Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

těžký zánět slinivky břišní - pokračování dotazu z 26.12.2019

Datum vložení dotazu: 14.01.2020

Ptá se: AppleCute

Dotaz

Dobrý den, už jsme si psali před Vánoci. A chtěla bych Vám říci aktuální stav mého přítele, který měl akutní zánět slinivky břišní. Přítel byl dne 1.1. z jednotky intenzivní péče převezen na oddělení interní péče. Dostával tekutou výživu nitrožilně. Plus nitrožilně dostává léky na bolest, aktibiotika. Momentálně už cca týden dostává stravu pro diabetiky (nestle isosource 1000ml) na každý den jednu láhev 1000ml. Břicho už má měkčí než předtím. Otok nohou zmizel. Břicho se také zmenšuje. Ale pan doktor před 14cti dny řekl že mu udělají dren. A další den mu řekli že dren dělat nebudou, že dostane něco aby tekutina v břiše udělala takovou "kaši". A že to tam nechají, že to prý ničemu nevadí. Dnes 13.1. rano bylo příteli řečeno, že půjde místo 17.1. na CT 15.1. A že po CT dostane už nejspíše normální jídlo a že půjde možná po 2 dnech domu. Ale dnes 13.1.večer mu pan doktor Tureček řekl že v nemocnici bude minimálně ještě měsíc a že mu budou dělat ten dren v Ústí nad Labem. (jinak cukr má pořád maximálně v hodnotě 10) Toť vše. Nevím vůbec proč to každou chvíli mění, bez jakékoliv vyšetření řeknou to a pak zase to. Chtěla bych se zeptat jaký jsou podmínky transplantace slinivky břišní. Udělám cokoliv, aby byl v pořádku. Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký zbytek večera. AppleCute

Odpověď

Milá „AppleCute“! pokusím se vám stručně odpovědět a jen zopakuji, že váš přítel prodělal těžkou ataku akutního zánětu slinivky břišní. To je velmi závažné onemocnění, které často vyžaduje chirurgickou léčbu, léčbu infekce, umělou výživu. Někdy také má za následek vznik tzv. druhotného diabetu, tedy toho typu diabetu, který je vyvolán jiným onemocněním. V tomto případě může dojít k velkému poškození celé slinivky, ve které zanikne ne jen ta část, která tvoří zažívací šťávy, ale také část, kde se tvoří inzulín.

Slinivka břišní je orgán, kde se tvoří trávicí šťávy, které jsou nutné ke zpracování potravy poté, co opustí žaludek. Této šťávy je za den asi 2000 ml a obsahuje aktivní látky, které štěpí bílkoviny, tuky a sacharidy. Tyto látka za normálních okolností odcházejí do dvanáctníku a tenkého střeva, kde kontrolovaně působí. Pokud ale se tyto látky aktivují přímo v tkáni slinivky, mohou slinivku těžce poškodit. To je příčinou toho prudkého zánětu, který prodělal váš přítel.

Tkáň, která tvoří tyto šťávy, představuje převážnou část slinivky. Langerhansovy ostrůvky, kde se tvoří inzulín, představují asi jen 1 – 2 % tkáně pankreatu.

Za určitých okolností se uvnitř poškozené slinivky tvoří dutina, která se postupně ohranišuje. Lékaři tomu říkají pseudocysta, a to je asi to, o čem mluvíte. Pseudocysta se může léčit zavedením drénu, nebo se počká, až se úplně ohraničí a potom se její obsah někam odvádí, kde tělu příliš nevadí. Hojení může být zdlouhavé.

Nyní a v nedaleké budoucnosti bude pro vašeho přítele zcela zásadní, zda se zánět slinivky uklidní, zvládne se infekce a zbytky tkáně pankreatu se ohraničí a pankreatická šťáva nebude odtékat jinam, než má. Trávicí funkce pankreatu se dá celkem dobře uměle nahrazovat tabletami, ve kterých jsou obsaženy nejdůležitější složky trávicích šťáv. Kvůli tomu se proto pankreas netransplantuje. Byl by to příliš složitý a zbytečný způsob léčby.

Transplantace pankreatu se dělá výhradně pro léčbu diabetu. Nejčastější varianta je transplantace spolu s ledvinou u diabetiků 1. typu, kteří mají již mnoho let diabetes, který u nich vedl k poškození ledvin. Transplantace samotného pankreatu se dělá jen opravdu výjimečně u osob, u kterých je léčba inzulínem velmi obtížná a kteří přitom trpí opakovanými těžkými. Hypoglykémiemi (nízkou hladinou krevního cukru způsobené léčebně podávaným inzulínem).

Pro vašeho přítele nic takového vůbec nepřipadá v úvahu. Jeho problém není diabetes ani chybějící slinivka. Jeho problémem jsou následky toho, že se jeho vlastní slinivka uvnitř těla částečně „rozpadla“ a vyvolala v okolí těžký zánět. Tento zánět je nutné zvládnout. Pak teprve se postupně začne jeho stav zlepšovat. Žádná transplantace nepřipadá v úvahu, tu by spolehlivě v tomto stavu nepřežil a ani by mu nijak nepomohla.

Svému příteli můžete pomoci tím, že jej psychicky podpoříte při pokračující léčbě. Až bude moci chodit, budete jej doprovázet, pečovat o to, aby se znovu rozhýbaly jeho končetiny a páteř, budete mu pomáhat připravovat vhodné jídlo.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

965 dotazů

  • Dotaz

    Pěkný den, navštěvuji 20 let ordinaci diabetologa v malém městysi, je to nestátní soukromá ordinace, jiná tu poblíž není. Píchám si 2x denně dlouhý inzulin a 4x krátký a beru metformin. Potřebuji proužky do glukometru, ale doktor mi dává jen 50 proužků na měsíc (2x ročně po 6 krabičkách), že víc nedá, že nemám zneužívat systém. Co mám dělat, jsem důchodce a kupování proužků mi moc leze do rozpočtu. Doktor tvrdí, že je to na jeho posouzení, kolik potřebuju. Totéž s jehlami, dostanu 1 krabičku na rok a navíc neznačkových. Děkuji moc za radu.

    Odpověď

    Milý Jane, pro hrazení prostředků pro měření glykémií jsou pojišťovnami dána pevná pravidla a lékaři je nemohou překročit.

    Vy pravděpodobně máte diabetes 2. typu, ale léčen jste velmi podobně jako osoby s diabetem 1. typu, inzulín si pícháte v 5 denních dávkách.

    Pokud lékař usoudí, že je to pro vás prospěšné a budete chtít a umět si podle výsledků upravovat dávky inzulínu a množství sacharidů v dietě, může vám být uhrazeno až 1 500 proužků ročně, tedy 30 balení po 50 proužcích. Více ale rozhodně není možné.

    Jehel vám může zdravotní pojišťovna uhradit až 500 ks ročně, bez ohledu na typ diabetu. Je to ovšem vyhrazeno pro osoby, které si dávají několik dávek inzulínu denně.

    Pokud pan doktor má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, neměla by být úhrada problém, i když pracuje v nestátním zařízení. Pokud smlouvu nemá (ale asi má), tak byste musel vše přímo platit, včetně jeho péče, respektive musel byste si najít lékaře, který smlouvu má. Takových je ale většina.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím vas na diabetologiu chodím už 4 roky sem tam vysoký cukor ale do 10 niekdy nízky každý rok p doktorka kontroluje c peptid na začiatku som mala 1,90. Na poslednej kontrole 0,54 čaká ma gtt pani doktorka mi viac nepovedla môže sa jednať o cukrovku v rodine máme diabetes 1 a aj ďm2 dakujem

    Odpověď

    Milá Jano, pokud občas míváte zvýšenou glykémii až na 10 mmol/l, tak to už skoro znamená diabetes, zvláště pokud by to bylo na lačno.

    Hladina C.peptidu ukazuje, zda si v těle tvoříte inzulín. Normální hladina C-peptidu má ale dost široké rozmezí a výrazně stoupá po jídle. Zatímco hodnota 1,6 nmol/l na lačno je spíše vysoká, hodnota 0,56 je v normě. Vyšší hodnota může ukazovat na diabetes 2. typu, protože při něm lidé většinou nedostatečně reagují na svůj vlastní inzulín, a proto jej produkují ve zvýšené míře. To se ale může časem měnit, když se jejich schopnost tvořit dostatek inzulínu časem vyčerpá.

    U vás je potřeba v první řadě zjistit, zda máte diabetes či nikoliv. Pokud ano, bude nutné zjistit, jaký typ. Vzhledem k tomu, že jste štíhlá, tak se nemusí jednat o typ 2. Diabetes 1. typu ale většinou probíhá rychleji a glykémie bývají více zvýšené. Hodilo by se proto stanovení tzv. autoprotilátek, které jsou charakteristické pro diabetes 1. typu (anti-GAD, anti ZnT8, anti-IA2, inzulínové protilátky).

    Existují také různé dědičné formy diabetu, které se silně dědí a mají různý průběh. Je jich více typů, ale jsou poměrně vzácné. Na prvním místě tedy bude nutné ověřit, zda máte diabetes či poruchu glukózové tolerance, či nic z toho. K tomu poslouží plánovaný glukózový toleranční test. Stanovení C-peptidu může pomoci, ale nebude pro diagnostiku rozhodující (ledaže by byl velmi nízký, což je u diabetu 1. typu).

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku. Cukrovku také máme v rodině. Poslední dny jsem si měřila hodnoty glukometrem - ranní na lačno 7mmol, hodinu a půl po obědě 7,8mmol a dvě hodiny po jídle 6,7mmol. Jsou tyto hodnoty normální nebo bych měla raději zajít k lékaři na krevní testy? Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    dobrý den

    pokud jsou hodnoty cukru nalačno skutečně nad 7,0mmol/l již by se mohlo jednat o cukrovku. Nicméně Vám doporučuji nechat si zkontrolovat odběr v laboratoři. Glukometr nepoužíváme pro diagnostiku cukrovky. Jeho přesnost není vždy 100% spolehlivá.

    Hodnoty po jídle máte ještě v normě.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nedaří se kompenzovat cukr inzulínem reakce na inzulin je oproti normalu třetinová.Po aplikaci Prolia

    Zatím jsem nenašla lékaře, který by poradil cukr je většinu dne na 20.

    Váha 43kg DM 1 typu 60 let. Alexandra

    Odpověď

    Milá Alexandro, na váš dotaz nemohu kvalifikovaně odpovědět, protože opravdu neznám váš zdravotní stav, jaký inzulín a jak často si jej podáváte, jaký typ diabetu máte a podobně.

    Prolia obecně nezhoršuje vyrovnání diabetu, spíše naopak někdy zlepšuje. Domnívám se tedy, že příčina vašeho zhoršení spočívá v něčem jiném.

    Máte-li ale glykémie opakovaně 20 mmol/l, měla byste být co nejdříve vyšetřena diabetologem a možná by se hodila i krátká hospitalizace, aby se nastavilo potřebné dávkování.

    Na prvním místě si ale zkontrolujte, že si podáváte správný inzulín. Dostatečně pijte a při vysoké glykémii omezte množství sacharidů v dietě. Při zvyšování dávek si dejte pozor, abyste si nezpůsobila hypoglykémii.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý de, mám dotaz ohledně naměřeného cukru po jídle cca 3,5 hodiny byla 10.5. Zda to řešit s obvodním lékařem nebo zda je hodnota v normálu. Děkuji za odpověď. Jana

    Odpověď

    Milá Jano, váš „test“ nebyl proveden za standardních podmínek a proto jej není možné posuzovat z hlediska přesné diagnostiky diabetu či porušené glukózové tolerance. Záleží na tom, co jste jedla a čím jste si glykémii měřila.

    Obecně je to hodnota zvýšená, ale kritériem pro orientační diagnostiku diabetu by byla teprve hodnota nad 11 mmol/l. Při vaší příští kontrole u obvodního lékaře by bylo vhodné změřit glykémii ráno na lačno ve standardní laboratoři.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!