Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

těžký zánět slinivky břišní - pokračování dotazu z 26.12.2019

Datum vložení dotazu: 14.01.2020

Ptá se: AppleCute

Dotaz

Dobrý den, už jsme si psali před Vánoci. A chtěla bych Vám říci aktuální stav mého přítele, který měl akutní zánět slinivky břišní. Přítel byl dne 1.1. z jednotky intenzivní péče převezen na oddělení interní péče. Dostával tekutou výživu nitrožilně. Plus nitrožilně dostává léky na bolest, aktibiotika. Momentálně už cca týden dostává stravu pro diabetiky (nestle isosource 1000ml) na každý den jednu láhev 1000ml. Břicho už má měkčí než předtím. Otok nohou zmizel. Břicho se také zmenšuje. Ale pan doktor před 14cti dny řekl že mu udělají dren. A další den mu řekli že dren dělat nebudou, že dostane něco aby tekutina v břiše udělala takovou "kaši". A že to tam nechají, že to prý ničemu nevadí. Dnes 13.1. rano bylo příteli řečeno, že půjde místo 17.1. na CT 15.1. A že po CT dostane už nejspíše normální jídlo a že půjde možná po 2 dnech domu. Ale dnes 13.1.večer mu pan doktor Tureček řekl že v nemocnici bude minimálně ještě měsíc a že mu budou dělat ten dren v Ústí nad Labem. (jinak cukr má pořád maximálně v hodnotě 10) Toť vše. Nevím vůbec proč to každou chvíli mění, bez jakékoliv vyšetření řeknou to a pak zase to. Chtěla bych se zeptat jaký jsou podmínky transplantace slinivky břišní. Udělám cokoliv, aby byl v pořádku. Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký zbytek večera. AppleCute

Odpověď

Milá „AppleCute“! pokusím se vám stručně odpovědět a jen zopakuji, že váš přítel prodělal těžkou ataku akutního zánětu slinivky břišní. To je velmi závažné onemocnění, které často vyžaduje chirurgickou léčbu, léčbu infekce, umělou výživu. Někdy také má za následek vznik tzv. druhotného diabetu, tedy toho typu diabetu, který je vyvolán jiným onemocněním. V tomto případě může dojít k velkému poškození celé slinivky, ve které zanikne ne jen ta část, která tvoří zažívací šťávy, ale také část, kde se tvoří inzulín.

Slinivka břišní je orgán, kde se tvoří trávicí šťávy, které jsou nutné ke zpracování potravy poté, co opustí žaludek. Této šťávy je za den asi 2000 ml a obsahuje aktivní látky, které štěpí bílkoviny, tuky a sacharidy. Tyto látka za normálních okolností odcházejí do dvanáctníku a tenkého střeva, kde kontrolovaně působí. Pokud ale se tyto látky aktivují přímo v tkáni slinivky, mohou slinivku těžce poškodit. To je příčinou toho prudkého zánětu, který prodělal váš přítel.

Tkáň, která tvoří tyto šťávy, představuje převážnou část slinivky. Langerhansovy ostrůvky, kde se tvoří inzulín, představují asi jen 1 – 2 % tkáně pankreatu.

Za určitých okolností se uvnitř poškozené slinivky tvoří dutina, která se postupně ohranišuje. Lékaři tomu říkají pseudocysta, a to je asi to, o čem mluvíte. Pseudocysta se může léčit zavedením drénu, nebo se počká, až se úplně ohraničí a potom se její obsah někam odvádí, kde tělu příliš nevadí. Hojení může být zdlouhavé.

Nyní a v nedaleké budoucnosti bude pro vašeho přítele zcela zásadní, zda se zánět slinivky uklidní, zvládne se infekce a zbytky tkáně pankreatu se ohraničí a pankreatická šťáva nebude odtékat jinam, než má. Trávicí funkce pankreatu se dá celkem dobře uměle nahrazovat tabletami, ve kterých jsou obsaženy nejdůležitější složky trávicích šťáv. Kvůli tomu se proto pankreas netransplantuje. Byl by to příliš složitý a zbytečný způsob léčby.

Transplantace pankreatu se dělá výhradně pro léčbu diabetu. Nejčastější varianta je transplantace spolu s ledvinou u diabetiků 1. typu, kteří mají již mnoho let diabetes, který u nich vedl k poškození ledvin. Transplantace samotného pankreatu se dělá jen opravdu výjimečně u osob, u kterých je léčba inzulínem velmi obtížná a kteří přitom trpí opakovanými těžkými. Hypoglykémiemi (nízkou hladinou krevního cukru způsobené léčebně podávaným inzulínem).

Pro vašeho přítele nic takového vůbec nepřipadá v úvahu. Jeho problém není diabetes ani chybějící slinivka. Jeho problémem jsou následky toho, že se jeho vlastní slinivka uvnitř těla částečně „rozpadla“ a vyvolala v okolí těžký zánět. Tento zánět je nutné zvládnout. Pak teprve se postupně začne jeho stav zlepšovat. Žádná transplantace nepřipadá v úvahu, tu by spolehlivě v tomto stavu nepřežil a ani by mu nijak nepomohla.

Svému příteli můžete pomoci tím, že jej psychicky podpoříte při pokračující léčbě. Až bude moci chodit, budete jej doprovázet, pečovat o to, aby se znovu rozhýbaly jeho končetiny a páteř, budete mu pomáhat připravovat vhodné jídlo.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

857 dotazů

  • Dotaz

    Do prý den, je mně 62 let, váha 78 kg, výška 174, pravidelný každodenní intenzívnější pohyb (sport).Při lékařské prohlídce, mně při odběru krve byl zjištěn cukr 5,8, krevní tlak mám výborný 120/80, lipidy také výborné. Snažím se pravidelně ráno měřit glukometrem, ale hodnota na lačno se pohybuje pořád kolem 6 mmol. Cca měsíc se snažím zcela vyhýbat cukru, alkoholu a dlouhým sacharidům, zařazuji do stravy vlákninu. Hodnoty stejné - kolem 6 mmol. Za půl roku mám jít na vyšetření glykemické křivky. Je možné nějak snížit hladinu cukru na normu, bez léků s užíváním nějakých potravinových doplňků a režimu. Za jak dlouho klesne cukr na lačno (pokud je to reálné) po zahájení tvrdších režimových opatření a diety ? Léky chci užívat v případě nutnosti. Jinak žádné léky, kromě nějakých potr. doplňků (vitamínů) neužívám. Diabetes 2. typu u matky i jednoho prarodiče v seniorníním věku. Předem děkuji ! Miroslav

    Odpověď

    Milý Miroslave, glykémie na lačno 5,8 mmol/l není žádná tragédie. Jedná se zřejmě o lehčí formu poruchy glukózové tolerance. Vzhledem k tomu, že jste štíhlý, sportujete a stravujete se dietně, tak vám ani v tomto ohledu nedoporučuji žádnou změnu.

    Mohl by pro vás být vhodný lék metformin, který byste užíval večer. Je rozhodně bezpečnější, než všelijaké pokoutně doporučované potravinové doplňky na diabetes, které nemají nijak ověřenou účinnost ani bezpečnost, zato mívají bohatou reklamu. Tento lék může zpomalit přechod z lehké formy poruchy na formu těžší, ale nutně jej nyní nepotřebujete. Změřte si někdy glykémii po jídle za 2 hod. Pokud by přesahovala přibližně 8 mmol/l, bylo by vhodné s tím něco dělat. Jinak ale buďte klidný a vytrvejte ve zdravém způsobu života. Za půl roku orální glukózový toleranční test postačuje. 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes 2, neuropatie nohou ,3stupen artritida v pravé kyčle, Naďa

    Odpověď

    Milá Naďo,

    na prakticky stejný dotaz jsme nedávno odpovídali jiné tazatelce, a to zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/lazne-mam-narok

    Doporučení by vám mohl vystavit obvodní lékař na doporučení dalších odborníků, a to konkrétně ve vašem případě neurologa nebo ortopeda či revmatologa.

    Samotný diabetes není důvodem k hrazení lázeňské péče, těžká forma neuropatie či těžká forma artritidy však mohou být.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den chtěl bych se zeptat proč jde cukru nahoru a dolů diabetes 1.typu nevím čím může být ráno před snídaně a poledne před obědem Děkuji za odpověď Vojtíšek

    Odpověď

    Milá Hedviko/milý Vojtíšku (??),

    mám zato, že se vyptáváte na zcela základní věc u diabetu 1. typu. Vaše otázka ale naznačuje, že zatím nemáte ani základní poučení o tom, co to diabetes 1. typu je, jak vzniká, jak probíhá a jak se léčí.  Každý pacient, případně u malých dětí také každý rodič, potřebuje podrobné a postupné poučení, které je časově náročné a nelze je zvládnout během jediného setkání s lékařem a edukační sestrou.

    U diabetu 1. typu zpravidla úplně chybí hormon inzulín, který reguluje hladinu krevního cukru podle momentální potřeby. Pokud tento hormon chybí, je nutné jej podávat injekčně s ohledem na současnou glykémii, množství sacharidů, které se chystáte sníst a také s ohledem na aktivitu, ke které se chystáte. Pokud neučiníte odhad dávky inzulínu správně, bude glykémie nadměrně kolísat. Dokonalá nebude asi nikdy, ale s rostoucími znalostmi, zkušenostmi a uměním používat dostupné technologické prostředky se glykémie postupně vyrovnávají a blíží vytyčenému cíli. Ani tak ale není vždy zajištěna úplná trefa – vždy se může vyskytnout něco méně obvyklého, špatný odhad množství sacharidů, smolně píchnutá injekce inzulínu, nečekaná aktivita a naopak vynechání aktivity a podobně.

    Podrobněji bohužel odpovědět nemohu. Nelze jedním odstavcem nahradit systematickou postupnou edukaci pacienta. Prosím, vyžádejte si podrobné poučení od vašeho lékaře a edukační sestry.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hezký den,byla mi diagnistakována cukrovka.Na lačno 6.1,po vypiti 75g glukózy 12.6.Lékařka doporučila pouze dietu.Při náhodném měření po jídle hodnoty do 9....při vynechání sladkého. Alw nedovedu si představit,že si v létě nedám aspoň 2 krát v týdnu 1 pivo a nikdy nic sladkeho.Nebylo by vhodné nasadit léčbu nebo je to takhle v pořádku.Podotýkám,že jsem štíhlá63kg,169 cm ,63 let.Děkuji za odpověď.S přáním hezkého dne Jaroslava

    Odpověď

    Milá Jaroslavo, výsledek glukózového tolerančního testu již odpovídá diabetu, i když spíš lehčí formě. Protože jste opravdu hezky štíhlá, tak asi nemusíte držet žádnou příliš omezující dietu. Nejspíš ani příliš sladkého stejně nejíte, nebo když si něco sladkého dáte, tak nejspíš současně vynecháte ostatní jídlo.

    Sladké není u pacientů s diabetem vysloveně zakázané, zvláště když jsou jinak ukáznění a nemají sklon k nadváze. Jen to není praktické, protože po sladkém stoupá hladina krevního cukru mnohem rychleji a chcete-li být jinak dobře vykompenzovaná, měla byste přinejmenším omezit ostatní sacharidy. Jinými slovy, už tak by pro vás ke svíčkové na smetaně byly vhodné jen 2 knedlíky a už byste neměla jíst moučník a pít sladkou kávu. Mohla byste ale občas ty knedlíky vynechat a dát si místo nich dortík podle chuti, abyste si ho vychutnala. Ostatně, můžete si pořídit glukometr a sama si vyzkoušet, co to udělá.

    Hodně podobně je to i s pivem. Je v něm holt asi 25 g sacharidů v půllitru (Plzeň), tak je nutné s tím počítat a omezit se jinde (na chlebu, knedlících, sladkém ovoci). 

    Já bych vám tak na 3 týdny stejně pečlivou dietu s asi 180 g sacharidů na den doporučoval (můžete si najít vzor na našich stránkách včetně fotodokumentace). Pokud by glykémie na lačno nebyla pod 6 a po jídle za 2 hod. pod 8 mmol/l, tak bych vám určitou léčbu doporučoval. Pravděpodobně se ve vašem případě bude jednat o sníženou sekreci inzulínu spíš než o inzulínovou rezistenci. Tak byste se měla pokusit vystačit s menším množstvím jídla a pokud by to pro vás bylo opravdu málo, mohla byste potřebovat malou dávku inzulínu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jen se chci zeptat,zda může doktor diabetologie napsat pacientovi neschopenku. Děkuji za odpověď

    Odpověď

    dobrý den

    ano, lékař diabetologie může napsat pacientovi neschopenku, pokud to vyžaduje situace.

    s pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!