Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

růst ranní glykémie při hladovění

Datum vložení dotazu: 28.05.2022

Ptá se: Martina

Dotaz

Dobrý den, měla jsem těhotenskou cukrovku. Hodnoty jsem měla vždy v pořádku po jídle, a to i po sladkém, problém byl jen s lačnou, která se pohybovala asi do 5,8. Byla jsem na dietě. Vypozorovala jsem, že mi lačná rostla v těhotenství hlady. Měla jsem často hlad, a protože jsem i špatně spala (jen do 3h v noci), měla jsem pak v noci hlad. Když jsem to hladová vydržela do rána, byla lačná vyšší. Když jsem se během noci trochu najedla, do rána to spadlo do normálních hodnot lačné glykémie. Četla jsem, že to mohou způsobovat játra, která vytváří při hladu glukózu, aby byl energeticky vyživován jak organismus matky, tak plodu. Jsem nyní 7 měsíců po porodu, stále kojím, hodně i v noci. Bohužel jsem i psychicky a fyzicky opravdu hodně vyčerpaná péčí o náročné miminko a další dítě, do toho se rozvádím. A problém je opět s lačnou. Lačná bývá třeba 5,6-5,8, pociťuji u toho větší hlad a když vyčkávám, jestli hodnota spadne a měřím za další hodinu nebo dvě, lačná ještě vzroste úměrně s tím, jak roste pocit hladu. Je tedy problém s játry? Mám lehkou jaterní steatózu. Během dne jsou hodnoty po jídle v pořádku. Dokonce se mi zdá, že během dne, když po jídle vytrávím, dostávám se mezi jídly i na lepší hodnoty než na lačno - např. 5,4 - 5,0 - 4,8. Je to tedy problém jater? Proč mi roste glykémie hlady? Proč je problém jenom s lačnou a po sladkém jídle jsou hodnoty v pořádku? Martina
věk: 47 let výška: 162 cm váha: 67 kg

Odpověď

Milá Martino, asi jste trochu nervózní v důsledku „těhotenského diabetu“, na který se nyní kladou velmi přísná měřítka. Nyní ale jste již 7 měsíců po porodu a kojíte. Máte přiměřenou hmotnost, tělesného pohybu asi máte dost. Vaše glykémie jsou nyní na lačno téměř v normě nebo v normě. Po jídle je neuvádíte, ale píšete, že jsou nižší než ty na lačno.

Co bych vám doporučoval: Všechny matky, které měly těhotenský diabetes, mají zvýšené riziko vzniku diabetu v pozdějším období. Většinou k tomu dochází, pokud přibírají na váze a moc se nepohybují.

Proto vám na prvním místě radím, abyste rozhodně předcházela ztloustnutí, nebo abyste postupně ještě trochu zhubla, třeba na 64 kg. K tomu kromě běhání s batoletem a péče o to starší, si každý den navzdory únavě trochu zacvičte, nebo provozujte nějaký sport, ale pravidelně. Tím riziko vzniku diabetu určitě snížíte a navíc budete tělesně i duševně víc fit. Vaše glykémie je skoro v normě a případný vzestup do hodnot asi 6.0 neřešte. Ostatně osobní glukometr není dost přesné zařízení k posuzování tak malých rozdílů.

Glukóza se v těle na lačno tvoří, jak sama správně píšete, zejména v játrech. To je normální jev. Vytvořená glukóza se ale za normálních okolností spotřebuje, takže glykémie nestoupá. Při snížené citlivosti tkání vůči působení inzulínu muže být tvorba glukózy mírně odbrzděna, takže se tvoří více glukózy, než je potřeba.  Citlivost vůči inzulínu je mírně snížená brzy ráno a dopoledne – tělo se připravuje na výdej energie. S funkcí jater to zpravidla nesouvisí.

Doporučuji, abyste si třeba 1x týdně změřila glykémie ráno a pak 2 hodiny po jídle, abyste věděla, že se stav nezhoršuje. Pokud to bude jako dosud, tak se uklidněte a věnujte se příjemnějším věcem. A zůstaňte štíhlá. Jste nyní ve věku, kdy mnoho žen přibere a už se jim zhubnout nepodaří.

Poznámka redakce:

doporučujeme podívat se do rubriky Pohyb a vyzkoušet si aplikaci www.diatrainer.cz

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

620 dotazů

 • Dotaz

  Důvod odebrání hematon,stále se opakující, niní glikemie,nízká po operaci pod hranici 5,6 12×denně se ěřím,diabetes 2st.mám5let je mi67let před operací jsem bojoval vyššími hodnotami11,8 až 25 moll 20,6teď jsem na hranici 3.6moll4,1moll nejvíce jsem měl,12,0moll už mě odvezlaRZ nízkou hlad.cukr.3,1moll.měřím se12×denně po 2h. Jarek

  Odpověď

  Milý Jarku, poslal jste pár dalších údajů, které se týkají vašeho předchozího dotazu z 23. 2022. Zřejmě vám velmi klesla potřeba inzulínu, možná také méně jíte. Stále jste nenapsal, zda si pícháte více denních dávek inzulínu nebo třeba jednu dávku. Pokud máte dávek více, doporučuji vám dávkování postupně mírně snižovat, inzulín ale nevynechávejte. Že byste jej úplně přestal potřebovat je málo pravděpodobné.

  Dále si pravidelně měřte glykémie.

  Určitě se ale budete muset poradit také s vaším diabetologem.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Na ledvině změna hodnot glikemie, teď po odebrání ledviny spíše g/moll nízký 3,94.5nedělemi mě na Urologii vzali ledvinu stále se tvořil krevní hematom, noční mám g/moll3,9 4,1 5,2je to proto že mám už jen jednu ledvinu?r.n.56 vaha80kg výška175. Jarek

  Odpověď

  Milý Jarku, tak tedy máte další otázku.

  Vyoperování jedné ledviny by nemělo mít vliv na vaši potřebu inzulínu. Leda, že ta ledvina vám dlouho dělala potíže, měl jste tam třeba závažnou infekci a v důsledku toho potřeboval hodně inzulínu. Když se pak celkový stav upraví, velmi často potřeba inzulínu klesá.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, nedávno jsem byla na testu OGTT, předtím mi byla náhodně změřena hladina cukru v krvi nalačno 7.3 nmol/l. Při prvním odběru na testu jsem prý měla hodnotu 7, jak mi později sdělil lékař, druhý odběr po vypití nápoje nevím hodnotu, tu mi lékař nesdělil, pouze řekl, že dle tohoto výsledku o cukrovku nejde. Léčím se cca 16 let neuroleptiky a antidepresivy, v současné době od roku 2016 jsem léčena depotní injekcí jednou za 4 týdny abilify maintena a nedávno jsem dostala AD venlafaxin. Vlivem léčby neuroleptiky jsem obézní, až nyní po přidání venlafaxinu, který napomáhá hubnutí, se mi podařilo asi za 3 týdny shodit 6 kg. Můj praktický lékař mi řekl, že mám měsíc držet dietu a přidat více pohybu, potom mi udělají rozbor odběru krve a na základě jeho výsledku buď bude léčba pokračovat takto, nebo dostanu lék. Ještě před sdělením výsledku OGTT jsem se začala občas měřit glukometry, ranní hodnota nalačno je téměř vždy vyšší, na jednom glukometru kolem 6.4, někdy i více, na druhém kolem 5.4 -5.8. 2 hodiny po obědě mívám hodnoty nad 6, déle po jídle přes den nad 5 nebo nad 4. Jednou jsem dietu porušila a snědla večer čokoládu, ranní hodnota byla nejnižší, co jsem kdy ráno měla, a sice 4.2 na obou glukometrech. Mohu se zeptat jednak na to, proč ranní hodnoty bývají vyšší než přes den a jednak na to, zda když jsem při OGTT měla hodnotu první 7, nejde už nyní o cukrovku bez ohledu na hodnotu po vypití nápoje? Mockrát děkuji za případnou odpověď. M. Š.

  Odpověď

  Milá Magdaleno, máte pravdu, že některé léky užívané psychiatrii zhoršují působení inzulínu a některé zvyšují chuť k jídlu. Jedná-li se o léky důležité, nemůže se léčba kvůli tomu rušit. Lze ale proti tomu bojovat tak, že se snažíte jíst o hodně méně a více se pohybujete. Tím se zase působení inzulínu zlepšuje a je ho potřeba v těle méně. Malá účinnost inzulínu se často projevuje z počátku jen tím, že v noci není dostatečně inzulínem utlumena novotvorba glukózy ze zásob glykogenu v játrech. Proto bývá často jako první zvýšená hodnota glykémie na lačno ráno.

  Vy nyní jste zjevně na hranici, kdy už tzv. porucha glukózové tolerance přechází do zjevného diabetu. Naměřená čísla ukazují, že když se snažíte, je glykémie ještě ve správném rozmezí, ale jinak vám snadno stoupá. Tak byste k tomu měla přistupovat a není příliš důležité, zda podle čísel vám lékař řekne, že jste už diabetik nebo ještě nejste.  Ta porucha má plynulé rozmezí. Máte prostě glykémie vyšší, než byste měla mít.

  Proto vám doporučuji omezit kalorický příjem a co nejvíce se pohybovat. Mohla byste klidně užívat i nějaké léky, aby se přechod do zjevného diabetu zpomalil, nebo aby se tomu dokonce předešlo. Třeba metformin by se podle mého názoru hodil.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem krátce po odběru ledviny, 5neděl, jsem diabetes 2stupně klesá mě cukr pod hranici 5,0moll,co dělat pichám si inzulín, před operací glikémické stavi 11,6 i21,moll

  Odpověď

  Milý Jarku, pro vaši situaci je těžké doporučit, jak léčit diabetes. Vím toho o vás příliš málo. Nevím, proč vám brali ledvinu, zda jste po stránce chirurgické v pořádku a kromě několika málo hodnot neznám vaše současné ani dřívější glykémie ani způsob léčby. Určitě byste se měl poradit se svým diabetologem.

  Do té doby doporučuji pravidelně si měřit glykémie a upravovat dávky inzulínu. Je možné, že jste v souvislosti s operací zhubnul a že nyní jíte méně, a proto potřebujete menší dávky inzulínu. Je také možné, že jste měl diabetes před operací nebo těsně po ní „rozhozený“ a bylo nutné zvyšovat dávky. Nyní se možná stav zlepšil. To ale opravdu nemohu z vaší jediné věty rozpoznat. Proto se určitě poraďte s lékařem, který vaši situaci zná.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Sestře byla zjištěna atrofie slinivky, má plnou substituci enzymů. Má silné bolesti trávicího traktu, vysoké D-dimery až 3,1, rozmazané a dvojité vidění, pálení a brnění končetin, motá se jí hlava. Zhubla 12 kg, je slabá. Ordinovaný Seropram její potíže rychle zhoršil. Při oGTT testu (po odběru nalačno vypití 75 g glukózy) byly naměřeny následující hodnoty: Glukóza nalačno: 6,00, po 2 hod 10,78 mmol/l; C-peptid nalačno 580, po 1 h 2671,po 2 h 3288 pmol/l ref. m. (370-1470); Inzulin nalačno 3,86, po 1 h 45,02, po 2 h 43,70 mlUI ref. meze (1,9-23,0). Co to znamená, jaký to má vztah k jejím potížím? Léčba? Děkuji moc za odpověď.

  Odpověď

  Milá Blanko,

  Vaše sestra nejspíš trpí chronickým zánětem slinivky břišní, který kromě bolestivých atak může vést ke „zvazivovatění“ tkáně pankreatu, což se projevuje poklesem či ztrátou tvorby trávicích enzymů, které pankreas  produkuje. Kromě toho může docházet k postižení Langerhansových ostrůvků, kde se tvoří inzulín. Proto může klesat jeho sekrece (stejně jako C-peptidu) a vznikat diabetes.

  V současné době má podle orálního glukózového tolerančního testu poruchu glukózové tolerance, ještě se nejedná o zjevný diabetes.

  Stanovení C-peptidu a inzulínu při tomto testu je sice zajímavé, ale nebylo podle mého názoru nezbytně nutné. Výsledek ukazuje, že produkce inzulínu (a tudíž i C-peptidu, jenž odpovídá sekreci inzulínu a používá se k vyšetření zejména u osob, které jsou léčeny injekčním inzulínem) je velmi dobře zachovaná. Hladiny jsou v normě na lačno i po stimulaci.

  K potížím vaší sestry předložené výsledky nemají přímý vztah. Zánět slinivky břišní je bolestivé onemocnění, které se někdy musí léčit chirurgicky. Příčin onemocnění existuje řada, ale mezi nejčastější patří:

  Žlučové kameny, často s obezitou

  Alkoholismus

  Vysoké hladiny vápníku (v důsledku jiných onemocnění)

  Velmi vysoké hladiny krevních lipidů

  Vrozené genetické poruchy

  Podávání některých léků (vzácně; např. kortikoidy nebo tzv. GLP-1 analoga)

  I když má vaše sestra celkem dobře zachovanou sekreci inzulínu, tak bych v tomto případě při případném zhoršování stavu směrem k diabetu doporučoval spíše malé dávky inzulínu než perorální antidiabetika. Chronický zánět slinivky často vede k poruše glukózové tolerance nebo diabetu, který je způsoben porušenou sekrecí inzulínu.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!