Další článek

Světový den diabetu i u zvířat

Autor:
redakce

Pracoviště:

Vloženo: 14. 11. 2022


Vzhledem k tomu, že chov domácích mazlíčků se neustále rozrůstá, není bez zajímavosti se pozastavit i u velice shodných zdravotních problémů s jejich pány.

Žízeň, časté močení a ztráta hmotnosti – to jsou nejčastější projevy diabetu u domácích mazlíčků. Jenom u koček trpí cukrovkou každá dvoustá. Počet zvířecích diabetiků navíc neustále roste. Nejohroženějším plemenem jsou barmské kočky, u psů samojedi nebo knírači. Na cukrovku u domácích mazlíčků upozorňují odborníci u příležitosti Světového dne diabetu, který každý rok připadá na 14. listopad.

Nárůst cukrovky u koček spojují lékaři s obezitou, se kterou se domácí mazlíčci potýkají stále častěji. Cukrovku většinou veterinární lékař objeví u starších, přibližně desetiletých koček, které trpí nadváhou. Nemoc se může projevovat rapidním hubnutím, protože tělo není schopné zužitkovat cukr a hladoví. Zatímco „kočičí“ cukrovku lze přirovnat k lidskému diabetu druhého typu, ke kterému se lidé takzvaně projí, psům hrozí spíše cukrovka prvního typu, kdy se v těle přestane tvořit inzulín. Lékaři nemoc u psů a koček odhalí z testů krve a moči.

Britské a skandinávské výzkumy potvrzují, že k rozvoji diabetu jsou určitá plemena náchylnější. Například barmským kočkám hrozí cukrovka až čtyřikrát více než ostatním. Mezi psy jsou více ohroženi samojedi a malá plemena jako knírači nebo jezevčíci, naopak například u boxerů se cukrovka vyskytuje zřídka. Zdá se, že příčinou není chyba jednoho konkrétního genu, ale (stejně jako u lidí) malé mutace na více genech. Cukrovka hrozí více kastrovaným kocourům pro nárůst hmotnosti a nekastrovaným fenám z důvodu hormonálních změn.

Cukrovka u psů a koček se podobně jako u lidí léčí podáváním inzulínu, který je vyroben speciálně pro zvířata. Zpravidla jej majitel aplikuje jednou až dvakrát denně injekčně pod kůži. Pro kočky a psy existuje nová inzulínová léčba, která sníží počet aplikovaných injekcí. Nyní se také zkoumá, zda by injekce mohly nahradit léky podávané do tlamy zvířete, což by majitelům usnadnilo léčbu. Na základě výzkumu se odhaduje, že 30 % koček vlastníci kvůli diagnóze diabetu bohužel nechají utratit, a to zejména proto, že je léčba příliš nákladná a majitel ji nechce nebo nemůže zaplatit. Kromě toho řada majitelů odmítá manipulovat s injekcemi, proto by léčba podávaná do tlamy zvířete mohla spoustě koček zachránit život.

Vhodnou léčbou se přitom nemoc může u koček dostat do remise a její negativní projevy mohou vymizet. Buňky slinivky dokonce začnou znovu vytvářet inzulín. Podle specialistů je ale zásadní, aby nemocné kočky zhubly. Vhodné je nahradit granule konzervami, které obsahují více vody a méně sacharidů. Ideální je zvolit krmivo s nízkým obsahem sacharidů a s větším množstvím proteinu. Je vhodné zaměřit se také na zvýšení aktivity koček.

U psů je docílení remise a opětovné produkce inzulínu nemožné a podobně jako lidé, kteří trpí cukrovkou prvního typu, i naši čtyřnozí přátelé musí mít léčbu po celý život. Výjimkou jsou nekastrované feny, u některých totiž může po kastraci dojít k remisi onemocnění. Diabetu i dalším nemocem, které trápí psy, kočky nebo koně, se pravidelně věnují hosté podcastu Dogtoři

Dle TZ

www.mavepr.cz

Další článek