Poradna

metformin-nesnášenlivost

Datum vložení dotazu: 13.05.2021

Ptá se: Marie

Dotaz

Dobrý den, byla mi zjištěna cukrovka 2.typu. Dlouhodobý cukr mám 51 a byl mi nasazen metformin 500 večer, bohužel je mi po něm velmi zle. Existuje jiný vhodný lék, který by také pomáhal ke kontrole cukru v krvi. Pan doktor tvrdí, že moc možností není, pokud nesnesu metformin. Již jsem zhubla 10 kg, ale hodnoty se moc nemění. Na lačno ráno 8-9, po jídle 2h kolem 9. děkuji moc za odpověď. Marie
věk: 42 let výška: 172 cm váha: 92 kg

Odpověď

Milá Marie, máte zjevně diabetes 2. typu spojený s nadváhou a jste ještě mladá. Proto pro vás důležitá zejména úprava životosprávy, a to dlouhodobě. Příjem potravy jste asi již výrazně snížila, protože hezky hubnete, nicméně nejtěžší bude vytrvat a nevracet se ke starým zvykům. Také byste se měla co nejvíce pohybovat, asi by bylo vynikající, kdybyste se náročnější fyzické námaze (např. velmi rychlé chůzi či cvičení v tělocvičně) věnovala 60 min. denně. To bude mít pravděpodobně lepší efekt, než řada léků.

Mezi nimi je metformin na prvním místě. Další léky se přidávají, pokud tato léčba nestačí, nebo pokud pacient metformin prokazatelně netoleruje. Existuje více přípravků metforminu, možná byste mohla zkusit nějaký jiný, např. s označením XR. 500 mg je ale dávka nízká, většinou je potřeba ji zvýšit. Snášenlivost se většinou postupně zlepšuje a určitý pocit nevolnosti nemusí být úplně na škodu vzhledem k potřebě hubnout.

Jinak ale, pokud je vše řádně zdokumentována, je možnost nasadit i jiné léky, kterých je dnes dostatek. Z účinných látek mohu jmenovat např. pioglitazon, některý z gliptinů, glifloziny, glinidy, analoga GLP-1. Na některé z těchto léků se musí doplácet, pokud pacient nesplňuje preskripční podmínky pro plné hrazení. To u některých bude váš případ, ale na druhé straně, jde o vaše zdraví, a tak by se to vyplatilo. Zdůvodnění intolerance metforminu by pomohlo, nicméně i tak vám doporučuji pokusit se na metformin „zvyknout“ a případně k němu přidat další lék.

Také nevylučuji, že by pro vás mohla být vhodná i tzv. bariatrická léčba, jež spočívá v chirurgickém zákroku na zažívacím ústrojí. Po něm se diabetes zvláště v lehčím stádiu výrazně zlepšuje a někdy se téměř zcela upraví. Provádí se to většinou u mladších osob, které se obtížně potýkají s obezitou, ale mají dobrou motivaci a jsou ochotné spolupracovat. Léčba je většinou provázena i vynikajícím efektem kosmetickým.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

244 dotazů

 • Dotaz

  Je mi 65let a 5 let picham inzulín a předtím pouzeleky.Rano jardiance, večer 2xglukophage 750 a k tomu 48 j. Toujevo. Ranní hodnoty 10 až 12.lecim se na tla vysoký 1x tenoretic. Lékařka diabetolozka chce jen přidávat inzulin až do 65 j. Vážím 73 kg. Moc prosím o Vas nazor Věra

  Odpověď

  Milá paní Věro (píšete bez háčků a čárek, tak se možná menujete Vera a mě se ta Věra líbí víc, snad proto, že tak se jmenovala moje máma),

  máte docela intenzivní léčbu diabetu, a přitom efekt není dostatečný. Nejste sice tlustá, ale omezit by se dieta určitě trochu dala.

  Já vám doporučuju jak první krok následující: spočítejně si pečlivě, kolik sacharidů za den sníte. Ale počítejte je všechny, i ty v ovoci, zelenině, polévce, v omáčce...). Stačit by vám mělo 180 g za den. Už to samo by mohlo přinést určité zlepšení. Kromě toho nejeste již nic po večeři, případně jenom listový salát, okurky, jedno či dvě rajčata - a to se zálivkou bez cukru. S výhodou by bylo se také po večeři ještě projít nebo si zacvičit. Podle mého názoru budete mít postupně ranní glykémie nižší nebo dokonce nízké. Jen to může tak 2 týdny trvat.

  Pokud by se efekt nedostavil, bylo by nejspíš vhodné zařadit krátce působící inzulín v malých dávkách před jídly, zejména před večeří, aby vám glykémie nestoupala. Já osobně bych dlouze působící inzulín už nezvyšoval nebo dokonce bych jej snížil. Ale řešení může být více. Velké dávky dlouze působícího inzulínu to mohou zvládnout také, jen je to méně přirozené a podporuje to nárůst hmotnosti.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Po ranu cukr 7-9,5, glukofage 1000 1x denne, BMI 24,4, beru glukofage rano, je lepsi ho brat vecer? Dietu nedrzim, ale nesladim, vyska 183 cm, vaha 81 kg, cvicim. Cukr se mi zvysil po lonskem prodelani kovidu. Je nejaka lepsi verze lecby? Jirka

  Odpověď

  Milý Jirko, navrhuji, abyste zatím bral Glucophage 1000 2x denně, ráno a večer. Je to v podstatě standardní dávka. Pokud by toto nepostačovalo, musel byste přidat ještě další lék. Vaše ranní glykémie jsou zbytečně vysoké. Také trochu omezte sacharidy v dietě, stačilo by 180 g denně. Je ale nutné započítat sacharidy všechny. Dozvěděl byste se o tom více i na našich stránkách.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Musím užívat lék Metformin Teva 500mg když jsem prediabetik? Hodnoty dlouhého cukru listopad 2020 jsem měla 45. Nyní 44,2. Změnila jsem stravování a zhubla 8kg. Přesto má lékařka chce, abych začala užívat léky. Je to nutné? Alexandra

  Odpověď

  Milá Alexandro, dlouhodobě studie ukázaly, že podávání metfrominu u osob se známkami prediabetu zabraňuje přechodu do stádia diabetu, nebo alespoň tento proces zpomaluje. Proto vám paní doktorka tento lék doporučila, i když jen v malé dávce. Pokud vám tedy lék nedělá větší potíže, tak vám jej doporučuji také.

  Jinak ale se výskyt diabetu zvyšuje s přibývajícím věkem a s přibývajícími kily. Tomu prvnímu asi nedokážete zabránit, ale dieta s omezením kalorií a dostatečný pohyb, to jsou faktory, které fungují a pomáhají.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, v březnu jsem byl hospitalizován v nemocnici a byla mi zjištěna cukrovka 2.typu. Dostal jsem tabletky na tlak Euvascor a tablety na na snížení hladiny cukru v krvi. Po měsíci mi změnili na Xigduo 5/1000...Po dvou týdnech užívání se mi objevila na těle svědivá vyrážka... Je možné, že to může být alergická reakce na Xigduo? Byl jsem na kožním a dostal mastičku Belogent...ale bohužel po 4 dnech moc nepůsobí...Mohli by jste mi poradit. Děkuji Roman

  Odpověď

  Milý Romane, vaše vyrážka může mít více příčin. Může být způsobena kterýmkoliv lékem, který užíváte, ale také nějakou jinou látkou nebo potravinou. Předpokládám, že kožní lékař by rozpoznal jiné možnosti, např. kvasinkovou infekci, která může vznikat při špatném vyrovnání diabetu v oblastech vlhké zapářky, především však v okolí genitálu a podbřišku.

  Pokud se nezjistí jiná příčina, postupuje se s ohledem na závažnosti příznaků tak, že se nejprve vysazují léky, které byly nasazeny naposledy. Ve vašem případě je to lék Xigduo, který obsahuje hned 2 látky, a to metformin a dapagliflozin.

  Po jejich vysazení by se mělo čekat, zda vyrážka ustoupí, a to alespoň 3 týdny. Pokud nikoliv, zkoušelo by se vysazení ostatních léků. Po odeznění by bylo potřeba používat léky jiné, nabídka je poměrně široká.

  Nicméně léčivý přípravek Xigduo představuje moderní a vysoce účinnou léčbu diabetu 2. typu. Jeho užívání však může velmi vzácně vyvolat svědivou vyrážku, která připomíná kopřivku nebo může velmi vzácně vyvolat zčervenání kůže. Tento nežádoucí účinek je také uveden v příbalové informaci. Svědění lze omezit podáváním antihistaminik, a to ve formě tablet (jako je např. cetirizin), nebo aplikovaných lokálně (jako je např. Fenistil gel) nebo použitím tekutého pudru. Je však otázkou, zda takové omezení svědění jako příznaku vedlejšího účinku léku má smysl, neboť pokud je nežádoucí účinek vyvolán podáváním přípravku Xigduo, antihistaminika ani tekutý pudr neřeší příčinu těchto nežádoucích účinků, ale jejich důsledky.

  Pokud Vám nepomáhá mastička s kortikoidem, a to ani po 4 dnech, doporučuji Vám obrátit se znovu na lékaře, aby rozhodl o dalším postupu. Lékař musí posoudit, zda je tato vyrážka způsobena podáváním léku, či alespoň je-li to pravděpodobné. Na základě toho pak rozhodnout, zda bude v léčbě pokračováno, nebo zda dojde k její změně.

  Zpracováno redakčně za pomoci:

  Prof. MUDr. Františka Saudka a PharmDr. Josefa Suchopára

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se prosím zeptat, zda-li je možné, aby večerní užívání Sioforu způsobilo ranní zvýšené hodnoty (na lačno) glukózy v krvi (8.8 a pod.). Během dopoledne pomalu klesá, hodinu po jídle 8.5, dvě hodiny po jídle mám už zase celkem normu (6.5), ale ty ranní hodnoty mě celkem děsí. DM2 mám diagnostikován chvíli, tak se omlouvám, jestli je můj dotaz mimo. Jinak beru dvoje léky na tlak (Lusopress večer, ráno Carzap), Letrox, Milurit, Concor, plus hromadu doplňků (na játra, omega3...). Váhu takovou mám až posledního půl roku po home-office, jinak 103-124kg, sportoval jsem taky. Předtím cukr OK, dokonce před dvěma lety 5.x na lačno. Díky moc za odpověď :) Martin

  Odpověď

  Milý Martine, to jste si pěkně našel viníka! Nabral jste spoustu kil a nyní se zlobíte na oslíka, že vás už neutáhne do kopce.

  Siofor (metformin) je lék, který zejména tlumí zvyšování na lačno, tedy v době, kdy člověk nejí. Tak je tomu např. během noci. Dává se v dávce až 3 000 mg. Vy berete Siofor 500 mg.

  Dávku Sioforu bude určitě nutné zvýšit, navrhuji na 2x denně 1000 mg. Samotný Siofor ale na takový problém stačit nebude. Jste mladý a máte velmi těžkou nadváhu. Měl byste (a já vím, že je to velmi těžké) držet poctivě redukční dietu a co nejvíce se pohybovat. K Sioforu bude asi vhodné přidat ještě další lék na diabetes, nejlépe nějaký, který pomáhá hubnut. To ale musí udělat váš diabetolog. A  možná byste měl uvažovat i o tzv. bariatrické léčbě, která spočívá v zákroku na zažívacím ústrojí. Ten zpravidla vede k výraznému zhubnutí a většinou i ke zlepšení či ústupu diabetu.

  Takto rychlé rady ale pomohou jen málo. Musíte svoji zdravotní situaci podrobně probrat s lékařem a uvažovat, čeho všeho jste schopen a ochoten dosáhnout při změně svého režimu. Je nutné postupovat systematicky a připravit se na náročné řešení, vyžadující vaše odhodlání.

  doporučení redakce:

  zajímavý článek o metforminu: Proč mě lidi nemaj rádi?

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!