Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cholesterol - pokračování

Datum vložení dotazu: 05.09.2023

Ptá se: Michal

Dotaz

Dobrý den co to je za výsledek vůbec nevím ,děkuji. Michal
věk: 46 let výška: 187 cm váha: 127 kg

Odpověď

Milý Michale, ještě se ptáte na hodnotu C-peptidu, kterou máte vysokou. Tento výsledek hezky dokresluje odpověď, kterou jsem vám poslal minule.

C-peptid je orientační ukazatel tvorby vašeho vlastního inzulínu. Je to součást původní molekuly proinzulínu, který když se uvolňuje, je štěpen na samotný inzulín a na C-peptid. Ke každé molekule inzulínu se tedy uvolní stejné množství molekul inzulínu. Funkce C-peptidu v těle je ale nejasná, nemá žádný vliv na hladinu krevního cukru.

Vysoké hodnoty mívají osoby obézní. Je to obecně ukazatel inzulínové rezistence, tedy malé účinnosti inzulínu. Tělo se to snaží vyrovnat jeho zvýšenou tvorbou, což se většinou daří. V době, kdy už ale beta buňky pankreatu na to nestačí, může se objevit zvýšená hodnota glykémie, což je váš případ. Ukazuje to tedy, že by pravděpodobně stačilo zhubnout, citlivost na inzulín by se zlepšila a vy byste s ním vystačil i bez další než režimové léčby.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

61 dotazů

 • Dotaz

  Může inz.Toujeo 300..aplikuji večer 14j  způsobit pocit napeti v prsou pocit jako když mám kojit..užívám teprve 1mesic..jinak užívám synjardy 2 krát d

  Odpověď

  Milý tazateli,

  ptáte se, zda může inzulín Toujeo působit napětí v prsou, ale v záhlaví dotazu uvádíte “přibírání na váze“. Tak nevím, co vás přesně trápí.

  Toujeo obecně nemůže vyvolávat napětí v prsních žlázách, tedy pominu-li fakt, že v medicíně je možné skoro všechno a že když pámbů dopustí i motyka spustí. Je tedy nutné hledat jinou příčinu.

  Nejčastěji se jedná o vedlejší efekt některých dalších léků, zejména hormonů nebo léků. Uvádím častější příklady: spironolakton, ketokonazol, tea tree olej, metronidazol, omeprazol,amiodaron, metyldopa, statiny, drigy (alkohol, marihuana, amfetaminy aj.), androgeny, estrogeny a jiné hormony, psychofarmaka). Je nutné všechny léky, které užíváte, probrat s lékařem.

  Další příčinou bývají hormonální poruchy – zde pomůže endokrinolog.

  Může jít také o zánět nebo novotvar.

  Pokud byste si ale stěžovala spíše na to přibírání na váze, tak tomu inzulín skutečně může napomáhat, když se podává zbytečně nebo v příliš vysoké dávce. Protože v takovém případě pomůže lépe omezení kalorického příjmu. Nicméně Toujeo užíváte 1 měsíc a v malé dávce. Tak si dovoluji i tento efekt spíše vyloučit.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem diabetička 2.typu 12let. Před 3 mesici mi pan doktor změnil noční inzulin TouJeo na Xuitophy, abych zhubla. Bohužel jsem za 3 mesice pribrala 14kg. Jsem nateklá. Pan doktor mi zvýšil davky léků na odvodnění. Jinak užívám Novorapid 3x 25 jedn. a 50 jednotek nočního Xultophy. Ráda bych se zeptala, jestli užívání denního inzulinu je správný, stále 25jedn.. Je mi totiž špatně / namerím si pod 5/ a zhoršil se mi zrak. Existuje nějaká tabulka kolik si píchat jednotek po nameření glykemie. Děkuji za odpověď. Marie

  Odpověď

  Milá Marie, máte velikou nadváhu a užíváte velmi vysoké dávky inzulínu. Takové dávky se užívají, když má pacient vysoké glykémie, plnou dávku tabletových léků na diabetes a inzulin v nízkých dávkách nemá dostatečný efekt.

  Mnohem efektivnější by pro vás bylo velmi podstatně snížit kalorický příjem a v rámci možností se dostatečně pohybovat, a to alespoň chůzí.

  Vysoké dávky inzulínu asi dostáváte proto, protože míváte po jídle vysoké glykémie. Ty potom srážíte dávkami inzulínu, ten pomáhá nadbytečné živiny v těle ukládat ve formě tuku a vy dále tloustnete.

  Dávky inzulínu se proto v takovém případě volí tak, aby byly co možná nejnižší a vy přitom neměla hodnoty příliš vysoké. Bývá to ale často těžká dohoda s pacientem, který přeci jenom jí příliš a tudíž mu glykémie stoupají. Chtělo by to tedy zásadní odhodlání jíst méně kalorickou stravu a také méně sacharidů v dietě, třeba je i omezit jen na malé množství, jako je např. 120 g za den. To by ale znamenalo prakticky nejíst přílohy a mít jen sacharidy v zelenině a ovoci, protože sacharidy jsou také v jogurtech, v omáčkách, trovhu i v sýrech atd.

  Efekt by se asi nedostavil hned, možná by to trvalo i několik týdnů, ale většinou to funguje.

  Pokud byste neměla vysloveně vysoké glykémie, např. nad 15 po jídle, mohla byste dávky inzulínu postupně snižovat a nejspíš byste začala tím inzulínem před jídly. Jen byste opravdu musela omezit ty sacharidy a pohybovat se.

  Inzulín Xultophy je lék kombinovaný a obsahuje v sobě kromě inzulínu také lék liraglutid, který snižuje chuť k jídlu a ve velkých dávkách může vyvolávat i nevolnost, takže opravdu pomáhá k hubnutí. Nicméně nesmí být současně hodnota glykémie příliš nízká, aby vás to nenutilo více jíst.

  Možná by tedy pro vás bylo potom lepší léky užívat odděleně, abyste mohla snížit dávku toho dlouze působícího inzulínu v Xultophy, ale přitom měla dostatečnou dávku té druhé složky. Ta jde podávat odděleně v jiném přípravku.

  Já s vámi souhlasím, že byste za předpokladu pravidelných kontrol glykémií měla zkusit snižovat dávky inzulínu, ale také současně i dávky jídla. Často se stává, že čím více se dávky inzulínu zvyšují, tím méně funguje a současně tím více se tloustne. Myslím, že by bylo vhodné se o to pokusit a případně přidat některé další léky na diabetes ve formě tablet. To ale musíte probrat s vaším lékařem a také s ním probrat vaše odhodlání jíst méně.

   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 60 let mam jiz18 cukrovku 2.typu.BMI mám 33,boli mě záda i klouby v praci stojim a nedari se mi zhubnout.Pani doktorka mně nechce předepsat rybelsus, leda že si ho zaplatim.Má pravdu?Předtim jsem brala 1000 mettforminu.Ještě beru leky na tlak tezeo a .bisoprolol. Děkuji

  Odpověď

  Milá Hano, předpisy pro úhradu antidiabetických léků se dosti mění, nicméně na velmi podobný dotaz jsem na našem webu nedávno odpovídal a myslím, že odpověď stále platí. Naleznete ji zde:

  https://www.cukrovka.cz/poradna/uhrada-leku-rybelsus

  Domnívám se tedy, že byste podmínky pro hrazení mohla splnit a nemusela byste jej kupovat.

  Paní doktorka ovšem může také přihlížet v rámci vaší spolupráci i k jiným okolnostem. Rybelsus je lék dobrý, ale nikoliv zázračný. Bez vaší velké osobní snahy dodržovat určitá pravidla v životosprávě, nebude dostatečně fungovat, a to ani na diabetes, ani na hubnutí.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku 2 typu ( stresovou)neberu žádné léky ani inzilin.Bmi 28 takže mi to asi lékařka nepredepise .Diety držím a nejde váha dolů.Pred 5 lety mi vyoperovali ženské reprodukční orgány a nechali vejcovody.Hormonalne jsem ale stejně nevyrovnaná a má to vliv nejen na sukrovku,ale i na váhu.Jine doplňky stravy mne jen odvodní.Mwla bych šanci získat recept od svého lékaře, když BMI je nižší nežli vaše povolené 30 a víc? Jitka

  Odpověď

  Milá Jitko, kladete velmi častý dotaz. Ozempic je nyní velmi populární lék. Užívá jej mnoho známých osob bez diabetu, které ani nejsou obézní, a dělají mu nepřímo reklamu. Je to lék, který účinně pomáhá léčit diabetes 2. typu a při velké osobní snaze také pomáhá snižovat nadváhu. Stále ale není jasné, jak dlouho se má vlastně podávat. U řady lidí, které potom léčbu ukončí, váha zase začne stoupat. Prostě bez vůle a přesvědčení to nejde.

  Díky celosvětovému zájmu je nyní léku nedostatek. Mnoho lidí i bez diabetu jsou ochotni si lék sami kupovat a zásoby vykoupí. V ČR proto nyní nelze lék předepsat osobám bez diabetu 2. typu, které navíc musejí splňovat další indikační kritéria, ke kterým patří obezita a nedostatečně léčený diabetes při použití jiných běžných léků.

  Zakoupit na lékařský předpis lze lék Saxenda, který je z podobné lékové skupiny a je určen k podpoře hubnutí jak u diabetiků tak u osob bez diabetu. Lék není hrazen zdravotními pojišťovnami. Na předpis je také možné dostat lék Rybelsus, který se užívá v tabletách a jde v podstatě o stejnou látku, jako je Ozempic. Tento lék byste pravděpodobně mohla od své lékařky dostat a byl by pojišťovnou hrazen. Podobný efekt jako Ozempic má lék Trulicity, který je injekční a je určen na léčbu diabetu 2. typu. Možná by vám jej paní doktorka předepsala. Léku není nedostatek, ale má také preskripční omezení jako Ozempic.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je vhodny ozenpic pro diabetes typu jedna? Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, Ozempic není v ČR registrován pro použití u osob s diabetem 1. typu. Principiálně by ale se souhlasem pacienta a za předpokladu plné hrazení jeho ceny pacientem mohl být použit pro podporu hubnutí. V žádném případě ale nepředstavuje jakoukoliv náhradu léčby inzulínem u osob s diabetem 1. typu!

  Obecně bych to považoval spíše za krajní záležitost, když by jiné pokusy o hubnutí selhávaly a dovolil bych si to použít jen u dobře poučené osoby s diabetem 1. typu a obezitou, aby nehrozil rozvoj ketoacidózy při nedostatku inzulínu.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!