Poradna

těhotenská cukrovka - inzulín a hodnoty na glukometru

Datum vložení dotazu: 22.09.2019

Ptá se: Věra

Dotaz

Těhotenská cukrovka Dobrý den, Nyní jsem v 19. tt, před měsícem mi byla zjištěna těh. Cukrovka. Hodnoty po odběru ze žíly nalačno 5,1 a 5,3. Byla jsem odeslána do diabetologické ambulance. Začala jsem držet dietu a měřit hodnoty glukometrem. Nalačno jsem měla hodnoty stále vysoké v rozmezí 5,2 – 5,5, pak náhle skok až 6,8 (5,8 6,3 5,4 6,2 6,2 – hodnoty nalačno). Na kontrole mi na základě těchto výsledků nasadili noční inzulín 6 jednotek (před 5 dny) i když jsem před 7 dny měla při odběru nalačno ze žíly hodnotu 4,9. Problém je, že po nasazení inzulínu se hodnoty nalačno výrazně nesnížily – hodnoty 5,0 6,8 5,7 5,7 – dle glukometru. Navíc se mi ihned po nasazení inzulínu výrazně zhoršily hodnoty po jídle, ty jsem měla před nasazením inzulínu nízké – doktorka mi řekla, že mám víc jíst. Mám vážné podezření, že glukometr neměří správně, občas vykazuje hodně rozdílné hodnoty po sobě následujících měření. Navíc jsem se dočetla, že odchylka při měření může být až 30 % oproti odběru ze žíly. Je mi také divné, že před 6 dny jsem měla nalačno ze žíly hodnotu 4,9 a po nasazení inzulínu hodnoty výrazně vyšší (při měření glukometrem). Navíc mi včera hlásil při měření několikrát chybu. Pokud by chybovost glukometru oproti odběru ze žíly byla opravdu tak velká, tak by vlastně nasazení inzulínu bylo zbytečné. Moje otázka zní: 1) Je vůbec možné, že by se hodnoty nalačno po nasazení inzulinu výrazně nesnížily? 2) Je možné, že by noční inzulin způsobil výrazné zhoršení glykémie po jídle? Např. proto, že tělo si na inzulin „zvyklo“ a očekává ho i přes den? Děkuji moc za odpověď

Odpověď

Dobrý den, zvýšení glykémie po nasazení inzulínu je hodně zvláštní. Naopak by měly  hodnoty  klesnout. Někdy počáteční dávka inzulínu nestačí a musí se navyšovat. Zkonzultujte to s Vaším lékařem, ideální by bylo zkontrolovat přesnost měření Vašeho glukometru (třeba ověřit si hodnoty na jiném glukometru).

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

Další názor diabetologa, který není specialistou na těhotenskou cukrovku:

Kontrola hladiny krevního cukru v lidském těle rozhodně není jednoduchá a uplatňuje se na ní mnohem více faktorů než pouze sekrece inzulínu. V době těhotenství se navíc mohou uplatňovat některé hormonální změny, které většinou snižují citlivost tkání vůči inzulínu (a tudíž mohou zvyšovat jeho potřebu), větší příjem potravy pro zajištění růstu dítěte, a konečně i schopnost samotného dítěte vytvářet inzulín, což se děje zejména, když je glykémie matky zvýšená. Větší produkce inzulínu u dítěte se považuje za nežádoucí, protože může vést k zvýšenému růstu. To je jeden z hlavních důvodů, proč se snažíme, aby byl diabetes během těhotenství velmi dobře vyrovnán.

Podle toho, co uvádíte, je vaše porucha spíše lehká a žádné skutečně vysoké glykémie jste neměla. Bylo by dobré, kdyby vaše glykémie na lačno nepřesahovaly 5,1 – 5,3 mmol/, za hodinu po jídle asi 7,7 a za 2 hodiny 6,7 mmol/l. Velmi záleží, jak mnoho během těhotenství přibíráte. Pokud nejste velmi štíhlá, pomohlo by mírné snížení sacharidů v dietě, vynechání všeho slazeného, zejména sladkých nápojů, a nopak by se hodilo více zeleniny a nepříliš sladkého ovoce. Dále byste měla být fyzicky aktivní a v rámci možností „sportovat“. Když ani toto nepostačuje, většinou se doporučuje perorální antidiabetikum metformin, které je možné bez rizika během těhotenství užívat. Metformin snižuje zejména glykémii na lačno a zlepšuje účinnost vašeho vlastního inzulínu.

Pokud paní doktorka nechce podávat metfromin, je možné také přistoupit k podávání inzulínu už i u takto poměrně málo zvýšených hodnotách glykémie. Předpokládám, že ve vašem případě se jedná zejména o sníženou citlivost vůči inzulínu. Dávka 6 j. večer je velmi nízká a začíná se s ní proto, abyste zbytečně neměla hypoglykémie. Může se tedy velmi snadno stát, že přirozené kolísání vaší potřeby inzulínu je mnohem větší a 6 jednotek prostě nestačí. Doporučuje se tedy postupné opatrné zvyšování dávky, např. po 2 jednotkách. Po inzulínu opravdu glykémie nestoupá. Pokud si tedy jste jistá, že dodržujete správné stravování, dávku mírně zvýšíte tak, aby ranní hodnota byla do těch požadovaných 5,1 – 5,3 mmol/l a přitom abyste neměla noční hypoglykémii.

Přesnost glukometru můžete ověřit použitím kontrolního roztoku, který k vašemu glukometru získáte v lékárně (někdy se musí objednat). I tak ale není osobní glukometr zcela přesný, při hodnotě 5,1 mmo/l by u většiny glukometrů určitě vyhovovalo zjištění hodnoty přibližně 4,5 – 5,6 mmol/l, většinou je ale přesnost vyšší. V úvahu musíte vzít, že ani v laboratoři zjištěná hodnota není úplně přesná. Glukometr by spíše měl ukazovat konzistentně, to znamená, že by člověk měl mít jasnou představu, že jeho hodnoty jsou stabilní, zda klesají či stoupají a měl by s konkrétním glukometrem získat osobní zkušenost. Při testech se zpravidla ukáže, že glukometr měří dostatečně dobře. Osobní glukometry ale nejsou primárně určeny k přesnému testování glykémií u zdravých osob, kdy se normální hodnoty pohybují poměrně v úzkém rozmezí. Pro monitorování těhotenské cukrovky však rozhodně stačí.

Přeju vám, aby se vám glykémie srovnaly a také, abyste malé odchylky příliš neprožívala. Asi bude potřeba lehce zvýšit dávku inzulínu, ale jinak je všechno celkem v pořádku.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

56 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem těhotná 28.týden. Před týdnem v pondělí jsem byla na OGTT, kde mi vzali nalačno krev a po hodině zjistili hodnotu 5,2 což prý znamená,že v zátěžovém testu nemohou nadále pokračovat, vzala jsem si výsledky a jela ke svému gynekologovi. Ten mi vypsal žádanku na diabetologii. Když jsem tam hned druhý den přijela a předložila výsledky z krve nalačno, oznámili mi, že jsem již braná jako pacient s těhotenskou cukrovkou. Před odchodem z nemocnice mi měřili cukr a měla jsem po snídani (kde jsem mimochodem měla i kávu s cukrem) hodnotu 4,6, kterou ale nikam nezapisovali. Dostala jsem glukometr a mám zapisovat hodnoty ráno nalačno před jídlem a hodinu po jídle. Ráno nalačno mi vycházela hodnota 4,9 a hodinu po snídani 6,2. Před obědem 5,2 a hodinu po obědě 5,6. Před večeří 5,8 a hodinu po večeři 6,7. Nemyslím si, že jsou to nějak velké hodnoty, a to se přiznám, že jsem během dne měla kávu se šlehačkou, 2 palačinky s tvarohem a 4 sušenky Bebe. Co jsem slyšela a četla, pokud vyjde krev napoprvé nalačno více jak 5,2, tak by se měl odběr druhý den opakovat, mě ho ale nikdo nedělal. A v nemocnici z tohoto jednoho výsledku usoudili, že jsem brána automaticky jako pacient s těhotenskou cukrovkou. Zajímá mě proto Váš názor na mou danou situaci. Děkuji za odpověď a omlouvám se za tak dlouhou a vyčerpávající zprávu. Hezký zbytek dne. Veronika

  Odpověď

  Dobrý den, máte pravdu. Pokud máte nalačno 5,1 a více, měl by být kontrolní odběr proveden následující den a podle výsledku buď diagnostikována těhotenská cukrovka nebo pokračovat v OGTT.

  Přesný postup najdete na https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám otázku ohledně hladiny cukru v krvi a diagnostice. Účastnila jsem se "povinného" testu na těhotenskou cukrovku. První cukr v krvi na lačno 5.2 m/ l (test neproveden) druhý pokus cukr v krvi na lačno 5.1 m/l (test neproveden) na základě těchto dvou hraničních hodnot diagnostikovaná těhotenská cukrovka a byla jsem poslána na diabetologii. Poučena ohledně diety a hodnot cukru v krvi na lačno do 5.3 m/l měření po jídle 7.8 m/ l. Měřím cukr 4 x denně na lačno a pak hodinu po každém hlavním jídle. Mé hodnoty na lačno jsou vždy do 5 m/ l a po jídlech max. 6.5 m/l ( dietu nedržím a jím tak jak jsem byla zvyklá). Ještě dodám, že nemám žádné předpoklady pro vznik tzn. BMI 22.5 žádná cukrovka v rodině žádné otoky nohou.Otázka zní opravdu mám těhotenskou cukrovku, nebo se jedná pouze pro přísné hodnoty pro stanovení diagnózy? Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, Vaše hodnoty hladiny cukru během screeningového testu na těhotenskou cukrovku splňují diagnostická kritéria a těhotenská cukrovka Vám byla správně diagnostikována. U každé ženy se cukrovka může různě rozvinout, některé ženě stačí lehčí omezení cukru, některá  musí opravdu přísně dodržovat dietu a některé musí být i nasazena farmakoterapie. To se vždy pozná až v průběhu těhotenství, podle výsledků OGTT to nelze předvídat,  cukrovka se dokonce může zhoršit až ke konci těhotenství. Proto dostáváte glukometr a kontrolujete si cukr v průběhu těhotenství. U Vás bude pravděpodobně porucha metabolismu cukru mírnější, pro hodnocení je také potřeba znát hodnotu glykovaného hemoglobinu (odběry ze žíly v laboratoři). Doporučuji Vám dodržovat racionální stavu, omezit příjem rychlých cukrů, pokračovat v selfmonitoringu (není nutné denně, stačí 2x do týdne) a dál sledovat, jak se bude u Vás těhotenská cukrovka vyvíjet. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Měřila jsem si dnes cukr 1 hod.po oběde a měla jsem 6,1 a pak po 2hod. jsem měla 6,8.Nezdálo se mi to, tak ze stejný kapky krve o pár sekund na to jsem si ho změřila ještě jednou (s novým proužkem) a hodnota byla 6,4. Je to normální? Diabetologička mi řekla že po jídle 2 hod. by měli být hodnoty max 6,0

  Odpověď

  Dobrý den, cílové hodnoty glykémie při selfmonitoringu (měření na glukometru) jsou 1 hod po jídle do 7,8 mmol/l a za 2 hod do 6,7 mmol/l. Při měření na glukometru může dojít k určité chybě - záleží na množství krve, zda-li jste si ruce umyla apod. Proto je možné, že při opakovaném měření v tu samou dobu naměříte trochu rozdílné hodnoty. Jedna vyšší hodnota nic neznamená. Pokud by byly hodnoty opakovaně vyšší, vyhledejte Vašeho lékaře. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, včera jsem byla na OGTT. Hodnota nalačno mi vyšla 5,5, po hodině 8,8 a po dvou hodinách 6,5. Výsledky mi zatím sdělila po telefonu sestra (doktorka tam tento týden není) a říkala, že se jí nezdá ta první hodnota. Je hodnota nalačno 5,5 v normě nebo už ne? Předem děkuji.

  Odpověď

  Dobrý den, hodnota lačné glykémie 5,1 a více již svědčí pro těhotenskou cukrovku. Měla by se ale ještě jednou ověřit, tzn. že by Vás Váš gynekolog měl znovu odeslat na vyšetření lačné glykémie. Pokud bude hodnota do 5,1, je vše v pořádku, pokud bude 5,1 a více máte těhotenskou cukrovku. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím chtěla by jsem se optat zda mi hrozí těhotenská cukrovka. Při odběru na cukr jsem měla hodnotu 5,2 tím pádem mi nemohli dat vypít glukózu. Na gynekologii mi bylo řečeno, že je to v pořádku a nic řešit nebudeme. Půjčila jsem si měřič cukru od táty a měřím si na lačno, po snídani hodinu apod. Na lačno mívám, 5,1 nebo 5,2. Po snídani mám potom 6,7 nebo 6,8 více ne. Po večeři jsem dokonce měla jen 4,7. Vůbec nevím jak na tom jsem a zda se vůbec bát, nebo je to v pořádku? Nyní jsem v 28tt. Moc děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, test na těhotenskou cukrovku Vám nebyl správně proveden. Měla byste jít znovu na OGTT. Pokud by byla lačná glykémie opět 5,1 mmol/l a více, je u Vás diagnostiková těhotenská cukrovka. Pokud by byla lačná glykémie pod 5,1, měla byste vypít roztok oGTT.  Podrobněji viz rubrika TĚHOTENSKÁ CUKROVKA, podrubrika diagnostika. Váš ošetřující gynekolog by Vás měl na test znovu odeslat. Teprve podle výsledku testu zjistíme, zda-li cukrovku máte. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!