Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

těhotenská cukrovka, dieta, intolerance laktózy

Datum vložení dotazu: 11.03.2024

Ptá se: Lucie

Dotaz

Krásný den,obracím se na Vás s dotazem,zda může být těhotenská cukrovka nebo zvýšený cukr v těhotenství z důvodu hladovění. Jedná se o moje druhé těhotenství,jako v prvním mi je dost zle,ranní nevolnosti mě nepustili ani po prvním trimestru. Momentálně jsem na konci 16tt a byla jsem poslána na kontrolní odběr cukru v krvi,protože první výsledky byly vysoké. Měla jsem cukr 5,7 . Nebudu lhát,nejedla jsem,nepila,bylo mi pořád zle a moje dr si myslí,že to bylo asi tím,tak mě poslala i tak na kontrolní odběr a výsledky stále zvýšené. Měla jsem 5,3 a jsem poslána na diabetologii. Abych řekla pravdu..moc nejím. Ať se snažím jak chci,tak i přes násilí do sebe nedostanu maso,uzeniny, salámy, polévky. Sním to,ale pak to buď letí ven nebo mi je zle a trávím u záchoda půlku dne,protože se mi strašně zvedá žaludek + mi k tomu začaly dost vadit mléčné výrobky. Před prvním těhotenstvím jsem s tím měla problém,ale pak vymizel a teď se opět vrátil. Po konzumaci nějaké mléčné potraviny mám silné křeče v břiše a není to nic příjemného. Takže moje strava během dne je dost chudá a to se snažím,ale buď mi to tělo nepřijme ( mléčné výrobky) a nebo to nechce jako napr.maso apod. Chci se zeptat,zda tohle vše může mít vliv na cukr. Od prvního odběru jsem téměř vyřadila sladké. Sladké limonády nepiju,protože mi to ani nechutná a piju jen čistou vodu. Až půjdu na diabetologii,vše jim o mých problémech řeknu,jen mám strach,když mi nasadí dietu,co budu jíst :D. Vadí mi k vajíčka,ta sem nejedla nějak vůbec a navíc mi také nedělají dobře,takže se toho dost bojím. Jen pro upřesnění moje váha před těhotenstvím byla 44kg a momentálně je 46,5kg. Váhu mám úplně stejnou jako v prvním těhotenství i se stejnou rychlostí přibírání. Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Lucie J.
věk: 24 let výška: 158 cm váha: 50 kg těhotenství: 16. týden

Odpověď

Dobrý den, 

hodnota cukru v krvi (glykémie) může být ovlivněna řadou vlivů (jídlo, stres, nevyspání, pohyb...atd), ale u zdravé ženy by přesto všechno měla být glykémie v normě (nalačno do 5,1 mmol/l). Pokud není, měla byste být sledována na diabetologii. 

Ohledně diety - diabetická dieta v těhotenství je založena na vynechání rychlých sacharidů (tedy všeho sladkého a potravin, které obsahují cukr jako omáčky, uzeniny apod), pomalé sacharidy můžete do 200g sach/den rozloženo na cca 5-6 porcí. Dietní doporučení najdete na Dietní doporučení | cukrovka. Pokud nyní máte těhotenské nevolnosti, jezte častěji, malé porce, to na co máte chuť, jen se vyhýbejte sladkému. 

Nesnášenlivost mléčných výrobků - může se jednat o intoleranci laktózy nebo bílkoviny kravského mléka. Zkuste mléčné výrobky na nějaký čas vynechat a domluvte se svým praktickým lékařem na dalším vyšetření.

S pozdravem  

Poznámka redakce: posílám Vám zajímavý odkaz na poradnu, kde se probírá intolerance laktózy https://www.drmax.cz/zeptejte-se-lekarnika/co-delat-kdyz-mam-intoleranci-laktozy

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

333 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, zajímalo by mě, pokud po indukci zralosti plic plodu kortikoidy přetrvává efekt na plod 14 dní. Je stejný efekt i na mou glykemii. Jsem již 4 dny po vybraní kůry kortikoidů, ale některé postprandialni glykemie být po jídlech, které mi před tím nic nedělali jsou vyšší. Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, kortikoidy zvyšují glykémii a jejich efekt přetrvává i několik dní po jejich aplikaci. Ze zkušenosti vídáme vyšší glykémie cca 3-5 dní po aplikaci, ale je to vždy individuální. Většinou bývají současně i vyšší glykémie nalačno. V některých případech nasazujeme i inzulín. Rozhodně se nyní více měřte na glukometru, přísněji dodržujte dietu a poraďte se se svým lékařem o dalším postupu. S pozdravem.     

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ve 27tt mi po OGTT diagnostikovali těhotenskou cukrovku nicméně na diabetologii mě objednali až za téměř dva týdny. Sestřička mi radila, ať začnu držet dietu co nejdříve podle informací co najdu na internetu. Vyřadila jsem tedy sladké, výrazně omezila příjem sacharidů a snažím se nejíst nic mezi jídly. Jsou nějaké obecné rady, kterými se řídit než dostanu glukometr a přesnější informace? Např. mi není jasné jaké rozestupy mít mezi jídly a jestli to musí být každý den stejné. Také zda můžu jíst i mezi jídly, pokud potraviny neobsahují sacharidy (okurka,..) Může případně vadit, že jím sacharidů málo? Děkuji moc

  Odpověď

  Dobrý den, podrobné informace o dietě najdete na Dieta | cukrovka.

  Měla byste jíst pravidelně cca 5x denně do 200 g sach/den, intervaly mezi jídly by měly být ideálně 2-3 hodiny. Potraviny, které neobsahují sacharidy (vajíčka, okurka, kedlubna, salát, maso, plátek sýra...apod) může jíst i mezi jídly. Spodní hranice pro příjem sacharidů není, ale jezte tak, abyste neměla pocit hladu.

  S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pekný deň, v 25tt mi vyšiel OGTT nalačno 5,22 a 2 hodiny po vypití 75g roztoku glukózy 12,55. Odbery boli zo žily a robil ich gynekológ. Dostala som ale nesprávne inštrukcie, jedla som cca 7h pred odbermi, zároveň som mala žuvačku, ráno Euthyrox 125 a bola som vo veľmi silnom strese (mám úzkostnú poruchu a veľmi som sa testu bála). Bola som odoslaná k diabetologičke. Tá mi urobila viacero testov. Výsledky boli: glykemia nalačno 3,4, glykemický profil: B_RWI 22 mmol/mol [29-42], B_RWD 4,16 % [4,8-6], inzulin bol 7,7 [2,6-24,9]. HOMA index inzulinovej rezistencie bol 1,2. HbA1c z prsta bol 4,8% (ešte u gynekológa). Výsledkov bolo ešte viac, neviem, čo všetko je relevantné. Každopádne to doktorka uzavrela tak, že tehotenskú cukrovku vylučuje. Mám však obavy, keďže OGTT dopadol tak zle, aj keď viem, že mohol vyjsť falošne pozitívne. Mimochodom, domáce merania počas 3 dní na diéte som mala v 90% prípadoch do 7,8 po hodine, väčšinou ešte menej, nalačno tiež v poriadku (max 5,2, aj to iba raz po zlom spánku). Nemám cukrovku v blízkej rodine, nie som obézna, vek 26r. Môžem prosím s kľudným svedomím jesť normálne (samozrejme zdravo) a nič nemerať? Mám obavy, diabetologička mi povedala, že už ku nej ísť nemusím. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  jediný test, který spolehlivě prokáže těhotenskou cukrovku je OGTT. Tento test zjišťuje, jak dokážete zpracovat příjem většího množství sacharidů. OGTT se provádí ještě předtím než těhotenská cukrovka začně zvyšovat glykémie, to zn. že všechny ostatní testy, které Vám dělala Vaše lékařka, budou negativní. Pokud OGTT neproběhl podle standartních podmínek, měl by se zopakovat.  Glykémie 12,2  mmol/l ve 120. minutě testu je ale opravdu dost vysoká, zde bych o diagnóze nepochybovala a určitě Vás zařadila do sledování pro těhotenskou cukrovku. S pozdravem  

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer mám na Vás dotaz,může mít Štítná žláza vliv na cukr v těhotenství?? Respektivě zvýšené protilátky na štítné žláze? Já mám antiTpo 16,9.. dr mi rikala,že to je zvysene,ale zatím mě nechce někam posílat,ale já uvažuji,že se nechám někam poslat,mám strach..a teď otázka..může to mít vliv na cukr jako těhotenská cukrovka? Nebo to vliv nemá vůbec.. Ostatní hodnoty na štítné žláze mám FT4 - 16,4 THS - 0,48. Mám strach hlavně o miminko a jsem skoro v 18tt. Cukr si hlídám a snažím se dietu držet,ale překvapuje mě,že lacnou mám v normě a před den po jídle cukr také. Bříško neroste extra rychle ikdyz se jednání druhé těhotenství a váha také moje nelita nějak nahoru (46kg) Na krevních testech jsem měla zvýšený cukr 5,3. Děkuji moc .

  Odpověď

  Dobrý den, 

  zvýšené protilátky proti štítné žláze neovlivňují hladinu cukru. Ostatní hodnoty štítné žlázy máte v pořádku, stačí tedy pouze přidat jod 100 mg/den (jodid, těhotenské vitamíny). Za cca 4-6 týdnů by se měla laboratoř zkontrolovat.  

  Ohledně těhotenské cukrovky - podle toho, co píšete máte vše dobře kompenzované, glykémie nalačno by měla být do 5,3, 1 hodinu po jídle do 7,8, glyk. Hgb do 40 mmol/mol. Nemějte obavy - dodržujte dietu (www.cukrovka.cz), pravidelně se hýbejte a pravidelně si kontrolujte hladinu cukru v krvi a vše bude v pořádku. S pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prošla jsem testem na těhotenskou cukrovku. Na první pokus jsem měla lačnou hodnotu 5,4 a na pidruhé 5,01 a další hodnoty po vypití glukózy 8,05 po hodine a 7,9 po dvou hodinách. Tedy dle výsledků cukrovku nemám. Ale nedá mi to a občas se změřím. Například dnes jsem měla lačnou hodnotu 5,0 a hodinu po snídani, kdy jsem si dala i kousek sladkého perníku 4,9. Je lepší se namátkově hlídat? A při jakých hodnotách zpozornět?

  Odpověď

  Dobrý den, v prvním trimestru jste měla screening na těhotenskou cukrovku negativní, měřit na glukometru se tedy nemusíte. Další část screeningu Vás čeká mezi 24.-28. týdnem těhotenství, budete odeslána na OGTT. Hodnoty glykémie by měly být nalačno do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. 

  S pozdravem  

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!