Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

názor, DM 2, liečba

Datum vložení dotazu: 20.08.2023

Ptá se: Peter

Dotaz

Dobrý deň. Chcem sa spýtať na vás názor som DM 2 mal som dlhodobý cukor na začiatku 12 teraz na kontrole som mal 5.5 dlhodobo mam hodnoty cukru od 4.5 do 7.5 bol som na kontrole a namiesto liekov gluco 500 ráno a večer a polovička tabletky oltar mi predpísala diabeticka gluco 850 1 ráno a 1 večer už bez tej pol tabletky... Len ma zarazilo ze mi povedala ze nemám sa laknut keď budem mat hodnoty 8-9 a viac prečo to potom menila keď mi povedala ze som mal výsledky až moc dobre Výška 190cm Vaha 113kg 36 rokov Dakujem vám za vás nazor
výška: 190 cm váha: 113 kg

Odpověď

Dobrý den. Na vaši otázku nemohou přesně odpovědět, paní doktorka by vám to měla vysvětlit sama. Předně žádný lék s označením jak píšete doslova „gluco 500“ neznám, i když si myslím, že jste měl asi na mysli Glucophage. Dále je evidentní, že máte nadváhu, i když jste dost vysoký. Zásadní proto pro vás bude dietní omezení a dostatek pohybu. Dávka Glucophage 2x 850 mg je celkem standardní a odpovídá vzhledem k vaší postavě spíše nízkému dávkováni. Tento lék zlepšuje citlivost na váš vlastní inzulín, zatímco lék Oltar stimuluje vaši vlastní sekreci. Také bych vám raději Oltar nedával, protože mi to připadá jako „pohánění oslíka, který už nedokáže utáhnout vaše náročné tělo“. Oslík se pak unaví a padne, tedy jinými slovy, vaše sekrece inzulínu se sice dočasně zvýší, ale vaše inzulín produkující buňky budou zbytečně přetížené.

Celkem se ničeho neobávejte, leda toho, že bude vhodné skutečně se pořádně poučit o dietě a tu dodržovat.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

644 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, při preventivní kontrole mně byla zjištěna vyšší hodnota cukru na lačno 6,2.Při absolvování glukózového testu ráno 6,9 a po 2 hodinách 12.U praktického lékaře opětovný odběr z kapilární krve odpoledne cca 3 po jídle 7,2 a dlouhodobý 44.Je nutné brát výše uvedený lék 1x denně a současně předepsán i lék na cholesterol (hodnoty 3,17) Sorvasta 10mg ? Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Dobrý den

    podle nejnovějších doporučení pro léčbu cukrovky, se zahajuje léčba lékem Metformin (ve vašem případě pod názvem Stadamet) hned po zjištění diagnózy. Tento lék zlepšuje citlivost těla na inzulín a do budoucna snižuje riziko zhoršení cukrovky. Stejně je to s léčbou vyššího cholesterolu. Ani cukr ani cholesterol nebolí, oboje se ale podílí na urychlování procesu aterosklerózy a jsou zodpovědné za vyšší výskyt postižení cév u diabetiků. Pro pacienty s diabetem proto platí nižší cílová hladina LDL cholesterolu (pod 1,8 mmol/l). Lékař Vám tedy doporučil léčbu podle nejnovějších standardů v rámci prevence postižené cév (jako je např. srdeční infarkt či mrtvice). Léčba bývá celoživotní.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci se zeptat zda bylo zrušeno omezení předepsaní Ozempicu jen pro nemocné cukrovkou splňující určitá kritéria? Aktuálně užívám Saxendu a poprosila jsem o změnu na Ozempic kvůli snížení četnosti injekci (dělám injekce kvůli RS), ale endokrinolog to popřel, ze to není pravda a obvodni lékař prý taky nemůže psát, protože nemam cukrovku. Existuje nějaký oficiální dokument pro aktuální možnosti použití a predopisovani Ozempicu? Mohu případně poprosit o odkaz? Děkuji předem, Liza

    Odpověď

    Vážená paní Lizo, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Ozempic obsahuje léčivou látku semaglutid, která je v ČR registrována ve třech různých léčivých přípravcích, a to jako Ozempic injekce, Wegovy injekce a Rybelsus tablety. Léčivé přípravky Ozempic a Rybelsus jsou schválené pro léčbu diabetu 2. typu a v této indikaci jsou také hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Přípravek Wegovy je schválen jako doplňková léčba k dietě se sníženým obsahem kalorií a zvýšené fyzické aktivitě za účelem úpravy tělesné hmotnosti, tedy ke snížení tělesné hmotnosti, avšak pouze u pacientů s hodnotou body mass indexu (tzv. BMI) vyššího než 27 kg/m2. Přípravek Wegovy "na hubnutí" není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Navíc podmínku BMI nad 27 kg/m2 podle Vámi udané tělesné výšky a hmotnosti v současnosti nesplňujete. Momentálně si aplikujete přípravek Saxenda, který není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.  Pro Vás je nejdůležitější informací, že přípravek Wegovy, který má stejnou indikaci jako přípravek Saxenda, ale aplikuje se pouze jednou týdně není do ČR vůbec dodáván.

    Na závěr tedy odpovím na Vaší otázku. Omezení předepisování přípravku Ozempic jen pro nemocné s diabetem nebylo zrušeno. Přípravek Ozempic je tak hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění pouze pro pacienty s diabetem 2. typu. Přípravek Wegovy, který je schválen ke "zhubnutí" není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění a bohužel není do ČR dodáván, takže si jej pacient nemůže uhradit ze svého. Oficiální dokument, který uvádí úhradu přípravku Ozempic najdete na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/leciva/0223053) a vyplývá z rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv SUKLS35969/2023 ze dne 19. 7. 2023, které naleznete zde: https://www.sukl.cz/modules/procedures/detail.php?spzn=SUKLS35969/2023. Váš endokrinolog má (bohužel) pravdu.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je vhodné použivat lék Forxiga na léčení srdedečních potíží ? Kardiolog mi ho beze slova zdůvodnění předepsal. Cukrovku II typu nemám. Cukr cca 4,5 v listopadu 2023. Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Vážená paní Jaroslavo, přeji dobrý den,

    pokud Vás Váš kardiolog vůbec nepoučil, tak je na místě určitě omluva. Myslím, že je více než vhodné pacientům vysvětli léčebný záměr, mimo jiné proto, že by měli mít možnost se k němu vyjádřit poté co jim bude vysvětleno proč vlastně léky dostávají a jak tyto léky fungují. Lék Forxiga byl původně určen pouze pro pacienty s diabetem 2. typu. Mezi diabetiky je poměrně velké množství pacientů, kteří trpí srdeční nedostatečností. Postupem doby se začalo ukazovat, že pacienti se srdeční nedostatečností mají prospěch z této léčby a následně provedené cílené studie jednoznačně prokázaly, že užívání léku Forxiga snižuji riziko zhoršování srdečního nedostatečnosti, nutnost hospitalizace z důvodu zhoršení srdečního nedostatečnosti a co je nejdůležitější snižuje riziko úmrtí. Před nedávnou dobou bylo proto podávání léku Forxiga oficiálně povoleno pro léčbu srdeční nedostatečnosti i pro pacienty, kteří nemají diabetes, protože užitek takové terapie je skutečně zlomový. Lék Forxiga má řadu různých efektů, z nichž většina je příznivých, mírně snižuje krevní tlak, zlepšuje funkci ledvin a chrání je před poškozením. Dalším "bonusem" je příznivý vliv na tělesnou hmotnost, která při užívání léku Forxiga klesá. Jistou nepříjemností je, že podávání léku Forxiga vede k vylučování krevního cukru (glukózy) do moči, což může přispět ke vzniku infekcí močových cest. Toto riziko je ale malé a dá se ještě snížit při dodržování základních hygienických opatření.  Váš kardiolog Vám předepsal moderní a velmi účinný lék, který může výrazným způsobem prospět Vašemu zdraví.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, lékař mi změnil Toujeo na Tresibu. U Toujea které jsem si píchala ráno jsem se teď dost často dostávala do hypoglykemie. Rozhodilo mě to tak, že poslední dobou mam spise glykemie vysoko ze strachu si píchnout bazal abych se nedostala zase do hypa. Proto doktor změnil inzulín. Ale moje otázka spíše zní takto...kdy je nejvhodnější pichat bazální? Mám si raději pichat na večer než ráno? Mám obavy aby se hypo neopakovalo. Inzulín si píchám do břicha je možné i do jiného místa? Michaela

    Odpověď

    Milá Michaelo, jak Toujeo tak i Tresiba jsou kvalitní dlouze působící inzulíny. Oba působí déle než 24 hodin, Tresiba téměř 2 dny. Při změně dávky se hladina proto ustálí až za několik dní, přibližně za 5 dní.

    Z tohoto důvodu je prakticky jedno, kdy si inzulín pícháte, jen je potřeba tak činit vždy přibližně ve stejnou dobu, u Tresiby řekněme plus minus 2 hodiny.

    Jakou byste měla zvolit dávku, to nemohu vědět, protože neudáváte žádné podrobnosti. Bylo by dobré, kdybyste si monitorovala glykémie glukometrem. Podle toho byste viděla, zda jsou glykémie dobré či zda vám hrozí hypoglykémie. Velmi mnoho také záleží na jídle.

    Inzulín si můžete píchat do břicha, do paže, do oblasti hýždí (kam dosáhnete). Nejlepší je vždy zvolit jedno místo, střídat do vlevo a vpravo a asi po 3 týdnech to změnit a přejít na místo jiné. Za tu dobu se vám místa po podání zcela zhojí, a to i kdybyste si píchala inzulín vícekrát denně.

    Tedy: Zvolte si, zda vám více vyhovuje podávat Tresibu ráno či večer. Potom to ale už neměňte. Pokud se rozhodnete změnit dávku, efekt vyhodnoťte až po 5 dnech. Není třeba dávku upravovat podle momentální glykémie- Tresiba působí pomalu a bezprostředně vám hypoglykémii nevyvolá ani nezkoriguje rychle glykémii vysokou. Ideální dávka je taková, která zajistí ráno na lačno glykémii mezi 4,5 až 7 mmol/l a přitom během dne nevyvolává hypoglykémii.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,už jsem jednou kontaktoval vaši poradnu a odpovídal mně Prof.MUDr.F.Saudek,DrSc.,ale pořád si nevím rady.Mám cukrovku 2.typu a už jsem měl hodně léků,ale nějak to u mě nefunguje.Užíval jsem Glycladu,Jazetu,Sitagliptin,Jardience,dále Fiasp,Toujeo.Jediný,který mně učínkoval,byly injekce Xultophy,ale bohužel mně způsobovaly problémy s trávením(škytání,pálení žáhy,bolest břicha).Nově jsem dostal Ryzodeg,ale vůbec nezabírá,ráno mám kolem 10 a později i 17.Už jsem z toho nešťastný.Paní doktorka říká,že se mně inzulín tvoří,ale málo,mám intoleranci metforminu.Jinak jsem vzhledem k věku celkem čilý,3x denně chodím se psem na dlouhé vycházky.Poradíte,co se mnou?Mám strach o další orgány.Děkuji. Zdeněk

    Odpověď

    Milý Zdeňku, na prvním místě se ujistěte, že rozumíte diabetické dietě a jíte přiměřené množství sacharidů. Ve vašem případě bych doporučoval odhadem asi 200 g sacharidů denně, ne více. Vzorové diety byste mohl najít na našich stránkách a porovnat je s vašimi zvyky.

    Ve stoupání bych nehledal žádnou magii. Asi si podáváte malé dávky inzulínu nebo jíte příliš sacharidů, případně obojí.

    Inzulín Ryzodeg by měl fungovat dobře. Jedná se o fixní kombinaci  dvou druhů inzulínu, a sice velmi dlouze působícího inzulínu (déle než 24 hod.) a velmi krátce působícího inzulínu. Toho s dlouhým působením je 70% a toho krátce působícího 30 %.

    Pokud byste si tedy např. dával 30 j., tak byste měl 21 j. toho dlouhého a 9 j. toho krátkého.

    Nevýhodou této fixní kombinace je, že pokus si ho podáváte ráno, máte dobře zajištěnou snídani, ale před obědem a večeří už nemáte žádný rychlý inzulín a musíte tedy silně omezovat sacharidy a nebo si ještě před obědem a večeří přidávat samotný krátce působící inzulín.

    Nevím, jakou dávku nyní užíváte. Pokud chcete zůstat zatím u inzulínu Ryzodeg, doporučuji tedy zvýšit  dávku, abyste po snídani za 2 hod. měl hodnoty pod 10 mmol/.

    K obědu a k večeři byste už měl být ale velmi opatrný na příjem sacharidů. Budou-li glykémie vysoké, bude potřeba přidat krátce působící inzulín. Nejprve bych ale opravdu doporučoval zkusit to dietní omezení.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!