Poradna

strach s injekcí inzulinu

Ptá se: marie

Dotaz

Dobrý den, chci se zeptat, jako diabetik s cukrovkou 2. typu, zda je možné během začátku léčby, po 2 měsících, léčbu změnit, nebo přidat jiné léky. Cukr v krvi se pohybuje ráno na lačno 12 - 14, po jídle 16 i po nasazení Stadametu, po kterém mám velké problémy s plynatostí a nyní i s průjmem. Můj diabetolog tvrdí, že léky nemůže změnit kvůli pojišťovně, údajně pro vysokou cenu jiných léků. Děkuji za odpověď a ještě doplňuji, že léčba inzulinem injekčně by mě velmi stresovala a mám změřeno, že při stresu jsou tyto hodnoty cukru v krvi vždy hodně zvýšeny. Marie

Odpověď

Milá Marie, základ pro  léčbu diabetu 2. typu představují dieta a pohyb. Musíte si umět spočítat, kolik které jídlo obsahuje sacharidů a kolik tuků. Zejména nízkokalorická dieta přinese postupně úspěch. Teprve když to nepostačuje, přidávají se postupně léky. Ale samy práci za vás neudělají, musíte jim pomáhat. Většinou se postupuje stupňovitě. To znamená, že když po určité době nějaký lék nepostačuje, přidá se k němu další. Znovu ale připomínám, že základem je dieta. Ta by často dokázala nahradit mnoho léků, ale lidé to většinou nevydrží a dávají jim přednost.

Když jsou hodnoty vysoké, je možné samozřejmě začít aktivněji a nasadit hned několik léků zároveň. Někdy je nutný také inzulin.

Stadamet se většinou podává v dávce 2x 1000 mg a je možné, že vy zatím máte dávku nižší. Nežádoucí účinky po nějaké době většinou vymizí. K němu je možné přidávat do kombinace některé další léky.

Opakovaně vyšší hodnoty než 14 jsou už opravdu vysoké a mělo by se s tím něco dělat. Je při tom ale nutné opustit některé předsudky a pustit se do toho. Především je nutné se ujistit, že skutečně nejíte zbytečně moc a že vaše strava není příliš kalorická. Pomohl by vám určitě rozhovor s dietní sestrou. Není vůbec nutné jíst 4x a vícekrát denně, 3x denně určitě stačí. Chleba, brambory, knedlíky a rýži byste měla co nejvíce nahradit zeleninou.

Existuje řada léků, které je možné kombinovat s metforminem a stálo by za to některé vyzkoušet. Pokud jsou ale hodnoty vysoké, neznám důvod, proč byste se měla obávat inzulínu. Je to lék, který skutečně funguje a je pro tělo přirozený. A přece se vy, dospělá osoba, nebudete obávat vpichu tenkou jehlou! To se vám během dne určitě přihodí mnohem víc nepříjemných věcí, které jsou horší než injekce tenoučkou jehlou. Vždyť si inzulín podávají samy malé děti, třeba i 5x denně, a vůbec kolem toho nenadělají žádné caviky. Mnohem víc jim  vadí, když i tak nemají glykémie v pořádku. Žádný stres jim to nedělá a vám by také nedělalo.

Pro diabetiky 2. typu s nadváhou se nyní také s úspěchem podávají injekčně i jiné léky, které snižují glykémie a napomáhají hubnutí. Jsou to tzv. analoga hormonu GLP-1. Podávají se 1x denně (většinou) podobně jako inzulín. Hodí se do kombinace s metforminem (ten je v tom vašem Stadametu). Existují nyní dokonce již přimíchané i k inzulínu, takže se podávají spolu s ním v jedné injekci, je-li to potřeba.

Doporučuji vám nyní tento postup:

1. Nadále si měřte glykémie

2. Zkuste si spočítat, kolik toho denně sníte, kolik je v tom sacharidů a tuků. Nedokázala byste snížit kalorickou vydatnost vašeho současného jídla?

3. Ujistěte se, že užíváte dostatečnou dávku Stadametu. Jste-li jinak celkem zdráva, měla byste ho užívat 2 X 1000 mg denně.

4. Budou-li vaše glykémie nadále vysoké, požádejte svého lékaře o zintenzivnění léčby. Nabízí se hned několik skupin léků, které by so mohly hodit. Máte-li nadváhu a velkou chuť k jídlu, mohl by se pro vás hodit některý z analogů tzv. GLP-1. Ty se podávají injekčně podobně jako inzulín. Injekce jsou ale velmi jednoduché.

4. Bude-li to nutné, nebraňte se inzulínu. Mohla byste jej užívat např. večer a dávku byste volila tak, aby ranní glykémie byly blízko normmální hodnoty. Inzulín je přirozená látka, snadno se podává a většinou velmi dobře funguje. Kdybyste později třeba zhubla, je docela možné, že by se inzulín mohl později zas vysadit a nahradit nějakými tabletami.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

 • Dotaz

  Dobrý den, manžel má po ranním měření hodnotu cukru 24.8 mmol/l, je po operaci srdce a těžké recidivě. Má diab. 2 typu. Léky na cukr má Glimepirid Mylan 1-0-0 a Dibetix 1/2-1/2-1/2. Bral metformin a dle nemocnice nenasazovat měl AKI (dle lékařské zprávy). Bojujeme stále s vysokými hodnotami cukru, už od příchodu domů, tj. 4 dny. Potřebovala bych poradit, kolik by si měl dopíchnout inzulinu? Děkuji za odpověd, Alena

  Odpověď

  Milá paní Aleno, dát vám přesné instrukce, jak postupovat, by bylo ode mne krajně nezodpovědné. O zdravotním stavu vašeho muže mám příliš málo informací a on je po závažné náročné operaci a potřebuje správnou léčbu. Myslím, že propustit jej z nemocnice, aniž mu byla nastavena vhodná léčba diabetu, není správné. Měla byste se co nejdříve obrátit na zodpovědného lékaře, který jej naposledy léčil.

  Mohu se jen dohadovat, co znamená AKI, není to běžná zkratka a může to znamenat sníženou funkci ledvin v angličtině (accute kidney injury???). Ano, za těchto okolností metformin není vhodný. Nedává se ale ani v souvislosti s větším operačním výkonem, dokud se situace nevyřeší.

  Léky Dibetix a Glimepirid jsou v jistém smyslu podobné. Dibetix účinkuje mnohem rychleji. Dohromady se ale nedávají, to je jistě omyl. Pokud jsou ale glykémie takto vysoké, nejsou ani vhodné.

  Nevím také, zda váš muž byl již léčen inzulínem a zda tedy inzulín doma máte a umíte jej používat. Nic o tom nepíšete.

  Myslím, že v současné době by váš muž měl být léčen inzulínem a měl by si často měřit glykémie. Netuším ale, jak na tom s inzulínem je. Pokud jej již užívá, tak by to bylo jiné, než kdyby s ním nově začínal. Pokud by inzulínem dosud léčen nebyl, začínal bych postupně s malými dávkami rychle působícího inzulínu, např. 4 - 6 j., počkal několik hodin, zda glykémie klesá, a pokud nikoliv, dávku bych opakoval. Dokud nedojde k výraznému poklesu, neměl by jíst nic obsahujícího sacharidy. Je ale důležité, aby váš muž neměl hypoglykémii. Ta by pro něho v časném pooperačním období mohla být nebezpečná. Proto je nutné měřit glykémie.

  Podle mého názoru by měl strávit několik dní na interním oddělení, kde by se mu někdo zkušený v diabetologii věnoval. Postupně by spolu nastavili dávky a vám oběma to vysvětlil. V souvislosti s operačním stresem může potřeba inzulínu přechodně vzrůst. Je možné, že postupem času se stav upraví a možná ani inzulín nebude nutný. Glykémie by ale měl mít v pořádku. Je to důležité pro hojení, ale také jako prevence, aby se srdeční onemocnění nehoršilo. Provést sebelepší operaci srdce, ale nepostarat se při tom o diabetes, je chyba.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den užívam glucophage 1000 0-0-1/užívam asi 1/1/2 roku při měření cukru /doma /mam cukr okolo 9, léčím se na tlak, prostatu, žilní nerostatečnost, bechtěreva, zelený zákal. JE LÉČBA DOSTAČUJICÍ? Josef

  Odpověď

  Milý Josefe, samozřejmě na dálku si neodvažuji hodnotit kvalitu vaší léby. Nicméně vycházím k kvalitní lékařské zprvávy, kterou jste předložil ke svému dotazu. Nevím, jaké máte subjektivní zdravotní potíže, ale ze zprávy plyne, že máte diabetes 2. typu, máte výraznou nadváhu, léčíte se s vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou krevních tuků a máte asi zvětšenou prostatu. Berete také léky proti bolesti, a to jak svalové, tak asi spojené s poruchou močového měchýře, nebo nevím, proč.

  Užíváte kvalitní léky a váš diabetes je celkem přijatelně vyrovnán. Podle současných kritérií, která jsou přísná, by jistě bylo vhodné kompenzaci diabetu dále zlepšit, protože to rovněž může přispět k lepšímu vyrovnání hladiny krevních tuků a snížení krevního tlaku.

  Je ale patrné, že máte nadváhu, a tak by nejlepším opatřením bylo méně jíst a více se pohybovat, i když vím, že máte výrazné potíže s pohybovým aparátem. 

  Dávku Glucophage nemáte ještě maximální, takže by se dala zvýšit, ale vy užíváte přípravek s prodlouženým uvolňováním, takže těch 1000 mg večer by mohlo stačit. Glykémie kolem 9 mmol/l jsou zbytečně zvýšené, a to jsou ještě nejspíš hodnoty na lačno, takže po jídle asi ještě stoupají. Měl byste mít (a asi máte) osobní glukometr a občas si měřit glykémie i asi 1 hod. po jídle. Neměly by stoupat nad hodnotu 9 mmol/l, a pokud ano, byla by to známka, že jíte příliš. Asi by vám ve vašem věku a pohybovém omezení měla stačit dieta s obsahem 150 g sacharidů. To byste se měl třeba s pomocí dietní sestry naučit, měl byste vědět co a kolik toho jíte. Budete-li mít hlad, jezte více zeleniny, třeba rajčat, okurek, salátu, fazolek (zelených), kedluben a podobně.

  Protože trochu tuším, že to tak docela nezvládnete, nebo nebudete ochoten zvládnout, mohl by se přidat ještě další lék v léčbě diabetu. Pro vás by mohl být vhodný např. lék ze skupiny gliptinů, třeba Januvia nebo jiný. Dobře se snášejí a glykémii trochu dále snižují. Další, asi trochu účinnějčí, by byla léčba někteým přípravkem ze skupiny gliflozinů (např. Jardiance, Forxiga nebo Invokana). Glifloziny zvyšují vylučování cukru močí, a to i při nižší hladině glykémie, takže pomáhají trochu i zhubnout a mohou i mírně snižovata krevní tlak. Všechny jmenované léky existují též v kombinaci s metforminem (který obsahuje Glucophage), takže byste nemusel mít tolik tablet.

  Znovu doporučuji, abyste zpřísnil kontrolu glykémie a sledoval si co nejčastěji hodnoty. Pokud budou převážně nad 6 až 7 mmol/l, bude vhodná další úprava léčby, tedy kromě diety další přidání léků.

  Také, pokud by to šlo, bych se snažil omezit léky proti bolesti, ať toho nemáte tolik. Držím palce!

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den pane profesore, předem se omlouvám, ale opravdu nevím, kam se se svým dotazem obrátit. Jsem diabetička 2. typu, je mi 47 let. Před třemi měsíci jsem ke své léčbě diabetu k inzulínu Xultophy (1x 45) a 2x 1000 mg metforminu a místo glimepiridu 3mg dostala lék Jardiance 10 mg. Za tři měsíce moje váha klesla o 2 kg (nyní 94 kg při výšce 169 cm) a hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol (57 mmol/mol - poprvé za poslední rok). Ranní glykemie byla 5. Nicméně lékařka mi oznámila, že nemůže lék Jardiance předepsat, neboť zdravotní pojišťovny v mém případě lék nehradí. Glimepirid zpět také ne, protože není vhodný. Kromě jiného užívám lék Triplixam 5MG/1,25MG/5MG-hypertenze (léčená 110/80), Letrox 100mg 1x denně. Takže má léčba diabetu bude spočívat nyní lékem Xultophy 1x 45-50 jednotek, metformin 3 x 1tableta 1000mg. Opravdu nemohu lék Jardiance užívat? Předem děkuji za Vaši odpověď. Monika

  Odpověď

  Milá Moniko, Jardiance je lék, který obsahuje jako účinnou látku empagliflozin a nyní se poměrně s úspěchem užívá v léčbě diabetu 2. typu. Možná znáte mechanismus jeho působení, ale já vám to přece stručně vysvětlím.

  V ledvinách se tvoří nejprve tzv. provotní moč. Té je za den velké množství, více naž 100 l. Dostává se do ní hodně látek, z nichž některé se později v ledvinných kanálcích opět vstřebávají do krve. Rovněž se zpětně vstřebává voda, takže množství moči nakonec nejsou sta litrů, ale jen asi 1,5 až 3 l.

  Mezi látky, které se také zpětně vstřebávají, patří krevní cukr. Proto za normálních okolností se cukr do moči nedostává. Jenom u diabetiků, kteří mají hladinu cukru v krvi vysokou, se do moči dostává tolik cukru, že na to mechanismus zpětného vstřebávání nestačí a cukr se nakonec do konečné moči dostane. Udává se, že takovou hranicí je hodnota glykémie 10 mmol/l.

  Léky typu Jardiance (tzv. glifloziny) blokují schopnost zpětně vstřebávat glukózu z prvotní moči zpět do krve, a proto se glukóza dostává do moči mnohem snáze. Udává se, že u špatně léčených diabetiků, kteří mají vysokou glykémii, se tak z těla odstraní až asi 70 g glukózy za den. Tím dochází k určitému poklesu glykémie a dokonce se může i trochu zhubnout, rozhodně se však netloustne. Zvýšené vylučování cukru s sebou nese i určité snížení množství tekutin v těle. To může být nežádoucí, ale na druhé straně to může také snižovat jinak zvýšený krevní tlak. Přítomnost cukru v moči může být ale také někdy nepříjemná, protože může přispívat k močovým infekcím a u žen ke kvalinkovým onemocněním v gylnekologické oblasti.

  Stejně jako je dnes moderní lék Jardiance, je také velmi úspěšný nový lék Xultophy. Je to kombinace dvou léků, a sice nového typu inzulínu, který má velmi dlouhý a vyrovnaný účinek (degludec) a tzv. analoga dalšího hormonu, kterým je analog tzv. glukagon-like peptidu 1, liraglutid. Liraglutid se podobně jako inzulín musí podávat injekčně. Má řadu příznivých účinků. Snižuje chuť k jídlu a vede k hubnutí. Podporuje přirozenou tvorbu inzulínu a zlepšuje jeho účinek. Kombinovaný lék Xultophy se dobře snáší a velmi dobře účinkuje. Jako každý nový a dobrý lék je ale bohužel poměrně drahý a musí se indikovat uvážlivě. Jardiance - rovněž poměrně nový lék - je také drahý lék.

  Vy máte podle mého názoru velmi dobrou kombinaci: Xultophy a metformin, tedy dohromady 3 látky. Myslím, že pokud není opravdu zle, mohlo by to prozatím stačit a další "práce" by měla být na vás. Měla byste pořádně nastudovat dietu, přesvědčit se o jejím významu a dodržovat ji. Já spíš souhlasím s vaší paní doktorkou, že byste měla chvíli počkat a snažit se dosáhnout dobrého vyrovnání a poklesu hmotnosti při současné léčbě.

  Jardiance není nyní vysloveně nevhodná a mohla by se i přidat. Myslím, že by to ani nebylo v rozporu se současnými možnostmi hrazení pojišťovnou, ale už byste používala hned 3 velmi drahé léky najednou (kromě metforminu) a to vlastně jen proto, že nejste schopna udržet na uzdě dietu.

  Jardiance může ještě trochu pomoci, ale pokud by ani to nestačilo, budete potřebovat ještě rychle působící inzulín, který byste si dávala před jídly. 

  A ještě jedna poznámka: Jardiance účinkuje tím lépe, čím má pacient vyšší glykémii. Do moči se pak dostává hodně cukru a ten se nestačí vstřebávat. Je to samozřejmě dobré, když pacient nedokáže svoji glykémii jinak zvládat, ale mnohem lepší by bylo, zvláště když už si píchá inzulín, mít glykémie v pořádku. Potom by ale Jardiance účinkovala již poměrně málo.

  Já vám proto zatím doporučuji, abyste kromě kvalitních léků znovu přezkoumala svoji životosprávu. Pokud byste nedokázala nic zlepšit, mohla by se Jardiance klidně přidat. Ale i tak budou nároky na farmakologickou léčbu u vás stoupat a ani Jardiance pak nebude stačit. Držím palce.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Manželovi v lednu 2018 diagnost. diabetes 2.typu (9,8mmol/). Od té doby zhubnul 15 kg a vloni se mu pohyboval kap. cukr od 6,0-7,0mmo/l. Od ledna 2019 se mu zvýšil na 8-9 mmol/l přestože dodržuje dietu, pohyb, doplňkové čaje. Jsem v důchodu tak to sleduji na glukoměru. Ale nevím co je špatně, že se hladina nesnižuje pouze po plavání (min. 1x týdně). Někdy mívá ráno vyšší hladinu než večer . Lék bere 1x večer. Manžel je ročník 1949. Na kontrole byl vloni 3x vždy Ok. Jednou jsme zkusili 3 dny vynechat a měl hladinu nižšší. Nyní jde 17.3. Děkuji Alena

  Odpověď

  Milá Aleno, určitě by stálo za to, kdybyste si přečetla náž příspěvek o diabetu 2. typu na našich stránkách. Jedná se o onemocnění, které je vyvoláno dvěma souběžnými poruchami. Tkáně v těle nedostatečně reagují na působení inzulínu a jeho množství v těle už nestačí k tomu, aby tuto sníženou citlivost vyrovnalo. Porucha se většinou rozvíjí pomalu a nenápadně. Zhoršuje se s přibývajícím věkem, zvyšující se váhout, a také nedostatkem pohybu. Mírně zvýšená glykémie může být zjištěna náhodně. Pak často skutečně stačí nasadit dietu a začít se více pohybovat. Je-li porucha výraznější, pacient se již může cítit unavený, více močí, může mít žízeň a mohou se u něho projevovat některé komplikace, které diabetes přináší.

  Prvním opatřením je skutečně nasazení diety a pohybu. Má to efekt zejména u osob, které mají nadváhu, jsou ve stádiu spíše dalšího tloustnutí a žijí sedavým způsobe života. Po nasazení diety (v níž je ze všeho nejdůležitější snížení cekového kalorického příjmu a omezení množství sacharidů) a s použitím vhodného léku glykémie často klesne a může se přiblížit k normálním hodnotám. Samotná vloha k jednou takto zjištěnému diabetu se však neodstraní a postupem času se bohužel spíše zhoršuje, než aby se zlepšovala. Týká se to zejména schopnsti produkovat dostatečné množství inzulínu.

  Pro samotnou léčbu velmi dobře pomůže sledování glykémií osobním glukometrem a to nejenom na lačno, ale také po jídle. Měly by být stanoveny určité cílové hodnoty, které mohou být poměrně přísné u člověka, který nemá poruchu příliš těžkou, a který je schopen a ochoten dodržovat dietní omezení.

  Řekněme, že váš manžel je jinak celkem zdráv a nyní úspěšně zhubnul díky dodržování diety. Takovým cílem by tedy mohlo být dosahovat ranní glykémie na lačno mezi 5 a 6 mmol/l (možná o občasnými výkyvy maximálně do 7), glykémie 1 hod. po jídle do 10 mmol/l s následným poklesem za několik hodin opět na 5 - 6. Tomu by mohla odpovídat hodnota glykovaného hemoglobinu kolem 50 mmol/mol. Glykovaný hemoglobin je, jak byste měla vědět - ale mnohem lépe měl by to vědět váš muž - dlouhodobý ukazatel, který je vhodné sledovat po 3 až 6 měsících.

  Pokud se dosahovat takovýchto hodnot nedaří, znamená to, že člověk stále ještě přijímá příliš mnoho kalorií a sacharidů, nebo že jeho další léčba je nedostatečná, případně obojí. Trvá-li to tak 10 dní a déle, je nutné něco podniknout.

  Není-li váš muž nyní již obézní a neche dál už utužovat dietu, je potřeba přidat nějaké léky. Těch je nyní k dispozici celá řada a je možné volit podle toho, co se pro konkrétní případ bude nejvíce hodit.

  Základem je lék metformin. 500 mg 1 x denně je minimální dávka, která většinou nepostačuje. Nejčastější dávkování je 2x 850 nebo 2x 1000 mg. Protože bývají hodnoty až 17 mmol/l, pravděpodobně ani toto nebude postačovat. Dalším krokem by mohlo být přidání např. léku ze skupiny "gliptinů", kterých je několik a je možné je brát současně v jedné tabletě s metforminem. Chce-li váš muž být zdráv, měl by si naměřené hodnoty přehledně zapisovat a ukázat je svému obvodnímu lékaři nebo diabetologovi a požádat jej o zintenzinění léčby. Možností je nyní celá řada. Teprve když opravdu žádný z těchto léků nebude postačovat, bude to znamenat, že člověk už není schopen vytvářet sám dostatečné množství inzulínu. Ten potom musí být podáván injekčně. Není ale opravdu žádná tragédie. Inzulín je tělu zcela vlastní látka a jeho podávání, pokud se to člověk dobře naučí, je snadné.

  Ptáte se, co je nyní špatně. Opominu možnost, že váš muž stále příliš mnoho jí a nechce nebo nemůže se pohybovat. Pak je zejména špatně to, že jeho tělo není schopno produkovat dostatečné množství inzulínu. Kdyby skutečně několik hodin plaval nebo držel téměř hladovku, asi by glykémie postupně zas klesly, ale takto dlouhodobě nelze žít. Bude tedy třeba posílit léčbu. Zvýšit dávku metforminu a přidat k němu jeden nebo i dva další léky.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku 2. typu, jsem kardiačka, mám defilibrator, beru diaprel 30, 3-1-0, cukr mám v průměru 10, kardiolog mi doporucil brát ještě gliflozin, mužů ho brát? Renata

  Odpověď

  Milá Renato, gliflozin je zřejmě jeden z léků, které se nazývají Jardiance, Forxiga nebo Invokana. Tyto léky jsou vhodné pro pacienty s diabetem 2. typu se srdečními problémy. Samy nepůsobí hypoglykémii (příliš nízkou hladinu cukru) a u většiny pacientů dobře fungují. Zvyšují vylučování cukru močí, čímž snižují krevní hladinu glukózy a mohou mírně přispívat k hubnutí. Mají také určité možné nežádoucí účinky, které by vám měl váš lékař vysvětlit. Neměly by se používat při pokročilém onemocnění ledvin. U žen může cukr přítomný v moči přispívat ke vzniku kvasinkových infekcí na intimních místech. Lze tomu částečně předcházet dobrou hygienou.

  Diaprel (gliclazid) je také dobrý lék. Ten ale může za určitých okolností hypoglykémii vyvolat a je nutné na to dávat pozor. Udáváte hodnotu 10 mmol/l, a to je hodnota dost zvýšená. Vaše dávka Diaprelu je ale dost vysoká. Přinejmenším byste po jeho požití neměla zapomenout se trochu najíst sacharidové stravy v rámci diety, zvláště před nějakým větším pohybem, např. výletem. Rozhodně by bylo dobré, kdybyste si glykémie sama kontrolovala.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!