Další článek Předchozí článek

​​​​​​​Měření hladiny kyseliny močové v lékárnách BENU

Autor:
PharmDr. Ivana Lánová

Pracoviště: Lékárna BENU Praha 10, K Pérovně Lékárna BENU Praha 10, K Pérovně

Vloženo: 20. 12. 2023


Kyselina močová je látka, kterou syntetizují například naše játra, střeva, svaly a ledviny. Je velmi důležitá, protože se podílí na antioxidační ochraně našeho organismu. Ale všeho moc škodí. Pokud je hladina kyseliny močové zvýšena, mluvíme o tzv. hyperurikemii. Hyperurikemie je definována jako sérová koncentrace kyseliny močové vyšší než 420 μmol/l u mužů a 360 μmol/l u žen. Výskyt hyperurikemie v populaci se pohybuje mezi 4 až 40 %. Pokud se včas hyperurikemie neléčí, může vést k rozvoji dny.

Dna je metabolické onemocnění způsobené ukládáním urátových krystalů do kloubů a měkkých tkání následkem chronické hyperurikemie. Jedná se o zánětlivé postižení kloubů, které se projevuje otokem, zarudnutím a bolestí.

Hyperurikemie přispívá také k rozvoji hypertenze (zvýšený krevní tlak), chronického onemocnění ledvin a projevů metabolického syndromu. Přitom metabolický syndrom je významným rizikovým faktorem pro rozvoj např. předčasné aterosklerózy, kardiovaskulárního onemocnění a diabetu mellitu 2. typu.

Dosud si mohli pacienti v téměř 80 lékárnách BENU po celé České republice nechat orientačně změřit hladinu cukru nebo celkového cholesterolu z kapky kapilární krve. Od 1. ledna 2024 rozšiřujeme naše služby o orientační měření kyseliny močové. Opět se jedná o měření z kapky kapilární krve. Pacient tak může nově z jedné kapky zjistit tři parametry – hladinu cukru, celkového cholesterolu a kyseliny močové. Pacienti mohou přijít v předem stanovených konzultačních hodinách bez nutnosti předchozího objednání. Informace o lékárnách poskytujících tyto služby a konzultačních hodinách lze najít na www.benuprevence.cz.

PharmDr. Ivana Lánová

Další článek Předchozí článek