Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Stravovací rady od lékařky

Datum vložení dotazu: 29.08.2023

Ptá se: Ondra

Dotaz

Dobrý den, před dvěma týdny mi byl diagnostikován diabetes 2. typu s lékařkou jsem byl domluvený, že si dva týdny budu zapisovat co jím a ona mi pak poradí, co je dobře a co ne. Ihned jsem nastudoval co tak diabetik může a co ne a přešel na tuto stravu. Jsem si vědom některých dietních chyb, jako konzumace sladkého musli k snídani, smaženého řízku. Dnes jsem byl na zmíněné konzultaci, kam jsem šel s dobrou náladou, jelikož jsem se nahodil na pravidelnou stravu, zajel pitný režim, zlepšilo se mi zažívání a dokonce jsem shodil něco přes 1 kg, což při mé váze nic není, ale říkal jsem si pro začátek dobré. Bohužel z konzultace jsem odešel značně zklamaný a zpražený, to že mi byly vytknuty zmíněné chyby je v pořádku. Bylo mi však vytknuto, že piju kávu s cukrem, což také chápu, ale na můj dotaz čím sladit, protože umělá sladidla nejsou vhodná mi bylo sděleno, že ničím, že mohu pít jen neslazenou kávu či čaj. Dále mi bylo sděleno, že nesmím jíst brambory, rýži (jím nyní jen Basmati), tmavé celozrnné pečivo je prý také špatně a nesmím ho vůbec jíst. Špatně byla i kukuřice. Dále jsem se dozvěděl, že jíst po 18. hodině nesmím, což je v rozporu s mými časovými možnostmi, kdy kolem 18. hod nejdříve dojíždím z práce, tedy musel bych se stravovat cestou. Paní doktorka mi sdělila, že tedy mám jíst ve vlaku. Celé mi to tedy přijde takové podivné, zmíněné potraviny jsem opakovaně nalezl, že jsou doporučované, včetně tohoto webu, proto moc nerozumím absolutnímu zákazu těchto potravin a moc rád bych si tedy potvrdil či vyvrátil jak to tedy je. Dále prosím o radu jak je to s posledním jídlem večer, kdy současné trendy hovoří o tom, že si mám jídlo vychutnat v klidu. Naopak jíst ve vlaku mi v klidu moc nepřijde a spíše mi přijde stresující pro mě a především silně obtěžující pro spolucestující. Žádná dietní či jiná zdravotní omezení nemám. Děkuji moc za rady a přeji pěkný den. Ondra
věk: 44 let výška: 175 cm váha: 135 kg

Odpověď

Milý Ondro, jste mladý, je vám 44 let. Jste velmi obézní a jak se dalo dost čekat, byla u vás zjištěna cukrovka.

Ta cukrovka nevznikla jen tak sama od sebe. Velmi pravděpodobně sice máte vrozené vlohy, se kterými nic neuděláme, ale celá porucha se určitě vyvíjela léta, až se nyní projevila.

Jediná možnost je, že vy tuto skutečnost pochopíte a nebudete hledat nějaké zázračné řešení spočívající v tom, že třeba slazené dortíky nahradíte tmavým chlebem. V tom to netkví. Problém je v tom, že dlouhodobě konzumujete příliš mnoho kalorií, což během let vedlo k nashromáždění obrovského množství tuku, a to nejen v podkoží, ale také ve slinivce břišní, kde se tvoří inzulín a také v játrech, která slouží jako hlavní metabolický orgán v těle. To nakonec vede ke špatné funkci beta buněk v pankreatu, které tvoří inzulín, také ke špatné funkci jater, která mají sníženou citlivost vůči inzulínu.

Je tedy především potřeba, abyste zhubnul. To znamená snížil příjem kalorií v jídle, a to dost podstatně. K tomu byste se měl také co nejvíce pohybovat, abyste byl fyzicky fit a aby se zlepšila účinnost vašeho inzulínu v těle. Základem je ale omezení kalorií. Z mého pohledu není nyní tolik podstatné, jakým způsobem kalorie omezíte. Samozřejmě je nejlepší, když budete jíst zdravou vyváženou stravu, ale především je nutné, aby jí bylo málo, respektive aby byla málo kalorická.

Vy jste dosud asi na dietu vůbec nehleděl, a tak si myslím, že pokud jste v prvních 14 dnech přece jen přistoupil ke změně, tak si z hlediska psychologického zasloužíte pochvalu. Žádný zázrak z hlediska vaší hmotnosti ani výsledků bych po 14 dnech neočekával, je to dlouhodobý úkol a efekt bych posuzoval tak po 6 měsících. Je to pro vás tak náročné, že bych vám skutečně doporučoval spojit se s nutričním terapeutem nebo specialistou na léčbu obezity, protože potřebujete především získat motivaci a chuť jít do toho. Věřit tomu. Slibovat si od toho něco pozitivního do budoucnosti. A to s vámi pořídit během krátké návštěvy u lékaře nelze.

Já souhlasím s paní doktorkou, že nelze jenom vyměnit vysloveně nezdravé potraviny za potraviny tzv. zdravé. Celozrnný chléb sám o sobě není nijak zvlášť zdravý, ale je mnohem vhodnější, než potraviny s přidávaným cukrem či různým způsobem upravované. Zdravé je jíst malé porce celozrnného chleba či ve vašem případě jej klidně na nějakou dobu vynechat a spokojit se se sacharidy, které jsou obsaženy v zelenině a ovoci. To je ale moc velká změna, a tak vás spíš skutečně chválím za pozitivní začátek. Nakonec to vyjde skoro nastejno, jestli byste denně snědl jeden dortík místo krajíce chleba. Jen toho musí být málo. Je také skoro jedno, kolikrát denně jíte, i když pro udržení morálky se doporučují nejvíce 3 denní jídla a po večeři už pokud možno nic nekonzumovat. Jestli je to pro vás ale důležité, jezte večeři až v klidu doma. Jen si ji dobře odměřte, ať vás pokud možno trochu uspokojí. Musí tedy obsahovat zejména téměř nekalorickou zeleninu a k tomu trochu bílkovinné stravy bez zbytečného tuku.

Až se trochu vypořádáte se zahájením zdravějšího způsobu života, mohly by pro vás být vhodné také některé léky používané k léčbě diabetu a zároveň k hubnutí. Mohl byste také v budoucnu uvažovat o tzv. bariatrické léčbě, což je v podstatě chirurgický zákrok na zažívacím ústrojí, který zpravidla vede k dlouhodobému zhubnutí.

Pro nyní byste si mohl cvičně zkusit sestavit jídelníček s použitím naší aplikace, a to zde: FOTOJÍDELNÍČKY

Mohl byste si vybrat např. dietu se 150 g sacharidů, což je ale asi vzhledem k vašim zvykům dost málo. Ale stačit by vám to mělo, protože máte v sobě zásobu alespoň na 1 rok. Hlad byste měl řešit hlávkovým salátem, paprikami, rajčaty, kedlubnami, květákem. Snadné to není, potřebuje to především „přesmyknutím“ v hlavě. A k tomu pouhé pokárání nestačí, nebo vás to možná dokonce demotivuje.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

99 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,chci se zeptat .pracuji ve tří smněném provozu ,mám cukrovku typu 2 beru léky na tlak a mám již delší problémy s infekci v těle a neustále abscesy na v nitřních stehnech .Byl jsem už kvuly tomu na operaci ale bohužel se to vrací furt ,dokonce jsem podstoupil operaci žaludku (plikaci)abych zhubnul ,vše marně proto bych jsem vás zeptal zda bych mnel nárok na invalidní důchod .Dekuji

    Odpověď

    Milý Míchale,

    invalidní důchod se neuděluje na určitou diagnózu (ve vašem případě na prvním místě obezita), ale uděluje se s přihlédnutím k vašich schopnostem vykonávat určitou práci. To musí posoudit posudkový lékař, který se při tom opírá o odborné zprávy diabetologa, případně obezitologa. Posudkovém lékaři pak celou žádost předává váš obvodní lékař.

    Na podobný dotaz jsem již v této poradně podrobně odpovídal, tak si odpověď přečtěte zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-ii.-typu-nadvaha-a-narok-na-invalidni-duchod

    Jinak si ale myslím, že kromě určitého nepříliš vysokého finančního zajištění vám invalidní důchod příliš nepřinese. Naopak, budete asi ještě méně fyzicky aktivní a přiberete.

    Ta operace žaludku byla asi málo efektivní a měl byste nejspíš podstoupit jiný účinnější typ zákroku na zažívacím ústrojí. Jen to vyžaduje intenzivní spolupráci s lékaři, protože téměř všechny podobné zákroky se dají "přejíst"..., pokud se pacient současně nesnaží si sníženou váhu udržet. Jste ještě mladý a měl byste se snažit udržet si větší fyzickou aktivitu a tím i lepší zdraví.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v 45 letech po vyjmutí štítné žlázy pro karcinom a zároveň selhání vaječníku jsem začala tloustnout až na 104 kg při výšce 166. zkoušela jsem různé metody hubnutí, ale při žáené jsem významně nezhubla. Mám prediabetes -Metformin 500, beru léky na cholesterol, zvýšené tuky a dlouhodobě vysoké jaterní testy. Měla bych nárok na předepsání Ozempiku ? Soňa

    Odpověď

    Milá Soňo, na prvním místě je nutné ověřit, že máte dostatečnou dávku hormonů štítné žlázy, která vám byla odstraněna. Při malém dávkování může docházet k nárůstu hmotnosti. To musí ověřit váš lékař, nejspíš endokrinolog.

    Jinak Ozempic je v ČR hrazen jen u osob s diabetem 2. typu, kteří nemají diabetes dostatečně vyrovnaný při léčbě např. metforminem. Protože vy asi diabetes nemáte, tak nesplňujete preskripční omezení.

    Pro léčbu obezity bez zjevného a nedostatečně léčeného diabetu 2. typu není Ozempic hrazen a je nutné jej kupovat. Této problematice jsme se na našich stránkách věnovali opakovaně. Podívejte se tedy na dřívější odpovědi pod heslem „Ozempic“.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku 2.Muzu brát Ozempic i když jsem se léčil s játry. Josef

    Odpověď

    Milý Josefe, v principu Ozempic užívat můžete. Měl byste si ale přečíst dnes již řadu odpovědí na podobný dotaz na našich stránkách. Vyhledejte si naše předchozí odpovědi pod heslem „Ozempic“.

    Je tam také mnoho napsáno o úhradě tohoto léku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik, PAD druhého typu a rád bych chtěl snížit váhu . Léčím se taky se srdcem, mám umělou chlopeň a beru warfarin, takže i stravu si musím hlidat miroslav

    Odpověď

    Milý Mirku, lék Ozempic pro vás může být vhodný. To, co uvádíte, není kontraindikací. Jinak ale vhodnost jeho nasazení musí posoudit váš lékař. Lék Ozempic má také svoje preskripční omezení, aby byl pro vás hrazen. O tom jsme již mnoho psali na našich stránkách a neustále opakování je už namáhavé.

    Hledejte pod heslem „Ozempic“ a mnohé naleznete.

    Zkuste např. toto:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-0-25-mg-a-jeho-hrazeni

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím jak zjistím, kolik g sacharidů je pro mě denně optimální? Mám cukrovku 2. typu, 91 kg (zhubla jsem za rok ze 110 kg), 34 let, sport 4x týdně, beru 1 tbl Maysiglu + 1 tbl glukophage, dlouhodobý cukr teď z březnové kontroly 43. Moc děkuji za odpověď. Renáta

    Odpověď

    Milá Renáto, především vám opravdu gratuluju, že jste zhubla téměř o 20 kg. To je pozoruhodný úspěch. Jen se snažte si jej udržet, bude to těžké.

    Vy stále máte nadváhu, a tak by kalorické omezení mělo nadále pokračovat. Měla byste jíst co nejvíce málo sladké zeleniny, málo sladkého ovoce, přiměřené množství zdravých bílkovin s nízkým obsahem živočišných tuků (řekněme 60 – 80 g bílkovin denně), a pokud možno málo sacharidů. V podstatě ta zelenina a ovoce už jich bude obsahovat skoro dostatek. Já vám navrhuji maximálně 150 g denně, ale in 120 g by bylo dost. Jen je nutné skutečně započítávat všechny, tedy i ty v omáčkách, salátech, v polévce a podobně. Pravděpodobně se v dietě vyznáte, když jste tak úspěšná. Můžete se ale podívat i na naše stránky, jsou tam pěkné návrhy s propočtem sacharidů a s fotografiemi.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!