Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

vysoké glykémie v noci

Datum vložení dotazu: 25.01.2022

Ptá se: Tereza

Dotaz

Dobrý den mám problém s kterým si nevím rady. Mám inzulíny Actrapid a na noc Levemir a mám problém s vysokou glykémii v noci. V 17:30 píchám Actrapid kolem 14-16 a glykémii mám kolem 3,5-5 pak sem do šesté hodiny najím a kolem 19:00 už mám glykémii velmi nízko. Já se najím na druhou večeři kolem 20:30 a najednou do deseti je glykémie už kolem 4,5 - 9 a pak začne velmi stoupat, třeba dneska sem měla 3,9 před druhou večeři, nejedla sem se, v deset byla glykémie 4,8 píchla sem Levemir 15 a už kolem 11 byla glykémie 9 a stoupala tak sem připíchla Novorapid ale ten to snížil do půlnoci na 7, ale pak zase stoupala až na 12, často takhle vyleze i na 20. Tak sem o půlnoci zase připíchla a zase se to trošku snížilo ale pak kolem třetí už to neslezlo pod 10 tak sem už potřetí připíchla a teď mám ranní glykémii 5. Obvykle mě nezabírá Levemir, když už tak ve tři a do té doby mám ty glykémie strašně moc vysoké, dnešek byl výjimka jinak mám 15-20. Napadlo mě že bych před druhou večeří píchla třeba Novorapid aby to pomohlo aspoň jí snížit, vynechat jí nemůžu, mám PPP a jíst musím. Za odpověď velmi děkuji, opravdu nevím už v dělat, a připichovat ve tři ráno, teď už i víckrát se mi fakt nechce. Tereza
věk: 20 let

Odpověď

Milá Terezo, určitě by pomohlo, kdybyste toho o sobě napsala více. Z vašeho stručného a dost nejasného líčení předpokládám, že máte diabetes 1. typu, dáváte si zpravidla 4 denní dávky inzulínu a používáte kontinuální monitor FreeStyle Libre. Glykémie vám někdy vystoupí i ke 20, ale často zase máte i dost nízké hodnoty. Na hodnoty zobrazované na vašem monitoru glykémií reagujete velmi aktivně, často i během noci. Podle vašeho líčení se mi zdá, že vaše reakce mohou být někdy příliš zbrklé, takže sice korigujete stoupající glykémii, ale na druhé straně si pak způsobíte hypoglykémii, pro kterou se musíte najíst a nastartovat další vzestup.

Velmi by pomohlo, kdybyste absolvovala edukační kurz zaměřený na používání senzorů FreeStyle Libre, abyste postupovala uvážlivě a nereagovala hned na každou informaci, ale někdy raději chvíli počkala, co se bude dít a pak teprve přidala nějaký inzulín navíc, ale spíše v malé dávce.

Bylo by dobré, kdyby váš dlouhodobý inzulín působil předvídatelně a vyrovnaně. Já mám v tomto ohledu dobré zkušenosti s inzulínem Lantus, který ovšem často vyžaduje podávání 2x denně, ráno a před spaním. Dále mám dobré zkušenosti s inzulínem Tresiba, který působí velmi dlouho a velmi vyrovnaně, zejména ale předvídatelně.

Pečlivě byste si měla rozmyslet dávky sacharidů a dobře si je propočítat, aby to odpovídalo skutečnosti. Neuvádíte svoje tělesné proporce, a nejspíš by vám postačilo 180 g sacharidů denně. S menším množstvím se pracuje lépe, snáze se odhaduje potřeba inzulínu a předchází se vzestupu glykémií. Asi byste ani větší druhou večeři nepotřebovala, nebo jenom opravdu sacharidově malou. Když si nedáváte před druhou večeří žádný krátce působící inzulín, tak se pak nesmíte divit nočnímu vzestupu. A když si dáváte poměrně vysoké dávky Actrapidu, tak není divu, že vás občas překvapují hypoglykémie, zvláště při tělesné zátěži.

Osobně si myslím, že pro mladé aktivní pacienty s diabetem 1. typu je velmi vhodná inzulínová pumpu, kterou lze navíc propojit se senzorem a dokonce využívat i určité automatické kontroly, respektive automatického dolaďování glykémií (pumpy Medtronic a Tandem). Nejdřív je ale určitě dobré svůj diabetes zvládnout i na perech.

Ještě jednou, co vám tedy doporučuji:

  1. Absolvujte edukační kurz pro úpravy dávek inzulínu při používání senzoru. Nasměrovat by vás měl váš diabetolog.
  2. Napište si v klidu svůj doporučený jídelníček a předpokládanou potřebu inzulínu
  3. Na odchylky glykémií nahoru i dolů reagujte s rozmyslem, při vzestupu rozhodně vynechejte další sacharidy, v případě nutné korekce dávejte jen malé dávky, zejména na noc
  4. Zvažte používání inzulínu Tresiba, ale v tom se musíte domluvit s vaším lékařem. Musíte se také seznámit s jeho profilem působení.
  5. Uvažujte o inzulínové pumpě. Mnozí pacienti se při jejím použití zlepší a život se jim zjednoduší. Pro použití pumpy je ale také nutná dobrá spolupráce a edukace.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

763 dotazů

  • Dotaz

    ...když mám 5,9 a po jídle bych měl mít kolem 8? Karel

    Odpověď

    Milý Karle, vy rozhodně potřebujete podrobné poučení diabetologem, edukační sestrou a asi i dietní sestrou!

    Já vám těžko mohu poradit, když o vás prakticky nic nevím.

    Vaše glykémie, které uvádíte, jsou v pořádku, tak si asi inzulín podáváte správně. Dobře zaučený diabetik si ale počítá množství sacharidů v dietě a ví, kolik zhruba inzulínu potřebuje na každých 10 g v jídle. Dávku inzulínu si potom volí také podle své výchozí hodnoty glykémie a také podle toho, co právě plánuje dělat. Např. před intenzivnějším sportem by si mohl dávku inzulínu o trochu snížit. 

    K tomu je ale nutné poučení, které nelze zvládnout na pár řádcích zde.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Posílám svůj průkaz diabetika a prosím o váš názor, zda mám přejít na insulin. Děkuji za odpověď

    Odpověď

    Milá ILDOKÓ,

    podle vašeho průkazu diabetika užíváte nyní Rybelsus 3 mg a Stadamet. Kromě toho máte značnou nadváhu. Vaše glykémie jsou zvýšené, ale nejedná se o nějaké kritické hodnoty.

    Proto vám navrhuji na prvním místě nasadit pořádnou dietu s omezením sacharidů asi na 150 g denně maximálně. Vzorový jídelníček můžete najít na našich stránkách.

    Rybelsus by vám částečně mohl pomoci v hubnutí, a proto vám zatím doporučuji s ním pokračovat. Máte ale zatím nízkou dávku, určitě by se měla zvýšit, a to postupně na 7 a případně časem na 14 mg. Tento lék je poměrně dobře účinný a spolu s omezením množství sacharidů v dietě by vám mohl pomoci.

    Teprve pokud by toto selhávalo, bych doporučoval nasadit inzulín.

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dnes mi byla kardioložkou naordinována Korxiga 10mg 1tabl. ráno (ohledně srdeční nedomykavosti) Léčím se již přes rok s opakovanými močovými infekty, stále užívám nějaká ATB, nyní dlouhodobě Uro vaxom. I přes to, že jsem jí na toto upozornila, trvá na tom, abych lék užívala. Jsem onkologická pacientka v remisi (nádor prsu) Nemám opravdu odvahu tento lék užívat. Myslíte, že se bojím zbytečně? Děkuji za odpověď, Zdeňka

    Odpověď

    Vážená paní Zdeňko, přeji dobrý den,

    děkuji Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Chápu Vaše obavy vzhledem k Vaší složité zdravotní situaci, a je naprosto v pořádku, že si přejete mít jasno ohledně nově nasazené léčby. Přípravek Forxiga (dapagliflozin) byl původně vyvinut pro léčbu diabetu 2. typu, ale v posledních letech se s úspěchem používá i u pacientů s chronickým srdečním selháním (včetně nedomykavosti srdečních chlopní) bez ohledu na to, zda trpí cukrovkou či nikoliv. Klinické studie potvrdily, že tento lék snižuje riziko hospitalizací a úmrtí u pacientů se srdečním selháním, a právě proto je v těchto indikacích doporučován. Je pravda, že dapagliflozin může zvýšit riziko močových a genitálních infekcí, zejména u žen. Pokud se s těmito infekcemi dlouhodobě léčíte, je pochopitelné, že nasazení takového léku u Vás vyvolává obavy.

    Na druhou stranu – pokud Vaše ošetřující kardioložka i přes tyto skutečnosti doporučila Forxigu, jistě pečlivě zhodnotila, že přínos léčby pro Vaše srdce převažuje nad potenciálním rizikem vedlejších účinků. Možná také počítá s tím, že močové infekce budete dále preventivně ošetřovat (např. pomocí Uro-Vaxomu, který již užíváte). Dapagliflozin není kontraindikován u pacientek s onkologickou anamnézou, zejména pokud jste nyní v remisi. Lékařka jistě zvažovala i tento aspekt.

    Pokud bych mohl vše shrnout, pak Vaše obavy nejsou zbytečné, ale jsou řešitelné. Pokud byste přesto měla velké pochybnosti, doporučuji:

    • otevřeně znovu probrat situaci s kardioložkou, případně požádat o druhý názor (např. od klinického farmakologa nebo urologa);
    • sledovat stav močových cest po nasazení léku a ihned informovat lékaře při jakýchkoli potížích;
    • nevysazovat lék bez konzultace s lékařem – náhlé vysazení by mohlo zhoršit srdeční funkci.

    Přeji Vám pevné zdraví a klid v rozhodování a krásné Velikonoce

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň chcem sa opýtať či som mohol po užívaní lieku levetiracetam mať spustenú depresivno úzkostnu poruchu?

    Odpověď

    Vážený pane Pavole, přeji dobrý den,

    léčba pomocí léku levetiracetam skutečně může vyvolat nebo zhošit depresi nebo úzkost a napětí. Tato informace je uvedena v příbalové informaci, podle které postihují tyto nežádoucí účinky až 1 pacienta z 10 léčených levetiracetamem. V klinické studii, která byla provedená zcela nedávno (Tao K et al. Seizure 2024, 116, 147-150) a v odborné literatuře byla publikovaná v březnu 2024 byly tyto nežádoucí účinky pozorovány u 111 pacientů z 1 412 sledovaných pacientů. Výskyt těchto nežádoucích účinků je nezbytné oznámit lékaři. U většiny pacientů totiž nežádoucí účinky odezní po snížení dávky, to ale musí zvážit lékař na základě znalosti klinického stavu pacienta. Doporučuji Vám proto obrátit se na lékaře, který Vám levetiracetam předepsal.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Existuje jiný lék na diabetes 2.typu? Potřebovala bych co nejmenší pilulky. Děkuji pěkně Blanka

    Odpověď

    Milá Blanko, pro léčbu diabetu 2. typu existuje řada léků, které se navíc dají různě kombinovat. Metformin patří mezi základní léky a zpravidla se s ním léčba zahajuje. Je dobře účinný a velmi bezpečný. Existuje mnoho výrobců a výsledné tablety mohou vypadat různě a vyvolávat různé pocity. Tablety jsou pro někoho příliš velké, ale existují i menší, jen se musejí potom vzít 2 najednou nebo několikrát denně.

    Pro řadu léků ale existují určitá preskripční omezení, což znamená, že lékař je může předepsat jen při splnění určitých podmínek ze strany pacienta – např. nesnášenlivost jiných léků (např. metforminu), použití jejich již maximálních dávek, výše glykémie aj. Pokud by tyto podmínky nebyly splněny a lékařem zaznamenány, pacient by si musel lék hradit sám.

    Vhodný lék volí lékař individuálně podle typu pacienta. Pro vás by tedy mohlo být vhodné zkusit nejprve jiný přípravek s metforminem, a to v nižší dávce, a k němu zvolit ještě další lék, který efekt metforminu podpoří. Nabídka je poměrně široká a vy byste to měla s vaším lékařem prodiskutovat.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!