Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Ozempic 0.25 - změna léčby

Datum vložení dotazu: 14.09.2022

Ptá se: Romana

Dotaz

Prosím vás po aplikaci velké problemi ze zaživanim neustálá hořkost v ústech ,vrácení kyselých šťáv do krku ,velké nadýmání nevím vůbec či s tím dělat už jsem zoufalá nemůžu vůbec jist . Měla jsem 64 kg a začala velice probírat až na 98 kg tak mi navrhli léčbu injekční, ale je mi po tom velice zle. Romana
věk: 48 let výška: 166 cm váha: 98 kg

Odpověď

Milá Romano, Ozempic dobře funguje na léčbu diabetu 2. typu spojeného s obezitou. Vy možná ani diabetes nemáte, to nevím, a berete asi Ozempic jen proti obezitě. Je třeba si uvědomit, že právě snížení chuti k jídlu a nevolnost zejména po jídla je jedním z mechanismu působení tohoto léku a že je to vlastně jev pozitivní. Léčbu jste začala malou dávkou (0,25 mg 1x týdně). Moc vám doporučuji, abyste léčbu ještě vydržela, protože postupně dochází ke zlepšování tolerance. To je také důvod, proč Vám pro začátek dali jen tak malou dávku. Jen opravdu jezte málo a raději si jídlo rozdělte do několika malých porcí, pak vám bude lépe.

Případy, kdy pacient lék opravdu nesnáší, jsou celkem vzácné, ale vyskytují se. Pokud to tedy trochu jde, zkuste to ještě vydržet a naučte se jíst málo. Třeba to pak dokážete i bez tohoto léku.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

390 dotazů

 • Dotaz

  Jaký je rozdíl mezi Trulicity a Ozempikem?

  Odpověď

  Dobrý den,

  Trulicity a Ozempic jsou dva různé léky, dvě různé látky, které ale patří do stejné skupiny antidiabetické terapie. Oba dva tyto léky patří do skupiny GLP-1 agonistů, ale každá látka má trochu jiné složení molekuly.

  Na každého může daná látka působit trochu jinak. U někoho může být o něco větší účinek jednoho léku, u někoho menší. U někoho může jeden z léků vyvolávat nevolnosti, u někoho ne. Jsou studie zaměřené na srovnání účinku těchto léku a  na kardioprotektivní vliv těchto léků, ale já sama se neodvážím říci jaký z nich je jednoznačně lepší nebo horší.

  (Hodně zjednodušeně představte si to jako jablka. Oba léky by byly stále jablko, ale jeden by byl Golden, jeden Spaťan. Stále stejný typ ovoce, ale jiná odrůda s trochu jiným složením, chutí, každému vyhovuje jiný typ…)

  Trulicity obsahuje účinnou látku dulaglutide

  Ozempic obsahuje účinnou látku semaglutide

  Oba léky jsou oficiálně hrazeny pojišťovnou až od hodnoty glykovaného hemoglobinu 60 mmol/mol.

  Lehce se liší podmínky pro zvýšenou úhradu. Zvýšená úhrada je buď u obou při užívání současně alespoň s 20j bazálního inzulinu, nebo pokud má pacient při nasazení BMI  -  a zde je odlišnost:

  Trulicity BMI > 30

  Ozempic BMI >35

  Lehce se liší i způsob nasazování. 

  U Trulicity se rovnou zahajuje dávkou 1,5mg podávanou 1x týdně (jiná síla léku není nyní ani na českém trhu dostupná)

  U Ozempicu se dávka nastavuje postupně. Začíná se 0,25mg 1x týdně (po dobu měsíce), dále 0,5mg  1x týdně (další měsíc) a poté 1,0mg 1x týdně (to je konečná síla). Postupné navyšování bylo voleno výrobcem za účelem lepší tolerance léku a snížení množství nevolností.

  Doufám, že Vám tato odpověď alespoň trochu pomohla.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o radu...před 2 lety mi byla náhodně zjištěna vyšší hladina cukru a byla jsem odeslána na diabetologii. Začalo se s léky (Siofor, Jardiance, Ozempic, atd.) které mi Dr každé 2 měsíce mění. Dlouhodobý cukr jsem měla 52, nalačno kolem 7 a po jídle 8-10...před 2 měsíci při zjištění dlouhodobého cukru 61 mi byl zase změněn lék na Glycladu. Tu užívám 2 měsíce a hodnoty hodinu po jídle 13-15, dlouhodobý 77 a nalačno 13,5 😳 nevím co si myslet o tak častém střídání léků, které vlastně čím dál více asi na mě nefungují. Dnes mi ke Glycade byl přidán Jardiance a mám přijít zase za 5 týdnů. Prosím poradíte mi co dělat...už jsem z toho zoufalá Lili

  Odpověď

  Milá Lili, uvedla jste řadu vesměs kvalitních léků, které jste postupně vystřídala, ale vůbec jste se nezmínila o své životosprávě a o tom, co a zejména kolik toho jíte. V podstatě existují 2 cesty, jak byste mohla dosáhnout zlepšení glykémií, z nichž ta první, kterou uvedu, považuji za mnohem lepší.

  1. Pokračujte v léčbě dosavadními léky. Nejvíc bych vám nyní asi doporučoval Ozempic a Jardiance, nejlépe zkombinovat opět se Sioforem, nebo brát kombinovaný lék Synjardy (jako Jardiance + Siofor, ale v jedné tabletě. Při této léčbě ale vytrvale omezte celkové množství kalorií v jídle a zejména omezte množství sacharidů, nejlépe na 150 g/den či méně (120 g). Musíte se je ale naučit počítat, započítávat opravdu všechny, K tomu je velmi vhodné pravidelné cvičení, alespoň 30 minut denně, ale raději déle. Máte dost nadváhu a určitě vám to prospěje. Jen na to musíte jít systematicky, aby vás to spíš bavilo a dělalo vám to radost. Moc by pomohla (opakovaná) konzultace s dietní sestrou. Jsem si téměř jist, že toto začne po několika týdnech fungovat.

  2. Pokud nejste schopna k tomuto přikročit, bude nutné léčbu zintenzivnit s pomocí inzulínu. Toho ale velmi pravděpodobně máte v těle dost, jen tím budete dohánět zvýšené glykémie a bohužel asi budete spíš tloustnout. Takže tohle je z mého pohledu mnohem méně výhodný scénář, zejména s ohledem na budoucnost.

  Ten první režim počítá s vaším vlastním inzulínem a snaží se snížit jeho potřebu a zlepšit jeho účinnost.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem cca 2 měsíce na léčbě Metfogammou, 2x denně, mám užívat počas snídaně a večeře. Občas zapomenu. Do kdy, do kolika hodin mám/můžu ještě užít tabletku, aby to bylo v pořádku a nedošlo by k "rozhození" tohoto dvojtaktu? Děkuji. Alena

  Odpověď

  Vážená paní Aleno, přeji dobrý den,

  pokud zapomenete užít přípravek Metfogamma, lze dávku bezpečně užít pokud si vzpomenete ještě 2 hodiny po termínu jejího užití, poté je lepší vyčkat na užití další dávky. Rozhodně neužívejte v době užití další dávky dávku dvojnásobnou, aby jste "nahradila" dávku, kterou jste zapomněla užít. V každém případě je vhodné vytvořit pro správné užívání rituál, které pomůže zajistit, aby jste nezapomínala. Je dobré si zakoupit v lékárně krabičku na léky, ve které máte "boxy" od pondělí do neděle s možností odděleně vložit 3 někdy i 4 denní dávky léků. Krabičku je dobré mít na stole a pohledem na ní při jídle snadno zjistíte, zda jste lék užila nebo nikoliv, navíc toto opatření zabrání, aby jste lék omylem neužila dvakrát. Ceny krabiček na léky se pohybují již od cca 100,- Kč, což považuji za dobrou investici.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívala jsem Glucofage 100 mg dvakrát denně, vše bylo v pořádku hodnoty na lačno do 5,8 a po jídle do 7. Po nastavení trulicity se mi hodnoty zvýšily na lačno do 6,1 a p jídle i 8.8. Ráno po jídle a také přes den se začnu silně potit a je mi slabo.Moje otázka zní jestli nemám ještě užívat k tomu tabletky Glucophage.

  Odpověď

  Dobrý den

  lék Trulicity je účinný preparát, který pomáhá zlepšovat citlivost na inzulín, snižuje chuť k jídlu, pomáhá hubnout. Většinou se ale přidává k základní léčbě diabetu, což představuje účinná látka Metformin (ve vašem případě jste jí užívala pod obchodním názvem Glucophage). Kombinace obou látek má větší účinek zejména na glykémii nalačno, než když se užívají samostatně. Doporučuji Vám tedy k léku Trulicity vrátit zpět Glucophage 1g. První týden jedenkrát denně (například po večeři), po týdnu přidat ještě druhou tabletu (po snídani), aby dávka na den byla 2 g. Předpokládám, že v průběhu 2-3 týdnů hodnoty glykémie klesnou k požadovaným 5-6 mmol/l nalačno. Připomínám, že je důležité dodržovat dietní a režimová opatření a to zejména ve večerním období

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Přítel (53 let) má cukr v krvi 7.5, dlouhodobý 55. K tomu pár let lehce zvýšený cholesterol a už skoro 10 let bere léky na vysoký tlak. Jaterní testy taky nejsou ideál. Bývalý vrcholový sportovec cyklista, teď s nepravidelným sportem nebo fyzickou aktivitou jen 2x týdně, jinak sedavé zaměstnání. BMI 29, přibral hlavně po 50.roce v oblasti břicha. Praktický MUDr mu hned po odběrech předepsal SIOFOR, neapeluje podle mě dost na malé změny v režimu (vyměnit bílé pečivo za jiné, přidat bílkoviny a zeleninu, což já sama vidím jako mezeru u přítele), přidat pravidelný denní pohyb. Není to brzy a jsou ty hodnoty opravdu tak znepokojivé? Dá se třeba po 3 měsících od léků upustit, když budou hladiny lepší? Nebo je vzhledem k cholesterolu a vysokému tlaku lepší ho "zaléčit" jako prevenci před dalšími kardiovaskulárními komplikacemi? Dita 

  Odpověď

  Milá Dito,

  Váš přítel má jednoznačně diabetes, skoro jistě 2. typu. Zřejmě k tomu má sklony a navíc je ještě z doby, kdy hodně sportoval, asi zvyklý hodně jíst a v tom pokračuje, i když už dávno skoro nesportuje. Dodržovat správnou životosprávu je pro něho velmi důležité a může zásadně předcházet vzniku zdravotních obtíží způsobených postižením velkých i malých cév.

  Měl by využít všech zbytků své bývalé lásky ke sportu a pravidelně se pohybovat, minimálně 30 minut denně ale raději déle, a to tak, aby se unavil a trochu zadýchal, není však nutné se přepínat.

  Druhým preventivním opatřením je sledování krevního tlaku, který by měl být co nejblíže hodnotě 120/80. Pokud je vyšší než 130/90, určitě by se měl dožadovat správné léčby.

  Dalším opatřením je sledování hladiny krevních tuků. To hodně souvisí s dietou, jejíž kalorickou hodnotu by měl snížit a měl by se snažit toho vámi popisovaného OTP (okrasného tukového pásu), tedy alespoň trochu. Jinak ale na léčbu poruch metabolismu tuků rovněž existují spolehlivé léky.

  No a konečně, důležité jsou hodnoty glykémie. Hodnota 55 mmol/mol glykovaného hemoglobinu je vysoká, a to zejména u osoby, která nedodržuje pořádně dietu a ani nebere žádné léky na diabetes. První zlepšení by mohlo přinést zavedení diety s omezením kalorií a menším obsahem sacharidů, asi 200 g/den maximálně. Pokud by toto nestačilo, tak by opravdu byly vhodné léky, kterých bych se rozhodně nebál, respektive neměl bych z nich větší obavy než s dlouhodobě zvýšených hodnot glykémie, které jsou jednoznačně škodlivé.

  Vy ale tohle všechno vlastně víte, jen byste asi oba potřebovali trochu potrénovat znalosti o vhodné dietě. Rozhodně výměna světlého pečiva za tmavé není vůbec dostatečné. Stále je to pro vás celkem „zbytečné pečivo“ obsahující skoro jenom sacharidy. Takových věcí vám stačí minimum a je skoro jedno, zda jde o pečivo tmavé či světlé, už jen proto, že to tmavé se často uměle přibarvuje. Jak už jsem napsal, vy to v podstatě víte, ale co váš přítel? Na něho se přece ptáte, ne?

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!