A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Cestování a diabetes

Onemocnění diabetem v podstatě neomezuje v cestování kamkoli. U diabetiků na inzulínu je potřebné mít sebou glukometr (pokud jej vlastníte a umíte používat), dostatečné množství testovacích proužků, něco sladkého pro případ hypoglykémie. Dále je nezbytná kartička pojišťovny, průkaz diabetika, inzulín a inzulínové pero a další pravidelně užívané léky včetně léků pro případ bolesti, horečky nebo trávicích problémů. Důležité je uzavřít při cestě do zahraničí dobré zdravotní pojištění.
Pozor na vhodné uložení inzulínu. Ideální pro uskladnění je chladicí box. Na pokoji je dobré mít inzulín v ledničce nebo na nejchladnějším místě. Je potřeba vyvarovat se vystavení léků přímému slunci nebo vysokým teplotám. Na cestě je dobré mít inzulín ve dvou různých zavazadlech – pro případ ztráty jednoho z nich. Při cestě letadlem by si diabetik měl brát vždy inzulín s sebou na palubu. Pokud cesta vyžaduje i překročení časových pásem,  je nejlepší upravit si hodinky hned po příjezdu do cíle. V těchto případech bude možná potřeba přidat dávku inzulínu nebo jídla navíc. Důležité je nezapomenout, že inzulín se v teple a na slunci vstřebává rychleji, proto je vhodné zkrátit interval mezi aplikací inzulínu a jídlem.

 Při odbavování na hranicích nebo na letišti, je dobré mít písemné potvrzení (nejlépe v angličtině) o nutnosti používat stříkačky, jehly a léky.

Cerebrovaskulární nemoc Cévní mozková příhoda (CMP)