Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Saxenda, chci zhubnout
Datum vložení dotazu: 11.11.2023
Ptá se: Michaela
Dotaz
Odpověď
Milá Michaelo,
máte předsevzetí rychle mírně zhubnout a dále si svoji váhu udržovat a nepřibrat. K tomu budete ale potřebovat úplně stejné odhodlání a vůli, jako nyní. Pokud nenapřete vůli a důsledný režim, zase svojí původní váhu naberete. Připadá mi proto trochu zbytečné experimentovat se Saxendou, která je určena především pro vysloveně obézní osoby, které ji budou užívat delší dobu a přitom budou dodržovat redukční dietu. Nežádoucí účinky nejsou časté, ale existují. Tzv. jojo efekt není ani tak vlastnost samotného léku, na který návyk nevzniká, ale spíše vlastnost vašeho těla. Když se po ukončení léčby přestanete ovládat, tak zase rychle nabere ztracenou hmotnost zpátky. Saxenda působí určitou nechuť k jídlu, která dodržování diety usnadňuje.
Proto vám radím, abyste trochu nastudovala dietu, zejména takovou, která vám bude vyhovovat a budete ochotna ji dodržovat. Nehledejte při tom žádné výmluvy v životních či pracovních okolnostech. Vzorovou dietu můžete např. najít i na našich stránkách zde:
https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky
Jinak ale můžete Saxendu klidně vyzkoušet, v nejhorším se ten jojo efekt dostaví. Z nežádoucích účinků mám respekt zejména z akutní pankreatitidy, která je velmi vzácná, ale vyskytuje se.
Proti tomu přejídání byste měla mít připravený dostatek salátu a po malé dávce hlavního jídla s minimem zbytečných příkrmů byste se jím mohla dorazit, aby v žaludku něco bylo.
Já nejsem obezitolog, ale vím, že postup musí být cílený a dlouhodobý. Nepreferuju žádnou speciální dietu, jen tu s omezením kalorií a dostatkem zeleniny. Je nutné nepřipouštět ústupky, protože jakmile k nim přistoupíte, stěží s tou dietou vydržíte. Jo, jo, je to tak.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"
70 dotazů
-
Glykemie jsou vysoke
(19.11.2023)
Dotaz
Dobry den,uzivam Glucophage rano 1000 mg a večer 1000mg, k tomu beru jardiance 10 mg rano...glykemie se nechce jit dolu..merim 2x denne a jsou neustale na hodnote 10-15,00 mmol/l...co s tim?dekuji za radu iVANAOdpověď
Milá Ivano, 101 (kg) je docela pěkné číslo, nemyslíte?
Pokud se na to cítíte, nejlepší by bylo něco z toho odečíst. Myslím, že minus 5 by se už na glykémiích projevilo, ale chtělo by to (časem) více. To je tedy ta požadovaná rada nad zlato. Jenomže jak na to? To už je těžší dotaz.
Mohla byste si např. na našem webu v rubrice FOTOJÍDELNÍČKY vyhledat vzorovou dietu pro začátek se 150 g sacharidů denně a zkusit ji dodržovat. Možná by vás v tom mohl váš lékař podpořit lékem ze skupiny GLP-1 analogů, které zlepšují diabetes a snižují chuť k jídlu. Možná by to pro vás bylo vhodné, pokud ovšem jste k tomu ochotna dodržovat tu dietu.
-
Ozempic nežádoucí účinky
(16.11.2023)
Dotaz
Dobrý den, od srpna 2023 užívám ozempic. Byl mi nasazen hned 0,5 jednou týdně. Od samotného začátku mám průjmy, zvracím dost často, mám návaly horka, kdy je mi na omdleni, denodenní bolesti břicha. Mluvila jsem o tom s lékařem a ten mi řekl, že to mám vydržet. Ale to se dost dobře nedá. Nemohu si nic plánovat ani den dopředu, kvůli nečekaným průjmům a zvracení. Ozempic jsem dostala kvůli dlouhodobému vysokému cukru 104. Za dobu jeho užívání jsem zhubla cca 9 kg, mám deset let po sleefresekci žaludku. Už tak málo jím a po ozempiku jsem ráda, když sním jedno jídlo denně a pak okamžitě průjem. Jím aspoň ovoce a zeleninu. Už uvažuji o jeho vysazení, nehubnu tak, jak píší jiní, o to mi nejde. Prostě už nesnesu ty nežádoucí účinky. Poraďte, jak to řešit. PS: Vůbec nechápu, jak to někdo může brát kvůli hubnutí. No to by mi vážně za to nestálo. JanaOdpověď
Milá Jano, kočkomilko (já jsem také kočkomil),
glykovaný hemoglobin 104 mmol/mol je pěkně vysoké číslo a hmotnost 104 kg je také dost. Ozempic se asi pro vás zdál velmi vhodný a dokonce pro vás udělal kus práce, přece jenom úbytek 9 kg je pěkný výkon a k tomu vám gratuluju.
Ovšem není na světě lék ten, který by vyhovoval lidem všem. Ozempic u někoho opravdu vyvolává velké obtíže a prostě jej nemohou užívat. Do jisté míry je ta nevolnost žádoucí a lidé pro to hubnutí jsou ochotni to snášet, vám ale váha zase takovou starost nedělá a dokonce se snažíte jíst víc. Je-li tomu tak, opravdu byste asi Ozempic neměla užívat. Sice ještě existuje i jeho slabší síla (0,25 mg v jedné injekci), ale ten myslím se u nás nyní nedistribuuje. Pokud by byl, mohla byste to zkusit. Existuje také jeho varianta pro ústní podávání (Rybelsus), a ta působí nevolnost o dost méně, ale má také nižší efekt na to hubnutí.
Jinak je ale k dispozici řada dalších antidiabetických léků, takže Ozempic opravdu není jediná záchrana. Ostatně, úplně by ho mohla nahradit přísná dieta s omezením sacharidů a celkových kalorií. Protože ji ale lidé většinou nezvládají dodržovat, tak si právě pomáhají tím Ozempicem. -
diabetes 1. typu a snížení tělesné hmotnosti
(03.11.2023)
Dotaz
Čím snížit tělesnou hmotnost. Beru inzulín 3×denně Apidra 4jednotky a noční inzulín Toujeo 14jednotekOdpověď
Dobrý den,
odpověď na dotaz čím snížit hmotnost není vůbec jednoduchá. Tuto otázku řeší jen v ČR desetitisíce jedinců a bylo na toto téma napsáno nespočet knih a článků.
Dle Vámi zadaných údajů se pohybujete v pásmu nadváhy - alespoň podle BMI, ale to samozřejmě může být lehce zavádějící, protože není schopné zhodnotit svalovou hmotu a stav osoby.
Základem bohužel chtě nechtě je dietní režim a pohyb. Je vhodné nastavit příjem energie tak aby byl nižší než výdej.
Na začátku je vhodné zjistit kolik by měl vůbec jedinec mít základní příjem energie - kolik je jeho přibližný běžný výdej. S tím mohou pomoci různé kalkulačky na internetu nebo aplikace do mobilů. Např. se dají využít kalorické tabulky (jsou na internetu i do mobilu) - ty jsou dle věku, váhy, pohlaví, výšky + případně velikosti denní aktivity schopny vypočítat orientační výdej energie jedince. Pokud zadáte, že chcete zhubnout, spočítají na kolik příjem energie snížit, aby byla šance na hubnutí. Samozřejmě metabolismus každého je trochu jiný, ale jako základ to je možné použít. Upozornění - u chronických dietářů - kteří opakovaně hodně hubnou, hladoví a pak zase přibírají, může být snížena potřeba energie (tzv. bazální metabolismus - kolik tělo potřebuje energie, aby mohlo vůbec existovat). Zjednodušeně - tělo u těchto osob se přizpůsobilo nedostatku energie a očekává, že může kdykoliv zase přijít hlad, tak chce přežít a nestrádat.
Pokud víte jaký by měl být u Vás příjem energie, je čas začít se zdravě stravovat. Já z osobní zkušenosti doporučuji spočítat si kalorickou hodnotu alespoň základních jídel a potravin, které častěji jíte - ať máte představu, kolik mají vůbec energie. Nemá cenu hladovět nebo držet nějakou extrémní dietu - je to dlouhodobě neudržitelné, většinou nezdravé a vede jen k jojo efektu. Důležité je i složení potravin - dostatek bílkovin, vlákniny… Pohyb hraje samozřejmě důležitou roli - spotřebovává energii, stimuluje tvorbu svalstva (zde jsou potřeba právě zmiňované bílkoviny), pomáhá spalovat samotné tuky…
Na to aby došlo ke spalování tuků např. při aerobní aktivitě (střední zátěži), je potřeba tuto aktivitu provádět alespoň 30 minut bez větších přerušení. Pro přiblížení: při této aktivitě se zapotíte, ale ještě dokážete tvořit krátké věty a nemusíte zastavit, případně složitější vysvětlení této aktivity lze provést podle tepové frekvence (70% vaší maximální tepové frekvence. Maximální tepová frekvence se vypočítá 220 mínus věk). Tzn. ve věku 60 let je to tepová frekvence kolem 112/min (70% z 220-60). Více byste ale našla jistě na internetu, jak stran rozsahu tak přesnosti informací - lze najít informace o dietě, o cvičení (případně kolik energie se spálí během jednotlivých aktivit/cvičení/uklízení…. Zde připomínám - pravidelné cvičení nejen spaluje energii při samotném cvičení, ale lehce zvyšuje i celkový bazální metabolismus (ovlivňuje celkový stav a stavbu těla - tělo pak spotřebuje více energie i když zrovna v tu chvíli necvičí).
Pokud se ptáte na to zda je nějaký preparát, který by Vám mohl pomoci zhubnout, tak ano i ne. Na trhu se vyskytují léky, které mohou pomoci s hubnutím. Např. snižují chuť k jídlu. Tyto léky může předepsat např. obezitolog, praktický lékař, diabetolog… Tyto léky si musí každý hradit sám - pojišťovna Vám je nezaplatí. Dále záleží na Vašem BMI a dalších chorobách, jestli jsou Vám tyto léky vůbec doporučeny. Základní požadavkem na předpis je BMI 30 a více. Některé z těchto léků mohou být napsány i při BMI 27 a více, ale většinou pak jedinec musí mít další chorobu (např. vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol…)
Ne všechny léky by ale pro Vás byly ideální - např. Saxenda, která je velice dobrá pro diabetiky 2. typu (protože zároveň snižuje glykémii), působí v mozku na snížení chuti k jídlu a zároveň zpomaluje vyprazdňování žaludku, což může vést k většímu pocitu sytosti, pro Vás vhodná není, protože jste dle Vašich údajů diabetik 1. typu a máte relativně malé dávky inzulinu. Teoreticky jiné léky by užít asi šlo. Pokud byste chtěla lékovou podporu, je vhodné probrat situaci s ošetřujícím lékaře. Proč užívám slovo podpora - protože ani sebelepší lék nepomůže s hubnutím, pokud ho přejíte.
Bojím se, že ač byla moje odpověď dlouhá, asi Vás úplně neuspokojí, protože se pořád vrací ke starému dobrému - dieta a cvičení. Pokud byste si lámala hlavu např. s dietním režimem, Váš diabetolog Vás může odeslat na edukaci k nutričnímu terapeutovi. Ten by Vám mohl pomoci s výběrem vhodných jídel na hubnutí, které zároveň budou vhodné i s ohledem na DM 1. typu. Obecně u DM 1. typu (alespoň já) nedoporučuji velmi nízkosacharidové diety. Neříkám, že omezení sacharidů není možné, ale rozhodně by nemělo jít do extrému, kde se pak zvyšuje riziko ketoacidózy.
Jinak i stránkách cukrovka.cz je nyní možné najít např. fotojídelníčky nebo informace o životosprávě.
-
sacharidy endomorph tloustnutí
(31.10.2023)
Dotaz
Dobrý den, jsem endomorph typ s pomalým metabolismem , nikdy sem nepočítal kalorie ani makronutrienty, po nástupu do práce jsem zařadil stupeň extrém a jel jsem převážně jen kuřecí a zeleninu či protein ci cottage a nějaké sladkosti nic víc více méně, zhubnul sem velmi a pak jojo efektem nabral, co se týče mýval sem rozmazané vidění , udělala se mi dermatitida na rukou,horší hojení rány bez sacharidů ale inzulín neblokoval spalování tuků, po nasazení sacharidů se honění zlepšilo a nemám ani uteč nebo bojuj i glykogen zásoby jsou lepší ale jen hromadim s nejsem schopen pálit tuky a teď se karta obrátila kdy Tůky (obezita) zablokovala celé tělo a já sním nejsem schopen pohnout úplně mě to nemotivuje, výživa.poradkyne furt říká že sacharidy jsou alfa Omega no já vím že jsou to bílkoviny ale zase už já ani tělo nechceme jít nízké sacharidy z důvodu stresu a na větším příjmu zase mám obezitu, jak mám toto řešit ? Sacharidy mi ničí trávení i propouští střevo, za dále mi po sacharidech lite tep různé nad 130/80 i 140/80 i 150/80. Co mám říct doktorovi a na jaké vyšetření? Klasický odběr krve na lačno je přece knicemu problém nastává v průběhu dne od vstani kdy je potřeba dát tělu energii a cukry my nedělají dobře při a po jídle... To na lačno. FrantišekOdpověď
Milý Františku,
než jsem se pustil do odpovědi, musel jsem si na Googlu nejprve vyhledat, co je to endomorf. Trochu jsem se polekal, protože na mě hned vyskočilo následující video:
https://youtu.be/LJ4SgUJtVdE?si=Q97Ez4njq6SlnNr5
Přiznávám, že nyní souhlasím s tím, že před některými výjevy by opravdu mělo být varování, že to není pro slabší povahy. Na druhé straně ale vám musím říci, že kdybyste si z toho vzal tak 10 až 20 % z toho, co tam Jay Cutler ukazuje, tak by vám to určitě pomohlo. Máte ve 23 letech 113 kilo, tak si jen představte, jak by to mohlo jít dál, pokud něco zásadního proti tomu neuděláte.
K nadváze máte určitě vrozenou vlohu a bylo by nesprávné vám to neuznat a vinit vás z toho. Cesta proti dědičnému určení je ale bohužel na vás a bojovat se s tím dá. Nejlepší by bylo evidovat se v obezitologické poradně a využít všechny dostupné možnosti. Na prvním místě je nalezení motivace a odhodlání. K tomu by vám mohl pomoci na výživu zaměřený psycholog nebo zkušený obezitolog. Dále potřebujete znovu prostudovat dietní doporučení a nehledat při tom žádné složité nebo někdy až okultní vysvětlení. Prostě potřebujete jíst málo a to tak, abyste měl dostatek bílkovin, vitamínů a vlákniny a pokud možno málo sacharidů a co nejméně živočišných tuků. Je to obecně zdravá dieta, která je vhodná skoro pro každého.
Vím, že existuje mnoho dietních postupů, z nichž některé vycházejí z vašich oblíbených somatotypů. Já věřím nejvíc té nejobyčejnější, kterou jsem zmínil, ale vážím si v podstatě každé, kterou člověk skutečně dodržuje. I když se mi často zdají bizarní, mohou některé člověka speciálně motivovat a pomáhat mu je vydržet.
Také bych vůbec nesledoval vaše speciální metabolické nastavení. Prostě máte metabolicky sklon k obezitě a neurologicky nastavenou vysokou chuť k jídlu, takže si svoje různé pocity vysvětlujete tu nedostatkem bílkovin, tu nedostatkem sacharidů či tuků, máte pocit, že to či ono vám "ničí trávení" nebo "propouští střevo". To jsou podle mého (s prominutím) nesmysly a v podstatě převlečená chuť k jídlu. Měl byste vědět, že všeho máte dostatek nebo spíš nadbytek. Měl byste vše rozumně poskládat do normální méně kalorické diety s obsahem asi 70 g bílkovin a 200 g sacharidů denně, s maximálním omezením živočišných tuků (které bývají hlavně v mase a mléčných výrobcích) a k tomu hodně zeleniny a případně nesladkého ovoce, abyste se vešel do těch 200 g sacharidů. Nehledejte v tom vědu, vědu hledejte jen v tom, jak získat motivaci a silnou vůli. Moc vám ale doporučuji spolupráci s diabetologem, který vám může doporučit i jiné více specializované postupy. Jste mladý a záleží na tom.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!