochopení dietních a pohybových opatření, a zde je možné dosáhnout velmi mnoho.

Pokud úprava životního režimu nepostačuje, představuje pro většinu pacientů základní lék metformin (obsažený např. ve Stadametu). Ten upravuje hlavní poruchu při diabetu 2. typu a současně je velmi dobře ozkoušený.

Pokud ale metformin nepostačuje k dostatečnému vyrovnání glykémií, je možné přidávat celou řadu léků. Ty se užívají 1x či 2x denně a mnoho z nich existuje ve fixní kombinaci s metforminem.

Jednotýdenní zajištění léčby mohou poskytnout některá analoga tzv. glucagon-like peptidu 1 (GLP-1 analoga), které obsahují modifikovaný lidský peptid.

GLP-1 má příznivý efekt na celou řadu poruch, které provázejí diabetes 2. typu. Zejména stejně jako metformin zlepšuje účinnost inzulínu. Navíc ale zlepšuje schopnost beta buněk pankreatu produkovat inzulín. GLP-1 také ovlivňuje rychlost vstřebávání potravy, pocit nasycení po jídle a snižuje také pocit hladu v centrálním nervovém systému.

GLP-1 analoga jsou dne mezi léky na diabetes 2. typu velmi populární a při jejich dlouhodobém podávání byly prokázány také dobré účinky na další problémy provázející diabetes, jako jsou např. hypertenze a sklon ke kardiovaskulárním onemocněním. Protože GLP-1 je peptid a rozkládá se v zahřívacím ústrojí, je nutné jeho analoga podávat injekčně do podkoží, většinou 2x nebo 1x denně.

K dispozici je nyní např. přípravek Trulicity, který si zachovává léčebnou účinnost i při podávání pouze 1x týdně podkožní injekcí. Lék se pomalu z podkoží vstřebává a i potom je chráněn před rychlou degradací v krvi. Prokazatelně zlepšuje dlouhodobé vyrovnání diabetu, sám o sobě nepůsobí hypoglykémie, nepřispívá k nárůstu obezity a vede spíše k mírnému hubnutí.

Netroufám si říci, že by tento lék s jistotou nahradil všechny léky, které vaše přítelkyně nyní užívá (Prestarium Combi obsahuje hned 2 léky vhodné pro léčbu hypertenze). Určitě by ale přispěl ke zlepšení vyrovnání diabetu a možná by vedl k redukci hmotnosti a mírnému snížení krevního tlaku. Za těchto okolností by pak případně oba další přípravky mohly být vysazeny. Dulaglutid (látka obsažená v přípravku Trulicity) je však možné celkem bezpečně kombinovat jak se Stadametem, tak i s Prestariem. Na přípravek se v současné době vztahuje také určité omezení pro jeho předeppisovnání a úhradu zdravotními pojišťovnami. Proto se zpravidla podává tam, kde standardní (a levnější) léky nepostačují nebo prokazatelně jsou špatně snášené. Přípravek také není hrazen u pacientů, u kterého po 3 měsících podávání nedochází k prokazatelnému zlepšení. To totiž svědčí zejména o tom, že pacient nedodržuje léčebný režim.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

 • Dotaz

  Dobrý den, můj manžel má diabetes 2. typu již 19 let, jelikož byl hodně pracovně vytížen, nechodil do poradny, dietu moc nedodržoval a nechával si pouze psát léky u praktické lékařky. Nyní je již krátce v důchodu a konečně navštívil diaporadnu, kde dostal glukometr, lék Forxiga 10 mg, k tomu bere lék Glucophage 1000 mg a Warfarin 5 mg (prodělaná trombóza v minulosti). Při ranním měření před snídaní mívá cukr 7 - 12 a např. dvě hodiny po obědě i 15. Dietu dodržuje. Lék Forxiga 30 tbl. má zatím nově na zkoušku, ale cukr mu nejde vůbec dolů. Začínám mít o manžela starost, co začal užívat Forxigu je stále hodně unavený a zhubl za tři týdny 4 kg (není obézní). Chtěla bych se zeptat, jestli je naděje, že se jeho stav zlepší, nebo už je to spíše na inzulin? Předem děkuji za odpověď. Dagmara

  Odpověď

  Milá Dagmaro, některé informace si budu asi muset domyslet, ale snad se alespoň přibližně trefím do případu vašeho muže. Předpokládám, že je-li nově v důchodu, může mu být okolo 65 let a diabetes tedy má tak od svých 46 let. Není, alespoň z vašeho pohledu, obézní a v poslední době spíše hubne. K metforminu (Glucophage), který asi užíval dlouhodobě, dostal nyní ještě Forxigu. Glykémie nemá nijak tragické, ale z dlouhodobého hlediska jsou vysoké. Glykovaný hemoglobin neznám, ale typoval bych, že bude někde mezi 70 a 80 mmol/mol, což by bylo hodně.  

  U většiny pacientů bych především doporučoval pečlivě zhodnotit dietu, zejména celkový příjem kalorií a také celkové množství sacharidů v dietě. Zvýšil bych dávku metforminu na 2 x 1000 mg a pokračoval bych ještě nějakou dobru v této léčbě. Krátkodobé hubnutí bych si dovedl vysvětlit také tím, že Forxiga trochu zvyšuje množství moče a může vést k mírnému úbytku moči, kromě toho, že močí se při jejím použití může ztrácet i 50 – 70 g cukru denně.

  Když ale říkáte, že váš muž dietu drží a dále hubne, tak si myslím, že u něho se postupně vyčerpává schopnost tvořit dost inzulínu. Když bych se opětovně ujistil, že nemá v dietě více než 200 g sacharidů, že nejí nadměrně kalorickou stravu a že se pravidelně věnuje pohybu, doporučil bych mu alespoň na přechodnou dobu malou dávku inzulínu, např. Lantus, Levemir nebo Tresibu v počáteční dávce asi 12 j. večer před spaním a dávku bych postupně upravoval (během týdnů) tak, aby byly ranní glykémie mezi asi 5 a 7 mmol/l. Samozřejmě k tomu bude potřebné pravidelné monitorování glykémií, zatím vždy ráno a asi 2 hodiny po snídani. Inzulínem se nic nepokazí, když se používá správně. Není to složité, není to škodlivé a není to ani nijak zvlášť nepříjemné, zvláště když se stav postupně upraví a člověku je lépe. Až by se stav srovnal, mohl by se případně inzulín zase postupně vysadit, ale to by záleželo na okolnostech. Rozhodně bych se toho nebál. Proti tomu, co nám život jinak dává do cesty, je jedna dávka inzulínu malá obtíž. Dosavadní léky bych nadále ponechal. Mimochodem, existuje lék Xigduo, který obsahuje v jedné tabletě jak metformin, tak dapagliflozin (dapagliflozin je ta Forxiga).

  Možností je samozřejmě více a nelze je tady všechny vyjmenovat. Léků pro léčbu diabetu 2. typu existuje nyní hodně. Když ale dostatečně nefungují ani při správné životosprávě, považuji inzulín za nejlepší volbu.

  No a nakonec, abych nic nezanedbal: Pokud by se glykémie upravily, ale váš muž by se stále necítil dobře a hubnul, měl by podstoupit podrobné interní vyšetření.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku 2. typu, neurolog mi předepsal Gabapentin, může tento lék ovlivnit zvýšení cukru v krvi? Vladislav

  Odpověď

  Milý Vladislave, lék gapapentin obecně nemá vliv na glukózovou toleranci. Glykémie nezhoršuje ani nezvyšuje. Používá se zajména na léčbu diabetické neuropatie a jeho účinek spočívá v tom, že tlumí převody vzruchů v nervech, které vyvolávají bolesti, pálení či brnění provázející často diabetickou neuropatii. Bohužel tedy v podstatě nemoc neléčí, ale zlepšuje její snášení.

  V příbalových letácích ke všem lékům a také v informaci pro lékaře se uvádějí nyní velmi podrobně nežádoucí účinky, které mohou nastat. Údaje vycházejí z klinických studií, kdy je nutné zaznamenávat prakticky všechny i jen mírně závažné poruchy, které pacient nahlásí, nebo které lékař zjistí. Ty se potom rozdělují na časté, vzácné a velmi vzácné. Protože se lék používá hlavně u diabetiků, kteří mívají, jak známo, zvýšené glykémie, by řada pacientů jistě poctivě nahlásila její neočekávané zvýšení. Při srovnávacích studiích, kdy ale řada pacientů lék vůbec nedostávala, ale užívala místo něho tzv. placebo (tableta či kapsle bez účinné látky), tak se prokázalo, že gabapentin neovlivňuje glykémie. Z tohoto pohledu jej tedy můžete klidně užívat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám cukrovku 2.typu, při kontrole mívám cukr od 7 do 9. Léčena jsem Glucophage 1000 a Glimepirid . Také mám vysoký tlak léčený přípravkem Lozap h, mám výraznou nadváhu a astma. Své lékařky jsem se ptala na ten nový lék. Řekla mi, že nemám věřit všemu, co si kde přečtu... Tak nevím, myslela jsem si, že 3 užívané prášky nahradím jedním.... Můžete mně k tomu něco napsat a poradit mi. Děkuji za pochopení a pomoc. Jarmila .

  Odpověď

  Milá Jarmilo, paní doktorka má nejspíš pravdu. Dnes již existuje celá řada léků na diabetes 2. typu. Jsou kvalitní a dají se různě kombinovat. Kromě inzulínu však neexistují žádné, které by dosavadní fungující léky nahradily. Základem je vždy dieta a samozřejmě všichni víme, že s dietou je to obtížné. S přibývajícím věkem se méně a méně pohybujeme a k jídlu by nám ve skutečnosti stačilo velmi málo. Pak by také nebylo třeba tolika léků. To je ale jenom to kdyby....

  Nevím, který lék máte konkrétně na mysli. Pro většinu pacientů je základním lékem metformin (např. Glucophage), který se podává v dávce 2 000 mg a někdy i více. Je účinný a bezpečný. Když to nepostačuje, přidávají se k němu léky další. Jednou z možností je ten glimepirid, ale možností je mnohem více.

  Možná jste měla na mysli léky, které zvyšují vylučování cukru močí, tzv. glifloziny. Ty dobře fungují, ale kdyby se porovnávaly s metforminem, nebyly by lepší. Proto se k němu spíše přidávají. Dále se používají injekční léky, které snižují chuť k jídlu, stimulují trochu sekreci inzulínu a zlepšují jeho působení (tzv. analoga GLP-1). Také celkem dobře fungují a většinou se dávají spolu s metforminem. Možností je skutečně více a lékaři by ze všeho nejraději doporučovali snížení kalorického příjmu v jídle, protože to je nejzdravější a nejpřirozenější a pokud to někdo skutečně dokáže, působí to lépe než většina léků.

  Jsou ale také situace, kdy opravdu klesá schopnost vytvářet inzulín. A ten se dá nahradit jenom injekcema inzulínu.

  Hodnoty 7 až 9 znějí celkem dobře. Jenže to jsou asi hodnoty na lačno. Po jídle to bude asi více. Já se proto domnívám, že nejle špší by bylo trochu zhubnout, zlepšilo by se i to dýchání. Pokud se to nepodaří, můžete skutečně dostat některý z novějších (ale zdaleka nikoliv zázračných) léků. Nejspíše by se přidaly k tomu metforminu, jehož dávku bych doporučoval zvýšit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, ja sa chcem poradit beriem lieky na cukrovku Glucovance 500mg-5mg ktore uz nie su na Slovensku. Poradte mi nahradu, dali my ine, ale som na ne alergicka. Dakujem, cukor mavam od 9 az 15, datun nar. 1954. Anna

  Odpověď

  Milá Anno, Glucovance je pevná kombinace dvou léků, a sice metforminu a glibenclamidu. Jak metformin, tak glibenclamid, jsou dostupné v řadě přípravků jako jednotlivé léky, tak i jako kombinace (např. Glibomet). Pod pojmem alergie se rozumá úplná nesnášenlivost určitého léku na imunologickém podkladě. Pokud se skutečně jedná o alergii, pacient tento lék nemůže užívat ani ve formě jiného léčebného přípravku. Proto se spíš domnívám, že se nejedná o pravou alergii, ale spíš, že vám po léku nebylo dobře. To ale musíte posoudit s vaším lékařem, který by pak mohl vyzkoušet nějaký jiné přípravek.

  K dispozici je dnes velká škála různých léků na diabetes 2. typu. Mezi zcela základní však patří metformin (který je obsažen také v Glucovance) a byla by škoda jej neužívat. Pokud by se ale jednalo o alergii, pak byste skutečně tento lék brát nemohla. Metformin se kombinuje s mnoha dalšími léky.

  Vy byste ale měla vědět, že glykémie mezi 9 a 15 mmol/l jsou příliš vysoké. Především byste tedy měla držet dietu, zejména omezit celkový kalorický příjem. To je skoro důležitější, něž léky. Bude-li to možné, pokračujte v léčbě metforminem, aspoň v dávce 2x 850 mg nebo i více. Nabízí se přípravky Metfromin Teva, Siofor, Glucophage a jiné. To ale ve vašem případě asi nebude stačit. K metforminu by se hodil např. nějaký tzv. gliptin. Existují kombinované léky s gliptinem a metforminem, např. Janumet, Eucreas, Jentadueto a jiné. Pokud by toto nestačilo, měl by se k metforminu přidat injekční lék (1x denně či dokonce u některých 1x týdně) tzv. analog GLP-1, např. Victoza nebo Trulicity. Tyto léky navíc snižují chuť k dídlu, což napomáhá hubnutí. Další možností je přidat k metforminu tzv. gliflozin, např. Jardiance či Forxiga.

  Možností je hodně a myslím, že vy sama se v tom nemůžete orientovat. Držte především dietu, měřte si glykémie a požadujte na svém lékaři, aby vám pomohl dosáhnout lepších výsledků. Jsem si jist, že když uvídí z vaší strany snahu, tak vám vymyslí pro vás vhodnou kombinaci. Na druhé straně je ale hloupost, aby vám rovnou předpisoval drahé léky a vy k tomu nedodržovala dietu. Pak by to stejně nefungovalo.

  Snažte se tedy mít glykémie pod 9, pokud možno i po jídle. Měřte se často a hodnoty si zapisujte. Ukažte je svému lékaři a poproste jej o další pomoc, jak vyrovnání zlepšit. Krásné pozdravy na Slovensko.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chtel bych se zeptat. Mam zjištěn diabetes 1LADA asi dva měsíce používám inzulin třikrát denně Fiasp mám předepsané dávky, které si mám píchat 4-4-6 po téhle dávce jsem neustále v hypoglykémii proto jsem si sám dávky upravil na 1-1-2 a i přesto se dostávám stále do nízkých hodnot. Zkoušel jsem to i na dva dny vynechat, drželo se to sice kolem sedmi, ale nešlo to dolů. Své diabetoložce jsem to říkal už několikrát, ale řečeno bylo, že se špatně měřím. Je mi 34 let, a proto žádám o radu. Změnit diabetologa..? Nebo je to normální..? Měřím 178 cm, vážím 80 kg, nejsem obézní, stravu beru dost vážně a snažím se dodržovat vše, jak mám. předem děkuji, Miroslav

  Odpověď

  Milý Mirku, důležité je, abyste se co nejdříve naučil starat o svůj diabetes samostatně, samozřejmě podle rad své lékařky. Musíte si pravidelně měřit glykémie, naučit se vyhodnocovat dietu, znát působení inzulínu. 

  Diabetes typu LADA je vlastně forma diabetu 1. typu. Jen vzniká pomaleji, ale nakonec většinou vede k úplné či téměř úplné ztrátě schopnosti tvořit vlastní inzulín. Ten se pak musí podávat injekčně, a to většinou ve 4 denních dávkách (3x rychle působící inzulínl, 1x dlouho působící inzulín). Je možné také používat inzulínovou pumpu.

  Vy asi máte zcela počáteční stádium a máte ještě dost inzulínu vlastního. Průměrná plná dávka inzulínu se totiž většinou pohybuje mezi 30 a 50 jednotek denně.

  Fiasp je velmi rychle působící inzulín. Když má někdo glykémie blízko normy, dává si jej zpravidla těsně před jídlem, někdy dokonce až těsně po jídle. Je možné, že vy jídlo příliš odkládáte a tak vám i při malé dávce vznikne hypoglykémie. Je ale také možné, že se vaše slinivka zotavila a že nyní vám stačí dávky zcela minimální, nebo dokonce žádné. Doporučuji tedy měřit glykémie velmi často, nebo začít používat senzor glykémií (v podkoží). Podle toho sám uvidíte, jak glykémie kolísají. Pokud vám glykémie nejdou příliš nad 7, tak byste možná klidně mohl být ještě chvíli úplně bez inzulínu, nebo by vám stačily 1 - 2 jednotky před jídly. Při takto malé potřebě inzulínu je to také možné zatím řešit jen jednou denní dávkou dlouho působícího inzulínu, např. 8 j. Inzulínu Lantus.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!