Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

prediabetes - strava ?

Datum vložení dotazu: 04.02.2024

Ptá se: Jan

Dotaz

Při posledních 3 odběrech krve (zhruba v rozmezí 10 měsíců ) mě byl diagnostikován prediabetes (hodnoty kolem 5.9 - 6.1). Praktická lékařka mě řekla ať přijdu na kontrolu za 6 měsíců a dietu si najdu na internetu! Nechci komentovat doktorku, ale co jsem si vyhledal: - ANO MOHU...Celozrnné pečivo, zelenina, ovoce, mléčné výrobky, vejce, rostlinné tuky/margaríny, maso libové / uzeniny libové / ryby, těstoviny celozrnné, luštěniny, brambory, rýže divoká, hnědá, pohanka, ořechy,semínka, čaj a káva neslazené . - NEMOHU: smažené, konzervy všechny?, tučné mas.výrobky, bílé pečivo?, sladké pečivo, cukroviny, marmelády, sycené sladké limonády, rýže bílá, lihoviny. - MOHU OMEZENĚ...světlé pivo/dia pivo ?, víno?, chléb konzumní, DIA sušenky, sušené ovoce, smažené bez tuku v horkovz.friteze, slané pochutiny, čím sladit/ochutit vodu? Děkuji za reakci
věk: 54 let výška: 179 cm váha: 88 kg

Odpověď

Dobrý den, 

ano, opravdu můžete veškeré zmíněné potraviny, které jste uvedl. Pouze bych zdůraznila pár detailů, jeden z nich je množství daných surovin. Zatímco jeden ks jablka na svačinu je naprosto v pořádku, 10ks sušených švestek by už mohl zvýšit cukr v krvi. Proto se doporučuje věšinou 1 ks čerstvého ovoce na svačinu a kombinovat s např. bílým jogurtem.  Nejméně cukru obsahují bobuloviny, nejvíce banán, přezrálé ovoce, sušené ovoce, kompoty. Mléko a mléčné výrobky určitě zařazujte, spíše volte polotučné nebo i nízkotučné - např. jogurty s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem bílkovin. Polotučný i nízkotučný tvaroh jsou výborné na svačiny, snídaně i večeře  v podobě slaných pomazánek či sladkých dezertů (např. s čekankovým sirupem nebo erythritolem). Výborné jsou na svačinu i kefíry. 

Rostlinné tuky - margaríny typu Flora jsou vhodné, méně vhodné jsou kokosový, palmový, palmojádrový tuk. Lze zařazovat v malém množství i máslo. Máslo se nemá používat k tepelné úpravě. Na smažení řepkový olej ano.  Veškeré přílohy, které jste zmínil jsou vhodné, ještě bych doplnila třeba bulgur, kroupy, quinou, jáhly, ovesné vločky atd. S klidem si můžete dát i obyčejné těstoviny, když upravíte jejich množství na talíři např. 1/3 talíře příloha. 

Káva presso je v pořádku, český "turek" vhodný není. 

Konzervy můžete, konzervace potravin není zdraví škodlivá, záleží ale na tom, co konkrétně v konzervách máte. Lze sehnat zeleninu, ovoce, luštěniny, ryby ve vlastní šťávě, krůtí maso ve vlastní šťávě atd. - ty můžete, naopak taková vepřovka je příliš kalorická a obsahuje příliš mnoho nasycených mastných kyselin. 

Smažení omezujte, ale když připravovat pokrm, můžete na něho použít 1 lžíci oleje. Bílou rýži jíst můžete, stejně tak i chléb konzumní, omezujete jen její množství a je vhodné přílohu s nízkým obsahem vlákniny doplnit zeleninou či luštěninou. Stejně tak si můžete občas dát i bílý rohlík, když k němu dodáte hodně vlákniny ze zeleniny. Bílý rohlík a konzumní chléb nejsou jed, pouze nemají tolik vlákniny, a proto mohou více zvyšovat cukr v krvi. 

Lihoviny nezařazovat - výjimečně :)), víno suché lze, či např. prosecco malá sklenička za den. Hodně doplňovat čistou vodou. Pivo příležitostně lze, nicméně kalorická hodnota půllitru piva se rovná téměř 1 velkému krajíci chleba. Lze preferovat desítku před dvanáctkou, tím lze ušetřit i 500kJ = 1/2 krajíce chleba.

Ořechy a semínka jsou zdravé, ale hodně kalorické, stačí do 30 g denně. 

Sladit lze jakýmkoli náhradním sladidlem, já mám nejraději čekankový sirup a erythritol, ale je toho hodně a nic není zdraví škodlivé, pokud nepřekročí denní doporučenou dávku. Sladké limonady ne, ze sladkosti  občas oplatky bez polevy a náplní, sušené ovoce v malém množství, proteinové tyčinky bez cukru, tvarohové tyčinky pilos, hořkou čokoládu, ovoce sušené mrazem...Lze pít různé čaje, vodu s citrónem, mátou, nápoj bolero, minerálky s náhradním sladidlem, šumáky s náhradním sladidlem. Ale spíše pro zpestření, preferujte vodu neochucenou.

Dále je důležitý kvalitní spánek, pitný režim, pravidelná strava a pohybová aktivita. Někdy je více důležitější jak to, co jíte, kolik toho sníte... Doporučuje se rozložit si talíř na 1/3 příloha 1/3 zdroj bílkovin (maso, luštěniny, mléko, mléčné výrobky, vejce, tofu atd. ) 1/3 zelenina...

(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

170 dotazů

  • Dotaz

    Prodělal jsem chřipku, léčba trvala dva měsíce. Stále se cítím vyčerpaně, motá se mi hlava, v noci se budím močit, trpím závratěmi a nedávno jsem po obědě omdlel. Jeden můj známý mi doporučil ať si změřím cukr ráno a během dne. Ráno: 19,7, po snídani 25, po obědě 30. Po obědě cca po 20 minutách velká potřeba lehnout a spát. Pracuji jako programátor, hodně pracuji myslí. Pitný režim: Denně 4 l kofoly + 1 l jablečného džusu, 2 dl vína, o víkendu + 3-4 piva. Jídlo: běžné menu se zákuskem. Večer fast foody, pizza. Pokud se cítím unaveně a dokončuji práci, dám si energeťák - poslední dobou je mi po nich zle, nahrazuji džusem. Pohyb minimální – šetřím síly, aby mi to myslelo. O cukrovce nic nevím, nemám cukrovku, ale naměřené hodnoty se mi zdají, poněkud vyšší. Jedná se stále o chřipku nebo mám znovu navštívit lékaře? Nechci ze sebe dělat hypochondra, ale uznávám za vhodné můj stav konzultovat. Lukáš

    Odpověď

    Milý Lukáši, trochu nevím, zda si ze mě neděláte legraci. Přece jenom programování vyžaduje velké duševní schopnosti a internet navíc poskytuje spoustu informací, ze kterých by si člověk s takovými schopnosti měl umět vyvodit obraz o svém stavu.

    Je ale také možné, že se skutečně věnujete jen magii programování a o nic jiného se nezajímáte a popíjíte další a další cukr a cukr, takže by to vyvolalo diabetes i u bejka... žertuji.

    Pro případ, že tedy mě skutečně jen nezkoušíte, jak zareaguji, tak vám píšu:

    Máte velmi nevyrovnaný diabetes s velmi vysokými glykémiemi. To vede k velké únavě a postupně také k úbytku duševních schopností a nakonec to bude zdraví velmi nebezpečné.

    Okamžitě musíte vyhledat diabetologa a dát se vyšetřit. Určitě musíte úplně vynechat všechny nápoje obsahující cukr a stravovat se normálně zdravým jídlem s převahou zeleniny, trochou masa a odměřeným množstvím sacharidů. Diabetologa musíte vyhledat i z důvodu, abyste se dozvěděl se o tom všem více. Jedině tak vám zůstane zachovaný rozum a schopnost kvalitně programovat.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Připravuji králíka na gril otázka je zdá můžu použít na potírání skleničku piva? Králík je jinak naložený tak aby byl v vhodný pro diabetiky. Daniela

    Odpověď

    Milá Danielo, nevím, co myslíte tím potíráním. Pokud tím myslíte potírání žízně, tak si prosím přečtěte čerstvou odpověď jinému tazateli, kterou jsem právě vytvořil. Dotaz "aké pivo"

    Pokud maso potíráte při grilování, tak si myslím, že je to zanedbatelné, protože většinu z něho si vezme ohníček

    Detail dotazu
  • Dotaz

    ktoré pivo má nulovú hodnotu cukru. Juraj

    Odpověď

    Milý Juraji, nejprve odpověď: půl litru piva obsahuje od 15 g do 25 g sacharidů. Více obsahují silnější piva. Vedle toho existují piva nealkoholická či ovocná, a ta mají většinou sacharidů ještě více, třeba si 60 g. Existují také tzv. piva pro diabetiky. Ta se vyznačují tím, že jsou více vykvašená, takže sacharidy v něm obsažené (ve sladu) se více či téměř úplně vykvasí, takže sacharidy se přemění bakteriální (kvasinkovou) činností více na alkohol. Bývají tedy často více alkoholická.

    Jako lékař vás musíme upozornit, že kromě sacharidů obsahuje pivo také alkohol. Ani jedno není pro diabetika zdravé. Ty sacharidy se v přiměřené míře mohou hodit, pokud si je započítáte do denního limitu sacharidů a v jiné oblasti je zase omezíte nebo nahradíte pohybem. Kromě toho alkohol často odbourává sebekontrolu, takže osoby s diabetem pak často nedodržují ani ostatní dietní omezení. Větší množství alkoholu také může u někoho tlumit jeho vlastní produkci glukózy, takže se to může za jistých okolností stát příčinou hypoglykémie.

    Tedy jaké pivo: klidně takové běžné (ne ta ovocná) v malé dávce: sklenice (300 ml, případě 500 ml). Je vhodné mít na paměti obsažené sacharidy. Při větší dávce si často musíte přidávat inzulín, ale zase pozor na hypoglykémii.

    Některá diapiva jsou na chuť a na žízeň také dobrá. Obsahují sacharidů minimum, takže nemusíte nic započítávat. Ale zase pozor na hypoglykémii a samozřejmě na důsledky požívání alkoholu vůbec. Diapivo dostanete v každém supermarketu.

    Konkrétní pohled na obsah cukru od naší nutriční terapeutky Beáty Bohnerové

    Dobrý den Juraji, 

    žádné pivo nemá nulovou kalorickou hodnotu, avšak najdete na trhu piva se sníženým obsahem sacharidů. To ale neznamená, že by neovlivnily cukr v krvi, protože pořád nějaké sacharidy mají.  Nicméně rozdíl je oproti klasickému pivu významný. Přikládám přehlednou tabulku. 

    Více si můžete sám najít zdarma na www.kaloricketabulky.cz

    image.png

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Proč se při cukrovce nesmí konzervované jídlo , rybí konzervy paštiky atd. Helena

    Odpověď

    Dobrý den paní Heleno, 

    při cukrovce jistě můžete jíst konzervované jídlo. Spíše je třeba se zaměřit na to, jaké konzervované jídlo a jaké má složení. Jediný problém u konzerv je, pokud by došlo k narušení konzervy, to by mohlo dojít ke kontaminaci nebezpečnými bakteriemi. 

    Kalorické rozdíly: 

    protože při DM2 je chtěná redukce hmotnosti, doporučuje se jíst potraviny s nízkým obsahem tuku a vyšším obsahem bílkovin. Mezi konzervami najdete různé potraviny různých kvalit. Paštiky jsou většinou bohaté na tuky (i zde je třeba pozorovat tabuly složení, protože existují paštiky s vysokým procentem masa a naopak s velmi nízkým), ale najdete i  např. pomazánky z luštěnin. Místo vepřového masa existuje krůtí maso v konzervě atd. 

    Např. tuňák ve vlastní šťávě obsahuje na  pevný podíl 301Kj, 1gT, 36gB  oproti tomu od stejné značky tuňák v oleji obsahuje 832kJ, 17g tuků, 10gB

    Čongrády Vepřové maso ve vlastní šťávě obsahuje  958kJ, 18gT, 17gB    vs.  Vepřové škvarky v sádle 3709kJ, 100g tuku

    Detail dotazu
  • Dotaz

    jsem diabetik 2 typu užívám siofor prolong ,ale pracuji na noční služby a nevím jak bych se měla stravovat ,jsem diabetik teprve týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    poradit vám takto bez jakýkoliv dalších informací je velmi složité, neboť mám klienty, kteří na noční spí a také klienty, kteří na noční opravdu pracují celou noc. 

    Nicméně, všeobecně se doporučuje, že v době aktivity máte jíst a v době v přípravě na spánek již ne (2-4 hod před spaním) . 

    V průběhu aktivní noční je třeba doplňovat energii v podobě lehkých jídel - míchané tvarohy, celozrnné pečivo, zeleninové saláty apod. 

    Všeobecně strava pro diabetiky není nijak složitá - omezit sladké a tučné jídlo, mít dostatek zeleniny, 1 ks ovoce denně, dostatek pohybu. Inspirovat se dietnějšími recepty můžete v našem fotojídelníčku

    Nabízí se i možnost využít služby nutričního terapeuta, který vám pomůže nejlépe se v diabetické dietě zorientovat. Některé pojišťovny proplácí konzultaci v rámci bonusového programu, některá oddělení diabetologie mají nutričního terapeuta již nasmlouvaného - v rámci nového programu pojišťovny 111. 

    Sekce nutričních terapeutů ČAS (nutricniterapeuti.cz)

    Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!